Foto: Andris Eglītis

Ko iesākt, ja mazie pīlēni dīķī sarijušies dēles 0

Ko iesākt, ja mazie pīlēni dīķī sarijušies dēles? Kā tiem attīrīt knābi, lai putnēni neaizietu bojā? LIDIJA BALVU NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
Izdedzinās caurumu tavā kabatā: 10 BMW modeļi, kurus nevajadzētu pirkt
RAKSTA REDAKTORS
“Viņš teica, ka vairs nejūt kājas, bija bāls” – Viesturs, kurš devās glābt Daugavā esošos makšķerniekus, atceras notikumus liktenīgajā brīdī 1
Kokteilis
Gudri jau kopš dzimšanas: 5 zodiaka zīmju pārstāvji, kuri var lepoties ar attīstītu intelektu
Lasīt citas ziņas

LLU Veterinārmedicīnas fakultātes Pārtikas un vides higiēnas institūta direktors, veterinārmedicīnas zinātņu doktors Kaspars Kovaļenko stāsta: – Dēles nekādu kaitējumu ūdensputniem (arī to mazuļiem) nenodara un patiesībā ir olbaltumvielu avots. Vairākumam dzīvnieku ir viendaļīgs kuņģis, bet atsevišķiem mugurkaulniekiem, piemēram, pīlēniem, kuņģis sastāv no diviem nodalījumiem: dziedzerkuņģa un muskuļkuņģa. Dziedzerkuņģī izdalās gremošanas sulas, muskuļkuņģim ir biezas, muskuļotas sienas. Sienu muskulatūrai saraujoties, putna norītās dēles, akmentiņi un citi veidojumi beržas cits gar citu. Barība pārvēršas putriņā, nonāk tievajā un pēc tam resnajā zarnā.

Tomēr nevajadzētu tikko izšķīlušos pīlēnus tūlīt laist dīķī. Tiem pilnīgi pietiek ar nelielu dzeramo trauku (piemēram, bļodiņu), kur paskalot knābi. Traukā obligāti jāieliek akmens, lai putnēni to neapgāztu un nenoslīktu ūdenī. Arī pieaugušie ūdensputni var baroties uz sauszemes, tiem nav nepieciešama ūdenskrātuve. Dzeramtraukiem var izmantot gareniski pārgrieztas 30 l plastmasas kannas. Šādā 15 l tilpuma traukā var ieliet pusotru spaini ūdens, un ar to pietiek, lai putni padzertos un iegremdētu knābi ūdenī.

CITI ŠOBRĪD LASA

– Ja pīlēni sarijušies dēles, ieteicams veicināt atvemšanu, proti, paņemt putnu aiz kājām ar galvu uz leju un masēt guzu, – iesaka z/s “Krākavas-2” īpašnieks Jānis Lapsiņš.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.