Foto – LETA

Deputāti sašutuši par denacionalizēto namu īpašnieku patvaļu 0

“Neskaitāmie gadījumi, kad denacionalizēto namu īpašnieki ar brutālām metodēm piespiež īrniekus pēkšņi atstāt savus mājokļus, mūsdienu tiesiskajā, demokrātiskajā valstī ir prātam neaptverami,” trešdien pēc Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēdes sacīja komisijas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (NA).

Reklāma
Reklāma
Latvijai tuvojas aukstuma vilnis! Sinoptiķi par laiku jaunnedēļ
Kokteilis
15 saderīgākie zodiaka zīmju pāri: viņiem ir pa spēkam radīt ideālu ģimeni 8
Ķīna un Turcija sagādā Krievijai nepatīkamu “pārsteigumu” 34
Lasīt citas ziņas

Pēc viņas sacītā, virkne cilvēku ne tikai kļuvuši par situācijas ķīlniekiem, bet arī jūtas tiesiski neaizsargāti, nejūtot Valsts policijas (VP) aizsardzību. Šai patvaļai un visatļautībai ir jādara gals. Tādēļ Saeimas komisija iespējami drīz uz komisijas sēdi aicinās ierasties un skaidrot situāciju iekšlietu ministru Rihardu Kozlovski (RP) un VP priekšnieku Intu Ķuzi.

“Jaunie namīpašnieki pielieto tādas brutālas metodes kā elektrības, kanalizācijas, ūdens un siltumpadeves atslēgšana, dzīvokļu durvju aizslēgšana tā, ka cilvēki netiek savā mājoklī ne iekšā, ne ārā, dzīvoklī pretēji īrnieku gribai izmitināti sveši cilvēki – it kā apsardzes nolūkiem. Ir draudi īrniekiem, arī fiziska ietekmēšana. Tiesībsarga biroja pārstāvji atzina, ka šajos gadījumos saskatāmi būtiski cilvēktiesību pārkāpumi,” sacīja Mūrniece.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc komisijas sēdē dzirdētā Mūrniece spriež, ka VP šādās situācijās rīkojas pārāk kūtri, aizbildinoties, ka nav tiesīga iejaukties privātos strīdos un atsakās uzsākt kriminālprocesus, jo neesot saskatāms nodarījuma sastāvs.

Komisijas priekšsēdētājas biedrs Boriss Cilevičs (SC) vērtē, ka policija nedrīkst aizmirst par savu pamatpienākumu – aizsargāt cilvēkus un uzraudzīt likumu ievērošanu. Deputāts vērš uzmanību uz likumā noteikto  – namīpašnieku maiņas gadījumā jaunajam īpašniekam ir saistoši iepriekšējā saimnieka noslēgtie īres līgumi, un kādos gadījumos tos var lauzt.

“Ja policijai neviens nevar uzrādīt tiesas lēmumu par īrnieku izlikšanu, likumpārkāpums ir acīmredzams. Policija nedrīkst gaidīt, kamēr notiks vardarbība,” uzsver Cilevičs.

Komisijas deputāti bija vienisprātis, ka VP jāizstrādā iekšējā kārtība, kas skaidri nosaka, kā policistiem rīkoties šādos gadījumos, piemēram, noteikt pienākumu prasīt namīpašniekiem vai izīrētājiem uzrādīt īres līgumu vai tiesas spriedumu par izlikšanu.

Komisijas deputātu tikšanās ar Ķuzi paredzēta ceturtdien, 19.jūnijā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.