Shutterstock ilustrācija

Deputāts zem lupas. Portāls palīdz izvērtēt Saeimas darbu 0

“Reizi nedēļā ienāc “Parvaipret.lv” un nobalso, lai deputāti redz, ko sabiedrība domā!” Jaunā tīmekļa platforma aicina Latvijas iedzīvotājus nesnaust laikā starp Saeimas vēlēšanām – sekot līdzi tautas kalpu darbam un ar balsojumu parādīt attieksmi pret Saeimas likumprojektiem. Vecākā māsa “Manabalss.lv” sevi jau pierādījusi kā iedarbīgu portālu, ierindojot Latviju digitālo demokrātijas rīku līderos.

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Astoņos gados no “Manabalss.lv” iesniegtajiem 38 pilsoņu priekšlikumiem Saeimā mērķi sasnieguši 26, ar kuru palīdzību izdevies mainīt likumus vai normatīvos aktus.

“70% izdošanās! Ja salīdzinām ar citu valstu pieredzi, Latvijai ir augstākie rezultāti,” spriež portāla “Manabalss.lv” vadītājs Imants Breidaks, tomēr piebilst, ka precīza statistika par digitālo demokrātijas rīku efektivitāti nav pieejama. Varot samērot tikai ar citu zemju labāko pieredzi, piemēram, Somiju, kur iedzīvotājiem parlamentu izdodas pārliecināt apmēram 10% gadījumu.

CITI ŠOBRĪD LASA
Mums iepakaļ palikuši arī kaimiņi igauņi, viņu platforma tiek uzturēta par valsts līdzekļiem, bet bez sevišķiem rezultātiem.

Pirms divarpus gadiem “Manabalss.lv” veidotāji iedarbinājuši vēl vienu platformu – “Parvaipret.lv.”. Uz 13. Saeimas vēlēšanām iznākusi tās jaunākā versija, kas nupat būtiski uzlabota, ieviešot stingrāku personu autorizāciju. Portālam var piekļūt tikai kā sociālā portāla “Draugiem.lv” vai internetbankas (“Swedbank”, “Luminor/DNB”, “Luminor/Nordea”, “Citadele”, SEB) lietotājs.

Beidziet “spamot”, nāciet balsot

“Manabalss.lv” spējusi iesaistīt aptuveni desmito daļu Latvijas iedzīvotāju, tāpēc spriedām, kā iekustināt pārējos 90% piedalīties demokrātijas stiprināšanā, nevis bezjēdzīgi tērēt laiku “spamošanai” vai komentāriem portālos,” par ieceri izveidot “Parvaipret.lv” stāsta tā vadītājs I. Breidaks.

Bija jārada rīks, kas katram cilvēkam palīdzētu viegli sekot līdzi deputātu darbam Saeimā un salīdzināt politiķu balsojumu ar savējo konkrētā likumprojektā.

Tā radās versija portālā katru nedēļu publicēt kādu no tuvākajā plenārsēdē izskatāmajiem jautājumiem, apspriešanai nododot likumprojektus, kas Saeimā nonākuši līdz otrajam vai trešajam lasījumam un kuros lielas izmaiņas vairs nav gaidāmas. “Daudzi Latvijā jūtas atsvešināti no politikas, tāpēc izstrādājām veidu, kā cilvēks dažās minūtēs var atklāt jēgpilnu iesaisti un sajusties līdzdalīgs valsts pārvaldē,” jaunāko portāla versiju, kuras izstrādes process vēl nav beidzies, komentē I. Breidaks.

Veicot balsojumu par kādu no jautājumiem, portālā tas automātiski tiek salīdzināts ar katra Saeimas deputāta un partijas frakcijas izvēli, tā dodot iespēju sekot līdzi, vai politiskais spēks, par kuru esat balsojis vēlēšanās, reāli pilda programmās dotos solījumus.

Jautājumus, kas nedēļas sākumā nonāk portālā, izvēlas un noformulē paši tā veidotāji sadarbībā ar ekspertiem.

Ne visi likumprojekti esot publicējami, skaidro portāla vadītājs. “Budžeta likumprojekts ir saistīts ar vēl 40 citiem likumprojektiem, tāpēc nav iespējams no tā paņemt kādu konkrētu priekšlikumu un likt uz balsošanu, jo rezultāts atstās sekas uz visu likuma paketi.”

Vienkāršāk nodot tautas apspriešanai tādus tiesību aktu projektus, kas nav tik cieši saistīti ar pārējiem likumiem, piemēram, vai Latvijas pedagogus var atlaist no darba par nelojalitāti.

Saeima – sabiedrības spogulis?

Portālā līdz šim ievietoti 80 jautājumi, par kuriem veikti 90 tūkstoši balsojumu, to apmeklējuši vairāk nekā 3200 lietotāju. Interese par likumprojektiem ir dažāda. “Ir likumprojekti, par kuriem balsoja trīs tūkstoši cilvēku. Par tagad aktuālo “Vai TV pakalpojumu pamatpakās jāierobežo saturs, kas nav Eiropas Savienības valodās?” nodots divarpus tūkstoši balsu,” stāsta I. Breidaks.

Reklāma
Reklāma

Izvērtējot kuplākos – no 800 līdz 3000 balsīm –, portāla veidotāji secinājuši, ka balsotāju un deputātu vairākuma viedoklis sakrīt. Atšķirība esot tikai 10%. Viens no gadījumiem, kad Saeimas un “Parvaipret.lv” nostāja krasi atšķīrās, bija Romas Pāvesta vizītes dienas noteikšana par brīvdienu. “Pietrūka skaidrojošā darba un dialoga, tāpēc sabiedrība nostājās pret,” nosaka portāla vadītājs un secina, ka, spriežot pēc platformas balsojuma, Saeima ir sabiedrības spogulis, tikai tai vēl jāuzlabo komunikācijas kvalitāte.

Aktīvākie portāla lietotāji ir visu vecumu rīdzinieki, kā arī citās Eiropas valstīs, īpaši Beļģijā un Lielbritānijā, dzīvojošie Latvijas pavalstnieki.

“Parvaipret.lv” dotā iespēja salīdzināt savu balsojumu ar katra Saeimas deputāta un partijas nostāju jau radījusi dažu labu kuriozu. Kādam puisim, kas portāla veidotājus feisbukā uzrunājis krievu valodā un “cepies”, ka Latvijas politiķi neieklausās tautā, viņi ieteikuši, lai nobalso par aktuālajiem jautājumiem un salīdzina savu balsojumu ar deputātu izvēli.

“Jaunais cilvēks to izdarīja, taču bija vēl piktāks nekā iepriekš, jo izrādījās, ka viņa balsojums sakrīt ar Nacionālās apvienības nostāju.

Nu, atvaino, puis, tāda ir realitāte – ne viss, ko dzirdi partiju solījumos, atbilst patiesībai,” pasmaida I. Breidaks. Šādi “šokējoši” rezultāti palīdzot atšķetināt patiesību. Tagad svarīgākais – audzēt lietotāju kopienas skaitu.

Deputāti – no sajūsmas līdz piesardzībai

Saeimas deputātu attieksme pret jaunāko digitālās demokrātijas rīku ir dažāda – gan piesardzīga un neitrāli atturīga, gan visnotaļ ieinteresēta. I. Breidaks novērojis, ka pozitīvs vērtējums vairāk raksturīgs gados un pieredzē jaunākiem politiķiem.

“Šādi rīki ir kā ikdienas patiesības nesēji, kas palīdz izsekot darbībām politikā, atšķirt patiesus partiju mērķus, solījumus un virzienus no tādiem, kurus tās cenšas pasniegt vēlētājiem, bet patiesībā dara ko citu,” atzīst deputāts Reinis Znotiņš no Jaunās konservatīvās partijas.

Ieskatoties abās platformās, kad Saeimas plenārsēdei tuvojas kāds strīdīgāks jautājums, un ņemot vērā vairākuma nostāju, piemēram, balsojumā par ANO Migrācijas pakta ratificēšanu. Viņa viedoklis sakrītot ar aktuālo ierosinājumu atļaut motocikliem un mopēdiem pārvietoties Rīgā pa sabiedriskā transporta joslu.

“Manabalss.lv” platformu ar savu iniciatīvu izmantojusi arī JKP – priekšlikums aizliegt azartspēļu zāļu izvietošanu visā Latvijā, izņemot pieczvaigžņu viesnīcu telpās, nonācis līdz Saeimas otrajam lasījumam un patlaban tiek skatīts komisijās.

Arī deputāti Mariju Golubevu interesē “Parvaipret.lv” balsojuma rezultāti, tomēr savā izvēlē viņa vadīsies no tā, kurš risinājums sabiedrībai dos labumu ilgtermiņā un atbildīs pašas politiķes vai partijas “Attīstībai/Par” idejām.

Politikā pieredzējušais partijas “Saskaņa” deputāts Boriss Cilēvičs nesteidz ar secinājumiem par jauno portālu. “Pozitīvi, ka tiek apspriesti konkrēti priekšlikumi, kas izgājuši filtru, sasnieguši otrā vai trešā lasījuma līmeni un koncentrējas uz noteiktu darbu, taču redzu lielāku manipulāciju risku, lai izdarītu spiedienu uz deputātiem, iebaidītu jaunākos, ka jābalso, kā vēlas tauta.

Jebkuru mēģinājumu kāda viedokli uzdot par visas tautas viedokli uzskatu par acīmredzamu manipulāciju. “Manabalss.lv” no tā ir brīva, vai tas izdosies arī “Parvaipret.lv” – dzīve parādīs.”.

Kā portālā “Parvaipret.lv” balsotu tu?

* Vai Valsts prezidenta kandidātam būtu nepieciešams savākt arī iedzīvotāju parakstus savam atbalstam?

* Vai 16. martam jābūt oficiālai latviešu karavīru atceres dienai?

* Vai vēlētājiem būtu jādod iespēja atsaukt atsevišķus Saeimas, Eiropas Parlamenta un pašvaldību deputātus?

* Vai ID karte jānosaka par obligāto dokumentu?

* Vai šaujamierocis medībās jāļauj lietot jau no 16 gadu vecuma?

* Vai veikalos jāatsakās no bezmaksas plastmasas maisiņiem?

* Vai TV pakalpojumu pamatpakās jāierobežo saturs, kas nav Eiropas Savienības valodās?

Portālā “Parvaipret.lv” ievietots vairāk nekā 80 jautājumu, kurus izskatījusi vai izskata Saeima.

Avots: “Parvaipret.lv”

“Manabalss.lv” darbības rezultāti

* No Saeimai nosūtītajiem 38 priekšlikumiem 26 guvuši rezultātu, kad mainīti likumi vai normatīvie akti.

* Vismaz vienu reizi portālu lietojuši 240 tūkstoši jeb 12% Latvijas iedzīvotāju.

* Portālā veikts 1,1 miljons balsojumu.

* Ik gadu to lasa ap 25–30% iedzīvotāju.

* Pastāv no ziedojumiem un projektu finansējuma.

Avots: “Manabalss.lv”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.