Foto: EMPICS/ SCANPIX/ LETA

Dūlas atbalsts var atvieglot dzemdības un novērst pēcdzemdību depresiju. Dūla palīdzēs arī Harijam un Meganai! 0

Lielbritānijas un ASV plašsaziņas līdzekļos liela uzmanība pievērsta princim Harijam un viņai sievai Meganai saistībā ar ziņām, ka pāris esot nolīdzis dūlu, kura palīdz Meganai sagatavoties dzemdībām un pat dod princim padomus, kā atbalstīt sievu dzemdību laikā.

Pārāk daudz mūsu satiksmē ir trūcīgu saimnieku vecu auto… 40
Ukraina esot sagādājusi pārsteigumu krieviem. Kas tas varētu būt?
Ugunsgrēks dronu ražotnei Mārupē nodarījis lielus postījumus, policija veiks izmeklēšanu
Lasīt citas ziņas

Gaidāms, ka laulātā pāra pirmdzimtais nāks pasaulē jau tuvākajā laikā.

Sabiedrībā daudzi uzdod jautājumu: kāpēc gan kādam vajadzētu maksāt par dūlu, kas medijos nodēvēta par “profesionālu rociņas turētāju”, pakalpojumiem. Kādā TV raidījumā izskanējis pat šāds retorisks jautājums: “Vai tad tas nav vīra darbs?”

CITI ŠOBRĪD LASA

Atbildot uz to, kāda britu dūla, Kikija Hansarda, komentārā vietnē Huffingtonpost.co.uk raksta, ka daudzas viņas amata māsas ir aizvainotas, ka viņu darbs tiek noniecināts.

“Es gribētu teikt, ka mums nevajag apvainoties: profesionāla rokas turēšana ir tieši tas, ko dara dūlas, bet šis process ir daudz zinātniskāks nekā varētu šķist,” norāda Hansarda, kurai ir 17 gadu pieredze dūlas darbā.

Organizācijas “Cohrane” pētījums liecina, ka nepārtraukta palīdzība dzemdībās un pirms tām, ko sievietei sniedz pieredzējusi persona, kas nav mediķis, draugs vai ģimenes loceklis, atvieglo pirmsdzemdību un dzemdību procesu.

Pētījums atklāj, ka dzemdētājām, kas saņem šādu atbalstu, par 26% samazinās ķeizargrieziena varbūtība, par 41% mazāka ir iespēja, ka radībās jāizmanto svakuums,

par 28% sarūk iespēja, ka vajadzēs pielietot anestēziju, un par 33% retāka ir varbūtība, ka sieviete būs neapmierināta vai negatīvi vērtēs savu dzemdību pieredzi. Tas savukārt izraisa mazāk dzemdību traumu, sarūk pēcdzemdību depresija, jaunās māmiņas ir laimīgākas un tādējādi laimīgākas ir arī viņu ģimenes.

Kāpēc tā notiek? Kā gan vienkāršai rokas turēšanai var būt tik liela nozīme? Varētu nodomāt, ka dūlām ir maģiskas spējas, taču atbildes sakņojas zinātnē.

Lai nonāktu pie “rokas turēšanas” zinātniskās būtības, vispirms jāsaprot dzemdību fizioloģija un tas, kā tā darbojas. Tas ir dzemdību pamatnoslēpums: zinātniska patiesība, kas ir tik vienkārša un dabiska, bet, šķiet, mūsu sarežģītajā, pārmērīgi medicīniskajā pasaulē tā ir pilnībā zaudēta.

Dzemdību fizioloģija vai fizioloģiskas dzemdības nozīmē vienkārši piedzimšanu, ko nodrošina sievietes un augļa iedzimta spēja. Sieviete tāpat kā jebkurš cits zīdītājs ir bioloģiski paredzēta dzemdībām. Viņas ķermenis dabiski zina, kā to izdarīt, tāpat kā zina, kā elpot, gulēt un norīt.

Sākoties dzemdībām, sievietes organismā izstrādājas intensīvs hormonu kokteilis, kas darbojas, lai paplašinātu dzemdes kaklu ar kontrakcijām, vienlaikus radot dabisku sāpju mazināšanos oksitocīna (mīlestības hormona) un endorfīnu (dabiskā morfīna) veidā. Citiem vārdiem, sievietei ir viss, kas nepieciešams, lai dzemdētu bērnu.

Tomēr procesā iesaistīts vēl viens hormons: adrenalīns. Tas ir baiļu hormons, kas izraisa “cīnies vai bēdz” reakciju. Adrenalīns eksistē neokorteksā – smadzeņu garozas piedēklī, kas atbild par domāšanas procesu – tas ir tik spēcīgs, ka tam ir tendence pārmākt oksitocīnu un endorfīnus, kas ir “maigi” hormoni, paslēpti mazāk pieejamos vienkāršajos smadzeņu apgabalos.

Adrenalīns var apturēt dzemdību procesu un pēkšņi likt sievietei zaudēt sajūtu, ka viņa kontrolē situāciju. Tas izraisa paniku, spēcīgākas sāpes un apjukumu, kas savukārt var novest pie plašas medicīniskas iejaukšanās un, iespējams, padarīt dzemdību procesu mazāk apmierinošu.

Adrenalīns no antropoloģiskā viedokļa ir neticami noderīgs hormons. Tas sūta dzemdētājai ļoti skaidru brīdinājumu, ja vide, kurā viņa atrodas, nav droša, bet sievietei pirms dzemdībām jājūtas drošībā.

Aizvēsturiskos laikos adrenalīns būtu devis sievietei signālu doties uz savu alu, kur viņa varēja dzemdēt bērnu drošībā. Tomēr mūsu dzīvesveids tagad vairs nav tāds, un nav iemesla, kāpēc adrenalīnam būtu jāiejaucas dzemdību procesā.

Vienā no savām grāmatām britu autore Millija Hila, kas dibinājusi Pozitīvo dzemdību kustību, apraksta dūlu kā oksitocīna sargātāju, un saskaņā ar manu pieredzi, tas ir diezgan precīzs apzīmējums. Kā dūlas mēs saprotam, kā darbojas šis fizioloģiskais process, norāda dūla Hansarda.

Mēs zinām, ka sievietei ir jājūtas droši, lai veicinātu oksitocīna un endorfīnu izdalīšanos, stājoties pretim adrenalīnam. Un mūsu uzdevums ir darīt visu, lai to paveiktu.

Tas paredz pavadīt laiku kopā ar sievieti, lai apspriestu viņas tiesības, izvēles, cerības un bailes, apmeklēt jebkādas pirmsdzemdību tikšanās, kuras viņu satrauc, būt vienmēr telefoniski pieejamai neilgi pirms dzemdībām un pārliecināšanos, ka arī ar sievietes partneri viss ir kārtībā.

Dzemdētājām mēs radām vidi, kas nodrošina dabiskas, oksitocīna veicinātas un no adrenalīna brīvas dzemdības. Šajā procesā mēs pārrunājam visus iespējamos notikumu pavērsienus, kā arī lēmumus, kas būtu jāpieņem, nodrošinot to, ka jaunā māmiņa saņem pilnu informāciju. Mēs izanalizējam jebkādas negaidītas grūtības, lai viņa saprastu, cik labi viņai viss izdodas.

Bet galu galā tas, ko mēs darām – paliekam kopā ar sievieti, līdz viņas mazulis piedzimst. Mēs esam pastāvīgs emocionālā un fiziskā atbalsta avots jaunajai māmiņai. Mēs samitrinām viņas pieri, atbalstām viņas partneri, masējam viņas muguru. Un kā jau minēts – paturam viņas roku.

Vai nav maģiski, ka šādas vienkāršas lietas dzemdētājām var būt tik nozīmīgas?

Tomēr nekādas maģijas te nav. Tā ir zinātne.

Tāpēc es vēršos pie visām dūlām – praktizējiet savu pierādījumos balstīto dzemdētāju aprūpi ar lepnumu. Un cerēsim, ka arī prese agrāk vai vēlāk sāks veidot publikācijas, kurās pareizi atainots dūlu darba nozīmīgums, rezumē Hansarda.

Termins “doúla” radies Senajā Grieķijā, kas nozīmē pieredzējušu sievieti, kura palīdz citai sievietei. Senajā Grieķijā tā bija kalpotāja, kas rūpējas par sievieti un bērnu dzemdībās un arī pēc dzemdībām.

Sākotnēji terminu “doúla” vairāk lietoja pēcdzemdību kontekstā par pieredzējušām mātēm, kas palīdzēja jaunajām māmiņām jautājumos par zīdīšanu un jaundzimušo aprūpē.

Mūsdienās šim terminam ir plašāka nozīme, ar to apzīmē sievietes, kuras sniedz informāciju, kā arī emocionālo un fizisko atbalstu topošajai māmiņai grūtniecības laikā, dzemdībās un pēcdzemdību periodā.

Dūla nodrošina fizisko, emocionālo un informatīvo atbalstu grūtniecības laikā, dzemdībās un pēcdzemdību periodā. Dūla nesniedz medicīnisku atbalstu.

SAISTĪTIE RAKSTI

Bieži par dūlām kļūst nākamās vecmātes vai sievietes ar psihologa izglītību. Par dūlu var kļūt arī sieviete bez speciālas izglītības, kurai ir zināšanas par grūtniecības fizioloģiju, dabīgām dzemdībām un jaundzimušo aprūpi.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Pēteris Apinis: Paralimpieši dara neiespējamo un parāda, ka sports var mainīt dzīvi
“Tas ir tikai laika jautājums, kad visas slimnīcas nonāks pie tādu lēmumu robežas, kas iedzīvotājiem nāks tikai par sliktu,” brīdina mediķi
Psihiskā veselība – svarīga un saudzējama 5
Konstatēts jauns sieviešu aptaukošanās faktors – tas ir gaisā!
Pārāk daudz mūsu satiksmē ir trūcīgu saimnieku vecu auto… 40
Ukraina esot sagādājusi pārsteigumu krieviem. Kas tas varētu būt?
Ugunsgrēks dronu ražotnei Mārupē nodarījis lielus postījumus, policija veiks izmeklēšanu
Režisore: Tas ir neētiski – pacelt sev algas par tūkstošiem un stāstīt, ka valstī nav naudas
FOTO. Neticama līdzība! Fani atklāj kādu interesantu sakritību, ieraugot Keitas Midltones bērnības fotogrāfiju 4
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Farmaceita padomi piemērotas zāļu formas izvēlei
Mēness aptieka: Kuri dabas līdzekļi izmantojami stresa ietekmes mazināšanai 2
Paplašinot pakalpojumu pieejamību pieaugušajiem un bērniem, VCA atver jaunu poliklīniku „Dole” 5
Daudz alkohola vai kofeīna, urīnceļu infekcijas, nierakmeņi un citi iespējamie iemesli fizioloģiskās funkcijas traucējumiem 1
Aktuāli padomi ādas aizsargfunkciju stiprināšanai ziemā
Ukraiņu farmaceits Latvijā 1
Ko ēst vai ko neēst, lai dzīvotu ilgāk 10
Mēness aptieka: Farmaceiti un farmaceitu asistenti no Ukrainas sniedz ieguldījumu Latvijas iedzīvotāju farmaceitiskajā aprūpē 9
salviju izmanto veselībai 3
Dažādi augšējo elpceļu vīrusi – ko darīt veselības uzlabošanai 8
Ko svarīgi zināt par respiratori sincitiālo vīrusu 12
Astoņi ieteikumi pareizai zāļu lietošanai 6
Gudrās ēšanas ABC jeb pirmssvētku padomi vielmaiņas uzlabošanai 3
Kas ir svētku sirds sindroms, kā no tā izvairīties 5
TOP 5 notikumi veselības aprūpē 2022. gadā 3
„Mēness aptieka”: vīnu un dzirkstošo vīnu pirms Jaunā gada pērk par 50% vairāk nekā bezalkoholiskos dzērienus 3
„Mēness aptiekas” tikšanās reizē ar Latvijas Pensionāru federāciju valda siltas labestības gaisotne 5
„Mēness aptiekas” sveicieni Latvijas Paralimpiskās komitejas sportistus spēcinās sasniegumiem jaunajā gadā
Ziedot līdzekļus kādas personas ārstēšanai nākamgad paredz 10% iedzīvotāju 1
Lai elpotu – vajadzīga dzelzs 6
Kāpēc laba dāvana svētkos ir vitamīni un grāmata 9
Cukura diabēts – gluži kā vēl viens pamatdarbs. Kā ar visu tikt galā? 1
„Mēness aptieka”: sievietes sejas un ķermeņa kopšanas līdzekļus izvēlas aptiekās un specializētos veikalos, bet vīriešiem iecienītāki lielveikali 4
Ķengaragā notiks bezmaksas mērījumi sirds veselības profilaksei 5
“Veselības centru apvienība” izstādē “Medbaltica 2022” piedāvā inovatīvas diagnostikas un ārstēšanas iespējas 3
Elastīgas no silikona izgatavotas menstruālās piltuves. Kāpēc tās kļuvušas tik pieprasītas? 12
7 ieteikumi līdzsvara treniņam un kritienu profilaksei ziemā 2
Četras veselīgas apņemšanās adventes laikam 15
Mēness aptieka: Katram piektajam pēc glikozes līmeņa kontroles iesaka apmeklēt ārstu 1
Slimnīcas satrauktas par finansējumu: ja netiks rasts risinājums, būs apdraudēta spēja nodrošināt pacientiem vajadzīgos pakalpojumus 27
Kozlovska: Mēs cīnāmies par saviem bērniem vai par nikotīna tirgotājiem un 10 miljoniem valsts budžetā?! “Tā ir asinsnauda!”
Skatītājs par ēdināšanu skolās: Ēdāju ir maz, ēdienu tikai sacūko 71
“Neesam gatavi masveidā ārstēt politraumas.” Saruna ar traumatologu Andri Vikmani 12
Jautā skatītājs: Ārsti dažreiz ir tik augstprātīgi un rupji! Vai viņu attieksme mainītos, ja paaugstinātu algas? 48
Plāno izmaksāt prāvas kompensācijas tiem, kuriem pēc Covid-19 vakcinācijas pasliktinājusies veselība 114
Dzīvokļu īpašniekiem jāpasūta padziļinātā tehniskā apsekošana visām mājām, kas celtas pirms 50 un vairāk gadiem
VIDEO. Grūti pat aptvert Bahmutā notiekošo – tiek pielietota līdz šim nepieredzēta taktika – “varžu lēcieni”
FOTO. Ar alpīnistu palīdzību Siguldā nojaukts 80 metrus augsts tornis – augstākais demontētais objekts beidzamajos gados Latvijā
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Ukraina saņems vairāk nekā 100 tankus “Leopard 1A5”, paziņojis Vācijas aizsardzības ministrs
VIDEO. “Man vairāk patīk tas temperaments!” Estrādes zvaigzne Žoržs Siksna atklāj, kāpēc ir precējies ar krievu tautības sievieti
Režisore: Tas ir neētiski – pacelt sev algas par tūkstošiem un stāstīt, ka valstī nav naudas
VIDEO. NBS majoram Slaidiņam rokaspulkstenis vienmēr rāda nepareizu laiku, un tā nav nejaušība 12
Vai Krievijas pensionāri sabiedriskajā transportā Rīgā joprojām tiek pārvadāti par velti?
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Aldona un Česlavs – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
12:21
VIDEO. “Alus vēderiņi, neglīti džemperi – ne skata, ne stājas!” Sabiedrības dāma Elita Drāke skarbi izsakās par pašmāju vīriešiem
12:13
VIDEO. Grūti pat aptvert Bahmutā notiekošo – tiek pielietota līdz šim nepieredzēta taktika – “varžu lēcieni”
12:05