Foto: EMPICS/ SCANPIX/ LETA

Dūlas atbalsts var atvieglot dzemdības un novērst pēcdzemdību depresiju. Dūla palīdzēs arī Harijam un Meganai! 0

Lielbritānijas un ASV plašsaziņas līdzekļos liela uzmanība pievērsta princim Harijam un viņai sievai Meganai saistībā ar ziņām, ka pāris esot nolīdzis dūlu, kura palīdz Meganai sagatavoties dzemdībām un pat dod princim padomus, kā atbalstīt sievu dzemdību laikā.

Gaidāms, ka laulātā pāra pirmdzimtais nāks pasaulē jau tuvākajā laikā.

LA
LA.LV
Ziņas
“Problēmas ir ļoti nopietnas.” Vai Lietuva kļūdījusies, aizliedzot nevakcinētiem cilvēkiem apmeklēt lielveikalus? 169
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Man gribējās piecelties un teikt – ej tak tu!”: Igors Linga atklāj, kurš pašmāju mūziķis ir bijis visneciešamākais 6
16 stundas
AT
Arnis Terzens
Stāsti
“Laika gaitā šī Angelas fobija tikai pieņēmusies spēkā.” No kā paniski bail Angelai Merkelei?
10 stundas
Lasīt citas ziņas

Sabiedrībā daudzi uzdod jautājumu: kāpēc gan kādam vajadzētu maksāt par dūlu, kas medijos nodēvēta par “profesionālu rociņas turētāju”, pakalpojumiem. Kādā TV raidījumā izskanējis pat šāds retorisks jautājums: “Vai tad tas nav vīra darbs?”

Atbildot uz to, kāda britu dūla, Kikija Hansarda, komentārā vietnē Huffingtonpost.co.uk raksta, ka daudzas viņas amata māsas ir aizvainotas, ka viņu darbs tiek noniecināts.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Es gribētu teikt, ka mums nevajag apvainoties: profesionāla rokas turēšana ir tieši tas, ko dara dūlas, bet šis process ir daudz zinātniskāks nekā varētu šķist,” norāda Hansarda, kurai ir 17 gadu pieredze dūlas darbā.

Organizācijas “Cohrane” pētījums liecina, ka nepārtraukta palīdzība dzemdībās un pirms tām, ko sievietei sniedz pieredzējusi persona, kas nav mediķis, draugs vai ģimenes loceklis, atvieglo pirmsdzemdību un dzemdību procesu.

Pētījums atklāj, ka dzemdētājām, kas saņem šādu atbalstu, par 26% samazinās ķeizargrieziena varbūtība, par 41% mazāka ir iespēja, ka radībās jāizmanto svakuums,

par 28% sarūk iespēja, ka vajadzēs pielietot anestēziju, un par 33% retāka ir varbūtība, ka sieviete būs neapmierināta vai negatīvi vērtēs savu dzemdību pieredzi. Tas savukārt izraisa mazāk dzemdību traumu, sarūk pēcdzemdību depresija, jaunās māmiņas ir laimīgākas un tādējādi laimīgākas ir arī viņu ģimenes.

Kāpēc tā notiek? Kā gan vienkāršai rokas turēšanai var būt tik liela nozīme? Varētu nodomāt, ka dūlām ir maģiskas spējas, taču atbildes sakņojas zinātnē.

Lai nonāktu pie “rokas turēšanas” zinātniskās būtības, vispirms jāsaprot dzemdību fizioloģija un tas, kā tā darbojas. Tas ir dzemdību pamatnoslēpums: zinātniska patiesība, kas ir tik vienkārša un dabiska, bet, šķiet, mūsu sarežģītajā, pārmērīgi medicīniskajā pasaulē tā ir pilnībā zaudēta.

Dzemdību fizioloģija vai fizioloģiskas dzemdības nozīmē vienkārši piedzimšanu, ko nodrošina sievietes un augļa iedzimta spēja. Sieviete tāpat kā jebkurš cits zīdītājs ir bioloģiski paredzēta dzemdībām. Viņas ķermenis dabiski zina, kā to izdarīt, tāpat kā zina, kā elpot, gulēt un norīt.

Sākoties dzemdībām, sievietes organismā izstrādājas intensīvs hormonu kokteilis, kas darbojas, lai paplašinātu dzemdes kaklu ar kontrakcijām, vienlaikus radot dabisku sāpju mazināšanos oksitocīna (mīlestības hormona) un endorfīnu (dabiskā morfīna) veidā. Citiem vārdiem, sievietei ir viss, kas nepieciešams, lai dzemdētu bērnu.

Tomēr procesā iesaistīts vēl viens hormons: adrenalīns. Tas ir baiļu hormons, kas izraisa “cīnies vai bēdz” reakciju. Adrenalīns eksistē neokorteksā – smadzeņu garozas piedēklī, kas atbild par domāšanas procesu – tas ir tik spēcīgs, ka tam ir tendence pārmākt oksitocīnu un endorfīnus, kas ir “maigi” hormoni, paslēpti mazāk pieejamos vienkāršajos smadzeņu apgabalos.

Adrenalīns var apturēt dzemdību procesu un pēkšņi likt sievietei zaudēt sajūtu, ka viņa kontrolē situāciju. Tas izraisa paniku, spēcīgākas sāpes un apjukumu, kas savukārt var novest pie plašas medicīniskas iejaukšanās un, iespējams, padarīt dzemdību procesu mazāk apmierinošu.

Adrenalīns no antropoloģiskā viedokļa ir neticami noderīgs hormons. Tas sūta dzemdētājai ļoti skaidru brīdinājumu, ja vide, kurā viņa atrodas, nav droša, bet sievietei pirms dzemdībām jājūtas drošībā.

Aizvēsturiskos laikos adrenalīns būtu devis sievietei signālu doties uz savu alu, kur viņa varēja dzemdēt bērnu drošībā. Tomēr mūsu dzīvesveids tagad vairs nav tāds, un nav iemesla, kāpēc adrenalīnam būtu jāiejaucas dzemdību procesā.

Vienā no savām grāmatām britu autore Millija Hila, kas dibinājusi Pozitīvo dzemdību kustību, apraksta dūlu kā oksitocīna sargātāju, un saskaņā ar manu pieredzi, tas ir diezgan precīzs apzīmējums. Kā dūlas mēs saprotam, kā darbojas šis fizioloģiskais process, norāda dūla Hansarda.

Mēs zinām, ka sievietei ir jājūtas droši, lai veicinātu oksitocīna un endorfīnu izdalīšanos, stājoties pretim adrenalīnam. Un mūsu uzdevums ir darīt visu, lai to paveiktu.

Tas paredz pavadīt laiku kopā ar sievieti, lai apspriestu viņas tiesības, izvēles, cerības un bailes, apmeklēt jebkādas pirmsdzemdību tikšanās, kuras viņu satrauc, būt vienmēr telefoniski pieejamai neilgi pirms dzemdībām un pārliecināšanos, ka arī ar sievietes partneri viss ir kārtībā.

Dzemdētājām mēs radām vidi, kas nodrošina dabiskas, oksitocīna veicinātas un no adrenalīna brīvas dzemdības. Šajā procesā mēs pārrunājam visus iespējamos notikumu pavērsienus, kā arī lēmumus, kas būtu jāpieņem, nodrošinot to, ka jaunā māmiņa saņem pilnu informāciju. Mēs izanalizējam jebkādas negaidītas grūtības, lai viņa saprastu, cik labi viņai viss izdodas.

Bet galu galā tas, ko mēs darām – paliekam kopā ar sievieti, līdz viņas mazulis piedzimst. Mēs esam pastāvīgs emocionālā un fiziskā atbalsta avots jaunajai māmiņai. Mēs samitrinām viņas pieri, atbalstām viņas partneri, masējam viņas muguru. Un kā jau minēts – paturam viņas roku.

Vai nav maģiski, ka šādas vienkāršas lietas dzemdētājām var būt tik nozīmīgas?

Tomēr nekādas maģijas te nav. Tā ir zinātne.

Tāpēc es vēršos pie visām dūlām – praktizējiet savu pierādījumos balstīto dzemdētāju aprūpi ar lepnumu. Un cerēsim, ka arī prese agrāk vai vēlāk sāks veidot publikācijas, kurās pareizi atainots dūlu darba nozīmīgums, rezumē Hansarda.

Termins “doúla” radies Senajā Grieķijā, kas nozīmē pieredzējušu sievieti, kura palīdz citai sievietei. Senajā Grieķijā tā bija kalpotāja, kas rūpējas par sievieti un bērnu dzemdībās un arī pēc dzemdībām.

Sākotnēji terminu “doúla” vairāk lietoja pēcdzemdību kontekstā par pieredzējušām mātēm, kas palīdzēja jaunajām māmiņām jautājumos par zīdīšanu un jaundzimušo aprūpē.

Mūsdienās šim terminam ir plašāka nozīme, ar to apzīmē sievietes, kuras sniedz informāciju, kā arī emocionālo un fizisko atbalstu topošajai māmiņai grūtniecības laikā, dzemdībās un pēcdzemdību periodā.

SAISTĪTIE RAKSTI

Dūla nodrošina fizisko, emocionālo un informatīvo atbalstu grūtniecības laikā, dzemdībās un pēcdzemdību periodā. Dūla nesniedz medicīnisku atbalstu.

Bieži par dūlām kļūst nākamās vecmātes vai sievietes ar psihologa izglītību. Par dūlu var kļūt arī sieviete bez speciālas izglītības, kurai ir zināšanas par grūtniecības fizioloģiju, dabīgām dzemdībām un jaundzimušo aprūpi.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
RK
Rīta Korpivāra
Ziņas
Somijā ar īpašu programmu cīnās pret ņirgāšanos bērnu vidū. Vai Latvijai jāņem piemērs? 14
16 stundas
LE
LETA
Veselam
Zavadska skaidro, vai šobrīd ir iespējams noteikt pietiekamo antivielu līmeni, kas pasargātu no Covid-19 20
1 diena
RO
Regīna Olševska
Veselam
Šodien reti kurš prot pateikt “nē”! Kā iemācīties sargāt savu veselību un neizdegt 3
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Jāatceras, ka bērni jebkurā vecumā var saslimt smagi.” Ārsts par nepieciešamību vakcinēt arī jaunāko klašu skolēnus 75
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Problēmas ir ļoti nopietnas.” Vai Lietuva kļūdījusies, aizliedzot nevakcinētiem cilvēkiem apmeklēt lielveikalus? 169
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Man gribējās piecelties un teikt – ej tak tu!”: Igors Linga atklāj, kurš pašmāju mūziķis ir bijis visneciešamākais 6
16 stundas
AT
Arnis Terzens
Stāsti
“Laika gaitā šī Angelas fobija tikai pieņēmusies spēkā.” No kā paniski bail Angelai Merkelei?
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Esmu apbēdināta, ka mani tik viegli nodeva…”: dziedātāja Alise Haijima beidzot komentējusi internetā nopludināto video, kurā viņa un citi niekojas ar “balto pulverīti” 48
2 dienas
LL
Lilija Limane
Stāsti
Tiesnesis Cimdiņš bij tā piedzēries un tik piedauzīgi uzvedās, ka kauns bij skatīties 3
1 diena
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Kā trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Monas Lizas pieskāriens sievietes intīmajai veselībai 3
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Vidusjūras diēta un C vitamīns un locītavu veselības ābecē
5 dienas
KK
Kamita Kalniņa
Veselam
Sāpju vietā jaunas locītavas 3
17. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šogad gripas sezona varētu būt smaga, tai jāsagatavojas 8
15. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Lieldraugs “Mēness aptieka” sveic Aigaru Apini ar panākumiem Tokijā 5
1. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” maratonā īpaši atbalsta aktīvos seniorus 3
30. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Paralimpieši saņem iedvesmojošus sveicienus pirms startiem Tokijā 1
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ja skrienot atgadās trauma
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bērns un viedierīces: kā pasargāt acu veselību? 3
25. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Puse Latvijas iedzīvotāju izjūt locītavu un muskuļu sāpes, bet palīdzību meklē vien retais 21
24. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās? 2
17. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Ceļavārdi pirms paralimpiskajiem startiem Tokijā 1
10. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja pārslogots vai sasists sāp plecs 1
10. augusts, 2021
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Kustību amplitūdas nozīme un citi padomi locītavu veselībai 2
6. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
un kāpēc veidojumi uz ādas ir jāpieskata 3
4. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kamēr lokans, tikmēr jauns – atgādinājums rūpēm par locītavām un muskuļiem 1
3. augusts, 2021
VE
Veselam.lv
Veselam
Linsēklas, treknās zivis un pārējie līderi sirds veselības atbalstam
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šovasar vislielāko uzmanību sirds un asinsvadu problēmām pievērš reģionos 6
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Latvijā asinsspiedienu regulāri mēra vien trešdaļa iedzīvotāju 6
23. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aizpampušas acis, pietūkušas potītes… Kā tikt galā ar tūsku? 6
22. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Laboratorisko izmeklējumu attīstības virziens – diagnosticēt slimību agrīnajā stadijā 1
19. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kondicionieris – kā glābiņš var būt arī nedraugs… 2
16. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc veldzei ir vērts izvēlēties kārdinošo arbūza šķēli 2
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc mūs traucē nemierīgie muskuļi…
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kādēļ var paaugstināties asinsspiediens? 1
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Avārijas kontracepcija – kad tas ir glābiņš un kad kaitējums 3
7. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā mazināt kukaiņu kodumu un apdegumu radītās raizes 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsdienīga privāta klīnika nodrošina pasaules līmeņa ķirurģiju 1
6. jūlijs, 2021
LE
LETA
Ziņas
Palielinoties Covid-19 izplatībai, varētu samazināt plānveida stacionāro pakalpojumu pieejamību 10
4 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Liene Cipule: “Arī tiem, kas var nomirt, ir vajadzīga medicīniskā aprūpe. Uz kā rēķina mēs viņus ārstēsim?” 122
5 dienas
LA
LA.LV
Veselam
“Šis ir līdz šim labākais finansiālā atbalsta plāns, kāds jebkad ticis izveidots”: jaunais onkoloģijas plāns vieš cerības pacientos un mediķos 7
Nedēļa
LA
LA.LV
Veselam
Influencere Beta Beidz: “Jāpalīdz meitenēm, kurām nav paveicies sociālā slāņa loterijā!” 32
17. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bezdūmu produkti kā cigarešu alternatīvas. Nepieciešams saprātīgs regulējums 7
17. septembris, 2021
LA
Latvijas Avīze
Veselam
“Pēc potes gaidījām, kas nu būs, bet vīlāmies.” Ārstniecības augu audzētājs Ivars Geiba par vakcinēšanos pret Covid-19 100
17. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Latvijā pret Covid-19 potēti desmit ilgdzīvotāji 121 gada vecumā. Kādas kļūdas vēl atklātas vakcinācijas pārskatā? 10
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pavļutu lūdz skaidrot 80 miljonu eiro izlietojumu Covid-19 pacientu gultu izveidei 33
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mūsā un Žūku strautā piesārņojuma izplatība ir ierobežota un tiek kontrolēta 1
4 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
“Latvijā pieejami vēl nebijuši tūrisma objekti!” Kurp doties zelta rudens laikā? 7
11 stundas
IP
Ilze Pētersone
Ziņas
“Ja nav dzimtās valodas, tas var būt ceļš arī uz depresiju.” Saruna ar skolotāju Ingu Zemīti
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Trīs bērnu mamma dalās ar aizkustinošu video, kā suns katru vakaru pārbauda, vai visi bērni saldi guļ 4
6 stundas
AT
Arnis Terzens
Stāsti
“Laika gaitā šī Angelas fobija tikai pieņēmusies spēkā.” No kā paniski bail Angelai Merkelei?
10 stundas
LA
Latvijas Avīze
Laukos
“Mācības dabā kļūst arvien populārākas!” Kad mežs ir veselīgākā klase un sporta zāle
5 stundas
GP
Guntars Pļavinskis
Stāsti
Pētniekiem izdevies atminēt Himalaju Skeletu ezera noslēpumu. Kas bija šie cilvēki, kuru mirstīgās atliekas atrodas ezerā?
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Taizemietis rūpējas par gandrīz 1000 uz ielas nonākušiem suņiem, daļa no tiem ir invalīdi 5
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Rodrigo un Rauls
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Problēmas ir ļoti nopietnas.” Vai Lietuva kļūdījusies, aizliedzot nevakcinētiem cilvēkiem apmeklēt lielveikalus? 169
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Par mata tiesu! Autobraucējs šķērso vairākas joslas, neaizskarot nevienu citu braucošo auto 2
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
No omītes recepšu krājumiem: visgaršīgākais mājās gatavotais rasols 32
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Krieķis gadu pēc Rebenoka slepkavības: Pirmos pierādījumus atrada pēc mēneša, tīrot māju 35
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Pēc uzmanības “izslāpušie”!”: princis Harijs un Megana dodoties vizītē uz Ņujorku, uzjautrinājuši soctīklu lietotājus 15
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Par interneta hītu kļuvis video, kurā Staķis pārsteigts par sportistiem, kas ieradušies uz apbalvošanu: “Kādā sakarā? Ā, īstais Pļaviņš un Točs!” 43
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Latvijā pret Covid-19 potēti desmit ilgdzīvotāji 121 gada vecumā. Kādas kļūdas vēl atklātas vakcinācijas pārskatā? 10
22:21
GP
Guntars Pļavinskis
Stāsti
Pētniekiem izdevies atminēt Himalaju Skeletu ezera noslēpumu. Kas bija šie cilvēki, kuru mirstīgās atliekas atrodas ezerā?
21:51
LE
LETA
Ziņas
Mūsā un Žūku strautā piesārņojuma izplatība ir ierobežota un tiek kontrolēta 1
21:17