Dūlas tiekas ar māmiņām dūlu nedēļas nodarbībā “12 mēneši 12 stundās “Ģimenes veselības centrā Stārķa Ligzda”.  Cieņpilna grūtniecība, dzemdības un pirmie 3 mēneši ar bērniņu”.
Dūlas tiekas ar māmiņām dūlu nedēļas nodarbībā “12 mēneši 12 stundās “Ģimenes veselības centrā Stārķa Ligzda”. Cieņpilna grūtniecība, dzemdības un pirmie 3 mēneši ar bērniņu”.
Publicitātes foto

Atbalsta ne tikai dabiskās dzemdībās. Dūlu nedēļas pirmās atskaņas – pasākumi turpinās 0

Latvijā no 19. marta līdz 3. aprīlim norit dūlu nedēļa, kad ar nodarbībām un lekcijām klātienes pasākumos un tiešsaistē piedalās 35 dūlas 16 Latvijas pilsētās.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Vai apprecējusies? Madara Kiviča soctīklos nomainījusi uzvārdu – viņa atklāj patieso iemeslu 37
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es esmu dzīvs cilvēks! Protams, ka man ir vēderiņš, ir grumbiņas”: dziedātāja Elīna Gluzunova faniem atrāda bildes apakšveļā 9
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Kur princis Harijs un Megana, tur jauns skandāls: kas noticis šoreiz? 15
11 stundas
Lasīt citas ziņas

“Gandrīz katru dienu norisinās nodarbības, kurās dūlas gaida gan topošos, gan jaunos vecākus kopā ar mazuļiem, lai caur kopīgu pieredzi mācītos praktiskas iemaņas, piemēram, dzemdību elpošanu, atslābināšanās un pašpalīdzības vingrojumus, vēdera atbalsta tehnikas ar slingu, kā arī apgūtu vairāk teorētiskās zināšanas par gaidību laiku, dzemdībām un pēcdzemdību periodu,” stāsta Latvijas Dūlu apvienības valdes locekle Anete Baškevica.

Dzimst ne tikai bērns, arī mamma

Pats pirmais dūlu nedēļas pasākums notika Cēsīs kopā ar dūlām Līgu Rozi-Kļaviņu, Anitu Oļukalnu un Litu Dudeli-Krastiņu. Tajā sirsnīgā lokā pārrunāts, kā parūpēties par savām fiziskajām un emocionālajām vajadzībām pēc dzemdībām. “Mēs rosinājām domāt, ka dzimst ne vien bērns, bet arī mamma, turklāt katra mamma piedzimst savā laikā. Būtiski ir dot sev šo laiku, ļauties tam un piedzīvot. Pateikties sev un pieņemt jauno. Caur sevis sajušanu, saudzēšanu, kopā būšanu, caur atbalstu un pēcdzemdību rituāliem,” stāsta dūla Līga Roze-Kļaviņa. Uz šādu nodarbību minētās dūlas aicina arī 28. martā, – nu jau Siguldā.

Vēderam un pleciem ir vieglāk

CITI ŠOBRĪD LASA
Pēcdzemdību dūla, sertificēta bērnu nēsāšanas un zīdīšanas konsultante Evita Žvagiņa-Jākobsone māmiņām ierādījusi vēdera atbalsta sniegšanas tehnikas.
Publicitātes foto

Viens no pasākumiem dūlu nedēļas ietvaros Rīgā bija praktiska nodarbība par vēdera atbalsta tehnikām gaidību laikā kopā ar pēcdzemdību dūlu un bērnu nēsāšanas konsultanti Evitu Žvagiņu-Jākobsoni. Savas pēcsajūtas stāsta topošā māmiņa Linda: “Tikko atgriezos no ceļojuma, kurā daudz staigāju un izmantoju vienu no vēdera siešanas tehnikām ar īso lakatu – tas patiesi ļāva ilgāk baudīt saulainas pastaigas. Savukārt Evita ierādīja man nezināmas tehnikas, kā var izmantot garāku lakatu, slingu, atbalstot ne tikai punci, bet arī plecus un krūtis, kas gaidībās ir vēl smagākas.

Patika, ka neviena no metodēm netika uzspiesta, pasniedzēja aicināja izjust, kurās vietās ķermenī lakats balsta un kur varbūt rodas diskomforts.

Būtiski bija arī dzirdēt pamatojumu šīm metodēm un informāciju, ka lakata izmantošana nav nekāda brīnummetode, tas ir tikai atbalsts noteiktām situācijām, bet pamatiemeslus, piemēram, sāpēm kādā ķermeņa rajonā jau ir jārisina citādi.”

Kad vēl pat neplāno mazo

Tas, kā sieviete uztver dzemdības un savu seksualitāti, veidojas vēl ilgi pirms bērniņa pieteikšanās, tāpēc jo īpaši svarīgi veicināt veselīgu priekšstatu par dzemdībām jau pusaudžu vecumā. Ne velti dūlas apmācībā Ieva Sproģe-Grigorjeva un Elīna Dupate dūlu nedēļā tikās ar 9. klašu meitenēm no Oskara Kalpaka Rīgas tautas daiļamatu pamatskolas.

“Meitenēm stāstījām gan par dūlām, jaunu sieviešu emocionālo un fizisko veselību, gan par svarīgām tēmām jaunas sievietes dzīvē, tai skaitā anatomiju, menstruālo ciklu, sportu, intīmo fitnesu, rūpēm par sevi, par holistisko medicīnu un slimību cēloņiem, seksualitāti un sevis apzināšanos, par partnerattiecībām, vardarbību, atbalstu, grūtniecību, dzemdībām u.c. Meitenes bija ļoti ieinteresētas, atsaucīgas – ieguvēji bija abas puses. Līdzīga šāda nodarbība plānota 28. martā Avotu pamatskolā,” atklāj dūla Ieva Sproģe-Grigorjeva.

Līdzās gan dabiskās dzemdībās, gan ķeizargriezienā

Dūla ir nemedicīniska atbalsta persona, kas atbalsta informatīvi, emocionāli un fiziski gaidību, dzemdību un pēcdzemdību laikā. Viņu prasmes ir ļoti dažādas, ņemot vērā, ka pašas dūlas ir ļoti atšķirīgas. “Dūlu pamatprofesijas ir visdažādākās,” norāda Anete Baškevica, “starp mums ir gan zīdīšanas konsultantes, vecmātes, bērna nēsāšanas konsultantes, pirtnieces, jogas pasniedzējas, kraniosakrālās terapijas praktiķes, sertificētas masieres un psiholoģes. Mūsu vidū ir fizioterapeites, deju un kustību terapeites, kas savā darbā apvieno abas šīs prasmes – gan kā atbalstīt māmiņu emocionāli, kā stiprināt viņas iekšējos resursus, gan sniegt pētījumos balstītu palīdzību. Tas sniedz iespēju saņemt īpaši iejūtīgu un uz sievietes individuālajām vajadzībām vērstu aprūpi.

Visas šīs profesijas lieliski papildina dūlas darbu un tā kvalitāti, katrai specializējoties kādā sev īpaši mīļā jomā.

Līdz ar to arī katrai ģimenei vieglāk atrast savu dūlu un tieši tādu atbalstu, kāds viņiem ir nepieciešams.”

Pie dūlām vēršas māmiņas ar dažādām vajadzībām – gan saņemt atbalstu dabiskās dzemdībās, gan gūt iedrošinājumu gatavoties plānotam ķeizargriezienam, saņemt pēc tā praktisku palīdzību, piemēram, zīdīšanas jautājumos vai pēcdzemdību periodā mājas darbos, gan ar jauno mammu, gan tēti pārrunāt sāpīgu vai spēcīgi saviļņojošu pieredzi. Bieži viens praktisks un konsultatīvs atbalsts nepieciešams tieši vīrietim, kas nereti ir atstāts neziņā vai puspatiesībās.

Pieņemt dažādas izvēles

Anete Baškevica atzīmē arī dūlas lomu, ja ģimenē kāds ir cittautietis: “Dūla var būt liels palīgs stacionārā, ja viens no vecākiem ir ārzemnieks un nerunā latviešu valodā. Tas var sekmēt komunikāciju starp mediķiem un jaunajiem vecākiem, iztiekot bez pārpratumiem un apgrūtinājumiem, ja dūla spēj pieslēgties kā tulks.

Nereti dūlas sniedz iedrošinājumu sievietēm pieņemt viņām svarīgus lēmumus, kas sekmētu pozitīvu dzemdību vai pēcdzemdību pieredzi, šie lēmumi var būt gan par, gan pret kādas atsāpināšanas lietošanu dzemdībās, izvēlēties dzemdēt dabiski vai plānot ķeizargrieziena operāciju, zīdīt mazulīti ar krūti vai izvēlēties jaukto barošanu, pieņemt sievieti tādu, kāda viņa ir – ar sabiedrībā pieņemtiem “pareiziem” vai “nepareiziem” priekštatiem par to, kādām jābūt šim izvēlēm attiecībā uz dzemdībām, pēcdzemdībām un bērnu audzināšanu,” iedrošina dūla Anete Baškevica.

SAISTĪTIE RAKSTI

Dūlu nedēļas pasākumi vēl gaidāmi Rīgā, Dobelē, Baložos, Saulkrastos, Ādažos, Siguldā, Jelgavā un Liepājā. Plānotas gan grūtniecības, gan pēcdzemdību laikam aktuālas tēmas. Notikumu grafiku pieejams Latvijas Dūlu mājaslapā: www.dulas.lv

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
“Vēzis nekur nav pazudis!” Šogad audzis ceturtajā stadijā atklāto vēža gadījumu skaits 21
8 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Arturs Šulcs: valstij ir jāapmaksā seksologu konsultācijas, lai uzlabotu demogrāfisko situāciju 29
9 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Baktērijas lido ar 160 km/h! Kā gudri cīnīties ar apnicīgajām rudens šķavām? 12
13 stundas
RK
Rīta Korpivāra
Ziņas
Somijā ar īpašu programmu cīnās pret ņirgāšanos bērnu vidū. Vai Latvijai jāņem piemērs? 14
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Vai apprecējusies? Madara Kiviča soctīklos nomainījusi uzvārdu – viņa atklāj patieso iemeslu 34
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es esmu dzīvs cilvēks! Protams, ka man ir vēderiņš, ir grumbiņas”: dziedātāja Elīna Gluzunova faniem atrāda bildes apakšveļā 9
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Kur princis Harijs un Megana, tur jauns skandāls: kas noticis šoreiz? 14
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Rīgas centrā nākotnē, iespējams, būs ļoti ierobežota iespēja iebraukt ar privāto transportu 96
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ir prātam neiedomājas lietas, kas notiek!” Lato Lapsa par Indriķa Latvieša jaunāko grāmatu “Nāve” 110
1 diena
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Kā trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Monas Lizas pieskāriens sievietes intīmajai veselībai 3
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Vidusjūras diēta un C vitamīns un locītavu veselības ābecē 2
Nedēļa
KK
Kamita Kalniņa
Veselam
Sāpju vietā jaunas locītavas 3
17. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šogad gripas sezona varētu būt smaga, tai jāsagatavojas 8
15. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Lieldraugs “Mēness aptieka” sveic Aigaru Apini ar panākumiem Tokijā 5
1. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” maratonā īpaši atbalsta aktīvos seniorus 3
30. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Paralimpieši saņem iedvesmojošus sveicienus pirms startiem Tokijā 1
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ja skrienot atgadās trauma
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bērns un viedierīces: kā pasargāt acu veselību? 3
25. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Puse Latvijas iedzīvotāju izjūt locītavu un muskuļu sāpes, bet palīdzību meklē vien retais 21
24. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās? 2
17. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Ceļavārdi pirms paralimpiskajiem startiem Tokijā 1
10. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja pārslogots vai sasists sāp plecs 1
10. augusts, 2021
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Kustību amplitūdas nozīme un citi padomi locītavu veselībai 2
6. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
un kāpēc veidojumi uz ādas ir jāpieskata 3
4. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kamēr lokans, tikmēr jauns – atgādinājums rūpēm par locītavām un muskuļiem 1
3. augusts, 2021
VE
Veselam.lv
Veselam
Linsēklas, treknās zivis un pārējie līderi sirds veselības atbalstam
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šovasar vislielāko uzmanību sirds un asinsvadu problēmām pievērš reģionos 6
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Latvijā asinsspiedienu regulāri mēra vien trešdaļa iedzīvotāju 6
23. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aizpampušas acis, pietūkušas potītes… Kā tikt galā ar tūsku? 6
22. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Laboratorisko izmeklējumu attīstības virziens – diagnosticēt slimību agrīnajā stadijā 1
19. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kondicionieris – kā glābiņš var būt arī nedraugs… 2
16. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc veldzei ir vērts izvēlēties kārdinošo arbūza šķēli 2
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc mūs traucē nemierīgie muskuļi…
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kādēļ var paaugstināties asinsspiediens? 1
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Avārijas kontracepcija – kad tas ir glābiņš un kad kaitējums 3
7. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
mazināt kukaiņu kodumu un apdegumu radītās raizes 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsdienīga privāta klīnika nodrošina pasaules līmeņa ķirurģiju 1
6. jūlijs, 2021
LE
LETA
Veselam
Zavadska skaidro, vai šobrīd ir iespējams noteikt pietiekamo antivielu līmeni, kas pasargātu no Covid-19 22
3 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Šodien reti kurš prot pateikt “nē”! Kā iemācīties sargāt savu veselību un neizdegt 3
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
“Jāatceras, ka bērni jebkurā vecumā var saslimt smagi.” Ārsts par nepieciešamību vakcinēt arī jaunāko klašu skolēnus 75
4 dienas
LE
LETA
Ziņas
Palielinoties Covid-19 izplatībai, varētu samazināt plānveida stacionāro pakalpojumu pieejamību 10
6 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Liene Cipule: “Arī tiem, kas var nomirt, ir vajadzīga medicīniskā aprūpe. Uz kā rēķina mēs viņus ārstēsim?” 122
Nedēļa
LA
LA.LV
Veselam
“Šis ir līdz šim labākais finansiālā atbalsta plāns, kāds jebkad ticis izveidots”: jaunais onkoloģijas plāns vieš cerības pacientos un mediķos 7
18. septembris, 2021
LE
LETA
Ziņas
“Par to ir ilgi runāts un diskutēts.” Valdība noteiks pienākumu vakcinēties konkrētām profesijām. Vai ņems vērā arī testus? 79
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Vai līdz ar Brīvības pieminekļa izgaismošanu naktī varētu atdzīvoties arī pārējās pilsētas ēkas? 6
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Būs par grādu vēsāks. Laika prognoze otrdienai 5
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Rīgas centrā nākotnē, iespējams, būs ļoti ierobežota iespēja iebraukt ar privāto transportu 96
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Vai apprecējusies? Madara Kiviča soctīklos nomainījusi uzvārdu – viņa atklāj patieso iemeslu 34
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Pensionāru pāris Ogrē izved suni pastaigā ar stilu 3
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Traģēdija Ventspils peldbaseinā: zināms, kādu sodu saņēmis bijušais sporta skolas direktors 2
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pieci sasirgušie miruši. Cik kovida slimnieki atklāti svētdien? 20
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ir prātam neiedomājas lietas, kas notiek!” Lato Lapsa par Indriķa Latvieša jaunāko grāmatu “Nāve” 110
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Rudenī ceļa tuvumā biežāk uzturas meža dzīvnieki. Kas jāievēro autovadītājiem? 25
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Kur pazuda 30 miljoni no bankrotējušās “PNB bankas” – izlocīšanās no atbildības vai arī nē? 14
1 diena
Inita Šteinberga
Ziņas
Šogad medus raža bijusi laba, bet kā zināt, vai tas ir labs? 1
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Valsts nemāk pieņemt dāvanas!” “Apturi Covid” aplikācijas izstrādātāji vīlušies par sava darba likteni 40
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Kovids nezina, ka viņam ir jāapstājas pie diviem metriem.” Eksperts par divu metru distanci no zinātniskā viedokļa 73
1 diena
TA
Tavs Auto TV
Ziņas
“Praktisks, simpātisks un teju par velti!” Roberto Meloni par patriotismu, ēdienu un itāļu automobiļiem 17
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķi Lauri Reiniku, piedraudot ar apsardzi, izdzen no vēsturiskas vietas par nepiemērotu apģērbu 53
1 diena
UG
Uldis Graudiņš

Laukos
Noskaidrots, kam pieder lielākās Latvijas pļavas 12
1 diena
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Ziņas
“Grāmatā neļāvu Benjamiņai nomirt, šķita – tik spēcīga, enerģiska personība nevar tā vienkārši nomirt badā.” Saruna ar Laimu Kotu 1
21:30
LE
LETA
Ziņas
Vakcinācijas pret Covid-19 rādītāji uzlabojušies. Cik cilvēku pagājušajā nedēļā saņēmuši poti? 10
20:15
LL
Lilija Limane
Stāsti
Arestēti “uzņēmēji”: bagātības iegūtas vācu okupācijas laikā 3
19:25