Nelegālie imigranti, Lampedūzas sala, Itālija.
Nelegālie imigranti, Lampedūzas sala, Itālija.
EPA/ELIO DESIDERIO

Eiropā pērn bijis septiņos gados lielākais patvēruma meklētāju skaits, pārsniedzot 1,1 miljonu cilvēku. No kuras valsts visvairāk? 33

Eiropā patvēruma meklētāju skaits pērn bijis lielākais pēdējos septiņos gados, pārsniedzot 1,1 miljonu cilvēku, trešdien paziņojusi Eiropas Savienība (ES). Lielākā daļa patvēruma meklētāju 2023.gadā bija Sīrijas pilsoņi.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Mākslīgais intelekts nosauc piecus “neveiksmīgākos” latviešu politiķus 115
Kokteilis
Izplatītas frāzes, ko vedeklām labāk neteikt vīramātēm 1
Lasīt citas ziņas

Eiropas Savienības Patvēruma aģentūra (EUAA), kas apkopojusi datus no 27 bloka dalībvalstīm, kā arī Norvēģijas un Šveices, norādīja, ka pagājušajā gadā Eiropā patvērumu lūdza 181 000 sīriešu, kas ir par 38% vairāk nekā 2022.gadā. Otra lielākā grupa bija Afganistānas pilsoņi, no kuriem tika saņemti 114 000 pieteikumu, kas ir par 11% mazāk, nekā 2022.gadā.

Aģentūra norādīja, ka sīriešiem bija vislielākās izredzes uz patvēruma saņemšanu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pagājušajā gadā vairāk patvēruma pieteikumu tika saņemts no palestīniešiem – gandrīz 11 600 jeb par divām trešdaļām vairāk nekā gadu iepriekš.

Saskaņā ar starptautiskajām bēgļu tiesībām cilvēkiem ir tiesības pieprasīt patvērumu, ja viņi bēg no konflikta, baidās par savu drošību vai iespējamu vajāšanu rases, dzimuma, seksualitātes vai reliģijas dēļ. Tā dēvētajiem ekonomiskajiem bēgļiem, kas meklē darbu vai labāku dzīvi, Eiropā bieži vien ieceļošana tiek atteikta.

Pagājušajā gadā visvairāk lūgumu saņēma Vācija, kur patvērumu lūdza 334 000 cilvēku, bet vislielāko spiedienu, salīdzinot ar iedzīvotāju skaitu, izjuta Kipra. Aģentūra norādīja, ka 2023.gadā Kiprā aizsardzību lūdza 12 000 cilvēku.

Francija saņēma 167 000 lūgumu, Spānija – 162 000, bet Itālija – 136 000. Kopā ar Vāciju šīs četras valstis saņēma vairāk nekā divas trešdaļas no visiem 2023.gadā iesniegtajiem patvēruma lūgumiem.

Pērn pieauga arī patvērumu lūgumu skaits no Turcijas, kas ir ES kandidātvalsts, taču sarunas ar to ir nonākušas strupceļā, pastāvot bažām par demokrātijas un cilvēktiesību standartu neievērošanu. Turcijas pilsoņi iesniedza 101 000 lūgumu, kas ir par 82% vairāk nekā 2022.gadā.

Aptuveni piektdaļu no visiem lūgumiem iesniedza personas, kurām ir tiesības Eiropā ceļot bez vīzas, tai skaitā 68 000 venecuēliešu un 63 000 kolumbiešu.

Patvēruma lūdzēju skaita pieaugums, kā arī vairāk nekā 4,4 miljoni ukraiņu bēgļu, ko pēdējos divos gados ir uzņēmusi Eiropa, ir radījuši pārslodzi. EUAA norādīja, ka decembrī tā palīdzēja 13 valstīm, kuru spējas uzņemt bēgļus bija pārslogotas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.