Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Edijs Pālens/LETA

Eiropa veicina mērķtiecīgu darbinieku pārkvalificēšanos 7

Ieva Ēvalde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
15 saderīgākie zodiaka zīmju pāri: viņiem ir pa spēkam radīt ideālu ģimeni
Kāpēc ar gadiem pieaug svars? Kaloriju skaitīšana nepalīdzēs, lūk, kas tev jādara 44
Krievijas “lācis” Putins asina nagus, lai sagrābtu arvien vairāk Eiropas uzņēmumu
Lasīt citas ziņas

Jau 1000 Eiropas darba devēju, darbinieku un organizāciju ir iesaistījušies pirms diviem gadiem izveidotajā Prasmju programmā (“Pact for Skills”).

Šīs programmas mērķis ir apvienot spēkus partnerībā, lai noteiktu, kādas prasmes ir vajadzīgas, un uzņemtos saistības pārkvalificēt darbiniekus. Šādi tiek mērķtiecīgi risinātas darbaspēka problēmas, kā arī atbalstīta zaļā un digitālā transformācija un veicinātas reģionālās izaugsmes stratēģijas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Prasmju attīstīšana mūsdienu Eiropā ir svarīga kā nekad iepriekš, jo valstu iedzīvotājiem ir jāiegūst iespējamais maksimums no Zaļā kursa un digitālās transformācijas procesiem. Tieši tas ir svarīgi ekonomikas atveseļošanas procesā. Pārkvalificēšanās un prasmju pilnveidošana ir pamatā konkurētspējas palielināšanai un ilgtspējīgai izaugsmei.

Kopš savas darbības uzsākšanas – pirms diviem gadiem – Prasmju programma ir iniciējusi 12 liela mēroga Eiropas prasmju partnerības stratēģiskās rūpniecības ekosistēmās un nozarēs.

Tās savukārt ir apņēmušās nākamajos gados pārkvalificēt un palīdzēt pilnveidot zināšanas gandrīz sešiem miljoniem cilvēku. Tostarp iecerēts aktīvi iesaistīt iedzīvotājus digitālo prasmju apguvē, īpašu akcentu liekot uz sieviešu īpatsvara palielināšanu digitālajās profesijās. Tāpat iecerēts sagatavot kvalificētus būvniekus, tūrisma speciālistus, atjaunojamās enerģijas, aviācijas un aizsardzības sektoru darbiniekus. ES dalībvalstis ir apņēmušās līdz 2030. gadam nodrošināt, ka vismaz 60% pieaugušo katru gadu piedalās mācību kursos. Ir svarīgi arī līdz 2030. gadam sasniegt vismaz 78% nodarbinātību visās ES dalībvalstīs.

Šajā kontekstā Prasmju programma piedāvā unikālu sadarbības platformu, kas apvieno valsts un privātās organizācijas, kuras apņemas piedāvāt konkrētus mācību piedāvājumus darbiniekiem visā Eiropā.

Prasmju programmas dalībnieku vidū gan lielas, starptautiskas kompānijas, gan arī mazie un vidējie uzņēmumi, tāpat tajā iesaistījušās valstu tirdzniecības palātas un vietējie mācību organizētāji.

Pievienojoties programmai, ieinteresētās personas iegūst piekļuvi pieredzes apmaiņas, kā arī zināšanu un resursu centriem. Eiropas Komisija Prasmju programmas dalībniekiem piedāvā arī informāciju un norādījumus par ES finansējumu un programmām prasmju attīstībai. Papildus finansējumam, kas pieejams saskaņā ar REACT-EU, Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) un citām attiecīgajām 2021.–2027. gada daudzgadu finanšu shēmas pro­grammām, viena no Atveseļošanas un noturības mehānisma galvenajām ieguldījumu prioritātēm ir kvalifikācijas paaugstināšana un pārkvalificēšanās.

Reklāma
Reklāma

Komisija ir ierosinājusi 2023. gadu pasludināt par Eiropas prasmju gadu, dodot jaunu stimulu ieguldījumiem prasmēs visā ES.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.