Eksperti: smēķēšanas mazināšanas politikā izmaiņas ir nepieciešamas un tās ir neizbēgamas 28

Bezdūmu nozares asociācija,
Valdes priekšsēdētājs Māris Sproga

FOTO. Keita Midltone iziet sabiedrībā ģērbusies kleitā, ko tagad vēlas iegādāties teju visas Lielbritānijas sievietes
Lato Lapsa par Šlesera atgriešanos politikā: “Tā bija lieliska daudzpakāpju sazvērestība” 60
VIDEO. Krievi paceļ balto karogu! Nofilmēts, kā okupanti padodas ukraiņiem
Lasīt citas ziņas

Smēķētāju skaita nemazināšanās, augstie veselības un pāragras nāves riski, ko izraisa smēķēšana, ir pamats uzskatīt, ka Latvijā nepieciešamas izmaiņas smēķēšanas mazināšanas politikā. Latvijai ieteicams ņemt vērā citu valstu veiksmīgo pieredzi smēķēšanas nodarītā kaitējuma mazināšanas jomā, nodrošinot, ka tradicionālo cigarešu smēķētājiem ir pieejamas mazāk kaitīgas alternatīvas un plašāka informācija, secināts Bezdūmu nozares asociācijas rīkotajā starptautiskajā seminārā “Virzība uz bezdūmu sabiedrību”.

Latvijā situācija nemainīgi slikta

CITI ŠOBRĪD LASA

Latvijā smēķētāju skaits konstanti ir visai augsts. Smēķēšanas izraisītie riski tāpat kā pirms divdesmit gadiem ir būtisks cēlonis augstiem saslimušo un mirstības rādītājiem Latvijā. Līdzšinējie mēģinājumi mazināt smēķētāju skaitu ar dažādiem ierobežojumiem ir izrādījušies visai mazefektīvi. Līdzīga pieredze ir bijusi arī citās valstīs, tāpēc mūsdienās daudzviet smēķēšanas mazināšanas politika piedzīvo nozīmīgas pārmaiņas, un valstis meklē jaunus un efektīvākus risinājumus. Jauno inovatīvo pieeju raksturo uzsvars uz kaitējuma mazināšanu un tā savu efektivitāti jau ir pierādījusi, piemēram, Zviedrijā un Lielbritānijā.

Pētījumu centra SKDS 2022. gadā veiktais pētījums “Tabakas un nikotīna saturošu produktu lietošana un smēķēšanas atmešana” parāda, ka Latvijā tabaku un nikotīnu saturošus produktus lieto vairāk nekā viena trešdaļa iedzīvotāju (35%). Regulāri to dara 24%, bet atsevišķās reizēs 11%. Tāpat kā citur pasaulē, arī Latvijā aptuveni divas trešdaļas smēķētāju vēlas šo kaitīgo ieradumu atmest. Galvenie smēķēšanas atmešanas iemesli ir veselības problēmas un rūpes par veselību (73%), kā arī vēlme ietaupīt naudas līdzekļus (69%). Tostarp 84% tradicionālo cigarešu lietotāju, kuri vēlas atmest, to jau iepriekš vismaz vienreiz ir mēģinājuši darīt. 27% tas ir izdevies, savukārt 54% respondentu smēķēšanu atmeta, bet pēc kāda laika tomēr atkal atsāka smēķēt.

Tradicionālās cigaretes – galvenais atkarības izraisītājs

Kopumā visbiežāk lietotais tabakas un nikotīnu saturošais produkts Latvijā ir tradicionālās cigaretes – to lieto 72% smēķētāju, bet e-cigaretes lieto 38%. Parastās cigaretes ir arī pirmais produkts, ko smēķētāji ir sākuši lietot regulāri (88%). E-cigaretes minēja tikai 5% respondentu. Galvenie iemesli, kāpēc respondenti vispār sāk lietot bezdūmu nikotīna produktus – tie nedūmo, no to lietošanas nesmird elpa, rokas un drēbes (52%), šie produkti mazāk traucē apkārtējiem (48%) un šos produktus var lietot iekštelpās (47%), lai pārtrauktu vai samazinātu cigarešu un citu klasisko tabakas produktu smēķēšanu (39%), ka arī tāpēc, ka to uzskata par mazāk kaitīgu alternatīvu (34%).

Zviedrijas pieredze – jānodrošina mazāk kaitīgu alternatīvu pieejamība

Eksperti norāda, ka Zviedrija ir labs piemērs, kā efektīvi un salīdzinoši īsā laika periodā būtiski samazināt smēķējošo iedzīvotāju skaitu valstī. Atbilstoši sarūk smēķēšanas radītā slodze uz valsts veselības aprūpes sistēmu, sarūk gan smēķēšanas izraisīto slimību, gan pāragru nāves gadījumu skaits. Zviedrijas Vides un sabiedrības veselības institūta direktors Kristofers Fjelners (Christofer Fjellner) uzsver, ka Zviedrija ir piemērs, kā bez jebkādiem drastiskiem ierobežojumiem, nodokļu izmaiņām un satricinājumiem sabiedrībā būtiski samazināt smēķētāju skaitu.

K. Fjelners norāda, ka cigarešu smēķēšana tagad Zviedrijā ir izmirstoša parādība. Šobrīd valstī kopumā smēķē vairs tikai aptuveni 7% iedzīvotāju, kas ir mazākais smēķētāju skaits Eiropā. Zviedrijai to izdevies panākt, veicinot snus jeb zelējamās tabakas kā mazāk kaitīgas tabakas alternatīvas lietošanu. Kopumā Zviedri tabaku patērē apmēram tikpat cik sabiedrība citās valstīs, bet atšķirībā no citām valstīm viņi to nededzina un līdz ar to neuzņem kaitīgās un kancerogēnās vielas, kas rodas cigaretes sadegšanas procesa laikā.

K. Fjelners uzsver, ka snus ir radījis milzīgas pārmaiņas Zviedrijas veselības aprūpes sektorā, jo zviedri turpina lietot tabaku, bet vairs nemirst no tās.

Interesanti, ka Zviedrijā cigaretes vairāk smēķē sievietes nevis vīrieši – tikai 6% vīriešu un 8% sieviešu. Tas arī atspoguļojas slimību un mirstības statistikā. Zviedru vīrieši izceļas visas Eiropas mērogā – salīdzinājumā ar citām valstīm Zviedrijā ir vismazākais saslimušo vai mirušo vīriešu skaits, kur cēlonis būtu tabakas izstrādājumi.

K. Fjelners analizējot Zviedrijas pieredzi norāda, ka ja alternatīvas ir pietiekoši pievilcīgas, tās var atstāt būtisku iespaidu arī uz jauniešu auditoriju, veidojot jaunus ieradumus. Tā, piemēram, Zviedrijā jauniešu auditorijā ir vismazākais smēķētāju skaits, bet vislielākais ir vecāka gadagājuma iedzīvotāju vidū vecumā virs 55 gadiem. Šiem cilvēkiem mainīt savus ieradumus ir visgrūtāk.

Kaitīgajiem produktiem nodokļiem jābūt augstākiem

K. Fjelners uzsver, ka cīnīties ar smēķēšanas atkarību ir ļoti grūti un bieži tas ir pat neiespējami, ja vien smēķētājam nerodas iespēja uzsākt lietot kādu pievilcīgu un veselībai mazāk kaitīgu alternatīvu. Ja alternatīva būs pietiekoši pievilcīga, nebūs nepieciešams izdod līdzekļus nekādām papildus kampaņām vai ieviest arvien jaunus un jaunus ierobežojumus.

Tāpēc ir svarīgi legalizēt mazāk kaitīgās alternatīvas un padarīt tās pievilcīgākas. Šajā ziņā liela loma ir arī nodokļu politikai – kaitīgiem produktiem nodokļiem ir jābūt lielākiem, lai tie būtu mazāk pievilcīgi iedzīvotājiem. Savukārt to, kas nodara mazu kaitējumu, atbilstoši ir mazāk jāierobežo un jāpiemēro mazāki nodokļi.

Bēdīga pieredze ar nodokļu paaugstināšanu e-cigaretēm ir novērojama Igaunijā, kur paaugstinot nodokļus šīs cigarešu alternatīvas tika iedzītas pelēkajā zonā un līdz ar to kļuva mazāk kontrolējamas, lai arī kopējais patēriņš nesamazinājās.

Lielbritānijas izvēle – e-cigaretes

Līdzīgi kā Zviedrija arī Lielbritānija cīņā ar smēķēšanu ir izvēlējusies inovatīvo kaitējuma mazināšanas pieeju. Tikai atšķirībā no Zviedrijas, Lielbritānijas valdība kā labāko līdzekli smēķēšanas atmešanai iesaka e-cigaretes. Pētnieki Lielbritānijā ir secinājuši, ka tās ir veiksmīgi izmantojamas kā starpposms ceļā uz smēķēšanas atmešanu.

Tostarp 2019. gadā smēķēšanu izdevies atmest 59,7% smēķētāju, kas parastās cigaretes aizstāja ar bezdūmu alternatīvām, bet 2020. gadā tas izdevies jau 74%. Lai vēl vairāk mazinātu smēķēšanas izplatību, Lielbritānija plāno kļūt par pirmo valsti pasaulē, kurā ārsti licencētas e-cigaretes varēs izrakstīt kā medicīniskus līdzekļus cilvēkiem, kuri vēlas atmest smēķēšanu. Plānots, ka pēc medicīniskā līdzekļa licences saņemšanas, ārsti pacientiem elektroniskās cigaretes varēs izrakstīt kā līdzekli smēķēšanas atmešanai.

Tirgotāju atbildība

SAISTĪTIE RAKSTI

Vienlaikus semināra eksperti norādīja arī uz tirgotāju atbildību, lai mazinātu cigarešu alternatīvu pieejamību nepilngadīgajiem. Eksperti akcentēja, ka mazāk kaitīgās alternatīvas ir paredzētas pieaugušajiem cigarešu smēķētājiem, kas dažādu iemeslu dēļ nevar vai nevēlas atmest smēķēšanu, tomēr vēlas mazināt tās negatīvo ietekmi uz savu un apkārtējo veselību. Līdz ar to aktīvi ir jāstrādā gan tiesībsargājošām iestādēm, lai fiksētu pārkāpumus un sodītu negodprātīgos tirgotājus, gan arī pašiem tirgotājiem jābūt sociāli atbildīgiem.

Latvijā negodprātīgo tirgotāju ierobežošanai tiek īstenota sociāla kampaņa “Atmasko Kvēpli!”, ko kopā ar sadarbības partneriem organizē “Bezdūmu nozares asociācija” un kuras ietvaros tirgotāji pievienojas atbildīgas tirdzniecības memorandam, savukārt sabiedrība par negodprātīgiem tirgotajiem tiek aicināta ziņot Patērētāju tiesību aizsardzības centram, Valsts ieņēmumu dienestam un Valsts policijai.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Mirušo Covid-19 pacientu skaits Latvijā pārsniedzis 6000 2
VIDEO. Asā šitake sēņu zupa drēgnajiem rudens vakariem
“Mēs Amerikā nejūtam kovida klātbūtni. Par to vairs nedomā.” Saruna ar profesoru Bertramu Zariņu 1
Tējas sēnes dzēriens – kombuča. Kā to pagatavot un uzglabāt? 1
FOTO. Keita Midltone iziet sabiedrībā ģērbusies kleitā, ko tagad vēlas iegādāties teju visas Lielbritānijas sievietes
Lato Lapsa par Šlesera atgriešanos politikā: “Tā bija lieliska daudzpakāpju sazvērestība” 60
VIDEO. Krievi paceļ balto karogu! Nofilmēts, kā okupanti padodas ukraiņiem
“Apkārt notiekošais ir suņa murgi. Visi iebaidīti.” Maskavietis Gena stāsta, kāda ir mobilizācijas gaisotne Krievijā 2
Parlamentā ir ievēlēta Rīgā leģendāra prostitūta!”: no partijas “Stabilitātei!” par deputāti kļuvusi sieviete ar apšaubāmu reputāciju 247
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
„Mēness aptieku” funkcionalitātes pilnveidē šogad investēts aptuveni 1 000 000 eiro
Daugavpilī būs pieejami mērījumi sirds veselības profilaksei
Iesnu laiks! Kā pareizi lietot līdzekļus degunam
VCA un „Mēness aptiekā” notiks mērījumi sirds veselības profilaksei 2
Kas var paaugstināt asinsspiedienu? 4
Par zināšanās balstītu drosmi un klientam palīdzīgiem niekiem farmaceita arsenālā 1
Mēness aptieka: ceturtajai daļai Latvijas iedzīvotāju rudens saistās ar slimošanas laika sākumu 8
„Mēness aptieka” desmito reizi atzīta par mīlētāko zīmolu farmācijas nozarē 6
Fermentēto produktu vērtība un nozīme imunitātei un zarnu mikroflorai 2
Nepareizs leņķis vai pārāk īss tīrīšanas laiks? Kādas ir 10 biežākās kļūdas, tīrot zobus 7
„Veselības centru apvienība”: Sabiedrības attieksme pret savu veselību un vakcinācijas nepieciešamību mainās 15
Uzsāk Baltijā lielāko veselības aprūpes lojalitātes programmu 6
“Ar rūpēm par cilvēkiem” – Ķekavas Mēness aptiekas vadītājas Jolantas Bernupes dzīves formula 2
Paliek mazliet vēsi? Iedzer karstu tēju!
Uz skolu – ar zināšanām par higiēnu 7
Samazināt kolagēna ražošanu var arī stress 1
Ārste no Ukrainas ārstē neauglību Latvijā 21
Liela nozīme ir arī vecāku piemēram jeb Padomi pēc garajām brīvdienām 1
Līdztekus slāpju sajūtai ir vairāk nekā 10 norādes, lai padzertos 3
„Mēness aptieka”: No veselības viedokļa pārāk maz – tikai 18% vasarā pilnībā izmantojuši ikgadējo atvaļinājumu 6
No 20 001 “Centrālās laboratorijas” augustā testēta PĶR Covid-19 analīžu parauga 5628 bijuši pozitīvi 7
“Mēness aptieka”: Pēc darba vasarā kāds jaunietis noteikti izvēlēsies kļūt par farmaceitu! 3
Ar sirsnīgu smaidu mūsdienīgā aptiekā 1
Orientieri veselībai ar atgādinājumu – nekad neaizmirsti padzerties!
„Mēness aptiekās” pēc studijām šogad darbu sākuši gandrīz 40 jaunie farmaceiti un farmaceita asistenti
„Centrālā laboratorija”: Laboratoriski pozitīvi vīrushepatīta C antivielu rezultāti ir konstatēti salīdzinoši bieži
Ne kājas, bet bluķi – ko darīt? 3
„Mēness aptieka”: Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju gatavo veselīgu pārtikas produktu krājumus ziemai
„Veselības centru apvienība” atver magnētiskās rezonanses kabinetu tirdzniecības centrā „Sāga” 3
Ar doktorātu – tuvāk iedzīvotājiem ārpus Rīgas
Irbenes – skābas, rūgtas, bet – vērtīgas! Kā tās izmantot tautas medicīnā?
Pēteris Apinis: Latvijas ārstu biedrības divsimtgade 9
Ja ģimenē vismaz divi asinsradinieki slimojuši ar vēzi… Bīstamais mantojums – ļaundabīgs audzējs 3
Indra Noriete: Diabēta pacientiem nepieciešams nodrošināt savlaicīgu un mūsdienīgu ārstēšanu 14
Ar sāpošu vēderu nav joki! Iespējams – apendicīts 1
VIDEO. Gardie vistas salāti ar šitake sēnēm 3
ES apstiprina astoto sankciju paketi pret Krieviju. Ko tā paredz?
SAB direktors atklāj, ka Krievijai simpatizējoši aktīvisti Latvijas nospraustās “sarkanās līnijas” kopumā nepārkāpj 7
Ap Līvāniem klaiņo trīs bezbailīgi sumbri. Brīdina netuvoties dzīvniekiem!
VIDEO. Krievi paceļ balto karogu! Nofilmēts, kā okupanti padodas ukraiņiem
„Mēs visi esam kā rezervisti”. Saruna ar Dailes teātra aktrisi Ilzi Ķuzuli-Skrastiņu
VIDEO. Krievijas propagandists tiešajā ēterā izplūst asarās un nolād no mobilizācijas bēgošos krievus
Par auto vadīšanu reibumā virs 1,5 promilēm plānota kriminālatbildība un konfiscēs auto 6
FOTO. Tikai dažas nedēļas pēc šķiršanās, Karīnas Račko vīrs Kristaps publiski atrāda savu jauno draudzeni 15
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Dace Baltruma: Neatstāj sajūta, ka ar daļu vēlētāju mūsu valstī kaut kas nav kārtībā
17:37
Iekustina Lestenes likumprojektu
17:01
SAB direktors atklāj, ka Krievijai simpatizējoši aktīvisti Latvijas nospraustās “sarkanās līnijas” kopumā nepārkāpj 7
16:40