Veselam
Ārstēšana

Jauns Covid-19 uzliesmojums var parādīties jebkurā brīdī, atklāj Dumpis1


Uga Dumpis
Uga Dumpis
Foto: Zane Bitere/LETA

Jauns Covid-19 uzliesmojums joprojām var parādīties jebkurā brīdī, turklāt, pieaugot cilvēku starpvalstu kustībai, ar lielāku varbūtību tas varētu būt saistīts ar kādu atbraucēju no ārzemēm, aģentūrai LETA skaidroja Veselības ministrijas galvenais infektologs Uga Dumpis.

Pēc viņa paustā, situācija ārpus Baltijas valstīm ir sliktāka un kopumā pasaulē tā pasliktinās.

“Tādējādi lielā mērā mēs esam atgriezušies situācijā, kas bija martā, tikai nu jau ar pieredzi, zināšanām un labāk aprīkoti,” atzīmē speciālists.

“Pietiek vienam inficētam apmeklēt kādu iekštelpu ballīti, sporta zāli vai bāru un var notikt uzliesmojums,” skaidro Dumpis. Viņa ieskatā, ar lielāko varbūtību sākotnēji tie būs jauni cilvēki, kuri pārāk neuztraucas par distancēšanos, bet pēc tam vīruss var pārnesties uz riska grupām.

Par laimi, kā norāda Dumpis, šāda uzliesmojuma iespēja pie Latvijas epidemioloģiskās situācijas nav tik liela, tomēr tā noteikti pastāv. Kad un vai tas notiks, “ir tīrākā zīlēšana”, izsakās eksperts. Lai gan tas var arī nenotikt kādu laiku, ir jābūt nemitīgā gatavībā, uzsver infektologs.

Jāņos cilvēki pulcējās vairāk, tomēr, tajā pašā laikā, kā norāda Dumpis, iepriekšējos svētkos nekādi būtiski saslimušo pieaugumi netika novēroti, pie tam tad valstī bija pat vairāk inficēto.

Vienlaikus infektologs atgādina, ka infekciju slimības lielā mērā ir neparedzamas un atkarīgas no cilvēku uzvedības, kā arī nejaušības.

Kā ziņots, epidemioloģiski labvēlīgas situācijas saglabāšanas nolūkos Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālisti aicina turpināt distancēšanos, ievērot regulāru roku mazgāšanu un virsmu dezinfekciju, kā arī rūpīgi, ar atbildību pret sabiedrību, izvērtēt došanos ārpus valsts.

Centrā uzsver, ka Covid-19 ierobežošanai ir svarīgi pārraut infekcijas transmisijas ķēdi un novērst infekcijas plašāku izplatīšanos sabiedrībā. Lai to īstenotu ir nepieciešams savlaicīgi identificēt un izolēt ikvienu saslimušo, kā arī noteikt visas personas, ar kurām slimniekam ir bijis nozīmīgs kontakts.

Saistītie raksti

Cilvēks to neapzinoties, var inficēt citus jau divas dienas pirms slimības simptomu parādīšanās un ne visas kontaktpersonas slimnieks var atcerēties, tāpēc centrā aicina ikvienu lejupielādēt savā telefonā lietotni “Apturi Covid”, lai palīdzētu brīdināt visus, kas bijuši pakļauti inficēšanās riskam. Šis aicinājums īpaši attiecas uz tiem, kuri atgriezušies no ārzemēm.

Šobrīd, kad valstī ir atcelts ārkārtējais stāvoklis, jābūt divtik piesardzīgiem un tālredzīgiem, jo šādā situācijā sabiedrības līdzatbildībai ir neatsverama nozīme Covid-19 ierobežošanā, uzsver SPKC speciālisti.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

LA
LA.LV
Ekonomika
Miljardus ienesošā tūrisma nozare Latvijā ir teju iznīcināta. “Man ir ļoti lielas aizdomas, ka mēs visi nevarēsim kļūt par IT speciālistiem…” 1
5 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Iespējams tikai Latvijā? Maksātnespējas administrators nepārskaita valstij konfiscētu “netīru” naudu 7,6 miljonu eiro apmērā
5 stundas
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
“Nav skaidrs ar ko viņi nodarbojas!”: Rīgas pašvaldības policijā, vairākus gadus, iespējams, fiktīvi “strādā” daži vadošie darbinieki 5
7 stundas
LE
LETA
Latvijā
Noziedznieki siro prestižajā Pierīgas Langstiņu rajonā: Gerkenam nozog dārglietas, Rimševicam – seifu, bet advokātu Rebenoku nežēlīgi noslepkavo 9
13 stundas
AT
Andris Tiļļa
Praktiski
FOTO. Aktieris Kaspars Gods ar draugu un kolēģu atbalstu iekārtojis mājokli: kādreiz te bija bērnudārza grausts, tagad – mīlīga muižiņa
14 stundas