
Kā saprast, ka tavam organismam trūkst vitamīnu? 0
Vitamīni ir būtiski organisma normālai darbībai – tie piedalās vielmaiņas procesos, kā arī atbalsta imunitāti, nervu sistēmu un šūnu atjaunošanos. Ja kāds no vitamīniem trūkst, organisms brīdina ar dažādām pazīmēm, ka kaut kas nav kārtībā un ir jārīkojas, lai atjaunotu līdzsvaru un uzlabotu pašsajūtu. Vitamīnu trūkumu visbiežāk izraisa nepilnvērtīgs un vienveidīgs uzturs, kas nesniedz organismam nepieciešamās uzturvielas. To var veicināt arī noteiktas slimības, medikamentu lietošana vai slikta vitamīnu uzsūkšanās zarnu traktā.
Vitamīnu trūkums var izraisīt gan nogurumu, gan ādas un matu problēmas. Šajā rakstā apskatīsim izplatītākos signālus, kas var liecināt, ka organismā ir vitamīnu trūkums, piemēram, D vitamīns vai B grupas vitamīni, un ko darīt, lai situāciju pēc iespējas ātrāk uzlabotu.
Kādi ir visbiežākie vitamīnu trūkuma signāli?
Nogurums, vājums un enerģijas trūkums
Ilgstošs nogurums, kas nepāriet pat pēc pilnvērtīgas atpūtas, var būt zīme, ka trūkst B grupas vitamīni vai D vitamīns. Šie vitamīni piedalās enerģijas ražošanā un nervu sistēmas darbībā, tāpēc, ja to līmenis asinīs ir zems, ķermenis nespēj efektīvi pārstrādāt uzturvielas enerģijā, radot hroniska izsīkuma sajūtu.
Emocionālās pašsajūtas pasliktināšanās liecina, ka organismā ir D vitamīna trūkums. Cilvēks, iespējams, kļūst nomākts vai pat sirgst ar vieglu depresiju. Ja ikdienas darbi šķiet pārāk nogurdinoši, tas ir viens no signāliem, ka organismā varētu trūkt D vitamīns.
B grupas vitamīnu, A, D un C vitamīna deficīts var izraisīt aizcietējumus, sliktu dūšu un traucēt barības vielu uzsūkšanos. Šie vitamīni ir būtiski gremošanas orgānu un vielmaiņas darbības nodrošināšanai.
Nogurums, vājums, reibonis, bāla āda un nervu sistēmas traucējumi, piemēram, tirpšana vai dedzinoša sajūta rokās un kājās liecina, ka organismā trūkst B12 vitamīna. B12 vitamīna deficīts var izraisīt arī grūtības koncentrēties un atmiņas problēmas.
Sausa āda, lūpu plaisāšana
Ja redzama sausa āda, sasprēgājuši lūpu kaktiņi vai apsārtums ap muti, var norādīt, ka organismam trūkst A, B2 vai B3 vitamīni. Šie vitamīni ir svarīgi ādas šūnu atjaunošanai un aizsardzībai pret iekaisumiem.
Ikdienā, tas var izpausties kā velkoša sajūta ādā, ātra reakcija uz ādas kairinājumu vai plaisas, kas slikti dzīst. Tā ir viena no redzamākajām pazīmēm, ka nepieciešama ēdienkartes pārskatīšana un analīžu veikšana.
Mati kļūst plānāki un paliek trausli nagi
Ja mati kļūst vājāki, trauslāki vai pastiprināti izkrīt, tas var būt signāls, ka organismā ir par maz biotīna, dzelzs vai cinka. Šie elementi ir būtiski matu un nagu struktūrai un augšanai.
Arī nagu lūšana un svītras vai plankumi uz tiem var liecināt par vitamīnu trūkumu. Šādu izmaiņu gadījumā svarīgi pārskatīt ne tikai matu kopšanas paradumus, bet arī pārliecināties, vai netrūkst vitamīnu.
Bieža slimošana vai lēna atveseļošanās
Imūnsistēmas darbība ir cieši saistīta ar C un D vitamīnu organismā. D vitamīns īpaši ietekmē organisma spēju aizsargāties pret vīrusiem, savukārt C vitamīns palīdz ātrāk atjaunot audus un stiprina šūnu aizsargspējas.
Ja ir biežas saaukstēšanās vai tad, ja pēc slimošanām ir grūti atgūties, asinīs var būt par maz C un D vitamīna, ko nevajadzētu ignorēt, jo tas var liecināt par nopietnu vitamīnu deficītu.
Kā noteikt, kuri vitamīni pietrūkst?
Lai arī pazīmes var mudināt domāt par kāda vitamīna trūkumu, precīzi noteikt iemeslu var veicot asins analīzes. Izvērtējot sūdzības, ārsts noteiks, kuru vitamīnu pārbaude asinīs ir nepieciešama.
Ja novēro pastāvīgu nogurumu, ādas un matu problēmas vai biežu slimošanu, jākonsultējas ar ģimenes ārstu. Analīzes vitamīnu līmeņa noteikšanai iespējams veikt bez ārsta nosūtījuma, tomēr, lai zinātu, ko vajag pārbaudīt, ieteicams vērsties pie speciālista. Pēc analīzēm ārsts palīdzēs saprast, kas tieši organismam pietrūkst, kā arī ieteiks atbilstošāko risinājumu. Lieka vitamīnu lietošana ir kaitīga veselībai, radot nevēlamas blaknes un pasliktinot organisma funkcijas.
Kā atjaunot vitamīnu līmeni droši un efektīvi?
Uzturs kā pamats
Daudzi nepieciešamie vitamīni organismam pieejami, uzņemot sabalansētu uzturu. Dārzeņi, augļi, olas, zivis, pilngraudu produkti un piena produkti palīdz nodrošināt gan vitamīnus, gan minerālvielas. Svarīga ir uztura dažādība – jo krāsaināks un daudzveidīgāks uzturs, jo lielāka iespēja, ka organisms saņem visu tam vajadzīgo.
Uztura bagātinātāji – kad un kāpēc tos izvēlēties
Ja analīzēs konstatē vitamīnu trūkumu vai gadījumos, kad uzturs ilgstoši nav bijis pilnvērtīgs, līdzsvaru var atjaunot piemēroti, kvalitatīvi vitamīni un uztura bagātinātāji. Tomēr nav ieteicams pašam uzreiz iegādāties vitamīnus – sākotnēji vēlams konsultēties ar farmaceitu vai ģimenes ārstu. Šie speciālisti palīdzēs izvēlēties piemērotāko produktu un noteiks atbilstošu devu, kas nevis kaitēs, bet gan palīdzēs.
Vai ir iespējama arī vitamīnu pārdozēšana?
Pārdozēt vitamīnus ir diezgan viegli, īpaši tad, ja lieto taukos šķīstošos vitamīnus, kas ir, piemēram, D vitamīns, A un E vitamīns. Tas var radīt nevēlamas sekas – galvassāpes, nelabumu, aknu darbības traucējumus u.c. Vitamīnu lietošanai jābūt balstītai uz konkrētām vajadzībām, nevis minējumiem vai modes tendencēm. Pārmērības veselībai var tikai kaitēt.
Ja pēdējā laikā ir slikta pašsajūta un nav iespējams saprast, kāpēc tas notiek, iespējamais cēlonis ir vitamīnu trūkums. Organisms par vitamīnu deficītu signalizē ar dažādām izmaiņām, piemēram, nogurumu, ādas problēmām vai imunitātes pavājināšanos. Šādā gadījumā var palīdzēt – vitamīni vīriešiem vai vitamīni sievietēm, atkarībā no vajadzībām.
Svarīgi ir ieklausīties sevī, uzlabot uztura kvalitāti, konsultēties ar speciālistu, kā arī veikt analīzes, lai saprastu, kāds ir vitamīnu līmenis. Nepieciešamības gadījumā ārsts rekomendēs uztura bagātinātājus, kas efektīvi uzlabos esošo situāciju.
UZTURA BAGĀTINĀTĀJS. UZTURA BAGĀTINĀTĀJS NEIZSTĀJ PILNVĒRTĪGU UN SABALANSĒTU UZTURU.