Griķu lauks.
Griķu lauks.
Foto: LETA

Kad sēt griķus vēlajam medus ienesumam? Atbild eksperts 0

Kad vajadzētu sēt griķus, lai bitēm nodrošinātu vēlo ienesumu?JĀNIS TALSU NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Lasīt citas ziņas

Pēc aveņu un liepu noziedēšanas, kad bitēm vairs nav pieejami ziedoši kultūraugi (griķi, āboliņš), iestājas bezienesuma periods. Vieni no ātraudzīgākajiem nektār­augiem ir griķi.

UZZIŅA

Griķu agrotehnika

• Sēklu iestrādes dziļums 3–4 cm.

• Griķi sadīgst 4.–6. dienā pēc sējas.

• Tie labi cīnās ar nezālēm.

• Nektāra, kā arī zaļmēslojuma ieguvei optimāla izsējas norma ir 80 kg, bet sēklu ieguvei – ap 100 kg/ha.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Griķi uzzied 20–30 dienās pēc sējas, tādējādi viegli aprēķināt to sējas laiku. Piemēram, ja nepieciešams, lai ienesums no griķiem sākas augusta sākumā, tos sēj jūlija sākumā,” skaidro bioloģiskās saimniecības Kalna Smīdes1 īpašnieks Jānis Sietiņsons.Ziedēšanas kulminācija griķiem ir pirmajās trijās nedēļās, pēc tam 5–10% augu vēl turpina ziedēt līdz pat sēklu novākšanai (oktobra beigām–novembra sākumam). Griķi necieš no slimībām un kaitēkļiem, tāpēc tos var sekmīgi audzēt arī bioloģiskajā saimniekošanas sistēmā.

2–3 saimes uz hektāru
Bišu saimes uz ganībām ved griķu ziedēšanas sākumā. Ja tuvējā apkārtnē nav nevienas citas bišu saimes, griķu laukā var izvietot divas trīs saimes uz hektāru. Bites pašas labprāt apmeklē griķu ziedus, tāpēc tās nav jāpiebaro ar griķu ziedu sīrupu. Bites uz griķiem nelido vienīgi tad, ja augsne ir pārmēslota vai neauglīga, jo tad ziedos nektārs izdalās mazāk. Lidones griķu laukā parasti uzturas līdz pusdienlaikam, jo pēcpusdienā, kad nektāra koncentrācija kļūst ļoti augsta, bites vairs nevar to paņemt.

Nektāraugos vislabāk veidojas siltumā (20–23 °C) un mitrumā. Ja citi augi nemedo, bites nektāru un ziedputekšņus vāc arī salīdzinoši vēsā laikā, kad gaisa temperatūra ir tikai ap 15 °C.

Zema medus raža

Salīdzinot ar facēliju un amoliņu, kas dod 400–600 kg/ha, griķiem medus raža ir vidēji tikai 120 kg/ha. Toties griķu nektārs dod medum tumšāku nokrāsu, padarot to bagātāku ar minerālvielām. Arī ziedputekšņiem ir augsta ārstnieciskā vērtība.

Kur iegādāties griķu sēklu

• Saimniecībā Kalna Smīdes1 var iegādāties bioloģiski audzētas, sertificētas griķu šķirnes ‘Aiva’ sēklas 40 kg iepakojumā. Cena: 0,45 eiro/kg.

• LLU Zemkopības institūtā pārdod griķu ‘Aiva’ sēklu – konvencionālajiem audzētājiem paredzēto par 0,73 eiro, bioloģiskajiem audzētājiem domāto par 0,97 eiro kilogramā. Sēkla fasēta 30 kg maisos.

• SIA Vilarija tirgo bioloģiski sertificētu griķu ‘Aiva’ sēklu 40 kg maisos. Cena: sākot no 0,65 eiro/kg.

UZZIŅA

Bite vāc nektāru 2,5 km rādiusā, t.i., 1256 ha platībā. Iesējot, piemēram, 1 ha nektāraugu (griķu), biškopis nodrošina ienesumu tikai vienu 1256. daļu no kopējās platības, ko bite apmeklē. Vai ar to pietiek, tas jāsecina katram pašam.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.