Foto-Shutterstock

Kāpēc vīrieši biežāk ir atkarīgi no alkohola? Atvadu vēstule atkarībai 0

Lai gan vīriešu dēvē par stipro dzimumu, viņi neapšaubāmi biežāk cieš no dažādām atkarībām, piemēram, pēc dažiem aprēķiniem, Latvijas vīrieši ar alkoholismu slimo pat piecas reizes biežāk nekā sievietes. Kāpēc tā?

VIDEO. Gobzems Saeimas tribīnē paziņo, ka ir gejs. Vēlāk soctīklos teic, ka “pa visiem kopā jums izdevās salauzt manu dzīvi”
“Tā ir tikai pirmā lakstīgala, esmu pārliecināts, ka krievi turpinās šādi darboties,” Rajevs dienas notikumu apskatā
“Ir viena iestāde, kurā darbiniekiem tika maksāts par vakcinēšanos,” Valsts kontrolieris atklāj, kura tā ir
Lasīt citas ziņas

“Pirmkārt, tiek uzskatīts, ka vīrietis ir stiprāks, izturīgāks attiecībā pret alkoholiskajiem dzērieniem. Izveidojušās arī zināmas tradīcijas, īpaši pusaudžu vecumā iedzerot  apliecināt savu vīrišķību. Otrkārt, daļai vīriešu ir psiholoģiskas problēmas veidot attiecības ar pretējā dzimuma pārstāvēm, bet reibumā viņi atraisās, uzlabojas komunikācijas spējas. Treškārt, grupas ietekme. Ja puišu kompānijā ir negatīvais līderis ar noslieci uz alkohola vai narkotiku lietošanu, sākas tā sauktā ķēdes reakcija, jo pārējie grupas locekļi vēlas viņam līdzināties,” skaidro narkologs Jānis Strazdiņš.

ALKOHOLS, NARKOTIKAS UN AZARTSPĒLES
Vīriešiem Latvijā ir trīs galvenās atkarības. Visizplatītākā no tām – alkohola atkarība. Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem, mūsu valstī ir 172 000 alkoholiķu, no tiem vairāk nekā divas trešdaļas – vīrieši.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Pie tā, ka vīrieši dzer, jau esam pieraduši. Ja piedzēries vīrietis kaut kur guļ, neviens viņam klāt nepieies un palīdzību nesniegs, kaut gan viņam var būt smaga trauma, viņš var apsaldē- ties, nosalt. Šajā ziņā sabiedrība pret viņiem izturas ļoti nežēlīgi, uzskatot dzeršanu par izlaidību, nevis slimību,” domā narkologs. Otra izplatītākā atkarība ir no zālītes jeb marihuānas. “Lietojot šo narkotiku, pakāpeniski sākas personības izmaiņas, parādās amotivācijas sindroms, kas izpaužas ar apātiju, nevēlēšanos kaut ko darīt, dzīves mērķu zudumu. Ir grūtības koncentrēties, fokusēt uzmanību uz kādu konkrētu lietu vai darbu, nomākts garastāvoklis, vienaldzība pret apkārt notiekošo. Puiši pārstāj mācīties, pamet studijas, kļūst atkarīgi no ģimenes, jo nav spējīgi strādāt un nopelnīt sev iztiku. Visas domas vērstas tikai uz to, kur ņemt naudu kārtējai narkotiku devai. Bieži vien viņi pāriet uz citu, smagāku narkotiku lietošanu, piemēram, heroīnu, amfetamīniem, liela daļa pārdozē un aiziet bojā. Ļoti liela problēma ir infekcijas, piemēram, HIV vai C vīrushepatīts, jo šie narkotiskie līdzekļi tiek ievadīti intravenozi,”stāsta narkologs.

Trešā atkarība – azartspēles. Nekad Latvijā, it īpaši Rīgā, nav bijis tik liels skaits dažādu laimētavu, kuras apmeklē lielākoties vīrieši. Atkarību no azartspēlēm nosacīti var iedalīt trīs fāzēs. Pirmā – laimīgais uzvarētājs, kad spēlmanim veicas, viņš laimē un jūtas pacilāts. Pakāpeniski viņš nonāk otrajā – neveiksmīgā spēlētāja fāzē, kad veiksme viņu pametusi un viņš grib saķert to aiz astes, ieguldot spēlē arvien vairāk, bet atgūstot arvien mazāk. Trešā fāze – izmisušais spēlmanis, kuru nemitīgi vajā lielā laimesta vīzija. Beidzamajā fāzē spēlmanis slīgst dziļā depresijā, var pievērsties pastiprinātai atkarību raisošo vielu lietošanai, rodas domas par pašnāvību.

“Svarīgi nenonākt līdz izmisuma fāzei, tādēļ ļoti būtisks ir gan tuvinieku atbalsts, gan paša apziņa, ka vajag atbrīvoties no savas atkarības,” uzsver narkologs.

Vīrieši bieži vien nonāk bezdarbnieku statusā, kļūst atkarīgi no mātes vai sievas, no tā, cik viņas spējīgas glābt un atbalstīt savus vīriešus. To nav tik viegli izdarīt, tādēļ bieži vien viņi paliek vieni.

Atkarīgo vidū ir ļoti izplatītas pašnāvības. Diemžēl to līmenis Latvijā ir viens no augstākajiem Eiropas Savienībā. Mūs pārspēj tikai ungāri un igauņi.

KAS NOTIEK SMADZENĒS?
Visas atkarības savā ziņā ir līdzīgas cita citai. Piemēram, alkohola atkarībai ir trīs fāzes: tieksme, tolerance un abstinence. Tieksme ir tad, kas cilvēks visu laiku patur prātā, ka derētu ieraut vienu mēriņu, tolerance – lai sasniegtu iekšējo komfortu, viņam jāpatērē arvien vairāk alkohola, bet, iestājoties abstinencei, alkohola lietotājs jūtas slikti, kad pārtrauc dzert. Līdzīgi jūtas arī cilvēks, kas atkarīgs no narkotikām vai azartspēlēm.

Pretestību alkohola un citu vielu atkarībai nodrošina tā sauktā smadzeņu kateholamīnu (tās ir ķīmiskas vielas, kas pārnes nervu impulsus) atalgojuma sistēma, kuru veido smadzeņu struktūras un šūnas, kas sintezē dopamīnu. Dopamīns savukārt piedalās cilvēka emocionālā stāvokļa uzturēšanā, tajā skaitā labsajūtas radīšanā. Ne jau velti dopamīnu dēvē arī par laimes hormonu. Gandrīz visas narkotiskās vielas, arī alkohols spēj mainīt šīs sistēmas darbību, izjaucot kateholamīnu vielmaiņu un apturot to dabīgo veidošanos. Izņēmums ir dopamīns, kura daudzums, dzerot vai lietojot narkotikas, pieaug. Narkologs Jānis Strazdiņš skaidro: pārmērīga alkohola lietošana vispirms izraisa pastiprinātu dopamīna izdalīšanos, kas savienojumā ar vienu no alkohola sadalīšanās produktiem – acetaldehīdu – veido morfijam līdzīgu vielu, kas pārplūdina endorfīnu receptorus, bloķējot to dabīgo izdalīšanos (endorfīni rodas neironos, piemēram, fizisku aktivitāšu vai seksa laikā).

“Te slēpjas galvenā problēma, kāpēc daudzi sāk dzert. Šī viela uzlabo labsajūtu, izraisa eiforiju, pacēlumu. Šajā stāvoklī pieaug arī seksualitāte, īpaši sākuma stadijā. Tas alkohola lietotājam rada daudzus patīkamus pārdzīvojumus un sajūtas.

Ir arī otra forma – dzeršana aiz bēdām. Tā rīkojas vīrieši, kas zaudējuši kaut ko dārgu, piemēram, mīļoto sievieti, sievu, bērnus, palikuši bez darba, nonākuši kreditoru atkarībā,” saka speciālists. Dabīgo endorfīnu trūkums izraisa tieksmi un atkarību. Alkohola radītā mākslīgā labsajūta ātri zūd, tādēļ atkarīgais spiests uzņemt arvien jaunas alkohola devas, lai to atjaunotu.

Mākslīgā laimes hormona ietekme – superjutība pret alkoholu vai narkotikām – atkarīgā smadzeņu neironu receptoros saglabājas visu mūžu, tādēļ pat pēc ilgāka laika, iedzerot vienu glāzīti vai tikai pamēģinot narkotikas, patoloģiskā reakcija atkārtojas.

Lai arī atkarības rašanos ietekmē gan sociālie, gan psiholoģiskie, gan bioloģiskie faktori, to īpaši iespaido iedzimtība. Zināms, ka alkoholiķu bērniem ir četras reizes lielāka varbūtība saslimt nekā bērniem, kuru vecāki nedzer. “Daļai vīriešu jau kopš dzimšanas nav mēra izjūtas, un viņi piedzeras katrā alkohola lietošanas reizē. Savā mūžā esmu ārstējis vienas ģimenes vairāku paaudžu vīriešus. Katrā nākamajā paaudzē alkoholisma vai citas atkarības norise ir smagāka,” atzīst narkologs. Tādēļ, ja ģimenē šī problēma bijusi, jau no agras bērnības bērni jāaudzina kā atturībnieki.

ATVADU VĒSTULE ATKARĪBAI
Sākumā alkohola, narkotiku vai azartspēļu atkarības izraisītās problēmas ir nelielas, bet prieks un bauda, ko tie sagādā, – liela. Kamēr klājas labi, neviens atkarīgais nedomā par atmešanu, jo uzskata, ka visu kontrolē. Cer, ka pats atmetīs, kad pienāks laiks, vai iemācīsies atkarību raisošo vielu lietot mēreni. Māna paši sevi, savus tuviniekus, darba devējus. “Tur slēpjas alkohola un narkotiku viltīgums. Nekad savā mūžā vēl neesmu redzējis atkarīgo, kuram atgriezusies mēra izjūta,” atzīst Jānis Strazdiņš.

Lai izvairītos no grimšanas dziļāk bedrē, nepieciešams, lai atkarīgais pats vēlētos atteikties no dzeršanas vai narkotiku lietošanas, uzticot savu ārstēšanu pieredzējušam speciālistam. Jārēķinās ar to, ka būs vajadzīga arī ilgstoša medikamentu lietošana, kas novērš tieksmi un kuri diemžēl nav iekļauti valsts kompensējamo zāļu sarakstā. Var iesaistīties arī Minesotas programmā, kas ilgst 28 dienas, pēc tam sasniegto nostiprinot atkarīgo pašpalīdzības grupā.

Jānis Strazdiņš uzskata, ka metodes, kas balstās uz iebiedēšanu, piemēram, kodēšana vai tā sauktā torpēda, nav efektīvas, jo neatbrīvo no atkarības sindroma un, pat pilnībā atsakoties no alkoholiskajiem dzērieniem, mokošā tieksme pēc tā saglabājas. Patlaban terapijā uzsvars tiek likts uz vienaldzības radīšanu pret atkarību raisošo vielu, lai ārstētu slimīgās izmaiņas smadzeņu bioķīmiskajos procesos un, izmantojot dažādas psihoterapijas metodes, piemēram, pašiedvesmu, izveidotu noturīgu motivāciju.

“Ja vīrietis pieņem jauno dzīvesveidu bez atkarību raisošām vielām, viņam sākas viegla dzīve ar nosacījumu, ka viņš nekad mūžā tām vairs nepieskarsies,” saka narkologs.

Saviem pacientiem ārsts lūdz uzrakstīt atvadu vēstuli alkoholam vai narkotikām, kurā jāapraksta viss negatīvais, kas radies to lietošanas dēļ, nobeigumā apsolot pielikt tam punktu un apliecinot apņemšanos ar savu parakstu. Lai arī vēstule, kas tiek saglabāta kā svarīgs dokuments, jāraksta pašam, paraugam var izmantot amerikāņu lidotāja Toma vēstuli, kurš atkarības dēļ zaudēja gan ģimeni, gan draugus, gan militāro karjeru. Tajā ir šādi vārdi: “Ar šo vēstuli es atvados no tevis, mans vecais draugs. Tu man labi kalpoji sākumā, taču vēlāk lomas mainījās, un es nokļuvu tavā verdzībā. Es nevēlos vairs tev vergot. Vēlos kalpot tikai pats sev un būt, kas esmu. Es zinu, ka tu nevēlies atteikties no savas varas, tāpēc ardievu, vecais draugs! Tev tā bija rotaļa, man – cietums!”

SAISTĪTIE RAKSTI

 

Raksts no tematiskā izdevuma “Vīrieša veselības ceļvedis”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Pēteris Apinis: Vājš ministrs ir Pavļuts, kas patiesībā ir laba ziņa, jo viņam nav liekā svara
Valdis Keris: Veselības ministra katra diena amatā ir kā nagla veselības nozares zārkā
Ko mēs zinām par miegaino narkolepsijas rēgu
Risinājumi īslaicīgu sāpju mazināšanai mājas apstākļos
VIDEO. Gobzems Saeimas tribīnē paziņo, ka ir gejs. Vēlāk soctīklos teic, ka “pa visiem kopā jums izdevās salauzt manu dzīvi”
“Tā ir tikai pirmā lakstīgala, esmu pārliecināts, ka krievi turpinās šādi darboties,” Rajevs dienas notikumu apskatā
“Ir viena iestāde, kurā darbiniekiem tika maksāts par vakcinēšanos,” Valsts kontrolieris atklāj, kura tā ir
Mariupolē krievi pabeiguši sabombardētā teātra drupu novākšanu un līķu izvešanu
“Pēc karavīru ievainojumiem var redzēt, kuri ieroči ir visefektīvākie,” Rajevs stāsta par efektīvākajiem ieročiem
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Par katru labdarības akcijā „Pērkot tu ziedo!” iegādāto RFF produktu divdesmit centus ziedo bēgļiem
Labestības tablete ikvienam
Medus sastāvs un īpašības mūsdienīgā skatījumā
Kolagēns – veselām locītavām un ādai
Kādi mēdz būt iemesli matu izkrišanai
Trīs mutes higiēnas vaļi jeb mutes dobuma higiēnas minimums
„Mēness aptiekas” komanda Rimi Rīgas maratonā skries kopā ar Bērnu un jauniešu parasporta apvienības jauniešiem
Galveno nosacījumu komplekss ikdienas sportošanai, nekaitējot locītavām
jauninājumi ērtībai pamazām top par ierastu ikdienu aptiekā
Ja locītavas smeldz no pārslodzes
Piens, lakrica vai šokolāde. Ar ko varētu konfliktēt tavas zāles
Mēness aptieka: Visbiežāk iedzīvotājiem ārsta palīdzība nepieciešama sadzīves un sporta traumu dēļ
Labestības tablete ikvienam
Vai uzturs apgādā ar visu, kas tavam organismam vajadzīgs?
Sāp mugura. Tableti, ortozi, masāžu vai tomēr pie ārsta
Atzīmējot Latvijas olimpiskā un paralimpiskā sporta sasniegumus
Kāpēc D vitamīns ir visbiežāk apspriesto uztura bagātinātāju topā
„Niez acis, tek deguns, moka šķavas? Iespējams – putekšņu alerģija jeb polinoze
Vairāk nekā puse galvas un muguras sāpes novērš ar bezrecepšu medikamentiem, nevis dodas pie ārsta
Mēness aptieka: Visvairāk bēgļiem no Ukrainas un karadarbībā cietušajiem ziedo līdzekļus ar organizāciju starpniecību
Ceļotāja pirmās palīdzības komplekts
6 padomi, lai āda pavasarī nebūtu sausa
Starptautisks ilgtspējas indekss apliecina „Mēness aptiekas” līderību farmācijas nozarē
5 iemesli, kādēļ iekļaut ēdienkartē olas
Kādēļ graudaugi ēdienkartē tik svarīgi
50 skolēni visā Latvijā iepazīst “Mēness aptieku” farmaceitu ikdienas darbu
Sāpes sprandā… Sildošu ziedi vai parasto?
6 universāli padomi acu veselībai pavasarī
mūsdienu farmācijā izmanto mājas dakteri – alveju
pateikt “nē” pagurumam pavasarī
Rada virtuālo asistentu medicīnas iestādēm. Kā tas palīdzēs mūsu ārstiem?
Regulāri aizmirstais piedegušais katliņš uz plīts ir signāls, ka vajadzīga konsultācija. Kā saglabāt atmiņu?
risināt miega traucējumus? Atbild psihiatrs Elmārs Tērauds
Ētera personība iesaka: Ja gribas lustīgu noskaņojumu, salasiet tējai sauju kļavas ziedu!
Galveno nosacījumu komplekss ikdienas sportošanai, nekaitējot locītavām
Statistika nav iepriecinoša – Latvijā sastopamas trīs bīstamas ērču sugas
FOTO. “Atbrīvošanās no padomju mantojuma” gājienā pulcējušies vairāki tūkstoši cilvēku
“Tā ir tikai pirmā lakstīgala, esmu pārliecināts, ka krievi turpinās šādi darboties,” Rajevs dienas notikumu apskatā
Mariupolē krievi pabeiguši sabombardētā teātra drupu novākšanu un līķu izvešanu
“Pēc karavīru ievainojumiem var redzēt, kuri ieroči ir visefektīvākie,” Rajevs stāsta par efektīvākajiem ieročiem
Izskan iespējamo ekonomikas ministru vārdi
Mēnesi pirms vēlēšanām 18 000 iedzīvotāju būs nederīgas pases. Gaidīt sodu, stundām stāvēt rindā, ko darīt?
Kijiva: Situācija karadarbības zonā saglabājas saspringta
Policija aizturējusi personu, kura centās bloķēt patriotu gājienu Rīgā
Pēteris Apinis: Vājš ministrs ir Pavļuts, kas patiesībā ir laba ziņa, jo viņam nav liekā svara
DLRR padomes priekšsēdētāja: Esam lielākā rūpnīca nozarē, bet Linkaita kungs nekad nav licies par mums ne zinis
VIDEO. Andris Kivičs beidzot satiek savu vecāko meitu. Tikšanās viņu aizkustina līdz asarām
Lasītāja jautā: kad var stādīt gurķus siltumnīcā un laukā?
“Viņus piespieda doties uz Krieviju. Viņiem atņēma visu” – kas notiek ar ukraiņu bēgļiem, kas nonāk Krievijā?
VIDEO. Harkivas robežsargs piepilda savas meitas kvēlāko vēlēšanos
vērtējat premjera Kariņa rīcību saistībā ar ministru maiņu?
VIDEO. Satiksmes mierināšana Nīderlandes pilsētā Utrehtā pārspēj Rīgas stabiņus
VIDEO. “Dzimtene, draugi, nav prezidenta pakaļa, ko visu laiku jābučo!”: koncertā Ufā pasaka slavens krievu dziedātājs
Pasākums “Par atbrīvošanos no padomju mantojuma” noslēdzies bez īpašiem starpgadījumiem
22:07
Izskan iespējamo ekonomikas ministru vārdi
21:34
Krievi saveduši Čornobajivkā 130 kara tehnikas vienības
21:25