Foto: Shutterstock

Labi iemesli uzvesties slikti. Kā atrast rīcības patiesos iemeslus 0

Autore: Laura Tidriķe, Mg. paed, Dr. philol., topošā sistēmiskā konsultante un sistēmiskās psihoterapijas speciāliste

LA
LA
Ziņas
“Kādreiz dzērāji bļaustījās uz policiju, bet ne jau Saeimas deputāts,” Vārpiņš uzskata, ka Gobzems “velk” tautu uz anarhiju 211
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lielais sals atkāpsies, taču laikapstākļi nelutinās. Sinoptiķu prognoze tuvākajām dienām 6
15 stundas
LA
LA
Ziņas
Igaunijā uz ielām vairs nekaisa sāli. Kāpēc Latvija, taupot auto un dabu, nav spērusi šādu soli? 55
9 stundas
Lasīt citas ziņas

“Liec nost telefonu! Tu jau stundām ilgi “sēdi” instagramā un spēlē spēlītes! ” jau desmito reizi māte saka dēlam, šoreiz jau gandrīz kliedzot, un vēršas pie vīra: “Tas esi tu, kas viņu tik slikti ietekmē, jo pats visu laiku “sēdi” telefonā. Tagad ņem uz audzini! Puika neklausa vairs itin nemaz.”

“Tu laikam esi prātu zaudējusi!” paaugstinātā tonī atbild vīrs. “Tu pati visu laiku to vien dari, kā “čatojies” ar draudzenēm…” viņš nokliedzas un aiziet prom. Atmosfēra ģimenē ir “nokaitēta”, vakars sabojāts, taču arī risinājums nav atrasts. Visticamāk, šāda vai līdzīga situācija nenotiek pirmo reizi un ir pazīstama daudziem.

Katrai rīcībai ir labi iemesli

CITI ŠOBRĪD LASA

Patiešām? Jā, vismaz tā uz līdzcilvēku izturēšanos raugās sistēmiskie konsultanti un psihoterapijas speciālisti (1). Var būt tā, ka mums otra cilvēka rīcība nav saprotama un pieņemama, taču viņš konkrētā veidā pavisam noteikti rīkojas labu nodomu vadīts.

Pamēģiniet uz pasauli paraudzīties caur šādām “brillēm”, un varu derēt, ka daudzas situācijas uzreiz iegūs citu skaidrojumu.

Protams, sākotnēji tie būs mūsu pieņēmumi, taču tos varam pārbaudīt dzīvē.

Šeit pāris ideju, kādi labi iemesli varētu būt rakstā sākumā minētajā situācijā iesaistītajām personām.
Bērns “sēž” telefonā? Varbūt tas ir vienīgais veids, kā pievērst sev vecāku uzmanību? Iespējams, ka tā var izvairīties no mājasdarbu pildīšanas? Varbūt brīdis, kad vecāki iesaistīti konfliktā par bērnu, ir vienīgais, kad viņi komunicē, un bērns palīdz vecākiem ik vakaru tikt pie iespējas sazināties vienam ar otru? Interesanti, par ko runā vecāki, ja viņi nestrīdas par bērna audzināšanu…?

Māte paceļ balsi un pārmet vīram. Kādi varētu būt viņas labie iemesli tā darīt? Viņa ir satraukusies par to, lai bērns nodarbotos ar jēgpilnākām lietām un nebojātu acis. Viņa cenšas risināt situāciju. Viņa mēģina sadalīt atbildību un risinājuma meklēšanā iesaistīt arī vīru. Viņa izmanto savu balsi kā instrumentu, lai bērns viņu sadzirdētu.

Pārmetot vīram, viņa mazina savu slikto pašsajūtu (iespējamo vainas sajūtu par to, ka bērns netiek pareizi audzināts).

Vīrs pārmet sievai un aiziet prom. Kādi varētu būt viņa labie iemesli? Ātri izbeigt situācijas risināšanas veidu, kurš līdz šim nav nesis augļus. Mazināt savu stresa līmeni, kurš, iespējams, darba dēļ jau ir gana augsts. Izbeigt situāciju, kurā viņš nejūtas pārliecināts par savām spējām (šajā gadījumā, piemēram, nejūtas kompetents audzināšanā). Ātrāk tikt pie iespējas skatīties savu iemīļoto televīzijas pārraidi.

Katra rīcība ir jēgpilna, ja zinām tās kontekstu

Varbūt dažreiz, no malas skatoties, ir grūti saprast, kāpēc citi rīkojas tā, kā rīkojas, taču viņiem ne tikai ir viņu labie iemesli tā darīt, bet arī, uzzinot kontekstu, kurā šķietami destruktīvā rīcība ir novērojama, tā šķiet jēgpilna un ir izskaidrojama.

Piemēram, varbūt aplūkotajā situācijā gan mātei, gan tēvam bērna audzināšana ir izaicinājums.

Nevēloties psiholoģiski traumēt bērnu (piemēram, izmantojot savu vecāku audzināšanas metodi “bērziņdakteris”), viņiem trūkst veiksmīgu audzināšanas modeļu, un viņi jūtas apjukuši.

Varbūt vecāki, pievērošoties audzināšanai, veiksmīgi izvairās no jautājumiem, kādi būtu risināmi viņiem kā pārim – cik laimīgi mēs jūtamies viens ar otru? Varbūt viņi šādi uzvedas, jo kopā ar ģimeni dzīvo arī vecvecāki, kas mēdz izteikt kritiskas piezīmes par mazdēla uzvedību un tas vecākus sāpina?

Konteksti mēdz būt daudz un dažādi. Atliek tos izpētīt, lai saprastu notiekošo un paskatītos, kur meklējam tieši šai ģimenei piemērotais risinājums.

Pārtraukt uzvedības musturus (2)

Jo ilgāk jūs atkārtosiet vienu uzvedības musturu (rakstā sākumā minētajā situācijā: bērns lieto telefonu, mamma aizrāda vienu reizi, otru, trešo, ar katru reizi paaugstinot balss toni un visbeidzot vainojot vīru, kas neiesaistās situācijas risināšanā), jo stabilāks tas kļūst un grūtāk to mainīt. Tāpēc situācijās, kuras atkārtojas un jūs vēlaties mainīt, izmēģiniet pavisam vienkāršu lietu: kaut nedaudz pamainiet to, kā jūs reaģējat.

Pārsteidziet citus ar kaut ko neparastu.

Padomājiet, varbūt jūs agrāk esat radis veiksmīgu atrisinājumu savām grūtībām. Ko jūs tad darījāt? Varbūt varat arī šajā situācijā izmēģināt to veiksmīgo rīcības formulu? Pamēģiniet nekliegt vai pamēģiniet izmantot humoru (tas, starp citu, vienmēr ir daudz iedarbīgāks par audzināšanu!).

Atcerieties – risinājums vienmēr atrodas pašā ģimenes sistēmā, no ārpuses to neviens neiedos, jo gan mazākas, gan lielākas sistēmas ne tikai veidojas pašas, bet arī spēj pašogranizēties, ja izmanto savus resursus, kas nereti saspringtā situācijā tiek vienkārši aizmirsti.

Uzziņai

(1) Kas ir sistēmiskā konsultēšana? Pagājušā gadsimta 50. gados psihoterapeitu praksē secināja, ka bieži vien indivīda grūtības rodas neveselīgas komunikācijas un mijiedarbības rezultātā, tāpēc daudz efektīvāk ir strādāt nevis ar vienu cilvēku, bet ar visu ģimeni. Radās ģimenes psihoterapijas virziens. Savukārt jau 80. gados ģimenes psihoterapijā notika tālāka attīstība.

Atziņa, ka procesi, kas notiek ģimenē, raksturīgi visām sistēmām, ļāva attīstīties sistēmiskajai teorijai un praksei, kas attiecas ne tikai uz darbu ar ģimenēm, indivīdiem un pāriem, bet uz jebkuru sociālo sistēmu (klases kolektīvu skolā, komandu uzņēmumā u.tml.).

Sistēmisko konsultēšanu savā darbā izmanto pedagogi, psihologi, sociālie darbinieki, psihoterapeiti, mediatori, supervizori, organizāciju un uzņēmumu visu līmeņu vadītāji, personāla vadītāji un attīstības speciālisti, personiskās izaugsmes treneri, konsultanti, mentori un daudzi citi.

(2) Musturs – izturēšanās veids, kas izveidojies, pamatojoties uz nerakstītiem likumiem. Sistēmiskajā konsultēšanā runā par uzvedības, komunikācijas un attiecību musturiem. Protams, varētu arī teikt uzvedības (komunikācijas, attiecību) modelis, taču vārds “musturs” labāk nekā vārds modelis palīdz saprast būtību, proti, tieši tāpat kā mēs adām cimdus un zeķes, aužam audeklus, mēs varam veidot un mainīt mums raksturīgo izturēšanās veidu.

Vārds “modelis” saistās ar šablonu un paraugu, kas vairāk vedina domāt par vispārīgām, nevis individuālām izpausmes formām, savukārt vārds “musturs” – par rakstu, kas ir individuāls un veidojams.

SAISTĪTIE RAKSTI

Sīkāku informāciju par sistēmisko pieeju un konsultēšanu atradīsiet pirmajā latviešu valodā nule klajā nākušajā rokasgrāmatā par sistēmisko pieeju “Sistēmiskā konsultēšana piecās kārtās”. www.sistēmiski.lv

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
5 veselīgi augļi un ogas, kas patiesībā bojā zobus 7
11 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Latvija izceļas ar augstāko novēršamo mirstību. Kāpēc mūsu valstī ir tik augsti mirstības rādītāji? 99
13 stundas
LA
LA.LV
Veselam
izvēlēties sev piemērotāko ierīci asinsspiediena mērīšanai?
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Saeimas komisija atbalsta tabakas akcīzes nodokļa ieņēmumus novirzīt onkoloģijas pacientiem 2
1 diena
LA
LA
Ziņas
“Kādreiz dzērāji bļaustījās uz policiju, bet ne jau Saeimas deputāts,” Vārpiņš uzskata, ka Gobzems “velk” tautu uz anarhiju 211
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lielais sals atkāpsies, taču laikapstākļi nelutinās. Sinoptiķu prognoze tuvākajām dienām 6
15 stundas
LA
LA
Ziņas
Igaunijā uz ielām vairs nekaisa sāli. Kāpēc Latvija, taupot auto un dabu, nav spērusi šādu soli? 55
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, kas ir izdarīts ar Rīgas ielām ir noziegums!”: kur braukt avārijas dienestiem un medicīniskajai palīdzībai? 129
12 stundas
RR
Rolands Repša
Ziņas
Rolands Repša: Ja karaspēka koncentrācijas zonā ir izveidoti pārvietojamie morgi, tad lieta ir nopietna 80
1 diena
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilais vakcinācijas punkts pirmajā mēnesī Rīgā un reģionos pret Covid-19 vakcinējis vairāk nekā 1300 iedzīvotājus 1
6 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Veselības centru apvienība: Covid-19 pacienti novērtē ārsta izbraukumu uz mājām 3
30. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 9
30. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc sargāt galvu un kaklu no aukstuma 9
25. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
VCA investē Latvijas jaunās ārstu paaudzes izglītībā 1
17. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Rūpēs par vīriešu veselību 7
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja oža pēc Covid-19 pārslimošanas ir patoloģiski mainīta 17
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Trīs risinājumi, kā pirms ziemas stiprināt spēju pretoties vīrusiem
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aptieka ir drošības spilvens diabēta pacientam Covid-19 laikā 2
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana vēl svarīgāka 8
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
zināt pareizās devas vitamīniem? 7
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mājsēdē būtiski cieš pusaudžu miegs un emocionālā veselība 9
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Repharm” uzņēmumus novērtē ar valsts apbalvojumu vadītājai Stellai Lapiņai 2
2. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko iedzīvotāji domā par savu imunitāti? 10
28. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptiekas” atvērtas jau no septiņiem rītā 1
27. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kur vīrusa daļiņu ir vairāk un pastāv lielāks risks inficēties? 7
25. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilā vakcinācijas punkta izbraukumiem liels pieprasījums jau pirmajā nedēļā 5
23. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ceļazīmes sadzīvošanai ar gada tumšo laiku 1
22. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsu jaunajā realitātē konsultācijas tiešsaistē ir farmaceitiskās aprūpes daļa 3
19. oktobris, 2021
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 12
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
14. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
13. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vai pēc trešās vakcīnas jālieto asins šķidrinoši medikameti? 110
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Labdarības maratona “Dod pieci!” laikā Rīgā aizliegs transportlīdzekļu apstāšanos Tirgoņu ielā 6
2 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
“Mani moka panikas lēkmes, dažreiz tik spēcīgas, ka nevaru braukt sabiedriskajā transportā.” Ko darīt, lai tādu lēkmju nebūtu? 11
2 dienas
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
Pēteris Apinis: Augsto smago saslimstību un mirstību no Covid–19 un citām slimībām lielā mērā nosaka valdības sētās nāves bailes 89
3 dienas
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Ģimenes ārste pastāsta, kā ārstēties no Covid-19 mājas apstākļos 43
4 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Ielu intervijas: vai jūs būtu gatavi divreiz nedēļā brīvprātīgi testēties pret Covid-19? 45
3 dienas
GN
Gints Narogs
Ziņas
Mērķtiecības paraugs. Saruna ar titulētāko Latvijas cīkstoni Anastasiju Grigorjevu 1
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Rīgas dzelzceļa stacijā atrasta vēl viena potenciāli bīstama šahta
1 stunda
IE
Ināra Egle
Ziņas
Satversmē teikts, ka Saeimas locekli nevar apcietināt, taču Gobzems bijis tikai īslaicīgi aizturēts 12
2 stundas
IR
Ilmārs Randers
Stāsti
“Satiksmes nozare ir visas ekonomikas asinsrites pamats.” Intervija ar satiksmes ministru Tāli Linkaitu 29
4 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Vai Baidena un Putina sarunas novērsīs Krievijas iebrukumu Ukrainā? 37
2 stundas
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: Latvieši zina, ka “aizstājošā migrācija” pastāv – tā ir realitāte, kuras sekas izjūtam joprojām 8
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kā pagatavot Ziemassvētku vainagu? Padomi no Lielbritānijas karaliskās ģimenes floristiem 1
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Pētnieks: Novērojama pakāpeniska Latvijas iedzīvotāju attieksmes maiņa pret imigrantiem un imigrāciju 28
3 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Viss, kas vajadzīgs izciliem svētkiem: Ziemassvētku siera kūka 2
10 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Atgūtais “Gilgamešs”: Irāka parāda atgūtos nacionālos dārgumus, kas bija nolaupīti un nelikumīgi izvesti no valsts
9 stundas
LA
LA
Ziņas
“Kādreiz dzērāji bļaustījās uz policiju, bet ne jau Saeimas deputāts,” Vārpiņš uzskata, ka Gobzems “velk” tautu uz anarhiju 211
11 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Vai cilvēks, kurš vakcinējies ar “Sputnik”, var iegūt Covid-19 sertifikātu, kas derīgs Eiropā?
10 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Cepumu “Selga” reklāma izraisīja pircēju viļņošanos. Kāpēc tā un kas cepumiem “vēderā”? 56
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lielais sals atkāpsies, taču laikapstākļi nelutinās. Sinoptiķu prognoze tuvākajām dienām 6
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Atklājies, ka princis Harijs ar savu tēvu princi Čārlzu nav sarunājies jau mēnešiem ilgi 9
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pret Covid-19 nevakcinētām personām varētu būt grūti uzturēt bezdarbnieka statusu. NVA direktore skaidro, kāpēc 94
15 stundas
LS
LSM.lv
Ziņas
“Veļu mazgājam naktī, pīķa stundā ejam pastaigāties,” Daudzbērnu ģimenes tētis par elektrības taupīšanu, kad tā dubultdārga 37
13 stundas
AO
Andris Ozoliņš
Praktiski
Latvijā tapušie dizaina risinājumi palīdz noformēt attālinātu darba vietu
22:49
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kā pagatavot Ziemassvētku vainagu? Padomi no Lielbritānijas karaliskās ģimenes floristiem 1
22:12
GN
Gints Narogs
Ziņas
Mērķtiecības paraugs. Saruna ar titulētāko Latvijas cīkstoni Anastasiju Grigorjevu 1
21:41