Viena no modernākajiem metālapstrādes uzņēmumiem “Metālmeistars” līdzīpašnieki (no kreisās) Māris Balodis, Arnis Balodis un uzņēmuma dibinātājs Elmārs Balodis. “Paši sevi esam ieguldījuši, un visi līdzekļi, ko uzņēmums ir nopelnījis, ir ieguldīti attīstībā,” tā tiek atbildēts uz jautājumu par ieguldīto līdzekļu apjomu.
Viena no modernākajiem metālapstrādes uzņēmumiem “Metālmeistars” līdzīpašnieki (no kreisās) Māris Balodis, Arnis Balodis un uzņēmuma dibinātājs Elmārs Balodis. “Paši sevi esam ieguldījuši, un visi līdzekļi, ko uzņēmums ir nopelnījis, ir ieguldīti attīstībā,” tā tiek atbildēts uz jautājumu par ieguldīto līdzekļu apjomu.
Foto: Karīna Miezāja

Izkaro vietu tirgū, pateicoties modernām iekārtām un sarežģītu detaļu ražošanai. Liepājas ģimenes uzņēmuma veiksmes stāsts 2

Sandra Dieziņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
FOTO. Mākslīgais intelekts nosauc 10 pasaules pievilcīgākos vīriešus. Starp tiem – pretrunīgi vērtēts Latvijas politiķis
“Zeme tad trīcēs zem šo karu izvērsēju kājām!” Gaišreģis paredz Ukrainas kara uzvaras gadu
Kokteilis
“Citreiz pirms koncerta nepieciešams atgādināt ētiku un pieklājības etiķeti” – Madara Raabe vīlusies par koncertā Siguldā pieredzēto
Lasīt citas ziņas

Ar industriālajām tehnoloģijām saistītā sabiedrības daļa zina, ka Liepājas uzņēmums “Metālmeistars” izstrādā risinājumus citiem metālapstrādes nozares uzņēmumiem un pasūtītājiem, ņemot talkā pašas modernākās metālapstrādes tehnoloģijas.

Tā, piemēram, olimpisko medaļnieku brāļu Dukuru skeletonu slieces ir viens no Liepājas uzņēmuma “Metālmeistars” ražojumiem. Kā uzņēmumam izdevies izaugt līdz vienam no nozares līderiem un kas sekmējis konkurētspēju – jautājām uzņēmuma saimniekiem – Baložu ģimenei.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Metālmeistars” atrodas pašā Liepājas centrā, kur vienā pusē ir Liepājas Olimpiskais centrs, bet turpat netālu – Ledus halle.

Ražotne izvietojusies vietā, kur padomju laikā atradās bērnu ratiņu rūpnīca, bet pirmās Latvijas brīvvalsts laikā bija divas metāl­apstrādes darbnīcas.

Pēc privatizācijas pabeigšanas Baložu ģimene saprata, ka ar vecajām iekārtām nebūs iespējams konkurēt ārvalstu tirgos, un bija jāsāk modernizēties. Šobrīd darbnīcu vietā atrodas vairāki moderni cehi ar jaunām iekārtām, kas uzņēmumam ļauj konkurēt pasaules līmenī.

Salīdzinot ar deviņdesmitajiem gadiem, kad tika veikti pakalpojumi un daudz izgatavoti dažādi dizaina metālapstrādes priekšmeti, šobrīd uzņēmums ir specializējies industriālo detaļu izgatavošanā šādos novirzienos: CNC lokšņu apstrāde, CNC mehāniskā apstrāde un metināšana.

CNC tehnoloģija nozīmē to, ka dažādi ražošanas uzdevumi tiek izpildīti, izmantojot datorvadāmas iekārtas. Eksporta attīstīšanai 2005. gadā tika nodibināts uzņēmums “AB Metal”. No kopējā apgrozījuma ap 90% ir tiešais un netiešais eksports.

Kad darba dienas vidū viesojamies uzņēmumā, pārdošanas vadītājs Arnis Balodis izrāda ražotni. Vienā no cehiem atrodas 2005. gadā iegādātā lāzergriešanas iekārta, kas tolaik bija modernākā Baltijas valstīs. Kā atgādina A. Balodis, to uzstādīja Šveices kompānija, kuras ienākšana Latvijā notika, pateicoties tieši “Metālmeistaram”. Modernā iekārta ļauj precīzāk un ātrāk izpildīt dažādus pasūtījumus.

“Pateicoties lāzergriešanai, varam izgriezt jebkuras konfigurācijas metāla detaļu bez jebkādiem papildu instrumentiem. Ja agrāk vajadzēja izgatavot štances un ražošanā bija vērojams liels roku darbs, tagad atliek vien uztaisīt programmu un izgriezt,” stāsta A.

Balodis un nodemonstrē kādu paraugu ar noapaļotiem stūriem, un pat grūti iedomāties, kā to izgriezt ar vecajām padomju laika iekārtām. Jaunas iespējas dod arī modernas metāllokšņu apstrādes un locīšanas iekārtas.

Nereti pat gadās labot citu valstu uzņēmumu gatavo izstrādājumu pieļautās kļūdas, piemēram, tā gadījies ar Ķīnas ražojumiem.

Griež ar lāzeru un ūdeni

2012. gada sākumā iegādājušies ūdensgriešanas iekārtu, kas ļauj strādāt ar jebkuru materi­ālu, tajā skaitā akmeni, plastmasu, koku un citiem. Tās princips – griešanā tiek izmantota augsta spiediena ūdens strūkla, kam pievienotas īpašas smiltis. Griešanā izmantotais spiediens – 4000 bāri.

Salīdzinājumam – pilsētas ūdensvadā ir aptuveni četru bāru spiediens. Ūdensgriešanas iekārtas tiek plaši izmantotas aviācijā, kosmosa industrijā, kur jāstrādā ar šķiedrveida materiāliem.

Jaunākā – Japānas kompānijas “Okuma” lielgabarīta (6,5m*3m) piecu asu mehāniskās apstrādes centrs pirms pāris gadiem uzceltajā cehā uzstādīts šogad, tieši nedēļu pirms Covid-19 izraisītās ārkārtas situācijas. Tagad var teikt, ka jaunais “Metālmeistara” cehs ir modernākais lielgabarīta mehāniskās apstrādes cehs Baltijā ar lielgabarīta piecu asu frēzi, ko uzskata par mašīnbūves pamatu. Viesojoties ražotnē, varējām ielūkoties ražošanā, kā notiek lielgabarīta detaļas apstrāde.

Reklāma
Reklāma

“Metālmeistara” darbinieku uzdevums – detaļas abās pusēs precīzi jānofrēzē metāla plakne un caurumi, lai tālāk šo milzu detaļu var piegādāt pasūtītājam. Tā paredzēta lielam starptautiskajam enerģētikas koncernam. Jaunā “Okuma” iekārta ļaus līdzīga veida pasūtījumus izpildīt aizvien vairāk.

Iekārtas ieviešanas ražošanā izmaksas pārsniedz divus miljonus eiro, un tās iegāde daļēji līdz­finansēta no ES līdzekļiem.

Pasūtījumi tiek izpildīti atkarībā no to sarežģītības. Bieži vien uzņēmums izgatavo tikai noteiktas detaļas citiem mašīnbūves uzņēmumiem. “Reizēm tā ir viena specifiska detaļa smagajai tehnikai, meža tehnikai. Darbības lauciņš ir plašs – detaļas tiek izgatavotas celtniecības nozarei, zivrūpniecībai, lauksaimniecībai, vēja ģeneratoriem, medicīnai, sporta industrijai,” stāsta A. Balodis.

Attīsta projektus

Pagājušajā gadā sadarbībā ar Dukuru ģimeni sākta projekta “Modulāro skeletona kamanu izstrāde” īstenošana. Tā mērķis – apvienojot zināšanas metāl­apstrādē un skeletonā, izstrādāt inovatīvu produktu – modulārās skeletona kamanas, mērķtiecīgi palielinot esošo mērķa tirgus apjomu, kā arī radot pavisam jaunu pieprasījumu, jo šis produkts pilnībā mainīs pieeju skeletonam kā ekstrēmajam sporta veidam. Viss ir procesā, šo projektu īsi komentē A. Balodis.

Tāpat procesā ir vēl cits projekts – “Inovatīva mugurkaula starpskriemeļu diska implanta un tam paredzēto instrumentu, kā arī retraktoru izstrāde retroperitoneālai pieejai mugurkaula ķirurģijā”. Projektu īstenošana notiek Mašīnbūves kompetences centra ietvaros, kur piesaistīts Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansējums.

“Šie projekti šķeļ ikdienas rutīnu un dod jaunu perspektīvu,” komentē ražošanas vadītājs Māris Balodis.

“Metālmeistars” ieņem svarīgu vietu metālapstrādes nozares uzņēmumu saimē. Lai arī uzņēmums sevi pieskaita pie salīdzinoši maziem uzņēmumiem, tieši elastīgums un mobilitāte esot tā priekšrocība. “Ir lietas, ko uzņēmums ar 200 darbiniekiem nevarēs paveikt tādā līmenī kā mēs ar 20 darbiniekiem, un tā ir mūsu priekšrocība,” uzsver A. Balodis.

Kad jautāju par kopējo līdz šim ieguldīto investīciju apjomu, uzņēmuma dibinātājs Elmārs Balodis piebilst: “Paši sevi esam ieguldījuši, un visi līdzekļi, ko uzņēmums ir nopelnījis, ir ieguldīti attīstībā.”

Runājot par turpmāko, uzņēmuma mērķis nav būtiski palielināt darbinieku skaitu, jo modernās iekārtas ļauj saražot konkurētspējīgu produktu. “Vis­efektīvāk sevi redzam ar esošo darbinieku skaitu, kas būtībā nav mainījies pēdējo 15 gadu laikā,” spriež uzņēmējs.

Jauniem speciālistiem tiek doti daudzi moderni instrumenti, tehnoloģijas un mācību bāze, lai iemācītos savu arodu, tiem, kam tas patīk un ir motivācija, attīstās un aug kopā ar uzņēmumu. Esošā izglītības sistēma netiek līdzi inovāciju attīstībai.

“Jau 2005. gadā sapratām, ka pieredze CNC sistēmas darbībā Latvijā ir ļoti minimāla. Paši daudz mācījāmies, apguvām jauno sistēmu. Kad realizējām otru projektu ar unikālām CNC lokšņu locīšanas iekārtām, šādi darbagaldi bija un joprojām ir vienīgie Baltijā. Tad arī sākām ņemt praksē studentus no tehnikuma,” atklāj uzņēmējs.

Kā Covid-19 pandēmija ietekmējusi uzņēmumu? “Dīkstāvē nevienu nelaidām, visi darbinieki turpināja strādāt. Arī algas nesamazinājām, kā tas bija novērojams citos uzņēmumos.

Ja bija mazāk darba, to kompensējām ar iekšējiem darbiem,” stāsta A. Balodis. Pasūtījumu apjoms būtiski nav mainījies, nelielai daļai veicamo darbu gan tika pamainīti termiņi. Pašlaik tirgus ir daļēji atdzīvojies, un izteikt prognozes par turpmāko vēl esot pāragri.

Pagājušajā gadā “Metālmeistars” un “AB Metal” apgrozījums bija ap diviem miljoniem eiro. Šogad pandēmijas dēļ tas varētu nedaudz samazināties, bet galvenais – darbinieki ir noturēti un darbs turpinās arī pie jauniem projektiem.

Foto: Karīna Miezāja

UZZIŅA:

SIA “Metālmeistars” dibināts 1998. gadā, savukārt 2005. gadā eksporta attīstībai izveidots SIA “AB Metal”.

Pirmais vērienīgais ieguldījums notika 2005. gadā, kad iegādāta pirmā lāzergriešanas iekārta, kas ļāva precīzāk un ātrāk izpildīt dažādus pasūtījumus. Jaunākais – Japānas kompānijas “Okuma” lielgabarīta piecu asu mehāniskās apstrādes centrs uzstādīts šogad, nedēļu pirms Covid-19 ārkārtas situācijas ieviešanas.

Pašlaik jaunais “Metālmeistara” cehs ir modernākais lielgabarīta mehāniskās apstrādes cehs Baltijā. Mērķis – nodrošināt kvalitatīvu pakalpojumu pasūtītājiem.

VĒRTĒJUMS: Viens no modernākajiem

Latvijas Mašīnbūves un metālapstrādes rūpniecības asociācijas valdes priekšsēdētājs Toms Grīnfelds: “”Metālmeistaram” ir viens no modernākajiem tehnikas parkiem. Uzņēmums ir tehnoloģiski spēcīgs un spēj saražot tehniski ļoti sarežģītus produktus. Lielākoties tas strādā pasūtījumu izpildes ziņā, un uzņēmuma vieta nozarē ir stabila un vajadzīga.

Galvenokārt uzņēmums fokusējas uz augstas sarežģītības produktiem.

Atzīstami, ka uzņēmums domā par savu nišu un sācis strādāt pie pētniecības projektiem, to skaitā medicīnā. Runājot par Covid-19 ietekmi, sliktākais brīdis nozarē bija aprīlī un maijā un īpaši skāra tos uzņēmumus, kas piegādāja produkciju automobiļu rūpniecībai. Pārējā nozarē pandēmijas ietekme ir stipri dažāda – daži uzņēmumi ir noslogoti vairāk nekā jelkad. Piemēram, ļoti pieprasītas ir iekārtas un konveijeri pasta sūtījumiem, kā arī pasūtījumi būvniecības sektoram.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.