Viena no modernākajiem metālapstrādes uzņēmumiem “Metālmeistars” līdzīpašnieki (no kreisās) Māris Balodis, Arnis Balodis un uzņēmuma dibinātājs Elmārs Balodis. “Paši sevi esam ieguldījuši, un visi līdzekļi, ko uzņēmums ir nopelnījis, ir ieguldīti attīstībā,” tā tiek atbildēts uz jautājumu par ieguldīto līdzekļu apjomu.
Viena no modernākajiem metālapstrādes uzņēmumiem “Metālmeistars” līdzīpašnieki (no kreisās) Māris Balodis, Arnis Balodis un uzņēmuma dibinātājs Elmārs Balodis. “Paši sevi esam ieguldījuši, un visi līdzekļi, ko uzņēmums ir nopelnījis, ir ieguldīti attīstībā,” tā tiek atbildēts uz jautājumu par ieguldīto līdzekļu apjomu.
Foto: Karīna Miezāja

Izkaro vietu tirgū, pateicoties modernām iekārtām un sarežģītu detaļu ražošanai. Liepājas ģimenes uzņēmuma veiksmes stāsts 2

Sandra Dieziņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Ar industriālajām tehnoloģijām saistītā sabiedrības daļa zina, ka Liepājas uzņēmums “Metālmeistars” izstrādā risinājumus citiem metālapstrādes nozares uzņēmumiem un pasūtītājiem, ņemot talkā pašas modernākās metālapstrādes tehnoloģijas.

Tā, piemēram, olimpisko medaļnieku brāļu Dukuru skeletonu slieces ir viens no Liepājas uzņēmuma “Metālmeistars” ražojumiem. Kā uzņēmumam izdevies izaugt līdz vienam no nozares līderiem un kas sekmējis konkurētspēju – jautājām uzņēmuma saimniekiem – Baložu ģimenei.

“Metālmeistars” atrodas pašā Liepājas centrā, kur vienā pusē ir Liepājas Olimpiskais centrs, bet turpat netālu – Ledus halle.

Ražotne izvietojusies vietā, kur padomju laikā atradās bērnu ratiņu rūpnīca, bet pirmās Latvijas brīvvalsts laikā bija divas metāl­apstrādes darbnīcas.

Pēc privatizācijas pabeigšanas Baložu ģimene saprata, ka ar vecajām iekārtām nebūs iespējams konkurēt ārvalstu tirgos, un bija jāsāk modernizēties. Šobrīd darbnīcu vietā atrodas vairāki moderni cehi ar jaunām iekārtām, kas uzņēmumam ļauj konkurēt pasaules līmenī.

Salīdzinot ar deviņdesmitajiem gadiem, kad tika veikti pakalpojumi un daudz izgatavoti dažādi dizaina metālapstrādes priekšmeti, šobrīd uzņēmums ir specializējies industriālo detaļu izgatavošanā šādos novirzienos: CNC lokšņu apstrāde, CNC mehāniskā apstrāde un metināšana.

CNC tehnoloģija nozīmē to, ka dažādi ražošanas uzdevumi tiek izpildīti, izmantojot datorvadāmas iekārtas. Eksporta attīstīšanai 2005. gadā tika nodibināts uzņēmums “AB Metal”. No kopējā apgrozījuma ap 90% ir tiešais un netiešais eksports.

Kad darba dienas vidū viesojamies uzņēmumā, pārdošanas vadītājs Arnis Balodis izrāda ražotni. Vienā no cehiem atrodas 2005. gadā iegādātā lāzergriešanas iekārta, kas tolaik bija modernākā Baltijas valstīs. Kā atgādina A. Balodis, to uzstādīja Šveices kompānija, kuras ienākšana Latvijā notika, pateicoties tieši “Metālmeistaram”. Modernā iekārta ļauj precīzāk un ātrāk izpildīt dažādus pasūtījumus.

“Pateicoties lāzergriešanai, varam izgriezt jebkuras konfigurācijas metāla detaļu bez jebkādiem papildu instrumentiem. Ja agrāk vajadzēja izgatavot štances un ražošanā bija vērojams liels roku darbs, tagad atliek vien uztaisīt programmu un izgriezt,” stāsta A.

Balodis un nodemonstrē kādu paraugu ar noapaļotiem stūriem, un pat grūti iedomāties, kā to izgriezt ar vecajām padomju laika iekārtām. Jaunas iespējas dod arī modernas metāllokšņu apstrādes un locīšanas iekārtas.

Nereti pat gadās labot citu valstu uzņēmumu gatavo izstrādājumu pieļautās kļūdas, piemēram, tā gadījies ar Ķīnas ražojumiem.

Griež ar lāzeru un ūdeni

2012. gada sākumā iegādājušies ūdensgriešanas iekārtu, kas ļauj strādāt ar jebkuru materi­ālu, tajā skaitā akmeni, plastmasu, koku un citiem. Tās princips – griešanā tiek izmantota augsta spiediena ūdens strūkla, kam pievienotas īpašas smiltis. Griešanā izmantotais spiediens – 4000 bāri.

Salīdzinājumam – pilsētas ūdensvadā ir aptuveni četru bāru spiediens. Ūdensgriešanas iekārtas tiek plaši izmantotas aviācijā, kosmosa industrijā, kur jāstrādā ar šķiedrveida materiāliem.

Jaunākā – Japānas kompānijas “Okuma” lielgabarīta (6,5m*3m) piecu asu mehāniskās apstrādes centrs pirms pāris gadiem uzceltajā cehā uzstādīts šogad, tieši nedēļu pirms Covid-19 izraisītās ārkārtas situācijas. Tagad var teikt, ka jaunais “Metālmeistara” cehs ir modernākais lielgabarīta mehāniskās apstrādes cehs Baltijā ar lielgabarīta piecu asu frēzi, ko uzskata par mašīnbūves pamatu. Viesojoties ražotnē, varējām ielūkoties ražošanā, kā notiek lielgabarīta detaļas apstrāde.

“Metālmeistara” darbinieku uzdevums – detaļas abās pusēs precīzi jānofrēzē metāla plakne un caurumi, lai tālāk šo milzu detaļu var piegādāt pasūtītājam. Tā paredzēta lielam starptautiskajam enerģētikas koncernam. Jaunā “Okuma” iekārta ļaus līdzīga veida pasūtījumus izpildīt aizvien vairāk.

Iekārtas ieviešanas ražošanā izmaksas pārsniedz divus miljonus eiro, un tās iegāde daļēji līdz­finansēta no ES līdzekļiem.

Pasūtījumi tiek izpildīti atkarībā no to sarežģītības. Bieži vien uzņēmums izgatavo tikai noteiktas detaļas citiem mašīnbūves uzņēmumiem. “Reizēm tā ir viena specifiska detaļa smagajai tehnikai, meža tehnikai. Darbības lauciņš ir plašs – detaļas tiek izgatavotas celtniecības nozarei, zivrūpniecībai, lauksaimniecībai, vēja ģeneratoriem, medicīnai, sporta industrijai,” stāsta A. Balodis.

Attīsta projektus

Pagājušajā gadā sadarbībā ar Dukuru ģimeni sākta projekta “Modulāro skeletona kamanu izstrāde” īstenošana. Tā mērķis – apvienojot zināšanas metāl­apstrādē un skeletonā, izstrādāt inovatīvu produktu – modulārās skeletona kamanas, mērķtiecīgi palielinot esošo mērķa tirgus apjomu, kā arī radot pavisam jaunu pieprasījumu, jo šis produkts pilnībā mainīs pieeju skeletonam kā ekstrēmajam sporta veidam. Viss ir procesā, šo projektu īsi komentē A. Balodis.

Tāpat procesā ir vēl cits projekts – “Inovatīva mugurkaula starpskriemeļu diska implanta un tam paredzēto instrumentu, kā arī retraktoru izstrāde retroperitoneālai pieejai mugurkaula ķirurģijā”. Projektu īstenošana notiek Mašīnbūves kompetences centra ietvaros, kur piesaistīts Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansējums.

“Šie projekti šķeļ ikdienas rutīnu un dod jaunu perspektīvu,” komentē ražošanas vadītājs Māris Balodis.

“Metālmeistars” ieņem svarīgu vietu metālapstrādes nozares uzņēmumu saimē. Lai arī uzņēmums sevi pieskaita pie salīdzinoši maziem uzņēmumiem, tieši elastīgums un mobilitāte esot tā priekšrocība. “Ir lietas, ko uzņēmums ar 200 darbiniekiem nevarēs paveikt tādā līmenī kā mēs ar 20 darbiniekiem, un tā ir mūsu priekšrocība,” uzsver A. Balodis.

Kad jautāju par kopējo līdz šim ieguldīto investīciju apjomu, uzņēmuma dibinātājs Elmārs Balodis piebilst: “Paši sevi esam ieguldījuši, un visi līdzekļi, ko uzņēmums ir nopelnījis, ir ieguldīti attīstībā.”

Runājot par turpmāko, uzņēmuma mērķis nav būtiski palielināt darbinieku skaitu, jo modernās iekārtas ļauj saražot konkurētspējīgu produktu. “Vis­efektīvāk sevi redzam ar esošo darbinieku skaitu, kas būtībā nav mainījies pēdējo 15 gadu laikā,” spriež uzņēmējs.

Jauniem speciālistiem tiek doti daudzi moderni instrumenti, tehnoloģijas un mācību bāze, lai iemācītos savu arodu, tiem, kam tas patīk un ir motivācija, attīstās un aug kopā ar uzņēmumu. Esošā izglītības sistēma netiek līdzi inovāciju attīstībai.

“Jau 2005. gadā sapratām, ka pieredze CNC sistēmas darbībā Latvijā ir ļoti minimāla. Paši daudz mācījāmies, apguvām jauno sistēmu. Kad realizējām otru projektu ar unikālām CNC lokšņu locīšanas iekārtām, šādi darbagaldi bija un joprojām ir vienīgie Baltijā. Tad arī sākām ņemt praksē studentus no tehnikuma,” atklāj uzņēmējs.

Kā Covid-19 pandēmija ietekmējusi uzņēmumu? “Dīkstāvē nevienu nelaidām, visi darbinieki turpināja strādāt. Arī algas nesamazinājām, kā tas bija novērojams citos uzņēmumos.

Ja bija mazāk darba, to kompensējām ar iekšējiem darbiem,” stāsta A. Balodis. Pasūtījumu apjoms būtiski nav mainījies, nelielai daļai veicamo darbu gan tika pamainīti termiņi. Pašlaik tirgus ir daļēji atdzīvojies, un izteikt prognozes par turpmāko vēl esot pāragri.

Pagājušajā gadā “Metālmeistars” un “AB Metal” apgrozījums bija ap diviem miljoniem eiro. Šogad pandēmijas dēļ tas varētu nedaudz samazināties, bet galvenais – darbinieki ir noturēti un darbs turpinās arī pie jauniem projektiem.

Foto: Karīna Miezāja

UZZIŅA:

SIA “Metālmeistars” dibināts 1998. gadā, savukārt 2005. gadā eksporta attīstībai izveidots SIA “AB Metal”.

Pirmais vērienīgais ieguldījums notika 2005. gadā, kad iegādāta pirmā lāzergriešanas iekārta, kas ļāva precīzāk un ātrāk izpildīt dažādus pasūtījumus. Jaunākais – Japānas kompānijas “Okuma” lielgabarīta piecu asu mehāniskās apstrādes centrs uzstādīts šogad, nedēļu pirms Covid-19 ārkārtas situācijas ieviešanas.

Pašlaik jaunais “Metālmeistara” cehs ir modernākais lielgabarīta mehāniskās apstrādes cehs Baltijā. Mērķis – nodrošināt kvalitatīvu pakalpojumu pasūtītājiem.

VĒRTĒJUMS: Viens no modernākajiem

Latvijas Mašīnbūves un metālapstrādes rūpniecības asociācijas valdes priekšsēdētājs Toms Grīnfelds: “”Metālmeistaram” ir viens no modernākajiem tehnikas parkiem. Uzņēmums ir tehnoloģiski spēcīgs un spēj saražot tehniski ļoti sarežģītus produktus. Lielākoties tas strādā pasūtījumu izpildes ziņā, un uzņēmuma vieta nozarē ir stabila un vajadzīga.

Galvenokārt uzņēmums fokusējas uz augstas sarežģītības produktiem.
Saistītie raksti

Atzīstami, ka uzņēmums domā par savu nišu un sācis strādāt pie pētniecības projektiem, to skaitā medicīnā. Runājot par Covid-19 ietekmi, sliktākais brīdis nozarē bija aprīlī un maijā un īpaši skāra tos uzņēmumus, kas piegādāja produkciju automobiļu rūpniecībai. Pārējā nozarē pandēmijas ietekme ir stipri dažāda – daži uzņēmumi ir noslogoti vairāk nekā jelkad. Piemēram, ļoti pieprasītas ir iekārtas un konveijeri pasta sūtījumiem, kā arī pasūtījumi būvniecības sektoram.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
“Šis nav melnais mēris, no kā cilvēki masveidā mirst,” Kreituse atgādina, ka Covid-19 ēnā paliek hronisku slimību pacienti 7
2 stundas
KD
Krista Draveniece
Stāsti
“Dzīvokli it kā pārzinu, bet tāpat gadās ieskriet kādā stūrī,” Kā Vilnis zaudēja redzi un mācās dzīvot no jauna
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
KNAB rosina vēlreiz apsūdzēt deputātu Kaimiņu, viņš pats par to neko nezina
52 minūtes
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Cilvēki izpirka, izplatītāji stāvēja rindās. Kādēļ zemnieki atsakās no griķiem? 1
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Iespējams pērkons un krusa. Laika prognoze piektdienai
3 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Atkal tiks mainītas prasības skolām. Vidusskolas var palikt bez valsts naudas 10
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Plānoja nolaupīt un nogalināt cilvēkus: Teikā aiztur sevišķi bīstamu noziedznieku 6
9 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Ārsti stāvokli vērtē kā smagu: slimnīcā nogādāts ar zālēm saindējies bērns
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Ralfs Eilands paziņo, ka kļuvis par mācītāju: “Lūgums turpmāk mani uzrunāt par mācītāju Ralfu!” 5
8 stundas
Raivis Šveicars
Ziņas
Grib aizņemt “Huawei” nišu. Latvieši pierāda, ka spēj radīt globāli konkurētspējīgus produktus 5
11 stundas
SM
Signe Mengote
Stāsti
“Liela ģimene ir īstena latviešu ģimene.” Stiprās un sportiskās Nenišķu ģimenes stāsts 2
10 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Vai šis ir pareizais laiks, lai veiktu autoratlīdzību nodokļa reformu? Kariņš atzīst nepilnības
8 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Rīgas Dinamo” ir novedams uz vēstures mēslaini. Egila Līcīša komentārs 14
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Liepāja uzmirdz krāsās: šādu pilsētu tu vēl nebūsi redzējis! 1
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Harijs un Megana arī šogad lauzīs ģimeniskās tradīcijas: Ziemassvētkos viņi nebūs kopā ar karalisko ģimeni 9
9 stundas
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Žurnāliste un ētera personība Danute Juste: “Sapņoju, ka būšu nākamais Tarantīno un nedzīvošu Latvijā…”
Intervija 8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Nedomāt par sliktāko scenāriju. Martins Dukurs par gatavošanos sezonai un noskaņojumu
10 stundas
AO
Andris Ozoliņš
Praktiski
Padomjlaika skapis par modernu mēbeli: 3 padomi, kā to izdarīt pašam
8 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
“Mani pārsteidz tā agresivitāte, kas nāk no liberāļu puses.” Saruna ar Dagmāru Beitneri-Le Gallu 32
22 stundas
LL
Lilija Limane
Stāsti
Ugunsgrēku dzēsīs zirga pajūgā un ar spaini rokās. Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem?
1 stunda
SK
Skaties.lv
Stāsti
Covid-19: Tēvs un meita nomira ar pāris dienu starpību. Tuviniekiem bažas par ārstu darbu 44
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Pārsteigums! Dziedātājs Markus Riva satuvinājies ar Samantu Tīnu 18
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Mēs taču nedzīvojam kapos!” Keris par Covid-19 pārspīlējumu un mūsu veselības patiesajiem datiem 48
1 diena
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Zinātniski apstiprināts D3 vitamīna līderis Latvijā 4
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Īrisa un Irīda
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Aktrise Dita Lūriņa par stabilajām attiecībām ar vīru: “Iespējams, tas ir slinkums kaut ko mainīt…” 2
1 diena
SK
Skaties.lv
Stāsti
VIDEO. Kautiņš “Rīgas satiksmes” autobusā! Pasažieris ar suni uzbrūk šoferim 1
1 diena
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Mākslinieki pliki kā baznīcas žurkas, tagad nebūs naudas opioīdiem un alkoholam!” Egila Līcīša feļetons 23
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
“Sauca par trakiem suņiem, sita pa ugunsgrēka trauksmes pogu un pretojās,” “Depo” stāsta par agresīvo pircēju 32
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Šis ir mans laiks: dziedātājai Aminatai jauna dziesma
8 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Tava iekšējā intuīcija šodien darbosies nevainojami! Horoskopi 23.oktobrim
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Muižniece rīkojas, lai Gobzems par “aicinājumu nelietot” maskas saņem sodu
18:17
TA
Tatjana
Ziņas
Atklāj, cik daudz Covid-19 gadījumu aizvadītajā diennaktī reģistrēti Rīgā
18:06
LE
LETA
Veselam
Vienam no mākslas centra “Zuzeum” darbiniekiem apstiprināta infekcija ar Covid-19
18:03