Markum Rivam vegāns uzturs uzlabojis pašsajūtu un izskatu, tāpēc viņš aicina katru vismaz pamēģināt uz kādu laiku atteikties no dzīvnieku valsts produktiem.
Markum Rivam vegāns uzturs uzlabojis pašsajūtu un izskatu, tāpēc viņš aicina katru vismaz pamēģināt uz kādu laiku atteikties no dzīvnieku valsts produktiem.
Foto no Markus Rivas krājuma

Mūziķis Markus Riva kļuvis par vegānu: “Neiesaistos par šo tematu asās diskusijās līdzīgi kā par politiku vai reliģiju!” 41

Ilze Pētersone, “Mājas Viesis”, AS “Latvijas Mediji”.

Izmeta no ledusskapja vistas filejas, olas un pienu un kļuva par vegānu – tik krasi pirms vairāk nekā gada mūziķis Markus Riva mainīja ēdienkarti labākas veselības dēļ. Tagad viņš aicina sekot savam piemēram, jauno gadu sākot ar dalību akcijā “Neapēd zemeslodi”, lai visu janvāri samazinātu vai atteiktos maltītēs no dzīvnieku izcelsmes produktiem. Pamēģini arī tu!

KS
Kristīne Stepiņa
Ziņas
Katrs iedzīvotājs saņems uzreiz samazinātu rēķinu jau automātiski – viss, kas jāzina par valsts atbalstu energokrīzē
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Daudzbērnu ģimenes tiešām sliktākā stāvoklī nekā pensionāri?” Soctīklotāji neizpratnē par valsts pabalstiem rēķinu nomaksāšanai
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Uz Liepājas šosejas avarējis satiksmes autobuss; ir cietušie 5
5 stundas
Lasīt citas ziņas

Janvāris daudzviet pasaulē kļuvis par dabai draudzīgā pasākuma “Neapēd zemeslodi” laiku, kurā dalībnieki uz vienu mēnesi pilnībā vai daļēji atsakās no gaļas un citu dzīvnieku izcelsmes produktu patēriņa, lai mazinātu kaitīgo ietekmi uz klimatu. Pretstatā dzīvnieku izcelsmes pārtikas ieguvei un ražošanai augu valsts produkti rada mazāk siltumnīcas efektu veicinošo gāzu un patērē mazāk zemes un saldūdens resursu. Industriālā lopkopība un zvejniecība ir arī nozīmīgs Baltijas jūras piesārņojuma avots.

Latvijā interese par videi draudzīgāku uzturu katru gadu pieaug, apgalvo kampaņas rīkotāji biedrība “Dzīvnieku brīvība” – atbalstītāju pulks pagājušajā gadā jau sasniedzis deviņus tūkstošus dalībnieku. Markum Rivam, kas “neapēst zemeslodi” instagrama kontā aicinās savus 135 tūkstošus sekotāju, šogad pievienojies arī pavārs Mārtiņš Rītiņš, kurš veģetārismam pievērsies pirms septiņiem gadiem, un reperis ansis, kam šis ir trešais janvāris bez gaļas ēdienkartē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šādiem aicinājumiem parasti dzird atrunu, ka, neēdot gaļu, cilvēkam nepietiks enerģijas fiziskam darbam vai sportam.

Vai kā vegāns jūtat spēku izsīkumu vai sagurumu?

Pirmajās nedēļās, kad vairs neēdu gaļu, man tieši bija lielāks enerģijas pieplūdums, nevarēju vakaros pat aizmigt, kaut gan visu dienu biju aizņemts ar darba lietām un sportu. Vēlāk organisms pierada, jūtos kā kuru reizi, taču noteikti ne sliktāk.

Kāda bija ēdienkarte, pirms kļuvāt par vegānu?

Brokastīs bieži ēdu olas, man patika omletes no piecām olām, vairāk gan izmantoju baltumus. Gaļa, lielākoties vista vai liellops, bija obligāta gan pusdienās, gan vakariņās un dienā sanāca ap puskilogramu, kas likās ļoti normāli. Plus vēl biezpiens, no kā vienmēr jutu diskomfortu, bet virsroku ņēma pārliecība, ka tas noteikti jāēd muskuļu dēļ. Tāpat fitnesa industrija popularizēja arī gaļu un olas, kas esot nepieciešami muskuļiem, tāpēc dienā jāapēd noteikts daudzums šo produktu.

Pārvelkot svītru gaļai, zivīm, olām un piena produktiem, neradās jautājums – ko lai ēdu?

Nebija tik grūti, jo iepriekš pie gaļas diezgan daudz lietoju dārzeņus – tomātus, gurķus, burkānus, kartupeļus, spinātus, avokado u. c. Vajadzēja paeksperimentēt, ko ēdīšu pie dārzeņiem, kas tagad ieņem lielu daļu manā ēdienkartē. Biežāk izvāru rīsus, par kuriem bija radies priekšstats, ka sarežģīti pagatavot. Izrādās – pavisam vienkārši!

Ko izvēlaties kā vegāns, piemēram, brokastīs?

Zemesriekstu sviestu ar banānu uz rīsu galetes un kafiju, citreiz pēc treniņiem uztaisu smūtiju ar saldētām ogām, banānu, spinātiem un proteīna pulveri no kaņepju, ķirbju, arbūzu un citām sēklām, arī spirulīnu. Katru reizi ir kas cits. To visu ēdu ar musli no auzu pārslām un sēkliņām. Pusdienās gatavoju dažādas pastas no zirņiem, lēcām, kastaņiem, griķiem kopā ar sēnēm, tofu sieru, tomātiņiem, turku zirņiem un piedevām vēl kādu karoti humosa – sanāk garšīgs ēdiens.

Pateicoties vegānismam un arī kovidam, esmu vairāk sācis gatavot un izmēģinājis ļoti daudzas jaunas receptes no sērijas “kad mājās nekā nav”. Patīk eksperimentēt, sekoju līdzi blogiem instagramā, ko var pagatavot bez gaļas, un fantāzija paplašinās.

Arī pašam ir blogs, kurā dalos ar receptēm, vairāk gan našķiem – mafiniem, banānmaizēm, piparkūkām. Man garšo saldumi, bet cukura vietā izmantoju dabiskos saldinātājus. Ir arī sāļie ēdieni, pastas.

Lai gatavotu, vajag vairāk laika.

Tagad tā netrūkst. Kad atsāksies darbi, nāksies rūpīgāk paplānot un maltīti sagatavot iepriekš.

Vegānisks ēdiens nesanāk dārgāk?

Var iztikt diezgan ekonomiski, jo dārzeņi, graudaugi, zirņi nav dārgākie produkti, ja vien neizvēlas ko īpašu, kas var paaugstināt izmaksas, taču arī nevegāniem tā var būt.

Vai pievēršat uzmanību produktu biomarķējumam?

Vasaras sezonā, kad biežāk eju uz tirgu, cik iespējams, pērku vietējos bioloģiski audzētos dārzeņus un augļus. Lielveikalos vairāk ir no ārzemēm ievestie, Latvijā bioloģiski audzētus dārzeņus tur grūtāk iegādāties.

Par vegāniem vai veģetāriešiem cilvēki kļūst dažādu iemeslu dēļ – vieni saka, gribot glābt zemi, citiem dzīvnieku žēl, vēl kādam tās ir rūpes par savu organismu un veselību.

Sāku to laikā, kad biju apslimis un vajadzēja palikt mājās. Nejauši uzgāju dokumentālās filmas par pārtikas industriju un to, kādu iespaidu ēdiens atstāj uz mums un vidi, arī par slaveniem sportistiem, kas pievērsušies vegāniskam uzturam un spēj sasniegt labus rezultātus.

Tas uzrunāja, jo pašam patīk regulāri sportot un veidot fitnesa programmas, tāpēc ātri vien izmetu no ledusskapja visas vistas filejas, olas un pienu un kopš tā brīža kļuvu par vegānu.

Iepriekš biju dzīvojis daudzos fitnesa industrijas radītos stereotipos, mūsu ģimenē bieži vien gatavoja gaļu ar kartupeļiem un tamlīdzīgu ēdienu. Pirms pāris gadiem mamma saslima ar vēzi un vēl citām kaitēm, domāju, ka arī pārtika iespaidoja viņas slimības gaitu. Ar pārtiku varbūt nevaram izārstēt, bet parūpēties, lai mūsu ķermenis būtu ilgāk vesels, – pavisam noteikti!

Vai mamma pamainīja savu ēdienkarti?

Diemžēl viņa nepaspēja. Ja interese un zināšanas par vegānismu man būtu atnākušas agrāk, pats varētu parūpēties arī par mammas ēdienkarti.

Kā mainījusies jūsu pašsajūta?

Pašsajūta ir laba, lai gan ir pagājis tikai viens un ļoti neordinārs gads. Lielākā atšķirība ir no rītiem, kad sejā vairs nav piepampuma. Pirms tam, ja iepriekšējā vakarā biju apēdis kādu steiku, nākamajā rītā acis noteikti bija aizpampušas. Sekoju līdzi analīzēm – ik pēc pāris mēnešiem pārbaudu asinsainu, lai redzētu, vai kaut kā netrūkst. Papildus dzeru omega-3 taukskābes, D, C un citus vitamīnus, arī dzelzs preparātus, jo analīzes parādīja, ka tās nedaudz pietrūkst.

Vai un kā sportojat sērgas laikā, kad zāles slēgtas?

Svarīgi ir sevi disciplinēt, jo koronavīruss apstādinājis arī manas pamatnodarbošanās. Cenšos celties ap septiņiem un rītu sākt ar fiziskām nodarbēm, ja to nedarītu, nogulētu līdz vienpadsmitiem un būtu vainas apziņa, ka neko neesmu paveicis. Veicu pietupienus, atspiešanos un citus vingrinājumus. Pēc tam darbojos savā mājas ofisā – strādāju ar mūziku radoši un tehniski, arī paralēlajiem projektiem, domājot par laiku, kad vīruss beigsies.

Ko atbildat, kad kāds jūs cenšas pārliecināt, ka neēst gaļu nav pareizi?

Necenšos iesaistīties par šo tematu asās diskusijās līdzīgi kā par politiku vai reliģiju. Kad izskan kritika, atbildu ar humoru. Ja redzu, ka cilvēks ir atvērts, parunāju vairāk, cenšos palīdzēt ar padomu.

Vai pa šo laiku tiešām ne reizi nav gribējies apēst kādu steiku vai burgeru?

Kad pavasarī sākās šašliku cepšana, smarža bija tik kārdinoša, ka šķita – gribētos uzēst, tomēr noturējos un nemetos pēc gaļas. Tās vairāk bija sentimentālas atmiņas. Nevaru teikt, ka uz gaļas produktiem ir nepatīkami skatīties, tie vienkārši mani vairs neuzrunā.

Ko teiksit cilvēkiem, lai pievienojas jums?

Lai izturas pret savu organismu atbildīgi, jo tas ir mūsu templis, kurā vajadzētu ieguldīt to labāko.

TOP 4 vegāniski produkti

Iesaka Markus Riva:

Humoss. Vērtīgs produkts no turku zirņiem un sezama pastas, pievieno dārzeņiem, pastai, rīsiem krēmīgākai konsistencei un bagātīgākai garšai.

Tofu siers. Apcep uz pannas vai cepeškrāsnī ar garšvielām, gatavo arī kā kariju.

Augu proteīna pulveris. Laba piedeva gan brokastu auzu pārslām, gan cepot našķus.

Zemesriekstu sviests. Liek pie smūtijiem, kūkām, brokastīs ar banānu uz rīsu galetes.

Saldo kartupeļu un ingvera mafini no Markus Rivas Instagrama receptēm:

Foto no Markus Rivas krājuma

Samīca izvārītu lielu saldo kartupeli ar vienu banānu, pielej 2 ēdamk. kļavu sīrupa, 2 ēdamk. kokosriekstu eļļas un mandeļu pienu un visu samaisa viendabīgā masā. Atsevišķā traukā samaisa 150 g kokosriekstu miltu, 2 kausiņus augu proteīna pulvera, 2 tējk. ingvera pulvera, 1 tējk. cepamā pulvera un 1 tējk. sodas. Abas masas samaisa un pilda mafinu cepamtraukā, pa virsu uzber tumšās šokolādes gabaliņus. Cep cepeškrāsnī 200° temperatūrā apmēram 35 minūtes.

Kā neapēst zemeslodi?

Piedalies un ik dienu saņemsi ēdienu receptes un noderīgu informāciju

Samazināt savu ietekmi uz klimatu un vidi, ēdot mazāk dzīvnieku valsts produktu, ar pasākumu “Neapēd zemeslodi” aicina biedrība “Dzīvnieku brīvība”.

SAISTĪTIE RAKSTI

Rīkotāji piedāvā trīs iespējas – janvārī ēst veģetāri (bez gaļas un zivīm) trīs dienas nedēļā vai visu mēnesi, vai mēnesi ēst vegāniski (bez gaļas, zivīm, olām un piena produktiem).

Ik dienu dalībnieki saņems gardu ēdienu receptes, kā arī praktisku un noderīgu informāciju par uzturu, vidi un veselību.

Reģistrācija un vairāk informācijas: www.neapedzemeslodi.lv

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
RO
Regīna Olševska
Veselam
Āda zvīņaina un niez: tā iemesls var būt ne tikai dermatoloģiskas, bet arī citas saslimšanas
3 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Pidžamu novilku ar visu ādu!” Edijs stāsta, ko nozīmē sadzīvot ar atopisko dermatītu 3
18 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Kur uzglabāt, cik ilgi “drošas”: kā pareizi rīkoties ar medicīniskajām sejas maskām un respiratoriem? 32
1 diena
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Sauss gaiss rosina slimības. Kā parūpēties par elpceļiem apkures sezonā? 2
2 dienas
KS
Kristīne Stepiņa
Ziņas
Katrs iedzīvotājs saņems uzreiz samazinātu rēķinu jau automātiski – viss, kas jāzina par valsts atbalstu energokrīzē
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Daudzbērnu ģimenes tiešām sliktākā stāvoklī nekā pensionāri?” Soctīklotāji neizpratnē par valsts pabalstiem rēķinu nomaksāšanai
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Uz Liepājas šosejas avarējis satiksmes autobuss; ir cietušie 5
4 stundas
LE
LETA/LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Okupantu pakalpiņi vēlas izjaukt pasākumu, par kuru Gunārs Astra kritis un miris,” Bordānu sadusmo vakcinācijas pretinieki 801
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Stiliste Žanna Dubska par vīriešiem, kas uzsāk attiecības ar jaunākām sievietēm: “Viņi paši novecos un būs viņām par vecu!” 24
1 diena
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
Attālināto konsultāciju skaits „Mēness aptiekā” trīskāršojies un turpina pieaugt
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptieka”: individuāli veicamos Covid-19 antigēnu testus iedzīvotāji vairāk izmanto, lai testētos pirms ģimenes vai citiem pasākumiem
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Vai bieža mazgāšanās ādai patiešām ir vēlama? 10
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
pieciem soļiem tikt galā ar aukstumpumpu 4
12. janvāris, 2022
LA
LA.LV
Veselam
Traumas šoziem vairāk vecumā virs 50 gadiem 3
12. janvāris, 2022
LA
LA.LV
Ziņas
„Centrālā laboratorija” paplašina laboratorisko pakalpojumu pieejamību, atverot vienu no lielākajām filiālēm ārpus Rīgas 4
6. janvāris, 2022
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptieka”: Jaunajā gadā veselība būs pirmajā vietā! 2
30. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
„Mēness aptieka”: 2% iedzīvotāju ziemā telpas nevēdina vispār – lielākā daļa svaigam gaisam telpās ļauj iekļūt tikai divreiz dienā 4
29. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Jodam un briljantzaļajam – nē! 19
27. decembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Senioriem un farmaceitiem Ziemassvētku priekšvakarā abpusējs dāvināšanas prieks 4
22. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mēness aptieka: 7 ieteikumi pareizai ādas kopšanai ziemā 2
21. decembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptieka” paralimpiešiem Jaunajā gadā vēl labu veselību un izcilu startu ziemas paralimpiskajās spēlēs Pekinā 2
17. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi, lai droši un mierīgi sagaidām svētkus gadu mijā
17. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
“Veselības centru apvienība” vakcinēs pret Covid-19 arī 5-11 gadu vecuma bērnus 18
16. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Būt svaigā gaisā veselības profilaksei ir populāri 4
16. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vitamīni un minerālvielas cilvēkiem gados 1
14. decembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Repharm” ieguldījums veselības aprūpes attīstībā atzīmēts ar Ministru kabineta balvu Stellai Lapiņai 6
10. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilais vakcinācijas punkts pirmajā mēnesī Rīgā un reģionos pret Covid-19 vakcinējis vairāk nekā 1300 iedzīvotājus 1
2. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Veselības centru apvienība: Covid-19 pacienti novērtē ārsta izbraukumu uz mājām 3
30. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 9
30. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc sargāt galvu un kaklu no aukstuma 9
25. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
VCA investē Latvijas jaunās ārstu paaudzes izglītībā 1
17. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Rūpēs par vīriešu veselību 7
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja oža pēc Covid-19 pārslimošanas ir patoloģiski mainīta 17
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Trīs risinājumi, kā pirms ziemas stiprināt spēju pretoties vīrusiem
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aptieka ir drošības spilvens diabēta pacientam Covid-19 laikā 2
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana vēl svarīgāka 8
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
zināt pareizās devas vitamīniem? 7
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mājsēdē būtiski cieš pusaudžu miegs un emocionālā veselība 9
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Repharm” uzņēmumus novērtē ar valsts apbalvojumu vadītājai Stellai Lapiņai 2
2. novembris, 2021
AB
Armands Broks*
Ziņas
Armands Broks: Bizness nevar atļauties ignorēt darbinieku emocionālo veselību
4 dienas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Robežu vairs nav! Septiņu stunda ilga operācija, kas uz mūžiem varētu izmainīt mūsu medicīnu 24
4 dienas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
Slido un peldi ziemā! Kur Rīgas apkaimē iespējas nodoties ziemas sportiem un kā to pareizi darīt? 2
5 dienas
ML
Māra Libeka
Veselam
“Esmu izmisumā, jo nesaprotu, kāpēc tā tieku sodīta…” Kļūdainu datu dēļ cilvēki paliek bez valsts apmaksātajām zālēm 69
6 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Sals kož līdz kaulam: apsaldēšanās bieži vien notiek gandrīz nemanāmi 2
Nedēļa
LA
LA.LV
Veselam
Anna Peipiņa: Mūsu cilvēki ir izturīgi, taču to pilienu, kurus vēl drīkst pilināt cilvēku pacietībai, vairs nav daudz 75
Nedēļa
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 izplatības karte: trijos Pierīgas novados situācija ir nopietna 13
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ārkārtas situācijas dēļ aptur tipogrāfijas darbību: kavēsies laikrakstu nonākšana pie lasītājiem 3
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Uz Liepājas šosejas avarējis satiksmes autobuss; ir cietušie 5
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kurzemē plosās sniega vētra: vēja ātrums vietām sasniedzis 33 m/s, stipri apgrūtināta braukšana 4
6 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Katrā lomā ir daļa no manis.” Saruna ar Dailes teātra aktrisi Kristīni Nevarausku
5 stundas
LE
LETA/LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Okupantu pakalpiņi vēlas izjaukt pasākumu, par kuru Gunārs Astra kritis un miris,” Bordānu sadusmo vakcinācijas pretinieki 801
10 stundas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
Māris Antonevičs: “Progresīvo” idejas Rīgā atgādina laiku, kad visus ar varu mēģināja sadzīt kolhozā
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Diennaktī atklājot 4885 Covid-19 gadījumus, saslimstības rādītājs pieaudzis līdz 1895,1
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Neparasts atradums: Liepājas pusē jūras krastā atrod pudeli ar vēstījumu. Meklē vēstījuma autorus 11
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Būs policija, mēs brīdināsim,” veikalu tīkla vadītājs atklāj, kā pārbaudīs sejas maskas pie lielveikaliem 118
1 diena
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
Latvijā ir vairāk nekā 191 tūkstotis bezīpašnieka ēku. Kā īpašumā tās varētu pāriet? 62
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Stiliste Žanna Dubska par vīriešiem, kas uzsāk attiecības ar jaunākām sievietēm: “Viņi paši novecos un būs viņām par vecu!” 24
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Kompensēs OIK, elektrības sadales tarifu, būs mēneša pabalsts par katru bērnu!” Eglītis atklāj, kā valdība palīdzēs iedzīvotājiem cīņā ar inflāciju 136
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Kur vēl nervozāku situāciju kā pašlaik!” Kreituse par to, ka visi klusē par valdības dēļ stresā iedzītiem iedzīvotājiem 119
1 diena
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
“Padoties netaisos!” Gundars Kalve – vīrs, kurš ar traktoru gāza no postamenta un nogremdēja Daugavā Otrā pasaules kara lielgabalu 612
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Valdība atgādina amatieru ugunsdzēsēju brigādi – nezina, kā dzēst, atbrauc par vēlu un beigās visu sabojā līdz pamatiem,” Jenzis prasa skaidrību 45
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Pastāv bažas, ka princis Čārlzs vairs nekad nesatiks savus mazbērnus – Ārčiju un Lilibetu, prinča Harija un Meganas bērnus
1 diena
AK
Armands Kalniņš
Ziņas
Pavasaris ziemā. Armands Kalniņš vērtē iestudējumu „Pavasaris” Dailes teātrī
22:47
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 izplatības karte: trijos Pierīgas novados situācija ir nopietna 13
22:13
RO
Regīna Olševska
Veselam
Āda zvīņaina un niez: tā iemesls var būt ne tikai dermatoloģiskas, bet arī citas saslimšanas
22:01