Bērnu slimnīcas jaundzimušo aprūpes nodaļā uzsāktas padziļinātas dzirdes pārbaudes ar jaunu iekārtu, kas ir papildinājums jau esošajam dzirdes skrīningam.
Bērnu slimnīcas jaundzimušo aprūpes nodaļā uzsāktas padziļinātas dzirdes pārbaudes ar jaunu iekārtu, kas ir papildinājums jau esošajam dzirdes skrīningam.
Publicitātes foto.

“No ārpuses ausis parasti izskatās normāli!” Bērnu slimnīcā uzsāk padziļinātu dzirdes pārbaudi jaundzimušajiem ar jaunu iekārtu 4

Bērnu slimnīcas jaundzimušo aprūpes nodaļā uzsāktas padziļinātas dzirdes pārbaudes ar jaunu iekārtu, kas ir papildinājums jau esošajam dzirdes skrīningam. Jaunā iekārta iegādāta, pateicoties ziedotāju atbalstam. Agrīna dzirdes traucējumu atklāšana un ārstēšanas uzsākšana ir būtiska, jo ietekmē bērna dzīves kvalitāti, tā portālu LA.LV informēja Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) komunikācijas speciāliste Ilze Olšteina.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Mūsu tētis šodien atkal precas…” Bijusī sieva pavēsta, ka komponists Jānis Lūsēns iestūrējis laulības ostā
TESTS. Ja tev šodien būtu jākārto eksāmeni, ar kādu atzīmi tu pabeigtu 9.klasi un iegūtu pamatizglītību?
Kokteilis
“Tik īpaši un skaisti!” Brīnišķīgs notikums Reiņa un Maijas Sējānu ģimenē – pasaulē nākusi viņu pirmdzimtā 1
Lasīt citas ziņas

Līdz šim Latvijā jaundzimušajiem padziļināts dzirdes skrīnings netika veikts, tāpēc atsevišķos gadījumos dzirdes traucējumi netika konstatēti pietiekami agrīni. Ja bērnam savlaicīgi – līdz sešu mēnešu vecumam –, multidisciplinārā komandā tiek sniegta atbilstoša medicīniskā palīdzība, tas var uzlabot valodas attīstību, kas nozīmē labākas lasīšanas, rakstīšanas un saziņas prasmes turpmāk.

Sekojot starptautiskām rekomendācijām neonatoloģijas jomā, jau vairākās valstīs jaundzimušajiem dzirdes skrīningu veic, izmantojot divas metodes: automātisko otoakustisko emisiju (AOAE vai OAE) un/vai automātisko dzirdes smadzeņu stumbra reakcijas noteikšanu (AABR), kas līdz šim Latvijā nebija pieejama.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Esam priecīgi, ka, ieviešot šo metodi, varam piedāvāt pilnvērtīgāku dzirdes skrīninga pakalpojumu. Diemžēl tik maziem bērniem dzirdes problēmas bez speciālas iekārtas konstatēt ir grūti – nav redzamu simptomu, no ārpuses ausis parasti izskatās normāli. Līdz šim gadījumos, kad jaundzimušajam novērojām dzirdes traucējumu vai dzirdes zuduma riska faktorus, iespējami drīz nosūtījām mazuli uz Latvijas Bērnu Dzirdes centru, kur viņa dzirdi pārbaudīja padziļināti. Tagad varam veikt vajadzīgās pārbaudes, tikko jaundzimušais nonāk Bērnu slimnīcā, ātrāk atpazīstot bērniņus ar dzirdes traucējumiem,” atzīst Bērnu slimnīcas Neonatoloģijas klīnikas vadītāja Dace Sniedze.

Latvijā visās dzemdību nodaļās veseliem jaundzimušajiem dzirdes skrīningu veic ar līdz šim pieejamo OAE metodi. Jaundzimušajam var būt centrālas dabas dzirdes traucējumi, kurus iespējams konstatēt tikai ar jauno skrīninga metodi, taču OAE skrīninga rezultāti var būt normas robežās. Tāpēc bija gadījumi, kad dzirdes traucējumi tika atklāti novēloti.

Vai izmeklējumi ar jauno iekārtu turpmāk būtu jāveic visiem jaundzimušajiem? “Nē, lielākai daļai bērnu ir pietiekami veikt skrīningu ar OAE metodi. Tomēr riska faktori centrālas dabas dzirdes traucējumiem ir sastopami pietiekami bieži, piemēram, infekcijas slimības, izteikta dzelte, skābekļa trūkums, daži medikamenti. Kamēr Latvijā Bērnu slimnīcā ir vienīgā iekārta padziļināta skrīninga veikšanai, šobrīd neonatologi izvērtē riska faktorus un tad izlemj, vai bērnu jāsūta uz padziļināto izmeklējumu,” skaidroja Sniedze.

“Šī nav diagnostikas metode, bet tā mus ļoti palīdz atlasīt tos pacientus, kam iespējami drīz nepieciešama audiologa konsultācija. Bērniem ar dzirdes traucējumiem nepieciešama palīdzība, ko sniedz pieredzējušu speciālistu komanda, kurā strādā audiologopēds, otorinolaringologs, bērnu neirologs, bērnu psihologs, ģenētiķis, kā arī acu ārsts,” sacīja Bērnu slimnīcas Neonatoloģijas klīnikas vadītāja.

Bērnu slimnīcas speciālisti ir pateicīgi par atbalstu, kas dod iespēju jau tagad veikt dzirdes skrīningu, izmantojot abas metodes. Jaunā iekārta saņemta kā dāvinājums no ilggadēja ziedotāja – organizācijas “Rīgas Centra Pēdējo Dienu Svēto Jēzus Kristus Baznīcas draudze”. Iekārtas kopējās izmaksas ir 22 992,42 eiro, informēja BKUS.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.