Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto: Ieva Lūka/LETA

Pacienti nobažījušies: Onkoloģisko slimību pacientiem ārstēšana būs liegta 1

Veselības ministrija 2019. gadā nav ieplānojusi vairāk līdzekļu onkoloģisko slimību pacientiem, gluži pretēji – nākamgad vēža ārstēšana pat varētu samazināties. Šādus secinājumus var izdarīt pēc iepazīšanās ar Veselības ministrijas sagatavoto informatīvo ziņojumu par veselības reformas pasākumu īstenošanu 2019. gadā, informāciju sniedz
Prostatas vēža pacientu biedrības valdes loceklis Visvaldis Bergmanis.

Reklāma
Reklāma
TESTS: Atbildi tikai uz 6 jautājumiem un mākslīgais intelekts izrēķinās tavu vecumu!
Izrādās, gurķus ar tomātiem nedrīkst ēst kopā! 8 produktu kombinācijas, no kurām labāk izvairīties 37
Pasaule visdrīzāk tomēr ir plakana – astrofiziķis izpētījis zemi visaugstākajā precizitātes līmenī
Lasīt citas ziņas

Bažas par nepietiekamu līdzekļu apjomu mūsdienīgai ārstēšanai “Prostatas vēža pacientu biedrība” paudusi vēstulē Saeimas Sociālo un darba lietu komisijai, Ministru kabinetam un Pasaules veselības organizācijas Latvijas pārstāvniecībai. Vēstulē rakstītajam pievienojušās arī vairākas citas onkoloģisko slimību pacientu organizācijas.

Vēstulē pausts atzinīgs vērtējums Veselības ministrijas plānotajiem ieguldījumiem onkoloģisko slimību diagnostikas uzlabošanā, kā arī modernās iekārtās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tomēr pacienti Veselības ministrijas sagatavojam informatīvajam ziņojumam nepiekrīt, uzsverot, ka dokumentā iekļautais finanšu līdzekļu sadales plāns faktiski paredz samazināt onkoloģisko slimību pacientu ārstēšanu.

Šādu secinājumu vedina izdarīt informatīvajā ziņojumā minētais, ka 2018. gadā ārstēšana ar jaunu terapiju sākta 384 dažādu onkoloģisko diagnožu pacientiem, bet 2019. gadā Veselības ministrija plāno šo terapiju nodrošināt tikai 300 pacientiem. “Vai tas nozīmē, ka nevienam jaunatklātam pacientam nebūs iespējams saņemt ārstēšanu, bet 84 pacientiem ārstēšana tiks pārtraukta?” vaicāts vēstulē.

Informatīvajā ziņojuma norādīts, ka paredzēts papildu finansējums skrīningam, lai sekmētu vēža agrīnu diagnostiku. Pacienti uzsver, ka šāds solis vērtējams pozitīvi, tomēr vienlaikus plašāka skrīninga izmantošana nozīmē arī lielāku pacientu skaitu. Pasaules Veselības organizācijas dati liecina, ka katru gadu jārēķinās ar 20-24% onkoloģisko slimību pacientu pieaugumu.

Pacientu skaits palielinās dažādās onkoloģisko slimību grupās. Piemēram, Veselības ministrija šogad atļāva arī ārstiem urologiem izrakstīt nepieciešamos medikamentus prostatas vēža pacientu ārstēšanai, kā rezultātā sagaidāms pacientu skaita pieaugums, kuriem nākamgad būs vajadzīga atbilstoša terapija un finansējums. Papildu līdzekļi vajadzīgi arī mūsdienīgas ārstēšanas nodrošināšanai vairākās vēža diagnozēs, kur tas joprojām nav panākts.

Vēstulē izteikta nožēla, ka Veselības ministrijas sagatavotajā informatīvajā ziņojumā 2019. gadam onkoloģisko slimību ārstēšanai paredzētais finansējums neatbilst tiem mērķiem un tam līdzekļu apjomam, kādi bija ietverti Ministru kabineta 2017. gada maijā apstiprinātajā “Veselības aprūpes pakalpojumu onkoloģijas jomā uzlabošanas plānā 2017.–2020. gadam”.

Reklāma
Reklāma

Ņemot vērā pacientu skaita pieaugumu, 2019. gada finansējumam onkoloģisko slimību ārstēšanai jābūt lielākam, uzsver pacientu organizācijas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.