Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: rawpixel.com/SHUTTERTOCK

Piedzīvojot skumjas, ir svarīgi izvirzīt sev mērķi! Psihologu atziņas, kas palīdzēs pārvarēt nemieru un nomāktību 13

Ja novērojat garastāvokļa svārstības, mainoties gadalaikiem, jūs droši vien zināt, ka gadalaikam ir liela ietekme uz jūsu psiholoģisko labsajūtu, īpaši ziemeļu valstīs. Pēc veselības ekspertu domām, tādi apstākļi kā “trauksme” septembrī var pastiprināties, savukārt sezonālās depresijas epizodes vēlā rudenī paliek izteiktākas un sasniedz savu maksimumu ziemā. Tomēr rudens melanholija un nogurums ne vienmēr liecina par slimību.

Ukrainā ir tikai ziediņi: Lukašenko pēc sarunām ar Putinu dod mājienu, ka karš var turpināties citā valstī
FOTO. Pat debesis raud! Sabiedrībā pazīstami cilvēki, tuvinieki un viņas talanta pielūdzēji atvadās no talantīgās rakstnieces Monikas Zīles
Krievijā briest dumpis. Pulkvežleitnante atklāj, kas varētu sacelties pret Kremļa vadoni 91
Lasīt citas ziņas

Septembris ir kā jaunais gads

Paradoksāli, bet arī pēc atgriešanās no kvalitatīva vasaras atvaļinājuma septembrī, ir jūtamas enerģijas samazināšanās pazīmes – grūtības izkāpt no gultas, nespēja koncentrēties darbā un citi noguruma simptomi. Kāpēc? Veselības ekspertiem un profesionāļiem dažādās uzņēmējdarbības jomās ir vairāk nekā viens izskaidrojums.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Septembris man sniedz daudz vairāk “svaiga sākuma” sajūtu nekā 1. janvāris. Varbūt tāpēc, ka rudens sākumā ir daudz vairāk jāplāno, jāizdomā jauna stratēģija un jādomā par savu profesionālo un personīgo dzīvi”, tā saka mārketinga un komunikācijas speciāliste, kanādiete Dženifera Folknere. Klimata īpatnības ietekmē arī biznesa attiecības.

“Ja dzīvojat ziemeļu puslodē, iespējams, ka vasaras mēdz būt “slinkas” un miglainas. Daudzos uzņēmumos darbs rit lēnāk. Klienti, kolēģi ir atvaļinājumā, neviens nesteidzas slēgt jaunus darījumus, svarīgu lēmumu pieņemšana tiek atlikta uz rudeni. Līdz ar to tieši septembrī sākam jaunu biznesa izaugsmes sezonu”, stāsta mārketinga speciāliste.

Kā atzīmē “Forbes“, septembrī cilvēki, kas pieņem lēmumus (angļu val. – “decision–makers”), atgriežas darbā, uzņēmumi cenšas atrast trūkstošos speciālistus, un tie, savukārt, atgriežas savās karjeras sliedēs vai meklē jaunas profesionālās iespējas. Ārštata darbinieki tiek pakļauti lielam spiedienam – viņiem ir kārdinājums pagarināt vasaras atvaļinājumu uz rudens rēķina.

Tomēr neatkarīgi no profesionālā statusa daži strādājošie piedzīvo kaut ko līdzīgu “jet lag” efektam – ilgstošu vasaras letarģiju, citiem vārdiem sakot, negribīgi pieņem pieaugušo “back–to–school“ (“atgriešanās skolā”) versiju. “Līdzīgi kā mēs jutāmies septembrī, kad bijām bērni, un, kad mums bija jāatgriežas skolā, tā mēs jūtamies tagad, kad esam pieaugušie – šis mēnesis rada satraukuma sajūtu un, protams, ir dabiski just nemieru,“ norāda klīniskais psihologs Dr. N. Thiyagarajan.

Pagaidu stāvoklis vai slimība?

Pēc veselības ekspertu domām, tādi apstākļi kā “trauksme” septembrī var pastiprināties, savukārt sezonālās depresijas epizodes vēlā rudenī paliek izteiktākas un sasniedz savu maksimumu ziemā.
Publicitātes foto.

Bet kā noteikt, vai nomācošā sajūta ir tikai īslaicīgs stāvoklis septembra sākumā? Vai varbūt problēma ir daudz dziļāka? Pēc Limerikas universitātes psiholoģes dr. Džiles Pīrsones vārdiem, viens no rādītājiem ir laiks.

“Ja atvaļinājuma laikā jūtamies mazliet “atrāvušies”, šī sajūta mūs pavada arī atgriežoties darbā, ierastajā rutīnā. Patiešām, 2011. gadā Holandē veiktais pētījums atklāja, ka šāds stāvoklis ir īslaicīgs. Prasmes atgriežas apmēram pēc nedēļas — tieši tik daudz laika jums ir jāatvēl, lai atgrieztos normālā darba ritmā”, saka Pīrsone.

Tomēr melanholija, nogurums un trauksme var liecināt arī par slimības sākumu, tā saukto sezonālo afektīvo traucējumu (angļu val. – SAD, Seasonal Affective Disorder). Tiek uzskatīts, ka šis traucējums tiek diagnosticēts jaunībā – 20–30 gadu vecumā. Slimība galvenokārt skar Ziemeļu platuma grādu valstu iedzīvotājus.

Sezonālo garastāvokļa traucējumu cēloņi ir hormonālās izmaiņas, ko izraisa mainīgs dabas un dzīves aktivitātes cikls. Tiek uzskatīts, ka gaismas trūkums, kā arī zemāka temperatūra un atgriešanās pie ierastās rutīnas izjauc hormonālo līdzsvaru.

Tad parādās šādi un līdzīgi simptomi – nomākts garastāvoklis, darba spēju samazināšanās un pastāvīga noguruma sajūta; var rasties arī vainas, bezcerības, bezpalīdzības sajūta, apātija un mokoši fiziski simptomi, piemēram, galvassāpes vai vēdera sāpes.

Parasti šis traucējums, kas pāriet pavasarī, ir jūtams kā viegla vai vidēji smaga depresija, bet atsevišķos gadījumos var būt nepieciešama medikamentu lietošana vai pat hospitalizācija.

Dr. Pītersons: Eksistenciālās skumjas pārvar tiekšanās pēc mērķa

Publicitātes foto.
Dr. Džordans Pītersons.

Sajūtot “rudens blūza“ sajūtu, var pielietot dažādas fiziskas un emocionālas labsajūtas veicinošas prakses – meditāciju, gaismas terapiju, vingrošanu, ievērot miega higiēnu. Ārkārtīgi nozīmīga ir arī introspekcijas loma.

Kanādiešu klīniskais psihologs un bestsellera “12 dzīves noteikumi” autors Dr. Džordans Pītersons stāsta, ka, piedzīvojot skumjas, ir svarīgi izvirzīt sev mērķi – nozīmīgu, svarīgu, lielu dzīves mērķi, pēc kura tiekšanās katru dienu “uzlādētu” ar jēgas izjūtu.

“Grūtos laikos, haosa periodā cilvēks var rīkoties, darot tikai to darbu, kas viņam ir jēgpilns, patiess un vērtīgs. Tas ļauj palikt uz ūdens virsmas plūdu laikā,“ metaforiski runā autors. Bet ar dzīves virzienu nepietiek. Ikdienā ir jāpieliek pūles, lai katra mērķtiecīga darbība tiktu veikta apziņas gaismā.

“Cilvēks ir mērķtiecīga būtne. Modri, uzmanīgi tiecoties pēc sava mērķa, šķiet, ka visa pasaule tev palīdz to sasniegt. Tu sāc redzēt, pamanīt lietas, ko iepriekš neredzēji, un tieši otrādi, tu neredzi to, kas tev nav noderīgs”, novērojis Pītersons.

Ja ir jēgpilns mērķis, tiek izveidots stabils emocionālais un motivācijas ietvars, kas sāk darboties interaktīvi. “Katra diena kļūst par problēmu un izaicinājumu kopumu, un, ja pareizi ar to tiekat galā, jūs noturaties uz ceļa un varat koncentrēties nākamajai dienai, jums ir virziens, kas ved uz priekšu. Jūs – dzīvojat”, saka psihologs.

Psihologs publiski dalījies arī ar savu personīgo pieredzi – grūtajiem brīžiem, kuros viņam palīdzējuši paša izveidoti dzīves likumi, no kuriem viens ir “esiet pateicīgs, pat savās ciešanās”.

“Es nepārtraukti cenšos sev atgādināt par visām lietām, par kurām man vajadzētu būt pateicīgam. Tas man palīdzēja nekrist izmisumā, kas rodas no pārmērīgas trauksmes un sāpēm”, atzīmē autors. “Es neticu, ka varu būt pienācīgi pateicīgs par labo, ko piedzīvoju, vai slikto, ko nepiedzīvoju, kamēr nejūtu to lielo un nedaudz biedējošo eksistenciālo nastu. “Nevari pienācīgi novērtēt to, kas tev ir dots, kamēr nezini, cik briesmīgas lietas var notikt, un, ka tas ir iespējams”, raksta psihologs.

SAISTĪTIE RAKSTI

Vairāk par Pītersona vispāratzītajiem padomiem varat uzzināt viņa jaunākās grāmatas “Ārpus kārtības. Vēl 12 dzīves likumi” prezentācijas laikā. Pirmo reizi autors pasaules grāmatas prezentācijas tūrē iekļāva Baltijas valstis. 26.–27.oktobrī psihologs tiksies ar lasītājiem un viņa darba cienītājiem Viļņā un Rīgā.

Grāmata “Ārpus kārtības. Vēl 12 dzīves likumi” ir visvairāk pārdotas grāmatas “12 dzīves noteikumi: pretinde haosam” turpinājums. “Abās grāmatās es pamatoju domu, ka divi galvenierealitātes elementi ir haoss un kārtība un ka cilvēki atrod nozīmi līdzsvarā starp šiem diviem elementiem, “12 dzīves noteikumos” vairāk koncentrējos uz pārāk liela haosa radītajām briesmām; tikmēr grāmatā “Ārpus kārtības. Vēl 12 dzīves likumi” pievērsos izaicinājumiem, ko rada pārlieku strukturēta realitāte. Grāmata “12 dzīves noteikumi“ ilustrē konservatīvākas dzīves priekšrocības, bet “Ārpus kārtības“ ilustrē liberālisma vērtību”, tā par savu jaunāko darbu stāsta autors.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Arno Jundze: Stāsts par veselību kā prioritāti ir sabiedriskās attiecības – tam nav nekāda seguma
Veselam
Fizioterapeite: Ilgstoša sāpju paciešana padara veselības problēmu dziļāku un grūtāk ārstējamu
Veselam
11 pārsteidzoši iemesli, kādēļ kāds varētu tevī iemīlēties
Pazīmes, kas liecina, ka bērnam varētu būt cukura diabēts
Ukrainā ir tikai ziediņi: Lukašenko pēc sarunām ar Putinu dod mājienu, ka karš var turpināties citā valstī
FOTO. Pat debesis raud! Sabiedrībā pazīstami cilvēki, tuvinieki un viņas talanta pielūdzēji atvadās no talantīgās rakstnieces Monikas Zīles
Krievijā briest dumpis. Pulkvežleitnante atklāj, kas varētu sacelties pret Kremļa vadoni
“Rīgas satiksmes” pasažieri no oktobra varēs izmantot vēl nebijušu iespēju
Veselam
“Autoimūnās slimības ir sastopamas arvien biežāk.” Vasiļevskis iesaka, kā pacientam apturēt agresīvo slimību
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Risinājumi mobingam, vīrusu ierobežošana un vēl 10 atgādinājumi veselībai jaunajā mācību gadā
Mēness aptieka: noguruma dēļ liftu visbiežāk izmanto 18-29 gadus jauni cilvēki
“Mēness aptieka” jau otro reizi saņem starptautiskās programmas Best Places To Work apbalvojumu  
„Mēness aptieka”: No veselības viedokļa aizvien pārāk maz – tikai 17% – vasarā devušies ikgadējā atvaļinājumā
Kā atbrīvoties no pesticīdu atliekām uz augļiem un dārzeņiem
Lojalitātes programmai VESELĪBA gada laikā vairāk nekā pusmiljons dalībnieku
Vairāk nekā 10 pieņēmumi un patiesības par labas veselības simbolu – ābolu
Ārsti no Ukrainas gūs pieredzi modernajā VCA poliklīnikas „Aura” Rehabilitācijas un fizikālās terapijas nodaļā
Gatavot zāles aptiekā – aizraujoši un ar perspektīvu
„Veselības pieturu” dziedošo senioru svētkos apmeklē gandrīz 800 dalībnieku
Kā vieglāk pārvarams bērnu un vecāku satraukums pirms skolas gaitu sākuma
Cik sāpju, tik risinājumu. Ko iesaka speciālisti?
Gandrīz 800 seniori no visiem Latvijas reģioniem Rīgā atzīmēs Vislatvijas senioru vokālo ansambļu sadziedāšanās pasākuma 5. jubileju
startēt sēņu sezonā, nekaitējot veselībai
Kas ir micerālais ūdens un kāpēc tas tik nozīmīgs sejas ādas kopšanā
Pat neliels pastāvīgs kālija un magnija deficīts var apgrūtināt ikdienas gaitas
9 gudri risinājumi veselīgākam un ērtākam ceļojumam
Kam noderīgs saulaini ziedošais biškrēsliņš
Mazā uzvedības ABC dabā. Kā izvairīties no kukaiņu kodumiem
„Centrālās laboratorijas” akcijā 114 Latvijas iedzīvotājiem noteikts pozitīvs antivielu tests pret C hepatīta vīrusu
Latvijas iedzīvotāji vasarā pašsajūtu uzlabo ar pastaigām, peldēm, ēdot dārzeņus, ogas un strādājot dārzā
Kā iegūt maksimālu labumu no peldēšanas?
Hepatīts, taukainā hepatoze – izplatītas, taču bieži vien nediagnosticētas slimības. Kāpēc ir vērts pārbaudīt aknu veselību?
Līdz Pasaules hepatīta dienai “Centrālajā laboratorijā” bez maksas varēs veikt antivielu testu pret C hepatīta vīrusu
sagatavoties aktīvām brīvdienām, lai nepiedzīvotu nepatīkamus pārsteigumus?
Vai droši zināt, ka zobus kopjat pareizi?
Gāzēts dzēriens slāpju veldzēšanai. Vai labāks par ūdeni?
Ko stāsta aknu rādītāji asins analīzēs
Puisīti vai meitenīti aprīlī? Vai tomēr citu gad’?
Tulznas – vasaras staigātprieka nepatīkamās blakusparādības
Vīrietis mēnesi atsakās no “baltās nāves” un atklāj, ko pieredzējis šī eksperimenta laikā. Vai viņš atteiksies no saldumiem?
Skride atklāj, kas ir cilvēku “klusais slepkava” un dod padomus, kā pagarināt veselīgas dzīves ilgumu
Veselam
Vesels kā rutks! Kas rutkā ir vērtīgs?
Veselam
“Autoimūnās slimības ir sastopamas arvien biežāk.” Vasiļevskis iesaka, kā pacientam apturēt agresīvo slimību
Veselam
stresa hormoni ietekmē veselību? Ekspertes padomi, kā mazināt spriedzi
Viedoklis
Pēteris Apinis. Par piesārņota gaisa un smēķēšanas ietekmi uz diabēta attīstību un diabēta komplikācijām
Ineta Ziemele: Migrantu plūsma uz Eiropas Savienību ir ārkārtīgs izaicinājums
Mācību laikā zaudēti sakari ar dronu. Pastāv iespēja, ka tas nosēdies Krievijas teritorijā
Rotaļu laukumi kļūst par parādes laukumiem un vēstures fakti tiek sagrozīti: Krievijas skolās veido paaudzi Z
Kokteilis
FOTO. “Mīlu un man ir svarīga viņu esība. Tāpat kā viņiem manējā” – Ieva Brante atklāti par kādu īpašu vīrieti savā dzīvē
Skride atklāj, kas ir cilvēku “klusais slepkava” un dod padomus, kā pagarināt veselīgas dzīves ilgumu
Cilvēkstāsts
CILVĒKSTĀSTS. “Tā ir gatavā elle, kurai iziets cauri…” Anitas dēlam 4 gadu vecumā konstatēta invaliditāte
Receptes
Ražu liekam burciņās – ļauties fantāzijai un eksperimentiem!
Ukrainā ir tikai ziediņi: Lukašenko pēc sarunām ar Putinu dod mājienu, ka karš var turpināties citā valstī
Vakcinācijas kabinetos pieejamas jaunas vakcīnas pret Covid-19; tas ir valsts apmaksāts pakalpojums
Veselam
FOTO. “Nožēlotu, ja nebūtu izdarījusi visu, kas man var palīdzēt.” Rēzija ir pirmā, kurai Bērnu slimnīcā veikta unikāla smadzeņu operācija
Ne tikai karā vai vardarbībā pārdzīvotais, arī ekstrēmi laikapstākļi var būt posttraumatiskā stresa cēlonis
Veselam
Jautā skatītāja: “Mazmeita neēd piena produktus. Ko darīt bērniem, jo viņi bērnudārzā tādēļ bieži atrodas tādā kā bada stāvoklī?”
Skatītājs jautā: Kādēļ uzturlīdzekļu parādniekus nesūta piespiedu darbos?
Veselam
Diabēta pacientu ārstēšanā ieguldītie līdzekļi vienmēr ekonomiski atmaksājas
Var kļūt agresīvas, sāpīgi dzeļ! Sarkanās uguns skudras pirmo reizi sasniegušas arī Eiropu
Veselam
pareizi izmantot vilkābeli ārstnieciskos nolūkos?
Edgars Vasiļevskis: Pacienti reizēm maldīgi domā, ka medicīna ir visspēcīga
Receptes
Ražu liekam burciņās – ļauties fantāzijai un eksperimentiem!
18:09
Mācību laikā zaudēti sakari ar dronu. Pastāv iespēja, ka tas nosēdies Krievijas teritorijā
17:57
Bite par politiķiem un ierēdņiem: Viņi ļoti vāji saprot, no kurienes rodas nauda – taču ne jau no uzņēmējiem!
17:08