Redzes korekcijas operācija – dzīve bez brillēm vai kontaktlēcām. Kas par to jāzina? 4

Redzes korekcijas operācijas mūsdienās izvēlas arvien vairāk cilvēku kā alternatīvu briļļu un kontaktlēcu lietošanai, jo tiek sasniegti izcili un ilgstoši rezultāti, kas ievērojami uzlabo dzīves kvalitāti, stāsta  “Dr. Lūkina acu klīnikas” vadītājs Fēlikss Lūkins.

Reklāma
Reklāma
Dronu uzbrukumi naftas pārstrādes rūpnīcām Krievijā ir panākuši neiedomājamo – pasaules lielākajai naftas valstij sāk pietrūkt benzīna
Latvijai tuvojas aukstuma vilnis! Sinoptiķi par laiku jaunnedēļ 22
Uz gājēju pārejas gandrīz uzbrauc Valsts prezidentam 80
Lasīt citas ziņas

“Redzes korekcijas operāciju vērts apsvērt cilvēkiem, kuriem brilles vai kontaktlēcas traucē. Tas ir subjektīvs lēmums, nevis ārstnieciska nepieciešamība, vairāk saistīts ar dzīvesveidu, ikdienas aktivitātēm un sajūtām. Protams, ir situācijas, kad operatīva redzes korekcija ir ieteicama medicīnisku iemeslu dēļ, bet tās ir samērā retas,” skaidro F. Lūkins.

Kam redzes korekcijas operācija piemērota

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai varētu veikt redzes korekcijas operāciju, galvenais kritērijs ir stabila redze – lai tā gada laikā nebūtu mainījusies vairāk nekā par pusdioptriju. Šādu procedūru var apsvērt, sākot ar 18 gadu vecumu, kad redze ir nostabilizējusies. “Individuāli tas var būt agrāk vai vēlāk, tomēr šādi gadījumi ir salīdzinoši reti. Pirms redzes korekcijas operācijas ar pacientu notiek padziļināta saruna, konsultācija un izmeklējumi, ko veic pieredzējuši optometristi,” ceļu uz labāku redzi iezīmē F. Lūkins.

Speciālists, izmeklējot pacientu, var arī paredzēt iespējamās pārmaiņas. Tāpat ļoti vēlams, lai pacients varētu parādīt izrakstus no iepriekšējiem izmeklējumiem un redzes pārbaudēm, kas atvieglos situācijas novērtējumu – redzes stabilitāti un iespējamos riskus.

“Interesanti, ka reizēm arī pusdioptrijai ir nozīme: kāds no maniem pacientiem, aktīvs tenisists, ikdienas dzīvē šo atšķirību nejuta, bet spēlē tai bija jūtama nozīme, tāpēc viņš vēlējās iegūt perfektu redzi, un redzes korekcijas operācija palīdzēja to nodrošināt,” atminas F. Lūkins.

Papildus estētiskajam un dzīvesveida aspektam ir vairākas cilvēku grupas, kurām operācija var būt labākais redzes korekcijas veids. “Piemēram, cilvēkiem ar lielu redzes atšķirību starp acīm, ko nav iespējams koriģēt ar brillēm vai kontaktlēcām, piemērotākais risinājums varētu būt redzes lāzerkorekcijas operācija. Šādā gadījumā arī pasaules praksē redzes korekcijas operācija ar medicīnisku indikāciju tiek veikta bērniem. Ja tas netiek darīts, var izveidoties vājredzība, un ar šo aci cilvēks vēlāk dzīvē vairs neredzēs tik labi, kā tas varētu būt, ja šī procedūra tiktu veikta jau bērnībā.”

No medicīniskajām indikācijām jāmin arī kontaktlēcu nepanesamība, kas var izveidoties, tās ilgstoši lietojot. Cilvēki kontaktlēcas mūsdienās izmanto ļoti intensīvi, pārkāpjot lietošanas noteikumus, un rezultātā cieš acis.

Reklāma
Reklāma

Pētījumi liecina, ka kontaktlēcu valkāšanas dēļ var rasties nopietnākas acu veselības problēmas nekā ļoti reti sastopamās komplikācijas operācijas dēļ. Mūsdienās redzes korekcijas operāciju metodes ir attīstījušās tik augstā līmenī, ka tuvākajā laikā jauni uzlabojumi pat nav gaidāmi, savukārt riski ir ļoti zemi. “Bijuši gadījumi, kad cilvēks, iegādājoties tā dēvētās mēneša kontaktlēcas, tās arī mēnesi nav izņēmis no acīm, kas, protams, izraisījis nopietnus sarežģījumus,” F. Lūkins aicina uzmanīgi ievērot kontaktlēcu lietošanas nosacījumus.

Kā sagatavoties pirmajai vizītei

Lai varētu pareizi veikt izmeklēšanu, nepieciešams ne tikai apkopot iepriekšējo izmeklējumu rezultātus, bet kontaktlēcu valkātājiem pirms pirmās vizītes nepieciešams arī atpūtināt acis, atsakoties no kontaktlēcām vismaz nedēļu. “Kontaktlēca nedaudz saplacina aci, izmainot acs dabīgo formu. Nedēļu atpūtinot acis no kontaktlēcām, tās atkal ieņem dabīgo formu, un iespējams noteikt kādā apjomā redzi varētu koriģēt,” uzsver F. Lūkins.

Pēc viņa vārdiem, izmeklēšana ir ārkārtīgi svarīga, jo pats galvenais ir noteikt pacienta vajadzības, lai operācijas rezultāts būtu pilnīgi precīzs un nevajadzētu veikt papildu manipulācijas.

Kā notiek redzes korekcijas operācija

Redzes korekcijas operācija notiek pilienu anestēzijā, pacientam esot pie pilnas apziņas. “Mēs sarunājamies, es norādu, kur vajag skatīties, notiek aktīva sadarbība starp ārstu un pacientu. Tikai tā var sasniegt optimālu rezultātu, jo mērķis ir viens – tik laba redze, cik vien iespējams,” akcentē F. Lūkins.

“Operācijas laikā no acs priekšējās daļas, radzenes, tiek izveidots plāns vāciņš, kas pašķiras uz sāniem, gluži kā grāmatas lapa, un ar lāzera palīdzību radzenes vidusdaļas inertajos audos, kas neatjaunojas, izslīpē lēcas formu atbilstoši nepieciešamajam redzes asumam. Pēc tam šis “vāciņš” tiek aizvērts ciet, pēc 24-48 stundām maliņas jau ir izveidojušās – šūnas pāraugušas pāri,” operācijas gaitu apraksta ārsts.

Operācijas laikā vienīgo diskomfortu varētu radīt spožais apgaismojums. “Sāpju sajūtu nav, to varu pats apliecināt, jo arī man jau pirms 20 gadiem ir veikta redzes korekcijas operācija. Tagad, tuvojoties piecdesmit gadu vecumam, man radusies vajadzība pēc lasīšanas brillēm. Tas ir neizbēgams process jebkuram cilvēkam, dabīgi novecojot, acs lēca zaudē elastību, nespējot tik labi fokusēties ne tuvumā, ne tālumā,” F. Lūkins atklāj personīgo pieredzi.

Pēcoperācijas periods un pārbaudes

Pirmajā naktī pēc redzes korekcijas operācijas acī tiek ievietota kontaktlēca, lai mazinātu diskomfortu un būtu lielāka drošība, jo kontaktlēca darbojas gan kā pārsējs, gan piespiež vāciņu vietā, kā arī pasargā pret nejaušu izkustināšanu. “Pirmā diennakts ir svarīgākā, pēc tam pacients nāk uz pārbaudi, tiek izņemta kontaktlēca, var sākt priecāties par uzlaboto redzi.”

“F. Lūkina acu klīnikas” standarts ir sešas pēcoperācijas vizītes gada laikā, no kurām svarīgākās ir pirmās nedēļas pēc procedūras, jo svarīgs ir vislabākais iespējamais rezultāts.

Gados pēc operācijas ļoti jauniem cilvēkiem tomēr var rasties redzes izmaiņas augšanas dēļ. Nelielam procentam cilvēku varētu būt vajadzīga atkārtota procedūra, jo lāzera iedarbība ir aprēķināta uz statistiski vidējiem cilvēka audiem. Tāpēc arī tiek veiktas pēcoperācijas pārbaudes, un nepieciešamības gadījumā šādiem pacientiem bez maksas tiek veikta atkārtota pieslīpēšanas operācija pirmā gada laikā.

Kuram nav piemērota redzes korekcijas operācija

Redzes korekcijas operācija var nebūt piemērota cilvēkiem ar noteiktām anatomiskām īpatnībām, piemēram, plānu radzeni vai ļoti paplašinātām zīlītēm tumsas apstākļos. Arī šajā gadījumā primāri svarīga ir sākotnējā izmeklēšana, kas izslēdz riska faktorus, tāpēc pacientam, kuram procedūra atzīta par piemērotu, nav pamata bažām par sarežģījumiem vai negatīvu iznākumu.

Dr. Fēlikss Lūkins ir “Dr. Lūkina” acu klīnikas dibinātājs, klīnikas pieredzējušākais redzes lāzerkorekciju ķirurgs un ārsts jau ceturtajā paaudzē. Kopš 2003. gada ir specializējies refraktīvajā ķirurģijā jeb redzes lāzerkorekcijā, veicis vairāk kā 25 000 redzes korekcijas operāciju pacientiem no Latvijas un ārvalstīm, un viņa uzticamajās rokās nonāk lielākā daļa klīnikas redzes lāzerkorekcijas pacientu.

Apmaksāts saturs

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.