Sprādziena vieta Jaunciema kapos 2015. gada martā.
Sprādziena vieta Jaunciema kapos 2015. gada martā.
Foto: Edijs Pālens/LETA

Seniors piekārtoja ziedus un nogranda sprādziens! Vitālija mātes kapavietā paslēptais paštaisītais spridzeklis nogalina nevainīgu cilvēku 44

Mūsu uztverē kapsēta ir vieta, kur ļauties sērīgai atcerei un pārdomām, taču diemžēl nedrīkst aizmirst, ka kapi ir arī vieta, kur uzglūn zagļi un, izrādās – ka ne tikai… Pavisam traka lieta notika pirms sešiem gadiem, kad kapos nogranda sprādziens un gāja bojā cilvēks.

Reklāma
Reklāma
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 53
Veselam
Cik bieži drīkst veikt rentgenu? Noskaidrojam! 17
Lasīt citas ziņas

Sprādzienā vainīgo – 1972. gadā dzimušo Vitāliju Demčuku – atrada, un viņš šobrīd izcieš 14 gadu un trīs mēnešu cietumsodu. Šā gada jūlijā LR Senāta Krimināllietu departaments atstāja spēkā apsūdzētajam piespriesto sodu.

Kas tad 2015. gada martā notika Rīgas Jaunciema kapos?

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā liecina tiesvedības materiāli, izmeklēšanā nenoskaidrotu motīvu vadīts, V. Demčuks nolēmis savas mātes kapavietā Jaunciema kapos uzstādīt spridzināšanas ietaisi, apzinoties, ka šādi tiks apdraudētas vienas vai vairāku personu dzīvības.

Vīrietis pašrocīgi izgatavojis spridzināšanas ietaisi, kas sastāvēja no uzspridzināšanas mehānisma ar detonatoru un artilērijas šāviņa. Uzspridzināšanas mehānismam V. Demčuks piestiprinājis stiepli, kam vajadzēja kalpot kā vadības mehānismam.

Lai palielinātu sprādziena graujošo iedarbību uz cilvēka ķermeni, Demčuks spridzināšanas ietaisei pievienojis artilērijas lādiņu šķembas, skrūves, uzgriežņus, gul­tņu lodītes un citus tamlīdzīgus metāla priekšmetus. Ietaisi salīdzinoši nelielā dziļumā viņš ieracis mātes kapavietā, bet uzspridzināšanas mehānismam piestiprināto stiepli savienojis ar mākslīgajiem ziediem.

2015. gada 25. martā ap plkst. 10.50 pie minētās kapavietas pienāca 60 gadus vecs vīrietis, kas ar Demčuku ģimeni nebija saistīts un pazīstams, piegāja pie kapa (izmeklēšanā nav noskaidrots – kāpēc viņš to darīja) un aizskāra mākslīgos ziedus. Tādējādi tika iedarbināts spridzeklis. Sprādzienā tika nodarīti smagi miesas bojājumi, un vīrietis mira notikuma vietā.

Viņa sieva, kas stāvējusi netālu, necieta. Vēlāk vīrieša dēls tiesā teicis, ka tēvs bieži gājis uz kapiem un, ja redzējis kādu apgāztu trauku vai kādas drazas mētājamies pie citiem kapiem, tad piekopis. Starp V. Demčuka mātes kapu un nogalinātā vīrieša senču kapu bijušas četras kapu kopiņas.

Reklāma
Reklāma

Apsūdzētais V. Demčuks savu vainu tiesā neatzina, pat neraugoties uz to, ka viņa dzīvoklī atrasts iepirkumu maisiņš ar sprāgstvielas pēdām. Tiesā viņš teica, ka neesot bijis motīva nogalināt un spridzekli neesot licis, par to neko nezinot, nogalināto neesot pazinis.

Tomēr Demčuks par nodarīto esot izstāstījis cietuma kameras biedriem pirms tiesas, kuri arī liecinājuši. Tāpat pret apzūdzēto vīrieti liecību sniedzis cilvēks, kam tiesībsargājošās iestādes nodrošinājušas anonimitāti un aizsardzību.

Jau uzreiz pēc sprādziena TV raidījuma “Degpunktā” žurnālisti ziņoja, ka Demčuks ir Sužu iedzīvotājs, daudzdzīvokļu māju pārvaldnieks, kurš “Degpunkta” kameru objektīvā jau reiz pabijis. Demčuks pāris gadu laikā esot pieredzējis vairāku cilvēku bojāeju, tostarp arī paša mātes.

2012. gada decembrī, kad mežā atrasts nogalināts Demčuka draugs Jānis, Demčuks teicis, ka gribējuši noslepkavot viņu, nevis draugu. Draudētāji toreiz, pēc Demčuka domām, esot bijuši kaimiņi, tostarp iepriekšējais pārvaldnieks, kuram viņš esot nocēlis amatu.

Kamēr likumsargi šķetinājuši šo lietu, pēc pāris nedēļām Vecgada vakarā Sužos atrasts vēl viens miris cilvēks – Demčuka māte, kura strādājusi par sētnieci, ziņoja “Degpunktā”. Sieviete gājusi bojā, kurinot ugunskuru. Liesmās kaut kas eksplodējis un sašķaidījis pensionārei galvu.

Atkritumu dedzināšana esot bijis sētnieces ikdienas rituāls. Tomēr versiju par atkritumu likvidēšanu Vecgada vakarā toreiz daudzi iedzīvotāji uztvēra kritiski. Viņi sliecās domāt, ka sētnieci uz ugunskura vietu kāds aizvilinājis.

Vēl pēc tam Sužos māju kāpņutelpās notikušas degšanas, viena pēc otras sākušas svilt automašīnas. Vienā no degšanām ticis pieķerts pats Demčuks, par ko saņēmis pusgadu nosacītu cietumsodu. Sods vēl nebijis izciests, kad sekojis sprādziens kapsētā.