Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls.
Foto – Shutterstock

“Tiks grauta uzticība pensiju sistēmai!” Vai Latvijai jāseko Igaunijas piemēram un jāļauj strādājošajiem izņemt pensijas 2. līmeņa uzkrājumu? 45

Lelde Veinberga, TV24

No šī gada sākuma Igaunijā strādājošie var pieteikties sava pensijas 2. līmeņa uzkrājuma izņemšanai. Vien pāris mēnešos atbildīgās institūcijas saņēma vairāk nekā 100 000 iesniegumu. TV24 raidījumā “Mana balss” eksperti diskutē, vai arī Latvijas iedzīvotājiem būtu jādod šāda iespēja.

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Viedoklis
Linda Tunte: “Es dzeru, lamājos, gāžu politiķus un eju prom no darba” 85
Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā
Lasīt citas ziņas

“Iedomājaties, ja tagad uzkrātos piecus miljardus mēs apturam un ļaujam cilvēkiem izņemt un iztērēt šodienai, nedomājot, kas būs rītdien. Tas nākotnē nozīmē absolūtu pensijas apmēra adekvātuma kritumu. Tā tiek grauta pensijas sistēmas ilgtspēja un cilvēku uzticība pensiju sistēmai. Arī finanšu ilgtspēja nevar pastāvēt, ja būs sagrauta šī sociālā ilgtspēja. Cilvēkiem naudas nebūs,” kritisku viedokli pret iedzīvotāju iniciatīvu par brīvprātīgu pensijas 2. līmeņa uzkrājuma izņemšanu pauž Labklājības ministrijas (LM) Sociālās apdrošināšanas departamenta direktore Sandra Stabiņa.

Kā norāda LM pārstāve, Igaunijas Finanšu ministrija jau tagad aicinot iedzīvotājus savus pensijai uzkrātos līdzekļus neizņemt.
CITI ŠOBRĪD LASA

“Igauņi pie šī lēmuma nenonāca vienā dienā. Tieši šie apsvērumi – smieklīgais, neesošais ienesīgums pensiju 2. līmenim – noveda pie šāda te lēmuma. Faktiski tas 2. pensiju līmenis neko neglābj pensiju sistēmā un neko nerisina. Cilvēks, kurš 40 gadus būs maksājis un beigās nonāks pie sava pensiju aprēķina, konstatēs, ka tikai 3% no pensijas veido šis te 2. pensijas līmeņa kapitāls. Igauņi to izdarīja pareizi, un ja mēs sekotu viņiem daudzos jautājumos mēs, acīmredzot, būtu turpat, kur viņi,” uzskata ekonomists un uzņēmējs Raimonds Krūmiņš, kurš gan atzīst, ka Latvija pašlaik līdzīgi kā ziemeļu kaimiņi rīkoties nevar.

Igauņiem šis lēmums, izmaksāt pensijas 2. līmeņa uzkrājumu, bija politisks kompromiss nevis ekonomisks lēmums. “Igauņiem kopbudžets uz vienu valsts iedzīvotāju ir divas reizes lielāks nekā mums, arī IKP ir lielāks. Tādēļ viņi to var atļauties, mēs  – nevaram,” saka R. Krūmiņš.

Ekonomists ierosina šo piecu miljardu uzkrājumu, kuru veido iedzīvotāju pensijas 2. līmeņa fonds, ieskaitīt atpakaļ sociālajā budžetā, to novirzot pensijas 1. līmeņa kapitālam.

Šādai idejai nepiekrīt “Baltic International Bank” valdes loceklis Edgars Voļskis: “Tā manuprāt ir utopiska ideja. Ir jāsaprot, ka tas 2. vai 3. pensiju līmenis nav dzīva nauda. Līdzekļi tiek izvietoti dažāda veida akcijās un depozītos. Tas nenozīmē, ka rīt varat aiziet un paņemt naudu. Jāiet pie pārvaldnieka, jāsaka, ka pieņemts tāds lēmums, tad pārvaldniekam jāvienojas ar visiem investoriem, ka tiks atpirkti visi ieguldījumi. Tas arī nenozīmē, ka pieci miljardi beigās būs tie pieci miljardi. Ir virkne komisijas naudas un nodokļi, ka būs jāsamaksā. Šie pieci miljardi pazaudēs 20-30%,” norāda E. Voļskis.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.