Veselam
Dzīvesveids

Veikalu plaukti pilni ar zobu balināšanas produktiem – tiešām palīdz vai bojā zobus?1

Foto: pexels.com

Elīna Kondrāte, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

“Esmu ievērojusi, ka veikalos pārdod dažādus līdzekļus zobu balināšanai, ko var izmantot mājās. Taču vai tie nebojā zobus?” Jautā Kristīne no Valmieras.

Pirms balināšanas jānoskaidro cēlonis

Klīnikas Māra Bērziņa zobārstniecības privātprakse zobu higiēniste Laine Taubere stāsta, ka mājas apstākļos zobus drīkst balināt un ir vairākas metodes, kā to darīt. Tomēr pirms tam noteikti jānoskaidro, kāpēc zobiem ir nevēlamais tonis.

“Ieteicams doties pie higiēnista, kurš attīrīs zobus, novērtēs to stāvokli, noskaidros nevēlamā toņa cēloni – vai tā ir iedzimtība vai to ietekmējuši zobu kopšanas paradumi, kaitīgie ieradumi vai ikdienas uzturs, un ieteiks piemērotāko balinošo līdzekli,” iesaka higiēniste.

“Ja zobu tonis ir iedzimtība, zobus baltākus varēs iegūt vienīgi ar ķīmiska sastāva balinošiem līdzekļiem, vēlams – profesionāliem.

Bet, ja nevēlamais tonis ir no ikdienas uztura, tējas, kafijas, sarkanvīna, smēķēšanas vai ikdienā jālieto dzelzi saturoši preparāti, kuri iekrāso zobus – visbiežāk ar šo problēmu saskaras grūtnieces, tad palīgā var ņemt tautas metodes vai veikalos un aptiekās iegādājamos balināšanas līdzekļus.”

Ķīmiskie balinātāji

No šāda veida balinātājiem visefektīvākās ir profesionālās individuālās kapes ar speciālu gelveida balinātāju, kuras perfekti piegulst katram zobam, tādējādi zobu balināšana notiek ļoti veiksmīgi. Pēc šādām profesionālām kapēm var vaicāt savam zobārstam vai zobu higiēnistam.

Līdzīga veida kapes ar balinošu līdzekli nopērkamas arī veikalos un aptiekās.

Mājas apstākļos var izmantot arī strip jeb balinošās plāksnītes, kas piesūcinātas ar ūdeņraža peroksīdu.

Veikalu piedāvājumā ir arī baltinošie līdzekļi zobiem ar LED aktivatoru (maza kastīte ar zilu gaismiņu). “Par to efektivitāti un drošumu šaubos. LED gaismu ierasti izmanto profesionālos apstākļos, kad tiek lietots cita veida balinātājs ar ķīmisko sastāvu.

Lai nesanāktu nepatikšanas ar smaganu iekaisumu un zobu jutīgumu, šāda veida zobu balināšana būtu veicama tikai zobārstniecības kabinetā,” ir pārliecināta Laine Taubere.

Uzmanīgi ar tautas metodēm

Visai populāri ir arī baltinoši līdzekļi bez ķīmiskā sastāva jeb tautas metodes. “Zobi kļūs baltāki, ja laiku pa laikam tos iztīrīsim ar, piemēram, sodas un ūdens, sāls un citrona sulas vai sodas un ūdeņraža peroksīda maisījumu. Zobus baltākus padarīs arī ābolu etiķis vai kokosriekstu eļļa,” stāsta higiēniste, taču uzsver, ka ar šādu līdzekļu lietošanu jābūt ļoti uzmanīgiem.

“Svarīgi atcerēties, ka soda, etiķis un citrons var padarīt zobus jutīgus, bieži vien – neatgriezeniski. Tāpēc šādu balināšanu var veikt tikai ar apdomu!”
Saistītie raksti

Nelietojot šos līdzekļus regulāri, arī baltinošais efekts būs mazāks un lēnāks, tāpēc tā var nebūt efektīvākā metode.

Ja zobu balināšanai tiek izmantotas tautas metodes, to nedrīkst darīt regulāri vairākus vakarus pēc kārtas – tas padarīs zobus jutīgus un var rosināt smaganu iekaisumu.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

IS
Ilmārs Stūriška
Sports
“Reizēs, kad pagurstu, saku sev: Ati, jādara, nedrīkst padoties!” Karsto punktu reportieris Atis Klimovičs par savu jaunāko projektu
Intervija 10 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO. Policisti saraudina sirmgalvi, kura pie veikala tirgo ābolus 47
12 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Dzimtās zemes klēpī guldīts viens no Latvijas valstiskuma virzītājiem – Miķelis Valters 1
8 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
“Dzīvoklī atstātās pēdas nevēsta neparko labu.” Ģimene izmisīgi meklē pazudušo Leonu
8 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
“Kaut ko tādu piedzīvot nenovēlu nevienam.” Itālijā apcietinātās mūziķes Dženiferes māte sīkāk pastāsta par notikušo 22
13 stundas