
Kosmosa kuģu kapsēta 0
Tiek lēsts, ka ik gadu uz Zemi atgriežas no 100 līdz 200 tonnām kosmosa atkritumu, un daļa no tiem tiek novirzīti uz Nēmo punktu – tā ārkārtējās izolācijas un attāluma no kuģošanas ceļiem dēļ. Šī iemesla dēļ punkts tiek dēvēts par “kosmosa kuģu kapsētu”, kur vairāk nekā 260 kosmosa aparāti ir deorbitēti pēdējo 45 gadu laikā.
Šajos objektos ietilpst raķešu daļas, satelīti un citi no tādām valstīm kā Krievija un Japāna. Viens no slavenākajiem ir Krievijas kosmosa stacija “Mir”, kā arī Eiropas Kosmosa aģentūras (ESA) “Jules Verne” automatizētais transporta līdzeklis.
Mazākie kosmosa atkritumi bieži vien iekrīt atmosfērā nemanīti, bet lielāki objekti var atgriezties ar ļoti lielu ātrumu un izraisīt bīstamu degošu atlūzu lietu. Tāpēc ir svarīgi, lai šādi notikumi norisinātos tālāk no apdzīvotām teritorijām. Lai gan punkts ir ļoti attāls, Jaunzēlandes un Čīles iestādes tiek oficiāli informētas, kad kāds objekts tiek plānots nogremdēt šajā reģionā.
Pateicoties atrašanās vietai – tālu no sauszemes un vienā no visnedzīvīgākajiem okeāna reģioniem – kosmosa atkritumi var atrasties okeāna dzelmē simtiem vai pat tūkstošiem gadu, saglabājoties relatīvi labā stāvoklī.
NASA ir paziņojusi, ka plāno deorbitēt Starptautisko kosmosa staciju (garums – 109 metri) tieši Nēmo punktā, kur tā nogrims okeānā. Deorbitēšanas process sāksies 2026. gadā, kad stacija tiks pakāpeniski pazemināta, līdz tā iegremdēsies okeānā 2031. gadā.