“Eco Baltia Vide” valdes priekšsēdētājs Jānis Aizbalts: “No  autoservisa klienta saņemto naudu, kurai būtu jāsedz riepu savākšana un nodošana pārstrādei, negodīgs komersants iebāž sev kabatā. Bet riepas izmet kādā atkritumu izgāztuvē.”
“Eco Baltia Vide” valdes priekšsēdētājs Jānis Aizbalts: “No autoservisa klienta saņemto naudu, kurai būtu jāsedz riepu savākšana un nodošana pārstrādei, negodīgs komersants iebāž sev kabatā. Bet riepas izmet kādā atkritumu izgāztuvē.”
Foto: Timurs Subhankulovs

Ko darīt ar vecajām riepām? Diemžēl līdz pārstrādei joprojām nonāk tikai daļa no tām 4

Zigfrīds Dzedulis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Lai gan nolietoto riepu pārstrādes rūpnīcu atvēršana Jaunjelgavā, Tukumā, Līgatnē un citviet Latvijā ir liels solis ceļā uz vides piesārņojuma samazināšanu, pēc ekspertu atzinuma, Latvijā nolietoto riepu savākšana un nodošana pārstrādei joprojām nav sakārtota līdz galam.

JL
Juris Lorencs
Stāsti
“Latvijas un latviešu nākotne, izskatās, būs ļoti īsa.” Saruna ar profesoru Leonu Taivanu 130
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Māksliniece Ieva Bondare nofrizē mīļoto vīru: cerēju uz brīnumu, brīnums nenotika! Kā tagad izskatās Mārtiņš Bondars? 28
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Dziedātāja Laura Reinika mīļotā māsa Rūta atklājusi, ka sava pirmā bērniņa gaidīšanas laiku viņa tā arī neiemācījās izbaudīt 15
3 dienas
Lasīt citas ziņas
Latvijas Riepu apsaimniekošanas asociācijas (LRAA) vadītāja Tīna Lūse uzskata, ka diemžēl līdz pārstrādei joprojām nonāk tikai daļa nolietoto autoriepu.

Pēc LRAA domām, nedaudz vairāk par trešdaļu, apmēram 30%, no nolietotajām riepām katru gadu netiek savāktas un pārstrādātas, kā dēļ izveidojies uzkrājums – apmēram 47 tūkstoši tonnu nesavāktu nolietotu riepu.

Šī riepu daļa krājas māju pagalmos, šķūnīšos vai tiek izgāzta mežā. 2019. gada laikā vairākās neatļautās izgāztuvēs pat notikuši bīstami ugunsgrēki, radot kaitējumu videi un apdraudot iedzīvotājus.

Uz jautājumu, kāpēc visas vecās riepas nenonāk līdz pārstrādei, Tīna Lūse atbild, ka, kamēr no iedzīvotājiem tiks pieprasīta maksa par nolietoto riepu nodošanu, tikmēr nekas nemainīsies – arī turpmāk tās mētāsies grāvjos vai mežā.

Viņasprāt, lai to novērstu, jāpanāk, ka pats tirgotājs pieņem vecās riepas no iedzīvotāja tai brīdī, kad pārdevis viņam jaunās. Kāpēc iedzīvotāji nenodod vecās riepas, iemesli ir vairāki – par nodošanu jāmaksā, tuvumā nav nodošanas vietu vai arī par tām viņiem nekas nav zināms.

Tiesa, aizvadītajos gados Latvijas pilsētās vairāki uzņēmumi, piemēram, “Latvijas Zaļais fonds”, “AJ Power Recycling” un citi organizējuši nolietoto riepu savākšanu no iedzīvotājiem, turklāt bez maksas. Šo pasākumu laikā izdevies savākt simtiem tonnu riepu.

Iespēju nodot ir vairāk

Foto: Timurs Subhankulovs

Tīna Lūse gan teic, ka Latvijā jau ir vairāk nekā 100 tirdzniecības vietu, kurās, nopērkot jaunas riepas, vecās var nodot bez maksas tādā pašā skaitā kā tikko iegādātās jaunās.

Jautāts, vai iedzīvotājiem vispār ir vēl kāda cita vieta, kur nodot vecās autoriepas, uzņēmuma “Eco Baltia Vide” valdes priekšsēdētājs Jānis Aizbalts atbild, ka pašlaik iespējas tomēr ir lielākas nekā bija agrāk.

Pašlaik Latvijā atvērti vairāk nekā 65 atkritumu šķirošanas laukumi, kuros citstarp iedzīvotāji var nodot arī nolietotās riepas. Gadā četras vieglo automašīnu riepas tajos var nodot bez maksas.

Par lielāku apjomu gan ir jāpiemaksā. Atkarībā no izmēra un veida vidēji 2 eiro par vienu riepu.

Bez maksas vai par maksu riepas pieņem arī autoservisos, kuros nodarbojas ar riepu nomaiņu. Diemžēl tirgū joprojām uzdarbojas komersanti, kuri par riepu apsaimniekošanu nemaksā valstij dabas resursu nodokli.

Iznākumā no iedzīvotāja – autoservisa klienta saņemto naudu, kurai būtu jāsedz riepu savākšana un nodošana pārstrādei, negodīgs komersants iebāž sev kabatā. Bet riepas izmet kādā atkritumu izgāztuvē. “Eco Baltia Vide” valdes priekšsēdētājs Jānis Aizbalts atzīst, ka diemžēl valstī nonāk liels daudzums lietotu riepu, tostarp arī no automašīnām noņemto.

Bet šo riepu ievedējiem nav pienākuma tās savākt. Pašlaik par tām netiek maksāta arī apsaimniekošanas maksa, kas rada milzīgu robu budžetā. Iznākumā šī nauda nenonāk arī līdz pārstrādei. Lai šo problēmu risinātu, valdībā jau gan spriežot par iespēju celt līdzšinējās reģenerācijas normas no 65% līdz 85%, kas varētu būt arī nākamais solis ceļā uz pārstrādes attīstību un jaudu palielināšanu.

Tomēr ar to vien vēl nemazināsies tas “vēsturiskais mantojums”, kas jau glabājas izgāztuvēs. Tā samazināšanai valstij būtu nepieciešams atvēlēt papildu naudu šo izgāztuvju sakopšanai un tajās izmesto riepu nodošanai pārstrādei.

Pārstrādā mazāk, nekā sakrājas

“Eco Baltia Vide” valdes priekšsēdētājs Jānis Aizbalts: “No autoservisa klienta saņemto naudu, kurai būtu jāsedz riepu savākšana un nodošana pārstrādei, negodīgs komersants iebāž sev kabatā. Bet riepas izmet kādā atkritumu izgāztuvē.”
Foto: Timurs Subhankulovs

Jautāts, vai pašlaik nolietoto autoriepu apjoms ir lielāks nekā iespējas tās pārstrādāt otrreizējai izmantošanai, Jānis Aizbalts atbild, ka Tukumā izveidotajā jaunajā riepu pārstrādes rūpnīcā gadā varot pārstrādāt 8 līdz 10 tūkstošus tonnu riepu, kas ir gandrīz puse no gadā valstī nolietoto riepu kopapjoma.

Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, kopējais nolietoto riepu apjoms gadā veido vairāk nekā 20 tūkstošus tonnu. Bet Latvijā jau agrāk uzkrātais nolietoto riepu apjoms sasniedz aptuveni 105 000 tonnu.

Pēc LRAA vadītājas teiktā, nolietoto autoriepu pārstrāde nesen uzņēmuma “Eco Baltia Vide” izveidotajā ražotnē Tukumā, Jaunjelgavas uzņēmumā “VVV Recycling” un vēl pāris citās vietās notiek nelielos apjomos, salīdzinot ar to nolietoto riepu daudzumu, kas ik gadu uzkrājas.

Piemēram, Ādažu novada uzņēmumā “Rubrig”, kurā pašlaik ražo, piemēram, segumus sporta un bērnu rotaļu laukumiem, to ražošanā izmanto gumijas granulas, kas jau ir nākamais posms pēc nolietoto riepu pārstrādes. Taču šo produktu pieprasījums un noiets Latvijas tirgū ir mazāks nekā ārvalstīs.

Pārstrādi kavē sistēma

Tīna Lūse spriež, ka nolietoto riepu pārstrādi pašlaik kavē valstī radītā sistēma, kas paredz, ka par to spiests piemaksāt pats pārstrādātājs. Rezultātā otrreizējās pārstrādes galaprodukts viņam nekad nebūs tāds, kas cenas ziņā spēs konkurēt ar citiem līdzīgiem produktiem tirgū.

“Latvijā šo “subsīdiju” nolietotajai riepai būtu pienākums nodrošināt nevis pārstrādātājam, bet riepu tirgotājam,” paskaidro viņa, “bet viņam ir divas iespējas.

Pirmā – maksāt dabas resursu nodokli 660 eiro apmērā par katru Latvijā realizēto tonnu riepu. Otrā – vienoties ar atkritumu apsaimniekotāju, kuram atļauts savākt nolietotas riepas, tādējādi pašam piemaksājot arī par nolietoto savākšanu un pārstrādi. Tirgotājam šie izdevumi svārstās no 75 līdz 120 eiro apmērā par katru tirgū pārdoto tonnu riepu.

Toties tas atbrīvo no dabas resursu nodokļa maksājumiem 100% apmērā. Tāpēc nolietoto riepu pārstrāde ir zināms izaicinājums un faktiski visīstākais lakmusa papīrs tam, vai aprites ekonomika valsts regulējumā ir vai nav iedzīvināta.”

Lai nolietoto riepu apriti sakārtotu, vispirms būtu jāpanāk, ka par tirgū pārdoto riepu savākšanu un nodošanu pārstrādei maksā visi riepu tirgotāji bez izņēmuma.

Diemžēl pieminētā izvēles brīvība tirgotājam ļauj nenoslēgt līgumu par apsaimniekošanu un arī nemaksāt dabas resursu nodokli.

Viņasprāt, cita nelaime ir tā, ka valstij pašai nav infrastruktūras un skaidri izstrādātas sistēmas, kā nodrošināt to riepu savākšanu, par kurām apsaimniekošanas maksas vietā tiek maksāts dabas resursu nodoklis.

“Ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju (VARAM) gan esam vienojušies, ka tiks vērtēts, kā iekasēt apsaimniekošanas maksu vai dabas resursu nodokli par tām riepām, kuras tirgū nonāk kopā ar automašīnām,” skaidro asociācijas vadītāja, “ministrija kopā ar Ceļu satiksmes drošības direkciju (CSDD) plānojusi, ka vienlaikus ar automašīnas pirmreizēju reģistrāciju vai arī tās īpašnieku maiņu tiek iekasēts dabas resursu nodoklis vai apsaimniekošanas maksa atsevišķi par šīs automašīnas riepām.”

Reizē būtu jānodrošina publiski pieejama informācija par to, kuri riepu tirgotāji maksā par tirgū pārdoto riepu savākšanu un pārstrādi, lai nepieļautu mēģinājumus dažiem negodīgajiem izvairīties no nodokļa maksājumiem, uzskata T. Lūse.

Iedzīvotājs maksā divreiz

Savukārt iedzīvotājiem jānodrošina vienkārša un ērta nolietoto riepu nodošana bez maksas. Nebūtu pieļaujams, ka no iedzīvotājiem, kuri nopirkuši riepas pie tāda tirgotāja, kurš jau maksā par riepu apsaimniekošanu, vēl būtu jāmaksā arī par riepu nodošanu.

Iznākumā iedzīvotājs spiests maksāt divreiz. Pirmoreiz – nopērkot riepas. Otrreiz – nododot tās pārstrādei. Pastāvot šādai sistēmai, nekādi nav saprotams, kādēļ riepu tirgotājus atbrīvo no dabas resursu nodokļa maksājumiem.

Kā atklāj asociācijas vadītāja, pašlaik VARAM virza grozījumus MK noteikumos, kuri daļēji sakārtotu riepu nodošanas sistēmu, paredzot tirgotājiem un apsaimniekotājiem pienākumu nodrošināt iedzīvotājiem informāciju par riepu nodošanas vietām un noteikumiem, kā arī visiem apsaimniekotājiem uzliekot pienākumu organizēt nolietoto riepu savākšanu, citstarp arī šķiroto atkritumu pieņemšanas laukumos.

Tomēr, viņasprāt, sistēmas pilnīgai sakārtošanai ar to vien nepietiks. Vēl jāpanāk, lai iedzīvotājs, kurš nopircis riepas pie tirgotāja, kurš jau maksā par riepu apsaimniekošanu, nebūtu spiests otrreiz par riepu nodošanu maksāt otrreiz. VARAM esot solījusi pētīt depozīta vai riepu reģistrācijas sistēmas ieviešanas iespējas.

Uz manu jautājumu, vai pašlaik pārstrādes ražotņu jaudas Latvijā ir pietiekamas, lai pārstrādātu visas nolietotās riepas, LRAA vadītāja Tīna Lūse atbild, ka jaudu pietiktu. Lielākā nelaime ir jau minētā – visas nolietotās riepas nenonāk līdz to pārstrādātājiem.

LA.LV Aptauja

Kā būtu jāorganizē nolietoto autoriepu nodošana?

  • Riepas jāpieņem sadzīves atkritumu apsaimniekotājam
  • Riepas jāpieņem tirgotājam, kurš tās savulaik pārdevis
  • Vietējām pašvaldībām jāorganizē riepu nodošanas pakalpojumi

CITI ŠOBRĪD LASA

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
JL
Juris Lorencs
Stāsti
“Latvijas un latviešu nākotne, izskatās, būs ļoti īsa.” Saruna ar profesoru Leonu Taivanu 130
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Māksliniece Ieva Bondare nofrizē mīļoto vīru: cerēju uz brīnumu, brīnums nenotika! Kā tagad izskatās Mārtiņš Bondars? 28
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Dziedātāja Laura Reinika mīļotā māsa Rūta atklājusi, ka sava pirmā bērniņa gaidīšanas laiku viņa tā arī neiemācījās izbaudīt 15
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Lēdijas Gāgas uzstāšanās Džo Baidena inaugurācijas ceremonijā “sašūpo” soctīklus: dziedātājas tērps un putna piespraude bijusi slēpta ziņa 25
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Dana Reizniece-Ozola kaila izpeldas ledainā ūdenī mīnus 23 grādos: “Savā āliņģī nevarētu iekļūt bez dēla neatlaidības un āmura!” 46
3 dienas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Veselam
“Mēs redzam tikai aisberga virsotni.” Epidemiologs par situāciju ar jauno Covid-19 paveidu Latvijā 7
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Paziņo, kur reģistrēts vairums atklāto Covid-19 gadījumu
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valsts varētu pilnībā segt izdevumus par pašizolāciju tūristu mītnēs
5 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
“Pateica, ka visa nauda ir samaksāta un vairāk nebūšot!” Jauniete no pensionāra Jura izkrāpusi auto un pazudusi ar galiem 5
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Bagdādē lietotu apģērbu tirgū ceturtdien sarīkoti divi pašnāvnieku sprādzieni 1
23:44
LE
LETA
Ziņas
Rīgas domniekiem plāno palielināt algas 4
22:35
SK
Skaties.lv
Stāsti
“Pateica, ka visa nauda ir samaksāta un vairāk nebūšot!” Jauniete no pensionāra Jura izkrāpusi auto un pazudusi ar galiem 5
22:17
LA
LA.LV
Veselam
“Man pašam ir tik gadi, cik ir, jārēķinās, ka atbilde pēc vakcinācijas var veidoties vājāk nekā jauniešiem!” Kā Kalviņš sev izvēlēsies vakcīnu pret Covid-19 11
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Rīgas pašvaldības policijas priekšnieks atklāj, kur viņš frizējas ierobežojumu laikā 3
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Lēdijas Gāgas uzstāšanās Džo Baidena inaugurācijas ceremonijā “sašūpo” soctīklus: dziedātājas tērps un putna piespraude bijusi slēpta ziņa 25
14 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
“Pusdienoja kafejnīcā, ignorējot Covid-19 ierobežojumus.” Ogres pašvaldības policijas vadību atstādina no amata 7
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Tiesa skaidro, kāpēc attaisnoja kukuļošanā apsūdzēto Magoni un uzņēmēju Osinovski 23
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Šādā režīmā vēl vismaz divas nedēļas! MK lemj Covid-19 ierobežojumus pagarināt līdz 7. februārim 2
9 stundas
JL
Juris Lorencs
Stāsti
“Latvijas un latviešu nākotne, izskatās, būs ļoti īsa.” Saruna ar profesoru Leonu Taivanu 130
18 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Apcietināta sieviete, kura iesaistīta iespējamā sirmgalves Eleonoras īpašuma izkrāpšanā 9
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pandēmijas dēļ otro gadu pēc kārtas atcelts Glastonberijas mūzikas festivāls 2
10 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ideālās zupiņas meklējumos: sātīgas, sildošas un veģetāras
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Turpināsies atkusnis. Laikapstākļu prognoze piektdienai 1
11 stundas
IB
Indulis Burka
Praktiski
4 vērtīgi padomi: kā “neiegrābties”, pērkot sniega tīrītāju 2
12 stundas
MZ
Māris Zanders
Ziņas
Māris Zanders: Uz Džo Baidenu ASV prezidenta amatā nevajadzēt likt pārāk lielas cerības vai bažīties 2
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Divu kravas auto sadursmē Lietuvā gājis bojā Latvijas pilsonis
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Māksliniece Ieva Bondare nofrizē mīļoto vīru: cerēju uz brīnumu, brīnums nenotika! Kā tagad izskatās Mārtiņš Bondars? 28
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Policisti atrod mirušu sirmgalvi ar četriem bezpalīdzīgā stāvoklī atstātiem suņiem 12
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Lielais aukstuma vilnis radīs pēdējos gados lielākās pārvērtības Latvijas dabā.” Bricis skaidro, kāpēc šī ziema ir tik svarīga Latvijas dabai 12
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Jaunups: Kariņš sliktās ziņas nemitīgi atliek par nedēļu. Atbildīgāk būtu pateikt, kā mēs dzīvosim turpmākos divus mēnešus 19
16 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Pēteris Apinis atbild, vai iepriekš kļūdījies savos uzskatos par Covid-19 34
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Agnese, Agnija un Agne
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Magone Šutoviene cenšas pierunāt vīru pelnīt naudu ar dejošanu ap stieni: tavs talants pazūd! 5
13 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Ja pasākums pārcelts, vai var saņemt atpakaļ iztērēto naudu par biļetēm?
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Viņķele: Pabalsti ir smieklīgi, tie neļauj ne nomirt, ne izdzīvot, bet mudina strādāt nelegāli. Tad uz ko var cerēt? 89
1 diena
KA
Kristīne Akmentiņa
Kokteilis
2021. gads Ūdensvīra zvaigznājā dzimušajiem: kas jūs sagaida?
16 stundas