Mobilā versija
Brīdinājums +3.4°C
Beāte, Beatrise
Otrdiena, 25. oktobris, 2016
10. oktobris, 2014
Drukāt

Atraugas pārēšanās, žagas – citu iemeslu dēļ (2)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Visbiežāk atraugas rada pārāk steidzīga vai apjomīga maltīte. Skaidrojam, vai var palīdzēt savu ēšanas paradumu pārskatīšana un ko darīt, ja problēmas rada žagošanās.

Gaiss “lec” atpakaļ

“Atraugas ir organisma aizsargreakcija pret palielinātu spiedienu kuņģī un zarnās, kas parasti rodas pēc ēšanas,” skaidro Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Gremošanas slimību centra “Gastro” ārsts gastroenterologs Ivars Tolmanis. Spiedienu rada gan uzņemtais ēdiens, gan kopā ar to norītais gaiss, gan arī normāla gremošanas sistēmas darbība, pārvietojot kuņģa un zarnu saturu. Ja spiediens kuņģī pieaug līdz kritiskam līmenim, bet atraugas neseko, kuņģa darbība apstājas līdz brīdim, kamēr tas normalizējas. Pacients to izjūt kā smaguma, nepatīkama spiediena sajūtu pakrūtē. Šādās situācijās atraugas bieži ir vienīgais glābiņš, ko var izprovocēt, iedzerot malku gāzēta dzēriena.

Atraugas, kuru laikā no kuņģa tiek izgrūsts gaiss, ir pilnīgi visiem cilvēkiem, tikai vienam tās notiek biežāk, citam retāk, dažam – klusāk, citam – ļoti skaļi. Caurmērā nelielas, bieži nemanāmas atraugas ikvienu piemeklē 20 līdz pat 50 reizes diennaktī. Spēcīgākas vai biežākas atraugas nekā parasti var būt pēc tam, kad ēsts pārāk daudz vai ātri, jo kopā ar barību kuņģī tiek ierīts arī gaiss.

Steidzīga ēšana izraisa kuņģī straujas spiediena pārmaiņas, kas bieži vien izlaužas skaļā atraugu virtenē. “Ēdot lēnām, labi sakošļājot barību un rijot mazus kumosus, notiek spiediena līdzsvarošana kuņģī, tas spēj piemēroties arvien lielākam tilpumam, ja vien tas notiek pakāpeniski, ilgākā laikā,” norāda ārsts. Turklāt tādā veidā parasti tiek apēsts arī mazāks pārtikas daudzums (aprēķināts, ka visu organisma vajadzību apmierināšanai vienā ēdienreizē nepieciešami tikai 200 – 400 ml barības), jo sāta sajūta rodas ne tikai no ēdiena daudzuma un kvalitātes, bet arī paša ēšanas procesa.

Var liecināt arī par slimību

Pārāk biežas atraugas kopā ar virkni citu simptomu (dedzināšanu aiz krūškurvja, smaguma sajūtu, sāpēm pakrūtē, sliktu dūšu) var liecināt arī par kādu saslimšanu, piemēram, gastrītu vai gastroezofageālā atviļņa slimību. Tādēļ, ja atraugas ir traucējošas un tās novērst nepalīdz arī ēšana lēnām un mazām porcijām, ieteicams aprunāties ar ārstu.

Tas pats sakāms arī par regurgitāciju – atraugai līdzīgu reakciju pēc maltītes, kad kopā ar gaisu no kuņģa tiek atgrūsts arī neliels daudzums žults, kuņģa skābes vai apēstā ēdiena, kas nonāk barības vadā vai mutē, radot rūgtu vai skābu pēcgaršu. Lai gan parasti tas notiek pēc pārēšanās, tomēr, ja skābās atraugas moka biežāk nekā reizi vienā divās nedēļās, par to jākonsultējas ar ārstu.

Mēdz būt arī atraugas ar puvušu olu smaku, kas kopā ar vēdera pūšanos un burkšķēšanu liecina, ka kuņģī sākušies pūšanas un rūgšanas procesi, kas veicina pastiprinātu gāzu veidošanos kuņģī un resnajā zarnā. Tā iemesls visbiežāk ir akūtas zarnu infekcijas vai disbakterioze.

Žagošanās iemesli – citi

Lai gan arī žagošanos bieži vien saista ar ēšanas paradumiem, piemēram, pārāk sausu barību, ārsts norāda, ka tam ir citi, ar gremošanas sistēmu nesaistīti iemesli. Žagas ir diafragmas un citu elpošanas muskuļu pēkšņa saraušanās, kuras dēļ plaušās ar troksni tiek ievilkts gaiss.

Lai gan žagas biežāk piemeklē bērnus, reizēm žagojas arī pieaugušie. Saskaņā ar vienu teoriju žagas ir sarežģīta mehānisma sastāvdaļa, kas, bērnam piedzimstot, palīdz neaizrīties, izdarīt pirmo elpas vilcienu. Daļai cilvēku šis reflekss saglabājas arī pieaugot un izpaužas, piemēram, lietojot alkoholu, uztraucoties vai pārsalstot. Dažreiz žagošanos var izraisīt diafragmas vai tās nerva kairinājums, piemēram, operācijas laikā.

Parasti žagas pāriet pašas no sevis vai arī no tām atbrīvojas, iedzerot glāzi auksta ūdens, aizturot elpu, dziedot, dziļi elpojot un ar citām vienkāršām metodēm. Ja pieaudzis cilvēks, kas pirms tam nekad nav žagojies, pēkšņi sāk to darīt, tomēr vajadzētu par to aprunāties ar ārstu.

PADOMS

Gastroenterologs 
Ivars Tolmanis: “Sāta sajūtu var sasniegt ātrāk, tikai iztēlojoties ēdienu vai pirms ēšanas kādu laiku baudot to tikai ar acīm. Ja atraugas mēdz būt skaļas un rada diskomfortu, ēšanas laikā pēc iespējas mazāk jādzer, it īpaši gāzētus dzērienus.”

Uzziņa

Ko iesaka tautas medicīna

 Kartupeļu sula samazina kuņģa skābes izdalīšanos, samazina tās agresivitāti, novērš skābās atraugas.

 Ja zudusi ēstgriba, ir nepatīkamas atraugas un meteorisms, dienā jāapēd 3 – 4 paegļa ogas.

 Pret atraugām palīdz fenheļa augļu vai diļļu tēja.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Pret žagām vislabākais paņēmiens – noliecies perpendikulāri uz priekšu ar pilnībā taisnu muguru un, atliecot uz augšu galvu, iedzer dažus malkus šķidruma (tādā veidā dzerot tiek maksimāli nostiepta kakla muskulatūra). Žagas pāriet uzreiz.

Draugiem Facebook Twitter Google+