Foto – Shutterstock

D vitamīnu drīkst nelietot tikai vasarā 0

Lai gan arvien biežāk uzspīd saule, D vitamīnu vēl nevar pārtraukt lietot. Tas jādzer līdz jūnijam, uzsver medicīnas sabiedrības “ARS” terapeite SANDRA ČERNIŠOVA. Viņa arī stāsta par to, kas tas tāds D vitamīns ir un kāpēc tas ir tik svarīgs.

Reklāma
Reklāma
FOTO. Apskati, kāda automašīna bija pati populārākā tavā dzimšanas gadā! 20
Krievija konfiscē itāļiem rūpnīcas. Itālijas atbildes gājiens ir filigrāns
Daudzas šo nezina! 15 populārākās sieviešu kļūdas seksā 24
Lasīt citas ziņas

* D vitamīns ir taukos šķīstošais vitamīns, svarīga viela cilvēka organismā, kas normālā fizioloģiskā situācijā veidojas ādā.

* D vitamīns organismā piedalās gan kalcija vielmaiņas regulēšanas procesos, gan ļoti daudzos imunoloģiskos procesos.

CITI ŠOBRĪD LASA

* Ādā šis vitamīns veidojas tikai tad, ja uz to tieši spīd saule. Nevis caur loga rūti, bet tieši uz ādas. Latvijā saule, kā zināms, visvairāk spīd jūnijā, jūlijā un augustā, reizēm arī šajos mēnešos ne tik daudz, kā gribētos.

* Lai mūsu klimatiskajos apstākļos D vitamīna līmeni organismā uzturētu normas robežās, periodā no oktobra līdz jūnijam to noteikti jāuzņem papildus. Taču tiem, kuri augu gadu pavada birojā, ārā uzturoties vien vakara stundās, D vitamīns ir jālieto visu gadu.

* Ar pārtiku mēs šo vitamīnu neuzņemam, izņemot tos produktus, kuriem D vitamīns ir speciāli pievienots. Ņemot vērā pēdējos gados veiktos pētījumus par D vitamīna svarīgo nozīmi cilvēka organismā, pārtikas ražotāji ir sākuši vienu otru pārtikas produktu bagātināt ar D vitamīnu, piemēram, pienu un jogurtus. Šiem produktiem pievienotā D vitamīna deva ir ļoti niecīga, tāpēc pārdozēt nav iespējams.

* Arī kompleksajiem vitamīniem un zivju eļļai ir pievienots D vitamīns, bet tik nedaudz, ka ar šo daudzumu nepietiek, lai novērstu D vitamīna deficītu. Lai nodrošinātu pietiekamu šā svarīgā vitamīna līmeni organismā, tas jālieto tīrā veidā.

* Par D vitamīna deficītu var liecināt nespēks, vājums, nogurums, muskuļu vājums, svīšana naktī. Ņemot vērā to, ka D vitamīnam ir liela nozīme organisma imunoloģiskajās reakcijās, par tā trūkumu organismā var liecināt bieža slimošana ar elpceļu un citām slimībām. Jaunākie pētījumi pierādījuši, ka D vitamīna deficīts var būt viens no sirds mazspējas iemesliem.

* Lai noskaidrotu, cik lielu D vitamīna devu jālieto, katram cilvēkam vismaz reizi gadā, veicot analīzes, ir jānosaka tā daudzumu organismā. Vienam cilvēkam pietiks ar uzturošu šā vitamīna devu, citam, kuram ir izteikts D vitamīna deficīts, to vajadzēs lielāku. Ieteicamo devu palīdzēs aprēķināt ārsts.

Reklāma
Reklāma

* Bērniem D vitamīnu jādod jau no dzimšanas, jo šo vitamīnu mazuļa organisms ar mātes pienu nesaņem. D vitamīns ir ļoti svarīgs kaulu sistēmas izveidei.

* Veciem cilvēkiem ir īpaši svarīgi papildus uzņemt D vitamīnu, jo tas padara lēnāku kaulu noārdīšanās procesu un samazina kaulu blīvuma samazināšanās jeb osteoporozes attīstības risku, kas draud ar kaulu lūzumiem. Turklāt jaunībā D vitamīns ādā saules ietekmē veidojas efektīvāk, bet sirmā vecumā daudz lēnāk.

* Pētījumi pierāda – lai ādā izveidotos vienai dienai nepieciešamais D vitamīna daudzums, saulē bez apģērba jāatrodas pusstundu. Tas nozīmē, ka D vitamīna dēļ saulē nav jākarsējas stundām ilgi, iegūstot neveselīgi tumši brūnu ādas krāsu. Ilga atrašanās saulē, kā zināms, ir kaitīga. Lai, piemēram, pludmalē uzņemtu vajadzīgo D vitamīna daudzumu, pirmo pusstundu var sauļoties bez saules aizsargkrēma, bet, ja saulē vēlaties uzturēties ilgāk, pēc tam uz ķermeņa jāuzklāj saules aizsargkrēms. Pretapdeguma krēmi traucē D vitamīna veidošanos ādā.

* D vitamīns ādā, protams, veidojas arī tad, ja vasarā staigājam ar atsegtu dekoltē zonu, rokām, un apakšstilbiem, bet daudz mazāk.

* D vitamīns organismā uzkrājas tauku rezervēs un pēc tam tiek pēc vajadzības izmantots. Taču pat tad, ja visu vasaru sauļosieties no rīta līdz vakaram, visam gadam šo vitamīnu uzkrāt neizdosies.

* Pētījumi pierādījuši, ka veselākie un laimīgākie cilvēki mīt Amerikas dienvidos un Eiropas dienvidos, kur visvairāk spīd saule. Tomēr arī ne visi šajos reģionos dzīvojošie ļaudis var atļauties nelietot D vitamīnu. Jo, piemēram, tumšais pigments kavē tā veidošanos ādā. Savukārt Vidusāzijā un arābu valstīs, kur saule spīd bieži, D vitamīna veidošanos traucē tradīcija valkāt ķermeni pilnībā apsedzošu apģērbu, līdz ar to arī šiem ļaudīm D vitamīnu nākas lietot papildus. Tomēr konstatēts, ka saulaino reģionu iedzīvotāji daudz retāk slimo ar kardiovaskulārajām un onkoloģiskajām slimībām, kā arī ar kaitēm, ko izraisa imūnās sistēmas nepareiza darbība. To saista tieši ar D vitamīna pietiekamību.

* D vitamīns ir eļļa, tāpēc to ir ērti uzņemt, uzpilinot uz brokastu sviestmaizes, siera šķēles, biezpiena vai biezputras. Šis vitamīns ir termo stabils, tāpēc to var pilināt arī karstā putrā. Bet nevajadzētu pievienot tējai, kafijai vai citam dzērienam, jo D vitamīns uz šķidruma virsmas izveido plānu kārtiņu un dzerot paliek uz krūzes sieniņas, nenokļūstot organismā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.