×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.0°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
21. oktobris, 2015
Drukāt

Deputāti sašutuši par atbildīgo iestāžu neizdarību e-veselības ieviešanā (3)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas un Sociālo un darba lietu komisijas deputāti trešdien, 21.oktobrī, kopsēdē pauda sašutumu par atbildīgo iestāžu un to ierēdņu neizdarību un nevēlēšanos valstī ieviest e-veselības projektu. Šodien deputāti atbildīgajām amatpersonām prasīja skaidrot, kāpēc valstī tas joprojām nedarbojas, kā arī iepazinās ar Valsts kontroles (VK) ziņojumu par e-veselības projekta ieviešanā atklātajām nepilnībām.

Kopš e-veselības projekta uzsākšanas ir pagājuši deviņi gadi un Veselības ministrija projektā ir ieguldījusi 14,5 miljonus eiro, tomēr e-veselības informācijas sistēma un plānotie pakalpojumi iedzīvotājiem nav pieejami, liecina VK secinājumi. Turklāt pastāv risks, ka finansējums no Eiropas fondiem 11,3 miljonu eiro apmērā var tikt atzīts par neatbilstoši izlietotu.

“Vissatraucošākais ir tas, ka daudzi ārsti un citas ārstniecības personas joprojām par e-veselību neko nezina un pat nevēlas zināt. Tas ir nopietns signāls projekta ieviesējiem, jo patlaban tas ir kā ilgais ceļš kāpās bez rezultāta. Mūsu komisija turpinās cieši sekot līdzi, vai šis nozīmīgais projekts valstī beidzot sāks darboties,” uzsvēra Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča.

Savukārt Publisko izdevumu un revīzijas komisijas priekšsēdētājs Andris Bērziņš sacīja, ka “šis projekts nekādā gadījumā nedrīkst pazaudēt Eiropas fondu naudu un tas nedrīkst radīt slogu valsts budžetam”. Komisijas deputāti šodien Veselības ministrijai un NVD noteica termiņus, kādos iestādēm jāatskaitās par VK ieteikumu ieviešanu. Savukārt VK regulāri jāinformē komisija par ieteikumu ieviešanas rezultātiem.

Deputāti šodien kritizēja atbildīgo ierēdņu darbu, norādot uz e-veselības pakalpojumu nepieejamību, nevēlēšanos projektu īstenot, birokrātisko šķēršļu radīšanu, kā arī pacientu datu aizsardzības jautājumu nerisināšanu. NVD amatpersonas deputātus informēja, ka kopš 2013.gada dienests darbam e-veselības projektā apmācījis kopumā 500 ģimenes ārstus un farmaceitus. NVD pārstāvji sacīja, ka projekta gala termiņš ir šī gada 28.novembris.

Šis ir augsta riska projekts, un šo risku aizvien pastiprina kārtējo termiņu atlikšana, komisiju deputātiem šodien sacīja Finanšu ministrijas pārstāvji.

E-veselība ir uz pacientu vērsts veselības aprūpes modelis, un tajā ārsti, pacienti un veselības aprūpes iestādes sadarbojas, izmantojot informācijas tehnoloģiju iespējas, lai labākajā veidā organizētu un nodrošinātu pacienta ārstniecības procesus, vienlaikus efektīvākajā veidā pārvaldot veselības aprūpes sistēmu.

NVD informācija liecina, ka e-veselība Eiropas Savienībā (ES) izvirzīta kā viens no galvenajiem instrumentiem veselības aprūpes kvalitātes, piekļuves un drošības veicināšanā. E-veselībai ir būtiska loma katrā ES dalībvalstī, jo tā palīdz ietaupīt laiku un finanšu resursus veselības aprūpes darbiniekiem un pacientiem, kā arī nodrošina vienkopus kvalitatīvu un pilnīgu informāciju par katru pacientu. Tādēļ e-veselībai ir izšķiroša nozīme arī starpvalstu veselības aprūpes uzlabošanā, jo tā nodrošina ātru informācijas apmaiņu par pacientu no vienas dalībvalsts ārstniecības iestādes uz citu.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. ja būtu ierēdņi ieviesuši e-veselības sistēmu, tagad nāktos samazināt administrēšanas izdevumus, bet kur tad būtu naudiņa ko likt savās kabatās. Tā strādā Latvijas ierēdņi,bet atbildības nekādas par notrallinātajiem naudas līdzekļiem

  2. Pats galvenais-maksājiet nodokļus,mīļā tauta,citādi mums,nabaga deputātiem,nepietiks algas pielikumam!

  3. Eh , jauki padzīvojām par 14 miljoniem , tos tērējot mākoņos, turpat kur IM 3 un vel 5 Milānā… Slava tantei, kura piegādā naudiņu …
    Jā un ej šajā valstī maksāt nodokļus – pētīs mākoņu stumšanu ar dakšām un pat % birs…

Draugiem Facebook Twitter Google+