Foto-Stock.xchng

Kolīts jeb zarnu iekaisums: vai var izārstēt? 1

“Vairākus gadus mokos ar kolītu. Kā šī slimība rodas un vai ir izārstējama? Ko labāk lietot uzturā?” INĀRA L. OGRES NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
“Krievi mūs burtiski aprīs!” Ukraiņu komandieris skaidro iespējamās kara pauzes briesmas 139
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Lasīt citas ziņas

Čūlainais kolīts ir hronisks resnās zarnas iekaisums un čūlas resnās zarnas gļotādā, kam raksturīga asiņošana un strutu izdalīšanās. Slimīgais process parasti sākas taisnajā zarnā un resnās zarnas apakšējā daļā, bet var pārņemt visu resno zarnu. Iekaisuma dēļ resnā zarna bieži iztukšojas, dažreiz ir asiņaina caureja un krampjainas sāpes vēderā, ēstgribas, vēlāk arī svara zudums un nogurums. Smagas asiņošanas gadījumā var rasties anēmija, ādas bojājumi, locītavu sāpes, acu iekaisumi un aknu darbības traucējumi.

Kolīts ir organisma imūnsistēmas patoloģiska reakcija, kad zarnu traktā nonāk slikta pārtika vai baktērijas un sāk uzbrukumu imūnsistēmai. Ja tās aizsardzībā iesaistītie leikocīti pārcenšas un šī aktivitāte rada kaitīgus galaproduktus, sākas čūlas un zarnu iekaisums. Slimību var izraisīt dažādas kuņģa vai zarnu trakta slimības: žultsakmeņu slimība, gastrīts, čūlas u.c. Tāpēc pirms ārstēšanas un diētas noteikšanas obligāti jānoskaidro iemesli, kāpēc ir kolīta sāpes. Čūlainais kolīts var būt mantots ģimenē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Veselības centru apvienības poliklīnikas “Elite” gastroenteroloģe Rimma Kirejeva uzsver, ka pārejošus veselības traucējumus (zarnu trakta infekcijas, parazītus) no nopietnām saslimšanām var atšķirt tikai ārsts, tāpēc jābūt pilnai informācijai par pacienta slimībām, ēšanas paradumiem un dzīves apstākļiem. Liela nozīme ir regulārām vizītēm pie viena un tā paša ģimenes ārsta vai gastroenterologa – kuņģa un zarnu trakta slimību speciālista. Arī medicīniskā informācija (analīžu un izmeklējumu rezultāti) glabājama vienuviet. Tas atvieglo diagnozes un iekaisuma apjoma noteikšanu, veicina terapijas efektivitāti.

Rimma Kirejeva iesaka visus traucējošos simptomus un jebkuras pārmaiņas pierakstīt dienasgrāmatā, jo šī informācija var noderēt vizītē pie ārsta. Turklāt jāizvairās no emocionālā stresa, jo kolīta gadījumā tas visnepiemērotākajā laikā un vietā var pēkšņi izraisīt caureju, sāpes vai radīt gāzes.

Ja kolīta iemesls ir zarnu un gremošanas dziedzeru darbības traucējumi, gremošanas veicināšanai iesaka preparātus, kas satur enzīmus. Aizcietējumus novērš augu šķiedru preparāti vai vēdera izeju mīkstinoši līdzekļi un augļi, putraimu ēdieni. Caurejas gadījumā noder pretcaurejas līdzekļi un augu izcelsmes preparāti. Ieteicams papildus lietot imunitāti stiprinošus līdzekļus un vitamīnus, izvēlēties veselīgu un daudzveidīgu uzturu, jo svarīgs terapijas mērķis ir imūnsistēmas regulēšana. Pārējos medikamentus un ārstniecības līdzekļus izraugās ārsts atkarībā no zarnu iekaisuma. Ja medicīniskā terapija nav veiksmīga, var nākties daļēji vai pilnīgi izoperēt resno zarnu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.