Foto – Shutterstock

Nepatīkamais herpes vīruss… Ārstēt labāk ar smērēm vai iekšķīgi lietojamiem medikamentiem? 1

“Kuri līdzekļi pret herpi ir iedarbīgāki – iekšķīgi lietojami vai smērējami?” Marija J. Rīgā

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Infekciju uzraudzības dienesta vadītājs, infektologs un hepatologs Māris Liepiņš mierina, ka herpes infekcija jeb tā sauktā aukstumpumpa vairākumā gadījumu pāriet pati. Tā nav bīstama, ja vien nerodas komplikācijas, taču parasti ir nepatīkama un kaitinoša. Tomēr, ja nepieciešama ārstēšana, izmanto antivirālos līdzekļus. Visbiežāk tas ir aciklovirs tabletēs vai krēms, kas kuram šķiet piemērotāks.

Ārsts piekodina, ka antivirālos līdzekļus var lietot cilvēki, kuru imūnā reakcija ir nomākta un nespēj organismu pasargāt no slimības. Šie medikamenti nāk par labu arī veseliem cilvēkiem, ja aukstumpumpa bieži atkārtojas. – Šajos gadījumos labāk lietot aciklovira krēmu, – piekodina M. Liepiņš.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja herpes infekcija piemeklē pirmoreiz vai slimības gaita ir vidēji smaga vai smaga, lēmums par piemērotāko terapiju jāatstāj ārsta ziņā. Ar speciālistu jākonsultējas arī tad, ja slimība tikko ir pārgājusi un atkal atkārtojas, jo nepieciešami izmeklējumi, lai noteiktu cēloņus un tos pēc iespējas ātrāk novērstu.

Lietojot antivirālos līdzekļus, ārstēšana jāuzsāk, cik vien drīz tas iespējams, ideālā gadījumā – jau pirmajā vai otrajā slimības dienā. Pētījumos pierādīts, ka šīs zāles slimības ilgumu samazina par vienu dienu.

Ja cilvēks ar herpes vīrusu ir inficējies kaut vai vienreiz mūžā, to iznīcināt gandrīz nav iespējams. Organisma imūnsistēma gan spēj vīrusu noturēt neaktīvā stāvoklī nervu šūnās, kamēr aizsargspējas netiek novājinātas.

M. Liepiņš skaidro, ka herpes infekcijas riska faktori ir liels ultravioleto staru iedarbības laiks, augšējo elpceļu infekcijas, drudzis, traumas, mēnešreizes, novājināta imunitāte, kortikosteroīdu medikamenti, radiācija, ķirurģiskas operācijas un psiholoģisks stress.