Foto – Sandra Ruska

Taupībai solanīns, kas atrodams kartupeļos, nav sabiedrotais 0

“Cik kaitīgs ir solanīns? Vai zaļajos tomātos, tāpat kā kartupeļos, arī ir solanīns, un vai šādus dārzeņus drīkst lietot pārtikā?” 
JUDĪTE RĪGĀ

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Neirotoksīnu solanīnu satur tādi populāri nakteņu dzimtas augi kā kartupeļi, tomāti, baklažāni u.c. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc dažās diētās no šiem dārzeņiem atsakās vispār.

Solanīns kartupeļos. Gaismas ietekmē kartupeļi kļūst zaļi. Par to šogad sūdzas daudzi, jo lietus noskalojis augsni no vagu skaustiem, atsedzot bumbuļu apaļumus saulei. Sevišķi strauji tas notiek jaunajiem kartupeļiem, un veikalā iegādātie bieži vien jau ir viegli zaļgani. Zaļos kartupeļus nav vēlams lietot ne cilvēku, ne dzīvnieku uzturā, jo tie satur solanīnu. Saindēšanās pazīmes – dedzināšana kaklā, slikta dūša, vemšana, galvassāpes u.c. Taču, ja radušies šādi simptomi, cilvēki tos reti saista ar kartupeļu ēšanu. Lai nopietni saindētos, jāapēd krietni daudz zaļu bumbuļu, un to spētu mājlops, nevis cilvēks. Ja pusdienu katlā nejauši gadījies kāds zaļš tupenis, nekas ļauns nenotiks. Bet, ja šaubas par kartupeļu krāsu vai kvalitāti rodas pavasara pusē, kartupeļus ieteicams mizot un vārīt, nevis cept. Ūdenī, jo sevišķi aukstā, daļa solanīna izskalojas. Jāņem vērā, ka arī vecajos kartupeļos, tiem pagraba tumsiņā dīgstot, veidojas solanīns.

CITI ŠOBRĪD LASA

Zaļie tomāti. Strauji uznākušais rudenīgais laiks licis novākt arī tomātu ražu. Ja vēlas gatavot konservus no zaļiem tomātiem, sak, lai manta neiet postā, ieteicams tos apliet ar sālījumu vai marinādēm, ko pēc tam pārtikā nelieto. Vērtīga nebūs arī vienubrīd populārā zaļo tomātu zapte, taču, retu reizi lietojot nelielos daudzumos, nekas slikts nenotiks.

Par to, cik zaļie tomāti kaitīgi un kāda būtu pieļaujamā norma, pētījumu nav, atzīst LLU Pārtikas tehnoloģijas katedras docente Solvita Kampuse. Taču ir zināms, ka arī tie satur solanīnu. Tāpēc speciāliste iesaka tomātus nogatavināt, jo, kad šie dārzeņi kļuvuši sarkani, tajos veidojas vērtīgais antioksidants likopēns. Tā pozitīvā ietekme uz cilvēka organismu gan ir pierādīta zinātniski, turklāt to nevar pārdozēt. Arī termiskā apstrāde likopēnam nāk tikai par labu.

Burkānu zaļie pleciņi. Daži uztraucas arī par burkānu zaļajiem pleciņiem. Tajos solanīna nav, taču tie vienkārši ir negaršīgi. Zaļajai krāsai augļos un dārzeņos dažkārt ir saistība nevis ar solanīnu, bet gan ar hlorofilu, kas gaismā veido šo krāsu.

PADOMI


Kam der zaļie kartupeļi 


• Zaļie kartupeļi noderēs kā labs stādmateriāls. Solanīns šajā gadījumā darbojas pozitīvi – kartupeļi pagrabā mazāk bojājas, tos neēd peles, žurkas (vēl viens apliecinājums, ka arī cilvēkam to nevajadzētu darīt). Daudzi laucinieki tāpēc sēklas kartupeļus rudenī pēc novākšanas ilgāk patur saulē. Tas nozīmē, ka paši garajā ziemā netīšām tos neapēdīs…

• No lieliem un skaistiem zaļajiem kartupeļiem var gatavot stērķeli, skaidro uzņēmuma “Aloje Starkelsen” agronome Aija Kraukle. Cietes granulās solanīna nav, ķīseļus var ēst droši, taču rīvētie biezumi pankūkām neder, tie jāliek kompostā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.