Liekais svars bērniem lielākoties uzkrājas neveselīga dzīvesveida dēļ.
Liekais svars bērniem lielākoties uzkrājas neveselīga dzīvesveida dēļ.
Foto: New Africa/SHUTTERSTOCK

80 kilogramus smags jau trešajā klasē! Kā vecākiem palīdzēt saviem bērniem, kuri strauji pieņemas svarā? 1

Regīna Olševska, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

“Tādus jautājumus, su…, uzdod!” Policists kukuļa izspiedējs aizmirst izslēgt mikrofonu un aizkadrā pasaka, ko domā par prokuroru 1
VIDEO. “Viņam nav īsti bail no NATO, drauds ir cits”: Jānis Kažociņš atklāj, kas ir Putina nāvējošais apdraudējums 126
Amatpersona: Ukrainas triecienā “Vagner” štābam Popasnā nogalināti vairāk nekā 100 krievu algotņu 6
Lasīt citas ziņas

 

“Uztraucos par savu mazdēlu, kurš mācās pirmajā klasē, bet jau sver 50 kilogramus. Kad saku vecākiem, lai taču dara kaut ko, viņi tikai atmet ar roku – augošam bērnam svars pats izlīdzināsies. Kā izlīdzināsies, ja viņš visu laiku sēž pie datora, bet, tiklīdz vajag mazliet izkustēties, tā ātri aizelšas, piekūst,” savu bēdu redakcijai uzticēja kāda vecmāmiņa no Rīgas.

CITI ŠOBRĪD LASA
Arī Slimību profilakses un kontroles centra eksperti norāda, ka liekais svars vai pat aptaukošanās skolā nav nekāds retums – no tā 1. klasē cieš 24% zēnu un 22% meiteņu.

 

Daudz kaloriju, maz kustību

“Aptaujas liecina, ka vecāki diemžēl neredz, ka bērnam ir liekais svars un aptaukošanās, piemēram, deviņu gadu vecumā bērns jau sver 70–80 kilogramus. Ik dienu redzot savu apaļīgo bērnu, vecāku acs pie tā pierod. Turklāt, ja populācijā caurmērā ir daudz korpulentu cilvēku, var šķist, ka tā ir norma.

Ja vien ģimenes ārsts vai speciālists nenorāda, ka bērnam ir liekā svara problēmas, šī situ­ācija ieilgst. Nav tiesa, ka ar gadiem bērni paši no tā izaug,” norāda centra vecākā sabiedrības veselības analītiķe Biruta Velika.

2018./2019. mācību gadā Latvijā veiktais “Bērnu antropometrisko parametru un skolu vides pētījums”, kura laikā tika izmērīti un nosvērti ap 6000 septiņus un deviņus gadus veci skolēni no visas Latvijas, liecina, ka ar gadiem apaļīgo bērnu skaits tikai pieaug – trešklasnieku vidū ķermeņa masas indekss pārsniedz normu jau 27% zēnu un 23% meiteņu.

No ievērojami palielināta svara – aptaukošanās – biežāk cieš zēni, piemēram, septiņgadnieku vecuma grupā zēnu maksimālais svars sasniedza 64,8, bet deviņgadnieku – 72,4 kilogramus.

Bērniem aptaukošanās noteikšanai svarīgāka ir ķermeņa masas indeksa attiecība pret dzimumu un vecumu, bet pusaudžiem tiek ņemts vērā arī vidukļa apkārtmērs, kura palielināšanās raksturīga tā saucamajai androīdajai aptaukošanās formai. Kā norāda speci­ālisti, aptaukošanās iemesli var būt gan iedzimti, gan iegūti, piemēram, neveselīga, kalorijām bagāta uztura un mazkustīga dzīvesveida dēļ.

“Šādu bērnu īpatsvars pieaug ar katru gadu. Tur vainojams mūsdienu uzturs, kurā ievērojami mainījušās uzņemto uzturvielu proporcijas. Mūsdienās bērni ar tā saucamajām ātrajām uzkodām, piemēram, čipsiem, un īpaši ar saldinātajiem gāzētajiem dzērieniem uzņem ļoti daudz ogļhidrātu, kas pārvēršas liekajās kalorijās,” uzsver Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu slimību klīnikas virsārste, endokrinoloģe Iveta Dzīvīte-Krišāne.

Pēc Pasaules veselības organizācijas rekomendācijām sākumskolas vecuma bērniem ik dienu vismaz 60 minūtes jānodarbojas ar intensīvām fiziskām aktivitātēm, tā, lai mugura nosvīst.

Lai gan vecāku aptaujas rāda, ka 78% pirmklasnieku un 81% trešās klases skolēnu brīvajā laikā piedalās sporta un deju nodarbībās, bet apmēram puse darba dienās vismaz stundu aktīvi spēlējas – lec, skrien, spēlē bumbu, Biruta Velika pieļauj, ka ne vienmēr tas atspoguļo patieso ainu.

“Apaļie bērni aizelšas un nosvīst daudz ātrāk nekā viņu vienaudži ar normālu svaru. Vecāki reizēm domā, ka, izlaižot bērnu paskraidīt svaigā gaisā, viņš noteikti tā arī dara, lai gan patiesībā viņš kaut kur sēž ar viedtālruni rokās,” viņa saka.

Arī bērnu endokrinoloģe novērojusi, ka dūšīgie bērni paši nemaz nevēlas savā dzīvē kaut ko mainīt. Ja sporta nodarbības laikā ir grūti izpildīt kādu vingrojumu, viņi bieži vien pat īpaši necenšas, jo zina, ka skolotājs viņu no tā atbrīvos un viņš varēs pasēdēt maliņā, kamēr citi sporto.

 

Slimība visam mūžam

Aptaukošanās ar laiku var izraisīt virkni hronisku slimību, piemēram, sirds un asinsvadu saslimšanas, tajā skaitā arteriālo hipertensiju, metabolo sindromu vai pat 2. tipa cukura diabētu, kas mūsdienās vairs nav tikai gados vecu cilvēku slimība. Tas konstatēts arī vairākiem desmitiem bērnu līdz 18 gadu vecumam (Latvijā ar cukura diabētu slimo ap 700 bērnu).

Endokrinoloģe Iveta Dzīvīte-Krišāne teic, ka tiem, kam jau bērnībā ir liekais svars, turpinot lietot neveselīgu uzturu un par maz kustoties, ir daudz lielākas iespējas saslimt ar to pusaudža gados vai agrā jaunībā. 2. tipa diabēta rašanās risku palielina arī svars piedzimstot – virs 4 vai zem 2,5 kilogramiem, mātes diabēts grūtniecības laikā, aptaukošanās ģimenē un 2. tipa diabēts pirmās vai otrās pakāpes radinieku vidū.

Kādas pazīmes varētu liecināt, ka bērnam vai pusaudzim ir 2. tipa diabēts?

“Liekais svars, aizdusa, arteriālā spiediena paaugstināšanās, violetu svītru – striju – parādīšanās uz vēdera, krūtīm, gurniem, augšstilbiem vai augšdelmiem. Šādas strijas uz ķermeņa parādās gan tiem bērniem, kas strauji stiepjas garumā, gan tiem, kas plešas platumā un pieņemas svarā, jo, palielinoties svaram, zem ādas veidojas kolagēna – audu, kuri nodrošina ādas elastību un saikni starp ādu un muskuļiem, – plīsumi,” norāda ārste.

Pamanot kādu no šiem simptomiem, vispirms kopā ar bērnu jādodas pie sava ģimenes ārsta vai pediatra un jāveic asins­analīzes. Endokrinologa konsultācija nepieciešama tikai tad, ja analīzēs parādās izmaiņas cukura līmenī, tauku vielmaiņas rādītājos vai ir kādas citas pazīmes, kas varētu liecināt par endokrīnās sistēmas saslimšanu.

“Jāapzinās, ka bērniem un pusaudžiem, kuriem atklāts 2. tipa diabēts, visu mūžu būs jālieto medikamenti. Bet, ja diabētu laikus neatklāj un neārstē, var sekot komplikācijas – paaugstināts asinsspiediens, problēmas ar nierēm, redzes traucējumi, jušanas traucējumi un nervu sāpes, var attīstīties tā saucamā diabētiskā pēda, ateroskleroze, ne alkoholiskais steatohepatīts, agrīns insults vai infarkts,” brīdina endokrinoloģe.

 

Mainīt ģimenes dzīvesveidu

* Fiziskās aktivitātes un uztura plānošana saskaņā ar diētas ārsta ieteikumiem ir 2. tipa cukura diabēta ārstēšanas pamats.

* Bērniem ar 2. tipa cukura diabētu vismaz 60 minūtes jānodarbojas ar fiziskajām aktivitātēm (vēlams ar mērenu slodzi).

* Ikdienas paradumi jāmaina visai ģimenei (lifta vietā kāpt pa kāpnēm, braukt ar velosipēdu, televīzijas skatīšanās vietā aktīvi pavadīt brīvo laiku).

SAISTĪTIE RAKSTI

* Atteikties no saldiem dzērieniem un sulām, ik dienu apēst vismaz piecas porcijas augļu un dārzeņu, aizvietot balto miltu produktus ar pilngraudu, baltos rīsus ar brūnajiem.

* Ieviest izmaiņas visas ģimenes ēdienkartē, piemēram, atteikties no pusfabrikātiem, ātrajām uzkodām, neēst, skatoties televīziju.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Kādus līdzekļus drīkst izmantot odu, ērču un citu kukaiņu atbaidīšanai, atpūšoties laukos kopā ar bērniem? Atbild farmaceite 5
VIDEO. “Tā ir īsta sliņķu metode!”: zaļā dzīvesveida piekritēja Anitra Tooma pastāsta, kā uz kartona izaudzēt kartupeļus 16
VIDEO. “Agrāk man vannasistabā dzīvoja sliekas!” Anitra Tooma pastāsta, kāpēc mājoklī vajadzētu turēt šos “mājdzīvniekus”
Garšīgi, daudz ūdens un maz kaloriju! Kas vērtīgs kabačos?
“Tādus jautājumus, su…, uzdod!” Policists kukuļa izspiedējs aizmirst izslēgt mikrofonu un aizkadrā pasaka, ko domā par prokuroru 1
VIDEO. “Viņam nav īsti bail no NATO, drauds ir cits”: Jānis Kažociņš atklāj, kas ir Putina nāvējošais apdraudējums 126
Amatpersona: Ukrainas triecienā “Vagner” štābam Popasnā nogalināti vairāk nekā 100 krievu algotņu 6
“Mēs nevēlamies, ka krievi izbauda mūsu radītās vērtības.” Pakrojas muižas īpašnieki atsakās apkalpot Krievijas tūristus
Amerikāņu astronauts Edgars Mitčels nosūtītā vēstulē Obamam atklājis, ka citplanētieši nepieļaus kodolkarus uz Zemes 133
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Ar sirsnīgu smaidu mūsdienīgā aptiekā
Orientieri veselībai ar atgādinājumu – nekad neaizmirsti padzerties!
„Mēness aptiekās” pēc studijām šogad darbu sākuši gandrīz 40 jaunie farmaceiti un farmaceita asistenti
„Centrālā laboratorija”: Laboratoriski pozitīvi vīrushepatīta C antivielu rezultāti ir konstatēti salīdzinoši bieži
Ne kājas, bet bluķi – ko darīt? 3
„Mēness aptieka”: Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju gatavo veselīgu pārtikas produktu krājumus ziemai
„Veselības centru apvienība” atver magnētiskās rezonanses kabinetu tirdzniecības centrā „Sāga” 3
Ar doktorātu – tuvāk iedzīvotājiem ārpus Rīgas
Vai zemenes tiešām var saēsties visam gadam?
Trīs īpašie acu veselības riski vasarā
“Mēness aptieka” – labākā darbavieta Latvijā. Ko nozīmē šāda apbalvojuma iegūšana?
Mēness aptieka: 14% Latvijas iedzīvotāju šogad nesvinēs Jāņus
Mēness aptieka: Gandrīz pusei aptaujāto Latvijas iedzīvotāju dzēriens Nr.1 Jāņos būs alus
21% “Centrālajā laboratorijā” testēto ērču šogad konstatēta Laimas slimība
„Mēness aptieka”: uz mājām vai biroju aptiekas produktus tagad var piegādāt „Wolt”
Ar Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas attīstības biedrības atbalstu Ukrainas iedzīvotāji Mēness aptiekās varēs iegādāties recepšu medikamentus 10 000 eiro apmērā
Lielākajai aptaujāto daļai nav pietiekamas informācijas par savu vecāku sirds veselību
Bērniem jāzina rīcība gadījumos, ja sagriezts pirksts vai jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība
Piecas lietas, ko, iespējams, nezināji par farmaceita profesiju
„Mēness aptiekas” farmaceitu un ratiņkērlinga komandas spēlē uzvar draudzība
„Mēness aptieka” saņem starptautisko Best Places To Work sertifikātu
Darbu sākusi „Centrālās laboratorijas” filiāle Olainē
Vingrošana un speciāli pielāgoti vingrojumi pretsāpju terapijai
Par katru labdarības akcijā „Pērkot tu ziedo!” iegādāto RFF produktu divdesmit centus ziedo bēgļiem
Labestības tablete ikvienam
Medus sastāvs un īpašības mūsdienīgā skatījumā
Kolagēns – veselām locītavām un ādai
Kādi mēdz būt iemesli matu izkrišanai
Trīs mutes higiēnas vaļi jeb mutes dobuma higiēnas minimums
„Mēness aptiekas” komanda Rimi Rīgas maratonā skries kopā ar Bērnu un jauniešu parasporta apvienības jauniešiem
8 noderīgi padomi, kā izdzīvot pārgājienā tveicīgā laikā 5
Utis nešķiro mantisko stāvokli – no mazā asinssūcēja cieš miljoniem cilvēku 9
Man sāp mugura, bet ģimenes ārsts sūta pie fizioterapeita. Vai vingrojot, sāpes tiešām pazudīs?
Sirds pamazām zaudē jaudu. Kādi ir biežākie sirds mazspējas simptomi? 13
VIDEO. Pacients aizkustināts līdz asarām, kad terapijas zirgs mierīgi noliek galvu uz viņa krūtīm
Saulē apdegt var jebkura ķermeņa daļa. Deviņi padomi rīcībai 1
Pēc Egila Levita iniciatīvas, koalīcijas politiķi piekrīt pārskatīt uzturēšanās atļauju izsniegšanu Latvijā
Uzņēmējiem vairs nebūšot jāapmaksā OIK. Reirs sola nodokļos iekasēto naudu laist atpakaļ iedzīvotājiem
Daļa skolas esot nogaidošas, kamēr citas beztermiņa streikā cīnīsies par pedagogu tiesībām uz cienīgu atalgojumu 4
Jūtami augusi summa, kas mūsu sabiedrībā esot nepieciešama “visu sapņu piepildīšanai”: no 1164 eiro 2000. gadā līdz 3759 eiro – tagad 11
FOTO. Izsmalcināta publika un stāvovācijas: Ikšķiles estrādē izskanējis prestižais Operetes festivāls 6
FOTO. “Mums bija pašiem savs vasaras festivāls Ventspilī!”: “Prāta Vētra” Reņķa dārzā nospēlē krāšņu koncertu
Būvnieki joprojām grēko ar būvdarbu kvalitāti: konstatēti pārkāpumi 30% no visiem apsekotajiem objektiem
“Mēs nevēlamies, ka krievi izbauda mūsu radītās vērtības.” Pakrojas muižas īpašnieki atsakās apkalpot Krievijas tūristus
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
TV24 #SIF_MAF2022. “Metam visus tos cilvēkus laukā, tad jau arī Irānu var nodēvēt par terorisma valsti!” Tiešajā ēterā spraiga diskusija par Krieviju
21:40
Pēc Egila Levita iniciatīvas, koalīcijas politiķi piekrīt pārskatīt uzturēšanās atļauju izsniegšanu Latvijā
21:10
Tropiskā naktī nebūs viegli izgulēties
21:04