Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: AFP/SCANPIX/LETA

Ar slimnīcas ārstu konsīlija atzinumu nepietiks, vajadzēs vēl vienu. Kompensāciju pretendentus pamatīgi izsijās 125

Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

“Bērnu un sieviešu apavi, maciņš ar bērna brošiņu, matu ķemmes un kauli, kauli, kauli”: Baldones mežā atrasti zvērīgi nogalinātie ebreji
VIDEO. Neapstādināmais zāles pļāvēja robotiņš – “traģikomiski” kadri no Igaunijas
Sinoptiķi nāk klajā ar prognozēm nākošajai nedēļai – vai vasara tiešām beigusies?
Lasīt citas ziņas

 

Veselības ministrijas (VM) izstrādātajā noteikumu projektā par kompensāciju izmaksu cilvēkiem, kuriem pēc vakcinācijas pret Covid-19, sākot no 2020. gada 28. decembra, radušās vidēji smagas vai smagas blaknes, ir iekļautas tādas prasības, kas būs grūti izpildāmas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja pacientam universitātes slimnīcas ārstu konsīlijs, kurš izvērtē ģimenes ārstu iesniegumus par viņu pacientiem radītajām vakcīnu blaknēm, būs atzinis, ka veselības sarežģījumi ir tikai vakcīnas izraisīti, tad tas vēl nebūs kā pamats kompensācijas saņemšanai. Vajadzēs vēl vienu atzinumu, kurš būs jāsniedz Zāļu valsts aģentūras (ZVA) izveidotajai komisijai, kurā būs jāiekļauj pārstāvji no Slimību profilakses un kontroles centra, Veselības inspekcijas un ārstu profesionālajām organizācijām. Paredzēts, ka noteikumi varētu stāties spēkā, sākot no maija.

Kompensāciju varēs saņemt tikai tādas personas, kurām pēc pirmās vai otrās vakcīnu devas, vai balstvakcinācijas būs radušies ilgstoši veselības traucējumi vai uz mūžu paliekoši veselības traucējumi, kuru dēļ ir zudušas darba spējas un dzīves kvalitāte. Šāda iespēja tiks dota arī nāves gadījumā mirušā tuviniekiem.

Ministrija anotācijā brīdina, ka tie gadījumi, kas izskanējuši plašsaziņas līdzekļos, neesot uzskatāmi par smagu vai vidēji smagu kaitējumu. Ar to netieši tiek pateikts, ka šiem cilvēkiem nav izredzes saņemt ārstniecības izdevumus par Covid-19 vakcīnas blakusparādību seku ārstēšanu.

Noteikumu projektā ir norādīts, ka uz kompensācijas saņemšanu ir iespējams pretendēt tikai tad, ja medicīniski tiks apstiprinātas tikai tās blakusparādības, kas ir iekļautas zāļu aprakstā.

Turklāt jāpastāv arī nosacījumam, ka pacienta veselības stāvoklis kopš potes saņemšanas 26 nedēļu laikā nav uzlabojies. Bet turpat ministrija ir norādījusi, ka daudzi veselības traucējumi varot būt neizzināti – tos neesot iespējams izdarīt ar šā brīža zināšanām un tehnoloģiju. Tātad šādos gadījumos nevarēs atklāt ziņotās blakusparādības iespējamo cēloņsakarību ar Covid-19 vakcīnu.

Būtisks kritērijs kompensācijas saņemšanai būs tas, vai pacients ir bijis stacionēts. Tiesa, netikšot apieti arī tie, kuri ārstējušies ambulatori, tomēr, kā norāda ministrija, vidēji smagi vai smagi veselības sarežģījumi ar lielu iespējamību tiek ārstēti slimnīcā.

“Man ir bijuši vairāki neiroloģiskie pacienti, kuri ieradušies ambulatorajās pieņemšanās pēc nopietnu neiroloģisko komplikāciju ārstēšanas slimnīcā,” pastāstīja neiroloģe un imunoloģe, Rīgas Stradiņa universitātes docente un VM galvenā speci­āliste neiroloģijā Viktorija Ķēniņa.

Saeimas deputāte un bijusī veselības ministre Anda Čakša uzskata, ka no medicīniskā viedokļa būtu korekti, ja tie cilvēki, kuriem ir radušies pamatīgi sarežģījumi pēc vakcinēšanās pret Covid-19, operatīvi saņemtu pilnu ārstniecības kursu, ka viņiem nebūtu pašiem jāmeklē, kur ko izdarīt, ka viņiem būtu savs koridors, jo, lai tiktu pie speciālistiem, ir jāgaida mēnešiem rindā.

 

Rada interešu konfliktu ZVA

Ministru kabineta noteikumu tapšanas laikā ir radušās domstarpības starp ministriju un tās pakļautības iestādi Zāļu valsts aģentūru, jo ministrija vēlas uzticēt aģentūrai funkciju, kas būtu jāveic Ārstniecības riska fondam, kas atrodas Veselības inspekcijas (VI) paspārnē, proti, veselības kaitējuma kompensācijas apmēra noteikšanu, kā arī izmaksu. Šim nolūkam paredzēts izveidot astoņas jaunas amata vietas (četriem ārstiem ekspertiem un četriem juriskonsultiem). Ministrija viņu atalgojumam pieprasījusi vairāk nekā 163 tūkstošus eiro gadā.

“Zāļu drošuma uzraudzība, ko šobrīd veic ZVA, un plānotā nodarītā kaitējuma pacienta veselībai individuāla vērtēšana ir divi neatkarīgi procesi, kuriem būtu jānodrošina nošķirtība. Blakusparādību ziņojumu vērtēšana nedrīkst tikt pakārtota citiem mērķiem, kā vien jaunas zāļu drošuma informācijas apzināšanai, izvērtēšanai, iekļaušanai lietošanas instrukcijā un zāļu aprakstā, un veselības aprūpes speciālistu un iedzīvotāju informēšanai par zāļu drošāku lietošanu, kā arī veicamajiem piesardzības pasākumiem. Līdz ar to zāļu drošuma vērtēšana ir pilnīgi atšķirīga no tā, kā tiek noteikts nodarītais kaitējums pacienta veselībai,” skaidroja ZVA pārstāve Dita Okmane.

Par MK noteikumiem atbildīgā amatpersona VM valsts sekretāre Indra Dreika iepriekš bija VI direktore, un neoficiāla informācija liecina, ka viņa parūpējusies, lai šādā veidā inspekcija tiktu pasargāta no papildu slodzes. Bet VM sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājs Oskars Šneiders šādu ministrijas rīcību skaidro ar to, ka kompensācijas apmēra noteikšanai un izmaksai par veselībai nodarīto kaitējumu pēc vakcinēšanās nav ne vēsturiskas pieredzes, ne iedibinātu prakšu un ka kaitējuma konstatācija, kas radusies Covid-19 vakcīnas rezultātā, ir jauna funkcija jebkurā valstī, kura ir izvēlējusies sabiedrībai nodrošināt šādu garantiju.

 

Neizvērtē citu valstu pieredzi

Diemžēl VM nav izvērtējusi citu valstu pieredzi, piemēram, noskaidrojusi to, ka Igaunijā ar kompensācijas aprēķiniem un izmaksu nodarbojas šim nolūkam speciāli radīts fonds, un arī citās valstīs ir izveidotas struktūras, kas nav saistītas ar iestādēm, kas vērtē zāļu drošumu.

SAISTĪTIE RAKSTI

Šāda iestāde, kas pieņem lēmumus par zālēm, nedrīkst būt saistīta ar pacienta veselībai nodarītā kaitējuma izvērtēšanu un naudas izmaksām pacientiem. Uz šo būtisko interešu konfliktu norādījusi arī Eiropas Zāļu aģentūra, kura uzskata, ka šādā gadījumā Latvijā vairs netiks nodrošināts, ka zāļu drošuma uzraudzība ir neatkarīga un objektīva ZVA funkcija.

Turklāt jāņem vērā, ka pēdējā gada laikā ZVA jau tā ir pamatīgi pieaugusi darba slodze – saņemto zāļu iespējamo blakusparādību ziņojumu skaits ir pieaudzis desmit reižu. Aizvadītajā gadā par Covid-19 vakcīnām vien ir saņemti teju 3000 blakusparādību ziņojumu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Kādas ir “burvju zāles” – rasaskrēsliņa dziedināšanas spējas?
Uzmundrinoši zaļais brokolis: gan salātos, gan konservos un pat ar muskatriekstiem
Ledusskapī uzglabājamas arī noteiktas zāles
Viss būs labi, jo kombinētā balstvakcīna jau ir izgudrota, apgalvo Ģimenes Ārstu asociācijas vadītāja
“Bērnu un sieviešu apavi, maciņš ar bērna brošiņu, matu ķemmes un kauli, kauli, kauli”: Baldones mežā atrasti zvērīgi nogalinātie ebreji
VIDEO. Neapstādināmais zāles pļāvēja robotiņš – “traģikomiski” kadri no Igaunijas
Sinoptiķi nāk klajā ar prognozēm nākošajai nedēļai – vai vasara tiešām beigusies?
700 kg smagas govis pakārtas vertikālā stāvoklī, ķermenī ne grama asiņu: ASV masveidā nogalināti lopi
“Davai, noslēdzam mieru, lai krievi beidz bumbot un tad viss būs kārtībā…”: daudzi tā uzskata, pārliecināts ir Ivars Ījābs
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
“Mēness aptieka” – labākā darbavieta Latvijā. Ko nozīmē šāda apbalvojuma iegūšana?
Mēness aptieka: 14% Latvijas iedzīvotāju šogad nesvinēs Jāņus
Mēness aptieka: Gandrīz pusei aptaujāto Latvijas iedzīvotāju dzēriens Nr.1 Jāņos būs alus
21% “Centrālajā laboratorijā” testēto ērču šogad konstatēta Laimas slimība
„Mēness aptieka”: uz mājām vai biroju aptiekas produktus tagad var piegādāt „Wolt”
Ar Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas attīstības biedrības atbalstu Ukrainas iedzīvotāji Mēness aptiekās varēs iegādāties recepšu medikamentus 10 000 eiro apmērā
Lielākajai aptaujāto daļai nav pietiekamas informācijas par savu vecāku sirds veselību
Bērniem jāzina rīcība gadījumos, ja sagriezts pirksts vai jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība
Piecas lietas, ko, iespējams, nezināji par farmaceita profesiju
„Mēness aptiekas” farmaceitu un ratiņkērlinga komandas spēlē uzvar draudzība
„Mēness aptieka” saņem starptautisko Best Places To Work sertifikātu
Darbu sākusi „Centrālās laboratorijas” filiāle Olainē
Vingrošana un speciāli pielāgoti vingrojumi pretsāpju terapijai
Par katru labdarības akcijā „Pērkot tu ziedo!” iegādāto RFF produktu divdesmit centus ziedo bēgļiem
Labestības tablete ikvienam
Medus sastāvs un īpašības mūsdienīgā skatījumā
Kolagēns – veselām locītavām un ādai
Kādi mēdz būt iemesli matu izkrišanai
Trīs mutes higiēnas vaļi jeb mutes dobuma higiēnas minimums
„Mēness aptiekas” komanda Rimi Rīgas maratonā skries kopā ar Bērnu un jauniešu parasporta apvienības jauniešiem
Galveno nosacījumu komplekss ikdienas sportošanai, nekaitējot locītavām
jauninājumi ērtībai pamazām top par ierastu ikdienu aptiekā
Ja locītavas smeldz no pārslodzes
Piens, lakrica vai šokolāde. Ar ko varētu konfliktēt tavas zāles
Mēness aptieka: Visbiežāk iedzīvotājiem ārsta palīdzība nepieciešama sadzīves un sporta traumu dēļ
Labestības tablete ikvienam
Vai uzturs apgādā ar visu, kas tavam organismam vajadzīgs?
Sāp mugura. Tableti, ortozi, masāžu vai tomēr pie ārsta
Atzīmējot Latvijas olimpiskā un paralimpiskā sporta sasniegumus
Kāpēc D vitamīns ir visbiežāk apspriesto uztura bagātinātāju topā
Veselība dārgāka, kaut tādēļ E-cigarešu tirgotājiem iestāsies smagi laiki
Sarežģītā saules aizsardzības aritmētika
“Vislielākā nelaime ir ar uztura bagātinātājiem.” Ārste par to, kādu postu var nodarīt “brīnumlīdzekļi”
Ko saka zinātnieki, vai koronavīruss rudenī vairs nespēs izraisīt epidēmijas vilni?
Kā atpazīt aplamības un patiesību par sirds veselību
Garšīgas svētku receptes cukura diabēta pacientiem
“Davai, noslēdzam mieru, lai krievi beidz bumbot un tad viss būs kārtībā…”: daudzi tā uzskata, pārliecināts ir Ivars Ījābs
FOTO. Kopenhāgenā tirdzniecības centrā sākusies apšaude – ievainoti vairāki cilvēki
“Bērnu un sieviešu apavi, maciņš ar bērna brošiņu, matu ķemmes un kauli, kauli, kauli”: Baldones mežā atrasti zvērīgi nogalinātie ebreji
FOTO. Politiķi ļaujas disko ritmiem sarunu festivālā “Lampa”
“Partijas cīnās par to, lai uzvarētu, nevis tauta dzīvotu labāk,” Horens Stalbe par to, ka uz “saulainu nākotni” ved tikai monarhija
Raidījums skaidro: par kurām partijām Latvijas pilsoņi gatavi balsot?
VIDEO. “Mums nav jācenšas izpatikt krieviem Latvijā”, mudina Arnis Blodons
FOTO. Likteņupes krastā, ar bagātu vēsturi, vairākkārt atjaunota, upurēta Rīgas HES celtniecībai – leģendārais Salaspils Svētā Jura baznīcas stāsts
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
FOTO. Kopenhāgenā tirdzniecības centrā sākusies apšaude – ievainoti vairāki cilvēki
21:55
Sliktas ziņas no Ukrainas – ukraiņu karaspēks pēc smagām kaujām svētdien atstājis Lisičansku
21:20
Raidījums skaidro: par kurām partijām Latvijas pilsoņi gatavi balsot?
20:43