Publicitātes foto

#DzivoDzivi: Bērnu un jauniešu parasporta attīstībai reģionos jauna stratēģija 0

Latvijas Paralimpiskā komiteja (LPK) sadarbībā ar “Mēness aptieku” pirms neilga laika ir sākusi īstenot jaunu stratēģiju bērnu un jauniešu parasporta attīstībai reģionos. Par to septembrī tiekoties ar Valsts prezidenta kundzi Andru Levitu, informēja Latvijas Paralimpiskās komitejas prezidente Daiga Dadzīte.

Pirmais pilotprojekts jau uzsākts

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Pilī valda haoss”: izskanējušas runas, ka karaliene Elizabete II tronī varētu iecelt princi Viljamu, apejot princi Čārlzu 11
15 stundas
LE
LETA
Laukos
“Nevīžīgi, uzdzīvojoši kolēģi.” Verdzībā apsūdzētā “Aduga” darbinieki runā par darbiniekiem, kuri sūdzējās 139
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
“Pēc visiem rādītājiem situācija kļūst arvien sliktāka.” Rīt varētu lemt par jauniem ierobežojumiem 22
7 stundas

Stratēģija paredz līdzfinansēt bērnu un jauniešu parasporta nodarbības Latvijas reģionos, iesaistot šādu treniņnodarbību nodrošināšanā vietējās pašvaldības un sporta aktīvistus.

Līdzfinansējuma saņemšanas iespējas Latvijas Paralimpiskā komiteja var nodrošināt, pateicoties valsts budžeta finansējumam un “Mēness aptiekai”, kas šogad kļuva par LPK ģenerālsponsoru.

Pirmais šāda veida sadarbības pilotprojekts ir uzsākts Daugavpilī – otrā lielākajā Latvijas pilsētā, kam sekos sarunas arī ar citām Latvijas pašvaldībām.

“Mēness aptiekas” pārstāvis, veselības uzņēmumu grupas „Repharm” ģenerāldirektors Dins Šmits norāda: “Kopīgi lolotā jaunā stratēģija bērnu un jauniešu parasporta attīstībai Latvijas reģionos ir joma, kurā vienojas divas būtiskas mūsu valsts izaugsmei nozīmīgas prioritātes – rūpes par veselību un atbalsts izglītībai. „Mēness aptiekas” kā Latvijas Paralimpiskās komitejas ģenerālsponsors vēlreiz apliecina savu atbalstu un līdzdalību, palīdzot risināt arī tās vajadzības, kuru realizācijai ar valsts finansējumu vien nebūtu lemts īstenoties.”

Sportošanas iespējām ir jābūt pieejamām ikvienam

Publicitātes foto

Valsts prezidenta kundze Andra Levite ir pozitīvi novērtējusi Latvijas Paralimpiskās komitejas sadarbībā ar “Mēness aptieku” uzsākto jauno stratēģiju bērnu un jauniešu parasporta attīstībai Latvijas reģionos, kā arī paveikto Latvijas Paralimpiskā sporta centra projekta īstenošanā.

Viņa izteica cerību, ka šis “ilgi gaidītais projekts gūs atbalstu no valsts puses un varēs tikt īstenots”.

Valsts prezidenta kundze ir uzsvērusi: “Sporta iespējām jābūt pieejamām ikvienam. Tādēļ gan esošās sporta infrastruktūras pielāgošana cilvēku ar invaliditāti vajadzībām, gan Paralimpiskā sporta centra izbūve Latvijā ir ļoti svarīga. Satraucoši, ka šobrīd Latvijā nav nevienas sporta būves, kas būtu pilnībā pielāgota cilvēku ar invaliditāti vajadzībām. Šai sabiedrības daļai tas nav tikai brīvā laika pavadīšanas iespēju jautājums, bet veselības un dzīvotspējas jautājums”.

Jāpārvar infrastruktūras nepieejamība

Bērnu un jauniešu parasporta apvienības prezidente Natālija Novikova, pie kuras uz treniņiem ik nedēļu nāk bērni un jaunieši, kam bijusi cerebrālā trieka vai diska trūce dzemdību laikā, atgādina, ka “regulārs sports šiem bērniem nepieciešams ne tikai fiziskai attīstībai, bet arī lai sniegtu nepieciešamo slodzi smadzeņu darbībai un attīstītu reakciju.

Šie bērni daudz laika pavada rehabilitācijas centrā “Vaivari”, kur māca un parāda, kādi vingrinājumi un kustības nepieciešamas, lai stiprinātu ķermeni. Taču pēc tam ir nepieciešams regulāri praktizēt šos vingrinājumus.

Katram bērnam ir vajadzīga individuāla programma. Un ne katrai ģimenei ir iespēja to nodrošināt pašu spēkiem mājās. Tādēļ pastāvīga šādu treniņnodarbību pieejamība ir ļoti svarīga.

Rezultāti un bērnu attīstības progress no šādām nodarbībām ir ievērojams”. Šobrīd uz apvienības organizētajām nodarbībām galvenokārt brauc bērni un jaunieši no Rīgas, Pierīgas, Līgatnes, Vangažiem un Ogres.

Natālija atzīst, ka šādu treniņnodarbību nodrošināšanai problēma ir infrastruktūras trūkums, kā arī finansējuma trūkums profesionālu treneru darba apmaksai.

Šobrīd Rīgā apvienība darbojas, pateicoties LPK un Latvijas Tenisa savienības līdzfinansējumam, t/c “Domina Shopping” atbalstam, kā arī “Elektrum” Olimpiskā centra un Tenisa kortu “ENRI” pretimnākšanai ar draudzīgākām cenām.

Vienlaikus treniņnodarbības var notikt tikai vienu reizi nedēļā, jo apvienība par treniņa laiku esošajā sporta infrastruktūrā konkurē ar visām citām sporta organizācijām un sabiedrības daļām, un biežākiem treniņiem vienkārši trūkst telpu. Tādēļ arī Natālija ļoti cer, ka Latvijā tiks izbūvēts Paralimpiskais sporta centrs.

Viņa aicina arī reģionu iedzīvotājus būt aktīvākiem un meklēt sporta iespējas.

Vienlaikus viņa atzīst, ka reģionos arī ir ļoti aktuāla sporta infrastruktūras nepieejamības problēma – bieži vienīgā sporta telpa ir vietējās skolas sporta zāle, kur lielākoties nav iespējams iekļūt ar ratiņkrēslu, jo līdz tai ved kāpnes, vai arī skolā nav cilvēkiem ar invaliditāti pielāgotu labierīcību.

Taču reizēm pieejamībai vajadzīgi vien nelieli uzlabojumi, ko var paveikt, ja ir pieprasījums no vietējo iedzīvotāju puses un atsaucība no pašvaldības vai skolas.

Tādēļ arī viņa ļoti pozitīvi vērtē LPK uzsākto bērnu un jauniešu parasporta attīstības stratēģiju reģionos, jo tas varētu saaktivizēt reģionu iedzīvotājus.

Problēmas ar treniņu iespējām ir arī profesionālajiem parasportistiem

Latvijas Paralimpiskās komitejas prezidente Daiga Dadzīte atgādina, ka arī profesionālie parasportisti šobrīd Latvijā regulāri sastopas ar piemērotu treniņu vietu trūkuma problēmu.

“Sportisti un viņu treneri mēģina radoši risināt šo problēmu, trenējoties gan Rīgas parkos, skolu stadionos, gan kaimiņu zālājos, vecu rūpnīcu telpās u. tml. Bērnu un pieaugušo organizācijas par iespēju izkustēties sporta telpās konkurē ar visām citām sabiedrības grupām un visiem Latvijā pieejamajiem sporta veidiem.

Ļoti lielā mērā šo situāciju risinātu Paralimpiskais sporta centrs, kas ir kritiski vajadzīgs profesionālajiem sportistiem un sacensību organizēšanai, kā arī sniegtu iespēju organizēt vairāku dienu nodarbības un treniņnometnes bērniem no visas Latvijas, jo tajā ir paredzētas arī naktsmītnes,” saka D. Dadzīte.

LPK ģenerālsekretāre Liene Apine paudusi nožēlu, ka Paralimpiskā sporta projekta tālākā virzība šobrīd ir iesprūdusi valsts birokrātiskajos gaiteņos un cer, ka to tomēr būs iespējams īstenot.

Latvijas Paralimpiskā komiteja (LPK) ir biedrība, kas atbild par sportu cilvēkiem ar invaliditāti Latvijā ar mērķi attīstīt un popularizēt paralimpisko kustību.

Tās uzdevums ir nodrošināt paralimpisko sportistu dalību nacionālās un starptautiskās sacensībās, kā arī pārstāvēt to intereses gan Latvijā, gan starptautiskā līmenī.

Saistītie raksti

LPK pārziņā ir arī neparalimpiskie sporta veidi jeb pielāgotais sports. Šobrīd Latvijas Paralimpiskās komitejas sastāvā ir 22 sporta federācijas, piedāvājot interesentiem nodarboties ar 23 atšķirīgiem sporta veidiem. Latvijas Paralimpiskās komitejas sadarbības partneri aptver arī nedzirdīgo sportu, kā arī Speciālo olimpiādi.

Latvijas Paralimpiskā komiteja ir Starptautiskās un Eiropas Paralimpiskās komitejas locekle.

Šogad “Mēness aptieka” kļuva par Latvijas Paralimpiskās komitejas ģenerālsponsoru. Saskaņā ar sadarbības līgumu “Mēness aptieka” trīs gadu periodā piešķir Latvijas Paralimpiskajai komitejai finansējumu 360 tūkstošu eiro apmērā – 120 tūkstošus katru gadu, ko paredzēts izmantot, lai atbalstītu paralimpiskā sporta attīstību Latvijas reģionos, veicinātu bērnu un jauniešu parasporta popularitāti, kā arī atbalstītu profesionālo sportistu sagatavošanos sacensībām un dalību starptautiska līmeņa sacensībās.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
“Olainfarm” ziedo līdzekļus Covid-19 analīžu aprīkojuma iegādei
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lietuvā ar jauno koronavīrusu inficējušies vēl 1192 cilvēki; seši miruši
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Veselības ministrija paziņo, kad Latvijā varētu būt pieejamas vairāku ražotāju vakcīnas pret Covid-19 5
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 uzliesmojums Salaspilī: mācības tagad būs attālināti
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Pilī valda haoss”: izskanējušas runas, ka karaliene Elizabete II tronī varētu iecelt princi Viljamu, apejot princi Čārlzu 11
15 stundas
LE
LETA
Laukos
“Nevīžīgi, uzdzīvojoši kolēģi.” Verdzībā apsūdzētā “Aduga” darbinieki runā par darbiniekiem, kuri sūdzējās 139
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
“Pēc visiem rādītājiem situācija kļūst arvien sliktāka.” Rīt varētu lemt par jauniem ierobežojumiem 22
7 stundas
DM
Daiga Mazvērsīte
Stāsti
Pasaulē nākšana Sibīrijā, smags darbs un atteiktā pilsonība. Izcilās dziedātājas Margaritas Vilcānes dzīvesstāsts 27
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Dāņu meteorologi nāk klajā ar prognozi ziemai un paziņo, kad gaidāma lielākā siltuma anomālija 16
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Igaunijā inficēšanās ar koronavīrusu apstiprināta vēl 232 cilvēkiem; četri miruši
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Atklāj, cik Rīgas izglītības iestādēs pagājušajā nedēļā konstatēta saslimšana ar Covid-19
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Svētdien Latvijā atklāti 116 Covid-19 gadījumi, bet miruši deviņi saslimušie
13 stundas
Ieva Ēvalde
Ziņas
Gudri izmukt no ātro kredītu “cilpas”: kā koronavīruss izmainījis Latvijas iedzīvotāju paradumus 9
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Titled” noraida pretenzijas par piegādāto respiratoru neatbilstību prasībām 1
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 vakcīna: vai Latvijā tā visiem pietiktu, kā palīdzētu un ko domā infektologs 15
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Nosaukti “Spēlmaņu nakts” balvu ieguvēji
56 minūtes
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Cepumu magnāts – cilvēku tirgotājs? Pašvaldībā neesot bijuši nekādi signāli par briesmu lietām uzņēmumā 5
3 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
“Reiboņi, tirpas rokās un kājās. Nevarēju vairs nostāvēt. “Covid-19 pacienta Austra stāsts 1
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Viņi īsti nenožēlo izdarīto.” Dati ir satraucoši: par pedofilu upuriem kļūst arvien jaunākas personas
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Pēc visiem rādītājiem situācija kļūst arvien sliktāka.” Rīt varētu lemt par jauniem ierobežojumiem 22
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Premjers skaidro, vai 6. decembrī varētu pārtraukt ārkārtējo situāciju 5
8 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Sieviete mira mediķu rokās… Kaimiņi nespēj saprast, kā tik klusā ielā varēja notikt šāda traģēdija
3 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
Teātra pērļu zveja pandēmijas laikā. Kurās nominācijās bijuši karstākie žūrijas strīdi?
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Jehovas liecinieki” tiesājas ar Latvijas valsti 41
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Dāņu meteorologi nāk klajā ar prognozi ziemai un paziņo, kad gaidāma lielākā siltuma anomālija 16
2 dienas
DM
Daiga Mazvērsīte
Stāsti
Pasaulē nākšana Sibīrijā, smags darbs un atteiktā pilsonība. Izcilās dziedātājas Margaritas Vilcānes dzīvesstāsts 27
1 diena
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Sagatavo augus ziemošanai, griež skujotus zarus, cērt kokus. Kas darāms dārzā no 23. līdz 29.novembrim
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Horens Stalbe gandrīz 50 gadu vecumā kļūs par tēti ceturtajam bērnam 11
Intervija 1 diena
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Kāda materiāla gultas veļu izvēlēties?
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Zigrīda, Zigfrīda un Zigrīds
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latvijā notiks vēl nebijis šovs: izdzīvo karantīnā!
15 stundas
LE
LETA
Laukos
“Nevīžīgi, uzdzīvojoši kolēģi.” Verdzībā apsūdzētā “Aduga” darbinieki runā par darbiniekiem, kuri sūdzējās 139
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Nosaukti “Spēlmaņu nakts” balvu ieguvēji
00:05
SK
Skaties.lv
Ziņas
Sieviete mira mediķu rokās… Kaimiņi nespēj saprast, kā tik klusā ielā varēja notikt šāda traģēdija
21:36
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Cepumu magnāts – cilvēku tirgotājs? Pašvaldībā neesot bijuši nekādi signāli par briesmu lietām uzņēmumā 5
21:18