Iveta Ķelle. Foto – LETA

Iveta Ķelle: “Cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem jau skolas vecumā jābūt regulārām nodarbībām par seksuālo un reproduktīvo veselību.” 21

Autors: Biedrības “Papardes zieds” vadītāja Iveta Ķelle

10. oktobrī ir Pasaules garīgās veselības diena, kad šim veselības aspektam tiek pievērsta īpaša vērība. Taču joprojām ne visi ir gatavi par to runāt skaļi.

LE
LETA
Ziņas
Slimnīca atklāj, ar kurām vakcīnām potējušies Covid-19 pacienti, kas ir nonākuši stacionārā 132
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pret stulbo arī paši dievi cīnās veltīgi!” Šadurskis uzskata, ka skolotāju atklātajai vēstulei vieta miskastē 232
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Deputāts atklāj, vai pēc 15. novembra vakcinētie iedzīvotāji varēs atgriezties normālā dzīvē 137
1 diena
Lasīt citas ziņas

Arī seksualitāte un viss, kas ar to saistīts, ir viena no tēmām, par kuru reti kurš ir gatavs runāt atklāti. Starp mums ir daudz cilvēku, ar kuriem par viņu seksualitāti kopš mazotnes, atbilstoši vecumam un izpratnes līmenim, vajadzētu runāt daudz tiešāk un biežāk nekā ar pārējiem. Tie ir cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem.

Kāpēc tas ir tik svarīgi? Pētījumi apliecina, ka cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem ir pat trīs reizes lielāks risks tikt seksuāli izmantotiem, nekā viņu vienaudžiem bez traucējumiem. Tāpat pētījumi rāda, ka jaunietes ar garīga rakstura traucējumiem daudz biežāk paliek stāvoklī un pēc bērna piedzimšanas ātrāk iestājas nākamā grūtniecība, nekā tas ir jaunietēm, kurām nav garīga rakstura traucējumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Runājot par cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem un piedāvājot nodarbības viņu izglītošanai, mēs saskaramies ar dubultu tabu tēmu. Mūsu sabiedrībā ne visi spēj konstruktīvi runāt par to, kā reāli dzīvo cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem, kur nu vēl par to, ar kādam problēmām viņi un apkārtējie saskaras, ja ir jārisina jautājumi par viņu seksualitāti un seksuālo dzīvi,” atzīst Iveta Ķelle, biedrības “Papardes zieds” vadītāja.

Kā runāt un radīt
Šoruden biedrība “Papardes zieds” projekta “Jauniešu ar garīga rakstura traucējumiem seksuālās un reproduktīvās veselības un tiesību aizstāvība 2021. gadā’’(Sabiedrības integrācijas fonda projekts) veikusi pētījumu. Tajā intervēti ne tikai pašijaunieši, bet arī darbinieki, kuri strādādienas aprūpes centros, sociālās aprūpes centros, pusceļa mājās, grupu mājās un dzīvokļos cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem.

Nereti viņi ir vienīgie, kuri sniedz šiem bērniem un jauniešiem zināšanas par viņu ķermeņa uzbūvi, higiēnu, dzimumu atšķirībām, masturbāciju, dzimumattiecībām un izsargāšanos.Atsevišķu projektu ietvaros darbinieki tiek apmācīti, kā ar saviem klientiem runāt par seksuālo un reproduktīvo veselību, bet tās ir kampaņveidīgas, nevis konsekventas mācības. Bērniem un jauniešiem ar garīga rakstura traucējumiem nodarbības par šo jautājumu diemžēl joprojām notiek tikai pēc iestāžu iniciatīvas.

Vairāki intervētie centru un grupu dzīvokļu darbinieki stāstīja, ka nezina, kā praktiski sniegt seksuālo izglītību, bet jaunieši ar garīga rakstura traucējumiem bieži vēršas pēc padoma: “Ir vajadzīgas apmācības, kā runāt. Un lielākā daļa tieši vecāka gada gājuma kolēģu diemžēl par šīm tēmām runā ar grūtībām, bet ir arī izņēmumi –daži to spēj.”

Cita darbiniece atzīst: “No sākuma jau bija grūti, kad man, gados jaunai, ar vīrieti ir jārunā par tādām lietām. Protams, no sākuma jutos neērti. Bet tā ir reāla dienas sastāvdaļa. Tev ir jāparunā gan par higiēnu, gan par ētikas normām, gan par to, ka tai jābūt abpusējai vēlmei, un, ka tam nav jābūt kaut kur ārā krūmos, bet istabiņā vai speciālā istabiņā.”

Vairākos sociālas aprūpes centros ir istabiņas, kur klienti var netraucēti stāties dzimumattiecībās, viņiem tiek piešķirti prezervatīvi. Bet svarīgi, vai tie tiek izmantoti, vai tiek lietoti pareizi.Tas kādam ir jāiemāca. Daudziem šķiet, ka cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem seksuālā dzīve nav svarīga, daļēji tā ir taisnība.

Traucējumi ietekmē dzīvi dažādi un ir cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem, kuriem nav intereses par attiecībām un dzimumdzīvi, bet citiem, savukārt, ir paaugstināta interese par seksu. Bet visiem, kuriem ir kaut cik saglabāts intelekts, jau kopš mazotnes ir daudzas reizes vieglā valodā jāstāsta un jārāda, kā rūpēties par ķermeņa higiēnu, kā saprast kādas izmaiņas pieaugot notiek ar ķermenī un to, kādās situācijas drīkst un kādāsnedrīkstļaut aizskart savus dzimumorgānus.

Tāpat, apzinoties, ka daudziem būs sarežģīti veidot attiecības, jāiemāca, kā un kur masturbēt, lai seksuālas dziņas, kas piemītgandrīz visiem, neradītu lieku agresiju un nepatīkamassituācijas. Ne vienmēr centru darbinieki zina, kā labāk to izdarīt: “Bija tāds runātīgs puisis, nu, viņš stāstīja, ka viņš masturbē, bet viņš nespējot nobeigt. Teicu, ka jāmēģina citādi to darīt. (…)Un es parasti mēģinu caur humoru atbildēt, ir vairāk jāpiedomā par kādu skaistu meiteni. Runāt ir viens. Bet kā paskaidrot klientam, kas ne dzird, ne runā?”

Regulāras nodarbības arī bērniem, jauniešiem un vecākiem
Pētījuma ietvaros veiktajās intervijās daži jaunieši nevarēja definēt, ko vēlētos uzzināt par seksu, daži arī atzina, ka nemeklē informāciju. Savukārt tie, kas informāciju meklē, stāstīja, ka visbiežāk izmanto internetu, uzdod jautājumus darbiniekiem vai apspriežas ar draugiem.

Ne vienmēr jaunieši spēj patstāvīgi atrast atbildes uz jautājumiem, kas viņus satrauc vai interesē.Jaunieši atzina, ka, uzdodot jautājumusdarbiniekiem, ir saņēmuši gan izsmeļošas atbildes, gan noraidošu attieksmi: “Tie ir tavi intīmie jautājumi”. Tas vēlreiz norāda, cik svarīga ir cilvēku ar garīga rakstura traucējumiem un apkārtējoizglītošana par seksuālo un reproduktīvoveselību.

“Bērniem un jauniešiem un ar garīga rakstura traucējumiem, kuriem nav daudzas reizes viņiem saprotamā veidā izstāstīts, kā jārūpējas par savu ķermeni, kāpēc nevajag iet līdzi svešiniekiem un kāpēc nedrīkst ļaut citiem aizskart savus dzimumorgānus, var pat nebūt skaidrs, kas ar viņiem noticis, ja bijušas seksuālas attiecības. Liela nozīme ir bērnu ar garīga rakstura traucējumiem vecāku izglītošanai.

SAISTĪTIE RAKSTI

Ja bērns iet skolā, kur apgūst zināšanas pēc specialās programmas, varbūt viņam kaut ko iemāca par seksuālo un reproduktīvo veselību, bet svarīgi arī, lai mājās par to līdzīga veidā runā vecāki. Citādi bērnam, kuram tāpat nav viegli uztver visu stāstīto un rādīto, var rasties liels apjukums.

Tāpēc optimāli būtu, ja visās skolās, kur pēc speciālas programmas mācas bērni ar funkcionāliem traucējumiem, būtu regulāras nodarbības gan skolēniem, gan viņu vecākiem. Tas, protams, būtu nepieciešams visas skolās un visiem bērniem. Bet jo īpaši – bērniem ar garīga rakstura traucējumiem, kuri objektīvu informāciju par seksuālo un reproduktīvo veselību sev saprotamā veidā nevar atrast grāmatās un internetā,” uzsver Iveta Ķelle.

Šajā publikācijā paustais ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar LA.LV redakcijas redzējumu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
Bezdūmu nozares asociācija sāk kampaņu pret neatļautu e-cigarešu popularizēšanu 4
2 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Ārste skaidro var vai nevar vakcinēties, ja ir dažādas veselības problēmas 27
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lai iekļūtu ārstniecības iestādē, ikvienam būs jāveic Covid-19 “ātrais tests”. Cik ilgi būs šāda kārtība? 55
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Vai vakcīna ietekmē vēža šūnas? Skaidro Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja 16
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Slimnīca atklāj, ar kurām vakcīnām potējušies Covid-19 pacienti, kas ir nonākuši stacionārā 132
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pret stulbo arī paši dievi cīnās veltīgi!” Šadurskis uzskata, ka skolotāju atklātajai vēstulei vieta miskastē 232
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Deputāts atklāj, vai pēc 15. novembra vakcinētie iedzīvotāji varēs atgriezties normālā dzīvē 137
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
“Šis cilvēks ir ļauns un, iespējams, mentāli slims”: deputāts Artuss Kaimiņš brīdina par Gobzemu 66
8 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
Jauns spēlētājs fiktīvās deklarēšanās spēlītei. Nākamgad augs nodoklis 38
14 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptiekas” atvērtas jau no septiņiem rītā 1
9 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Kur vīrusa daļiņu ir vairāk un pastāv lielāks risks inficēties? 5
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilā vakcinācijas punkta izbraukumiem liels pieprasījums jau pirmajā nedēļā 5
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Ceļazīmes sadzīvošanai ar gada tumšo laiku 1
5 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Mūsu jaunajā realitātē konsultācijas tiešsaistē ir farmaceitiskās aprūpes daļa 3
19. oktobris, 2021
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 12
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
14. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
13. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Monas Lizas pieskāriens sievietes intīmajai veselībai 3
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vidusjūras diēta un C vitamīns un locītavu veselības ābecē 2
20. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Sāpju vietā jaunas locītavas 3
17. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šogad gripas sezona varētu būt smaga, tai jāsagatavojas 8
15. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Lieldraugs “Mēness aptieka” sveic Aigaru Apini ar panākumiem Tokijā 5
1. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” maratonā īpaši atbalsta aktīvos seniorus 3
30. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Paralimpieši saņem iedvesmojošus sveicienus pirms startiem Tokijā 1
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ja skrienot atgadās trauma
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bērns un viedierīces: kā pasargāt acu veselību? 3
25. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Puse Latvijas iedzīvotāju izjūt locītavu un muskuļu sāpes, bet palīdzību meklē vien retais 21
24. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās? 2
17. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Ceļavārdi pirms paralimpiskajiem startiem Tokijā 1
10. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja pārslogots vai sasists sāp plecs 1
10. augusts, 2021
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Kustību amplitūdas nozīme un citi padomi locītavu veselībai 2
6. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
uzturēt savu seksuālo veselību labā formā un pārliecināties, vai intīmajā sfērā viss “strādā kā pulkstenis”? 6
2 dienas
LA
LA.LV
Uncategorized
Helmuts Bēķis: Prostatas vēža politika Latvijā – sagaidīt metastāzes un tad sākt ārstēšanu 8
2 dienas
LA
LA
Veselam
Ārsts skaidro, kas notiek ar imunitāti pēc 180 dienām, pacientam izslimojot Covid-19 93
3 dienas
LE
LETA
Veselam
Paaugstinoties Covid-19 izplatības rādītājiem, iedzīvotājiem pieaug arī bezcerības un bezspēcības sajūtas 96
3 dienas
LE
LETA
Veselam
Aptaujā noskaidrots, cik liela daļa cilvēku veic Covid-19 testu, sajūtot saaukstēšanās simptomus 38
4 dienas
LE
LETA
Veselam
70% Latvijas iedzīvotāju organismā trūkst nozīmīgs elements, atklāj SPKC 125
5 dienas
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts mediķu mobilizācijas rīkojumu valdībā tomēr šonedēļ nevirzīs 3
35 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Kariņš: Saspīlējums starp veselības nozari un ministru ir kritisks 1
30 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Jelgavā iereibis vīrietis komandantstundas laikā bēg no policijas un tiek pie 100 eiro soda 6
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
Tirgotāju asociācija: Valdība mūs soda, ka pie mums strādā nevakcinēti cilvēki 23
2 stundas
DB
Dace Bumbiere
Stāsti
Iespējams, ūdens nemaz neeksistē! Respektablu zinātnieku paziņojums raisa jautājumu “jūru”
5 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Kariņš: Latvijai nav lielas izvēles, kā tikai vakcinētajiem atcelt “lokdaunu” paredzētajā datumā 95
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šobrīd daudzi draugi vairs nav draugi.” Vārpiņš par pandēmijas ieguvumiem un zaudējumiem 68
6 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Gadiem ilgā kapeņu senlietu sāga: vai skitu zeltu atdos Ukrainai vai Krievijai?
43 sekundes
LA
LA.LV
Ziņas
“Jaunā paaudze aug stulba.” Zaržeckis skaidro, kāpēc aizslēgt skolas ir liela kļūda 66
14 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Dārznieces padoms: kā “pārziemināt” garšaugus
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
No hercogienes par ASV prezidenti: Megana Mārkla turpina strādāt pie saviem ambiciozajiem plāniem 16
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Estrādes mūzikas zvaigzne Žoržs Siksna ar sievu iepazinies, kad viņai bija 16 gadi 14
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ralfs Nemiro: Enerģētikā jebkurš lēmums ietekmē mūsu nākotni turpmākos 15 gadus 12
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Profesors par to, vai “lokdauns” ietekmējis Covid-19 izplatības ierobežošanu. To pēc 15. novembra varēs atcelt? 29
10 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Koronavīruss premjerus pārvērš sālsstabos, ministrus paralizē – tie zaudē spējas rīkoties. Egila Līcīša feļetons 6
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Valdība ir nelokāma, ka 15.novembrī un attiecīgi 15.decembrī šis vakcinācijas pienākums stāsies spēkā,” brīdina ministrs 149
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Viņš noteikti nebija pelnījis to, ko viņš saņēma par savu viedokli.” Freimanis par Šimkus ierakstu un ņirgāšanos par pianistu 214
1 diena
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Gadiem ilgā kapeņu senlietu sāga: vai skitu zeltu atdos Ukrainai vai Krievijai?
19:20
DB
Dace Bumbiere
Stāsti
Iespējams, ūdens nemaz neeksistē! Respektablu zinātnieku paziņojums raisa jautājumu “jūru”
19:15
LE
LETA
Ziņas
Kurās pilsētās pieaudzis kovida inficēto skaits? 1
18:53