Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: Shutterstock

Covid-19: Nauda veselības aprūpei neaug kokos, bet slēpjas ēnu ekonomikā 0

Jaunu klīniski un ekonomiski efektīvu zāļu apmaksai vien onkoloģiskiem pacientiem ik gadu nepieciešami aptuveni 15 miljoni eiro, tomēr valsts budžetā

AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Abi zaudēja samaņu, bet pamodās tikai viens! Raitis karavīra formā uz motocikla notriec pensionāru, bet vainu neatzīst 124
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Internetā nopludināts video, kurā vairāki Latvijā pazīstami cilvēki redzami šņaucot baltu pulverīti 71
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Lietuvā bez sertifikāta veikalā nelaiž, vai Latvija varētu būt nākamā? Vanags par veikalu iespējamo bankrotu 75
11 stundas
Lasīt citas ziņas
jauno zāļu kompensācijai pērn atvēlēti tikai 6,6 miljoni eiro, kas nav pat puse no nepieciešamās summas,

aprēķinājušas onkoloģisko pacientu asociācijas. Savukārt būvniecības, lietotu auto tirdzniecības un apsardzes jomu pārstāvji lēš, ka tajās ēnu ekonomikas dēļ neiekasēto nodokļu kopējais apjoms krietni pārsniedz 200 miljonus eiro gadā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Situāciju nokaitē finansiālās vajadzības jaunā koronavīrusa pandēmijas ierobežošanai un pacientu ārstēšanai, atzinuši speciālisti.

Par to, kur rast nepieciešamo finansējumu veselības aprūpes un sociālajā budžetā, augstskolas RISEBA rīkotajā konferencē “Ēnu ekonomikā apslēptā nauda” diskutēja Valsts ieņēmumu dienesta (VID), Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS), vairāku nozaru organizāciju pārstāvji un augstskolas profesori.

Infografika: publicitātes

Eksperti bija vienisprātis, ka ēnu ekonomikas mazināšana ne vien nesīs jūtamus uzlabojumus valsts budžetā, bet arī normalizēs konkurences situāciju godīgajiem nodokļu maksātājiem.

VID uzlabo nodokļu iekasēšanas mehānismus

“Valsts ieņēmumu dienests aizvadītajā gadā jūtami uzlabojis nodokļu administrēšanu, dalot nodokļu maksātājus pēc maksāšanas disciplīnas un katrai grupai piemērojot atšķirīgu administrēšanas taktiku,” sacīja VID Nodokļu administrēšanas risku vadības daļas vadītāja Natālija Fiļipoviča.

Pēc viņas vārdiem papildus aprēķināti nodokļu ieņēmumi no Rīcības plānā ēnu ekonomikas ierobežošanai iekļautajiem nodokļu administrēšanas pasākumiem 2019. gadā sasniedza 95,3 miljonus eiro PVN maksājumos; darbaspēka nodokļos aprēķināti papildu 13,5 miljoni eiro, bet muitas nodoklī un citos maksājumos – 13,3 miljoni eiro, tostarp NMPP arestētie naudas līdzekļi 11,2 miljonu apmērā.

Infografika: publicitātes

Nodokļu celšana situāciju neatrisinās

Savukārt RISEBA profesors Anatolijs Prohorovs uzsvēra, ka administratīvie pasākumi ēnu ekonomikas apkarošanai ir tikai viens no dažādajiem instrumentiem budžeta ieņēmumu palielināšanai. “Efektīva nodokļu politika var samazināt ēnu ekonomikas līmeni un pat ar zemākām nodokļu likmēm nodrošināt augstāku labklājības līmeni.

“Darbaspēka izmaksas Latvijas uzņēmumiem ir lielākas nekā Igaunijā un Lietuvā,

tādēļ, lai nezaudētu konkurētspēju, tiek meklēti dažādi risinājumi – uzņēmuma pārcelšana, darbības samazināšana un citi,” atzina Prohorovs, brīdinot, ka šobrīd nodokļu likmju celšanu nedrīkstētu izmantot kā budžeta ieņēmumu paaugstināšanas instrument.

Prohorovs atgādināja, ka ASV ekonomists Artūrs Lafers savos pētījumos atklājis sakarību starp ieņēmumiem valsts budžetā un nodokļu likmēm.

Tā apstiprina ekonomikas zinātnē izteikto pieņēmumu, ka, sasniedzot zināmu nodokļu likmes lielumu un turpinot to palielināt, nodokļu ieņēmumi valsts budžetā samazinās. Pie zemām nodokļu likmēm, turpinot tās paaugstināt, rodas tādi blakusefekti kā ražošanas samazināšanās un ēnu ekonomikas apjoma pieaugums. Tātad var secināt, ka augstas nodokļu likmes nesekmē ekonomikas attīstību, piebilda Prohorovs.

Infografika: publicitātes

Būvniecības nozare vienojas celt minimālo algu

“Lai uzlabotu biznesa vidi, būvniecības uzņēmumi rīkojās paši, kā risinājumu pielietojot ģenerālvienošanos par minimālās algas celšanu līdz 780 eiro,” uzsvēra Latvijas Būvuzņēmēju partnerības vadītājas vietniece Anna Upena, piebilstot, ka būvnieku risinājums varētu kalpot kā piemērs arī citām jomām ar tradicionāli augstu ēnu ekonomikas īpatsvaru.

Būvniecība nodrošina svarīgu pienesumu valsts budžetam – nozares uzņēmumi 2018.gadā nodokļos samaksāja 287 miljonus eiro, un tas bijis augstākais rādītājs beidzamo piecu gadu laikā. Nozares samaksāto nodokļu kopsumma ir samērojama ar budžeta izdevumiem atsevišķām valstij nozīmīgām funkcijām vai nozarēm, piemēram, izdevumiem augstākajai izglītībai (280,3 milj. eiro) vai Latvijas iemaksām ES budžetā (272,6 milj. eiro).

Lielāko daļu no būvniecības nozares nomaksātajiem nodokļiem veido darbaspēja nodokļi un tiem pielīdzinātie maksājumi (VSAOI un IIN), uzsvēra Upena.

Būvniecības nozarei ir negatīva nomaksātā PVN bilance, kas nozīmē ka tā no budžeta atgūst vairāk PVN nekā nomaksā, bet 2018.gadā neto atgūstamā PVN apjoms jau būtiski samazinājies.

Infografika: publicitātes

“Nozarei nav jāgaida uz likumiem un nodokļu politikas izmaiņām – tā var pati sev noteikt spēles noteikumus. Jābūt drosmei un atbildībai mainīties,” akcentēja Upena, piebilstot, ka šobrīd vēl ir spēkā pārejas periods, bet pirmā jaunās minimālās algas likmes ietekme jūtama jau šobrīd.

“Būvniecības uzņēmumi lēma paši nozarē noteikt adekvātu – nozares situācijai atbilstošu minimālo algu, un šāda iniciatīva ir ļoti apsveicama un vēlama arī citās jomās,” piebilda LBAS priekšsēdētāja vietniece Irēna Liepiņa.
Ģenerālvienošanos parakstījuši Latvijas Būvniecības nozares arodbiedrība un vairāk nekā 50% būvniecības nozares darba devēji 313 būvniecības uzņēmumi, kuru kopējais apgrozījums ir 974 miljoni eiro, tātad 56% no nozares kopējā apgrozījuma.

Infografika: publicitātes

Ēnu ekonomika bojā konkurenci arī auto tirgotājiem un apsargiem

“Autotirdzniecība strauji transformējas, vērojami uzlabojumi pelēkās ekonomikas un nodokļu krāpniecības apkarošanā. Tomēr kopumā Latvija ir viena no pēdējām ES nodokļu ieņēmumos pret IKP,” atzina“Longo.lv Group” izpilddirektors Edgars Cērps.

Pēc viņa vārdiem, situāciju normalizēt palīdz tas, ka patērētāji kļūst arvien izglītotāki par odometra manipulāciju pārbaudi, auto vēstures izskatīšanu un tirgotāju klientu atsauksmēm. “Arī zemie apkalpošanas standarti un uzticamības līmenis mūsdienu Latvijas patērētājus neapmierina, turklāt tirgus aizvien ir ļoti fragmentēts un neefektīvs,” sacīja Cērps.

Infografika: publicitātes

Automašīnas pārdod vairāk nekā 700 reģistrētās tirdzniecības vietās, un ir arī milzīgs privātpersonu darījumu skaits ar sludinājumu portālu un sociālo lietotņu palīdzību, kas nosaka to, ka lielākajam lietotu auto tirgotājam nav pat 1% no visa tirgus, norādīja auto tirdzniecības uzņēmuma pārstāvis.

Viņš aprēķinājis, ka lietotu auto tirdzniecībā ir vairāk nekā 100 miljonus eiro liels nodokļu ienākumu potenciāls gadā, jo konkurences apstākļi pašlaik nav vienlīdzīgi un kropļo konkurenci, “privātpersonu” importētāji un pircēji nemaksā nodokļus, tostarp PVN starpību, UIN, algu nodokļus un citus obligātos maksājumus.

Infografika: publicitātes

SAISTĪTIE RAKSTI

Paneļdiskusijā savu pieredzi un viedokli klāstīja arī Līga Batalauska no Drošības Nozares Kompāniju Asociācijas, Ivo Ošenieks no Latvijas Pasažieru pārvadātāju asociācijas, Maira Dzelskalēja-Burmistre no Zemnieku Saeimas, Guna Miļusa no Latvijas Kosmētikas ražotāju asociācijas un Renārs Lūsis no Valsts darba inspekcijas.

Visi runātāji bija vienisprātis, ka ēnu ekonomika ne tikai neļauj iekasēt budžetā nepieciešamos līdzekļus veselībai un sociālajai jomai, bet arī ievērojami kropļo konkurenci, nereti radot situāciju, kad iepirkumos un konkursos uzvar pretendenti ar apšaubāmu un necaurspīdīgu nodokļu maksāšanas praksi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
Palielinoties Covid-19 izplatībai, varētu samazināt plānveida stacionāro pakalpojumu pieejamību 9
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Liene Cipule: “Arī tiem, kas var nomirt, ir vajadzīga medicīniskā aprūpe. Uz kā rēķina mēs viņus ārstēsim?” 120
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
“Šis ir līdz šim labākais finansiālā atbalsta plāns, kāds jebkad ticis izveidots”: jaunais onkoloģijas plāns vieš cerības pacientos un mediķos 7
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Influencere Beta Beidz: “Jāpalīdz meitenēm, kurām nav paveicies sociālā slāņa loterijā!” 29
4 dienas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Abi zaudēja samaņu, bet pamodās tikai viens! Raitis karavīra formā uz motocikla notriec pensionāru, bet vainu neatzīst 124
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Internetā nopludināts video, kurā vairāki Latvijā pazīstami cilvēki redzami šņaucot baltu pulverīti 71
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Lietuvā bez sertifikāta veikalā nelaiž, vai Latvija varētu būt nākamā? Vanags par veikalu iespējamo bankrotu 75
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Būšu kļūdījies. Tā bija kļūda, protams…” – vides aktīvists, deputāts Māris Olte komentē internetā izplatīto video, kurā šņauc balto pulverīti 27
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Mani ļoti var aizvainot, ja redzu, ka mani bērni pārdzīvo otra vecāka dēļ”: Madara Kiviča pirmo reizi publiski komentē skandālu ar šķirto vīru Andri Kiviču 5
6 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
Vidusjūras diēta un C vitamīns un locītavu veselības ābecē
2 dienas
KK
Kamita Kalniņa
Veselam
Sāpju vietā jaunas locītavas 3
5 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Šogad gripas sezona varētu būt smaga, tai jāsagatavojas 8
Nedēļa
LA
LA.LV
Ziņas
Lieldraugs “Mēness aptieka” sveic Aigaru Apini ar panākumiem Tokijā 5
1. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” maratonā īpaši atbalsta aktīvos seniorus 3
30. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Paralimpieši saņem iedvesmojošus sveicienus pirms startiem Tokijā 1
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ja skrienot atgadās trauma
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bērns un viedierīces: kā pasargāt acu veselību? 3
25. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Puse Latvijas iedzīvotāju izjūt locītavu un muskuļu sāpes, bet palīdzību meklē vien retais 21
24. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās? 2
17. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Ceļavārdi pirms paralimpiskajiem startiem Tokijā 1
10. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja pārslogots vai sasists sāp plecs 1
10. augusts, 2021
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Kustību amplitūdas nozīme un citi padomi locītavu veselībai 2
6. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā un kāpēc veidojumi uz ādas ir jāpieskata 3
4. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kamēr lokans, tikmēr jauns – atgādinājums rūpēm par locītavām un muskuļiem 1
3. augusts, 2021
VE
Veselam.lv
Veselam
Linsēklas, treknās zivis un pārējie līderi sirds veselības atbalstam
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šovasar vislielāko uzmanību sirds un asinsvadu problēmām pievērš reģionos 6
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Latvijā asinsspiedienu regulāri mēra vien trešdaļa iedzīvotāju 6
23. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aizpampušas acis, pietūkušas potītes… Kā tikt galā ar tūsku? 6
22. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Laboratorisko izmeklējumu attīstības virziens – diagnosticēt slimību agrīnajā stadijā 1
19. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kondicionieris – kā glābiņš var būt arī nedraugs… 2
16. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc veldzei ir vērts izvēlēties kārdinošo arbūza šķēli 2
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc mūs traucē nemierīgie muskuļi…
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kādēļ var paaugstināties asinsspiediens? 1
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Avārijas kontracepcija – kad tas ir glābiņš un kad kaitējums 3
7. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā mazināt kukaiņu kodumu un apdegumu radītās raizes 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsdienīga privāta klīnika nodrošina pasaules līmeņa ķirurģiju 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 soļi, lai mazinātu pārāk augstu sliktā holesterīna līmeni 4
28. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Pirmsjāņu padomi līgotājiem jeb lai Jāņi bez paģirām! 9
22. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Atceries – ir jāpadzeras! 4
18. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bezdūmu produkti kā cigarešu alternatīvas. Nepieciešams saprātīgs regulējums 7
5 dienas
LA
Latvijas Avīze
Veselam
“Pēc potes gaidījām, kas nu būs, bet vīlāmies.” Ārstniecības augu audzētājs Ivars Geiba par vakcinēšanos pret Covid-19 99
5 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Fitopreparātu ābece ārīgai lietošanai 1
5 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
“Labāk ūdenī būt īsāku laiku, bet regulāri.” Kāpēc nepagarināt ledusaukstajā ūdenī pavadīto laiku? 1
5 dienas
LE
LETA
Veselam
Pētījumos noskaidrots, kuras vakcīnas pret Covid-19 ir drošas grūtniecēm 54
6 dienas
ML
Māra Libeka
Veselam
Pārguris un viegli aizkaitināms. Kā pandēmija līdz nepazīšanai izmainījusi mūsu ārstus 35
6 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ļoti negribu piedzīvot to brīdi!” Kilbloka par darbinieku atlaišanu un viņu aizstāvēšanu 44
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mūžībā aizgājis animācijas filmu režisors Nils Skapāns
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Naktī uz ceturtdienu gaisa temperatūra vietām noslīdēs zem nulles 6
3 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Abi zaudēja samaņu, bet pamodās tikai viens! Raitis karavīra formā uz motocikla notriec pensionāru, bet vainu neatzīst 124
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Būšu kļūdījies. Tā bija kļūda, protams…” – vides aktīvists, deputāts Māris Olte komentē internetā izplatīto video, kurā šņauc balto pulverīti 27
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Elpceļu saslimšanas simptomi, augsta temperatūra, klepus un elpas trūkums: atklāj, cik bērni ārstējas BKUS ar Covid-19 8
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja valdība nepieņem šādu lēmumu, to izdarīs uzņēmumi.” Latkovskis par to, cik reāla ir nevakcinēto cilvēku atlaišana no darba 89
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Pētījums: Latvijas sabiedrībā pieaug tolerances līmenis pret kontrabandu 6
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Politiķis Gobzems pārliecināts, ka varētu strādāt citā sfērā: “Mīksti varētu pelnīt naudu kā influenceris …” 20
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Esam pazaudējuši vasaru.” Bordāns par Saeimas “rupjo kļūdu” vakcinācijas veicināšanā 98
1 diena
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Jūrkalnē jūras krastā atrasts auto ar mirušu cilvēku 38
1 diena
MB
Madara Briede
Praktiski
Vai ir iespējams samainīt sociālo dzīvokli uz citu?
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Man tā arī pateica – par ministru parasti izvēlas “savējo”!” Šuplinska atklāti par atstādināšanu no amata 67
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Rīgā plāno iecelt nakts mēru. Kā šādu iniciatīvu skaidro tās ierosinātāji? 21
23 stundas
KK
Kamita Kalniņa
Ziņas
VIDEO. Neparasts skats! Lava piepilda peldbaseinu, turpinoties vulkāna izvirdumam Kanāriju salās 2
21 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Nepieradinātais skaistums no dabas: idejas un ieteikumi – kā izgatavot interjera priekšmetus no jūras izskalota koka?
1 diena
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Kotletītes bez gaļas: ar mocarella sieru
1 diena
LL
Liāna Langa
Ziņas
Liāna Langa: ”No cieņas pret lielākajām Latvijas mazākumtautībām jaunajā mediju platformā – ne vēsts”
18:19
LE
LETA
Ziņas
Paziņo, kur Latvijā šobrīd konstatēts visvairāk jaunu Covid-19 gadījumu
18:16
SP
Sarmīte Pujēna
Ziņas
Teātra izaicinājumiem – gatavi? Kā jūtas deviņi jaunie aktieri Liepājas teātrī
17:21