Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: SHUTTERSTOCK

Dzīve pēc smadzeņu bojājuma – insulta. Trīs neiroloģes ieteikumi veselības uzlabošanai 5

Insults jeb pēkšņi smadzeņu asinsrites traucējumi ir otrs izplatītākais nāves cēlonis pasaulē un trešais galvenais invaliditātes iemesls. Katru gadu Latvijas slimnīcās nonāk 6500 cilvēku ar šo diagnozi.

“To mēs gribējām dzirdēt!” Bijusī NATO pārstāve beidzot vieš skaidrību, cik ilgā laikā pēc uzbrukuma citām valstīm jāsteidzas palīgā 212
TV24
Einars Repše: “Šobrīd ir pilnīga skaidrība, ka karš būs. Diemžēl arī Latvijā, ja nesakaus Putinu tūlīt kaujas laukā” 53
Seno tibetiešu horoskops. Ļoti neparasts, ārkārtīgi precīzs! 23
Lasīt citas ziņas

Lai mazinātu insulta sekas, cilvēkam svarīgi maksimāli ātri saņemt specifisku ārstēšanu, kā arī kopš šī gada 1. aprīļa ir iespēja saņemt valsts apmaksātu medicīnisko papilduzturu. Tomēr nereti, neskatoties uz savlaicīgi saņemto ārstēšanu, insulta pacientam var saglabāties dažādas pakāpes funkcionāli traucējumi, kur nepieciešama multiprofesionālas rehabilitācijas komandas palīdzība, tā portālam LA.LV skaidroja neiroloģe Dr. Iveta Haritončenko.

“Insults ir smadzeņu bojājums, kas rodas asinsvadu plīsuma vai nosprostojuma rezultātā. Tas var piemeklēt cilvēku jebkurā vecumā, tomēr visbiežāk tas novērojams pēc 55 gadu vecuma. Īpašā riska zonā ir cilvēki ar paaugstinātu asinsspiedienu, nekontrolētu cukura diabētu, vai paaugstinātu holesterīna līmeni, kā arī tie, kas smēķē un pārmērīgi lieto alkoholu. Lai izvairītos no insulta, ikvienam, īpaši pēc 40 gadu vecuma, regulāri jāpārbauda savs pulss, asinsspiediens, holesterīna līmenis, kā arī cukura līmenis asinīs,” uzsvēra Dr. Haritončenko.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja rādītāji ir paaugstināti, jādomā par to kontroles iespējām, tajā skaitā ar dzīvesveida maiņu. Savukārt, ja nelaime jau notikusi, svarīgi pacientu nogādāt slimnīcā jau pirmajās stundās, palielinot iespēju izvilkt trombu vai izšķīdināt to ar specifiskām zālēm. Jāatzīmē, ka pilnvērtīga rehabilitācija pirmajā pusgadā pēc insulta viennozīmīgi ir vissvarīgākais faktors ceļā uz atveseļošanos,” skaidroja ārste.

1. Fiziskā rehabilitācija

Diemžēl, visbiežākās insulta sekas ir runas vai kustību traucējumi, piemēram, vienas ķermeņa puses paralīze. Specializēti rehabilitācijas vingrinājumi ir viens no svarīgākajiem faktoriem ceļā uz atlabšanu. Nepieciešamība saņemt konkrētus rehabilitācijas pakalpojumus ir jāvērtē individuāli, balstoties uz slimības nodarītajiem traucējumiem un reāli sasniedzamajiem mērķiem. Rehabilitācijā nereti tiek iesaistīts fizioterapeits, ergoterapeits, logopēds. Ar dažādiem vingrinājumiem eksperti cenšas atjaunot cilvēka kustību, līdzsvaru, runasspēju u.c funkcijas.

Medicīnā ir fenomens, kas tiek dēvēts par neiroplasticitāti – smadzeņu spēju savas dzīves laikā atjaunoties un tikt trenētām. Līdzīgi kā tiek trenēti ķermeņa muskuļi.

Kustību laikā smadzenēs tiek veidoti jauni savienojumi no veselajām nervu šūnām, un, balstoties uz jauniegūto pieredzi, cilvēks ir spējīgs atsākt dažādas darbības, ko tas zaudējis insulta dēļ. Rehabilitācija pieejama gan valsts, gan privātajās medicīniskajās iestādēs. Jāņem vērā, ka ļoti svarīga ir līdzcilvēku iesaiste un pacienta atbalsts ikdienas darbībās. Tiešsaistē pieejami arī bezmaksas materiāli latviešu valodā, kas skaidro insulta skarto cilvēku aprūpes procesu, kā arī iezīmē vingrinājumus, kurus iespējams veikt mājas apstākļos.

2. Medicīniskais papilduzturs

Pēc insulta nereti tiek ietekmēta cilvēka spēja pilnvērtīgi uzņemt ēdienu – var rasties grūtības to sakošļāt vai norīt. Tāpat organismā notiek izmaiņas, kas ietekmē vielmaiņu – ķermenī pastiprināti sairst olbaltumvielas, kas atbild par enerģiju un muskuļu uzbūvi. Ja cilvēks nespēj pilnvērtīgi uzņemt uzturvielas, viņam nebūs spēka arī citiem rehabilitācijas procesiem. Tādēļ, svarīgi konsultēties ar ārstu par nepieciešamību saņemt medicīnisko papilduzturu.

Tas tiek uzņemts maltīšu vietā vai papildus tām, saturot visas organismam nepieciešamās uzturvielas (ogļhidrāti, tauki, olbaltumvielas, vitamīni, minerālvielas, šķiedrvielas) sabalansētos daudzumos. Ja cilvēkam ir rīšanas traucējumi, papilduzturs var tikt ievadīts caur barošanas zondi vai vēnu. Savukārt, ja ir grūtības sakošļāt ēdienu vai uzņemtais ēdiena daudzums ir nepietiekams, to dzērienu vai pulveru veidā iespējams lietot mājas apstākļos.

No šī gada 1. aprīļa mājās lietojamais medicīniskais papilduzturs dažādām pacientu grupām tiek apmaksāts no valsts līdzekļiem. Saņemot ārstējošā ārsta vai ģimenes ārsta norīkojumu, pacients tiek nosūtīts uz Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Klīniskās barošanas kabinetu. Pēc klātienes vai attālinātās konsultācijas, tiek izvērtēta papilduztura nepieciešamība un tā atbilstošākais veids. Medicīnisko papilduzturu lietošanai mājas apstākļos, uz dzīvesvietu kurjers piegādā 3 dienu laikā pēc tā izrakstīšanas.

Pēc 2 līdz 8 nedēļām ārsts izvērtēs medicīniskā uztura tālāku nepieciešamību, atkarībā no pacienta veselības stāvokļa un ārstēšanās procesa plāna. Kabinets nodrošina ne tikai speciālās pārtikas izsniegšanu un piegādi, bet arī piedāvās uztura speciālista un medicīnas māsas klātienes un attālinātas konsultācijas pacientiem un to tuviniekiem. Pacientu tālrunis: 22034606.

3. Ne tikai fiziskā, bet arī emocionālā rehabilitācija

Neskaitot fizioterapiju, rehabilitāciju un sabalansēta uztura piekopšanu pēc slimības, pacientiem ir nepieciešams rūpēties arī par savu psiholoģisko veselību. Daudzi insultu pārcietušie cīnās ar pēcinsulta depresiju un trauksmi. To var skaidrot gan ar fiziskām izmaiņām smadzenēs, gan emocionālām pārmaiņām, kas bieži saistītas ar ilglaicīgu daba nespēju vai pēkšņas invaliditātes iestāšanos.

Diemžēl šāds psihoemocionālais stāvoklis var mazināt cilvēka spēju motivēt sevi atveseļoties, kas būtiski var ietekmēt rehabilitācijas rezultātu.

Šādos gadījumos svarīgi gan vērsties pie profesionāļu, piemēram, psihologu palīdzības, gan ar pacientu strādāt arī tuviniekiem. Svarīgi palīdzēt cilvēkam saglabāt viņa pašcieņu jebkurā situācijā un atturēties no viņa veselības stāvokļa kritizēšanas. Jācenšas pārslēgt viņa uzmanība, runājot par ierastām ikdienas lietām, cenšoties, fizisko iespēju robežās atbalstīt viņa vaļaspriekus vai intereses.

Šādos gadījumos var palīdzēt arī radinieku, draugu apciemojumi. Tuvinieku maigums palīdz pacientam pielāgoties viņa stāvoklim un izvairīties no smagas depresijas. Galvenais uzdevums – censties motivēt cilvēku nenolaist rokas un turpināt rehabilitācijas procesu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Veselam
“Mums bieži šķiet, ka imunitāte darbojas kā viens atsevišķs orgāns,” ārsts skaidro, kā vīrusu laikā stiprināt organismu
TV24
Līga Kozlovska par izmaiņām paliatīvās aprūpes saņemšanas kārtībā
Veselam
8 “nedarīt”, kas palīdzēs uzlabot tavu dzīvi
Veselam
Kad nepieciešamas kompresijas zeķes – pusgarās, garās zeķes vai zeķbikses?
“To mēs gribējām dzirdēt!” Bijusī NATO pārstāve beidzot vieš skaidrību, cik ilgā laikā pēc uzbrukuma citām valstīm jāsteidzas palīgā
TV24
Einars Repše: “Šobrīd ir pilnīga skaidrība, ka karš būs. Diemžēl arī Latvijā, ja nesakaus Putinu tūlīt kaujas laukā”
Seno tibetiešu horoskops. Ļoti neparasts, ārkārtīgi precīzs!
No veikala “Maxima” cenšas izraidīt pircēju, kurš vēlas sazināties latviešu valodā: “Pēc jautājuma, kādēļ runājat krieviski, pārdevēja vērsās pie apsarga”
TV24
“Krīzes gadījumā zini, kur vērsties!” Rajevs norāda: Katra novada iedzīvotājam ir jāzina divas konkrētas lietas!
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Notiks bezmaksas mērījumu dienas sievietes sirds veselības profilaksei
pareizi skalot kaklu, un kad tas var palīdzēt
Veselam
Ledus graušana, mēles pīrsingi, regulāras uzkodas un vēl 12 zobiem kaitējoši ieradumi
Centrālā laboratorija: 7 iedzīvotāju aktuālākie jautājumi, lai apmeklētu laboratoriju
“Vetimpex”, izvēršot darbību, maina nosaukumu uz “NovusVet Latvija”
Miega slimības un pieejamie izmeklējumi
Starptautiski sertificēta augstā apkalpošanas kvalitāte “Mēness aptiekā”
Mēness aptieka: Ziemā galvenie jautājumi farmaceitam – kā nesaslimt, pazemināt temperatūru un dziedēt traumas
Kādas kaites var atnest mājās bērnudārznieks, un kā rīkoties?
Mēness aptieka: Vairāk nekā 70% Latvijas iedzīvotāju pēdējā pusgadā izjutuši atmiņas traucējumus
Cilvēki vienmēr nāks uz aptieku pēc padoma, atbalsta un arī mierinājuma
10 padomi, lai ikdienas gaitām netraucē uzpūties vēders
Mēness aptieka: Sala laikā zāles, uztura bagātinātājus un kosmētiku nevajadzētu atstāt automašīnā vai nekurinātās telpās
Plāksteri – ne tikai uz brūces jeb ceļvedis pareizai plāksteru lietošanai
Veselam
Sagatavoties pārsteigumiem, izbaudīt sabiedrību un nepārēsties jeb 9 speciālistes ieteikumi pirms gadu mijas
Mēness aptieka: Piektā daļa Latvijas iedzīvotāju decembrī paši cep piparkūkas, vairums pērk gatavas
10 atgādinājumi par ziemas aptieciņai noderīgo
Mēness aptieka: Dāvināt veselībai noderīgo ir populāri
“Centrālā laboratorija” atvērusi jaunu filiāli Carnikavā
VCA vairāk nekā par trešdaļu pieaudzis pieprasījums pēc neirologa konsultācijām
“Veselības centru apvienība” rezidentu programmā sešos gados uzņēmusi gandrīz 50 jaunos ārstus
“Centrālā laboratorija” atvērusi filiāli Jaunajā Teikā
LaMSA rīko profilaktiskus mērījumus diabēta mēneša ietvaros tirdzniecības centros “Akropole Alfa”, “Dole” un “Sāga”
Ādas jaunība – vai sasniedzams mērķis?
“NMS laboratorija” pievienosies “Centrālajai laboratorijai”
“Aptieka – mana pasaule un mans liktenis”
Rūpēs par iedzīvotāju vajadzībām “Mēness aptiekas” veic cenu samazināšanu 
10 stratēģijas cukura diabēta komplikāciju attīstības riska mazināšanai
“Centrālā laboratorija”: Vīrieši analīzes veic gandrīz uz pusi mazāk nekā sievietes
Pazīmes un ieteikumi, ja ir kas vairāk par parastu saaukstēšanos
Veselam
Augi uz lāvas pirtī. Galvgalī liekam vīgriezes, jasmīnus, lavandas!
Populārās sausajās brokastīs atrod vielu, kas veicina neauglību. Droši ir tikai bioloģiskie produkti?
Veselam
Bīstamais insults: Laikam ir visbūtiskākā nozīme – simptomi jāzina ikvienam
Veselam
TOP 5 bīstami mīti par lieko svaru: tas rada liekos kilogramus, nevis palīdz no tiem atbrīvoties!
Veselam
“Diemžēl, nepasargā pat prezervatīvs…” Kas ir dzemdes kakla priekšvēža slimība un kā to uzveikt?
TESTS: Tas, kā tu parasti sēdi, atklāj daudz par tavu personību
Krievija var mierīgi pārdzīvot smagus tanku zaudējumus vēl trīs gadus – krājumi ir teju neizsmeļami
Alvis Hermanis nāk klajā ar ideju mūsu valsts drošības stiprināšanai: “Kamēr mūsu ierēdņu “armija” izliekas par beigtām zivīm, jārīkojas sabiedrībai!”
Rinkevičs par Zviedrijas uzņemšana aliansē: “Baltijas jūra tagad ir NATO ezers”
FOTO. Iemūžināts sirreāls skats – miglas burvība Slokas ezera takā
VIDEO. Briseles ielas pārņem kūtsmēslu smaka! Lauksaimnieki turpina protesta akciju
Jūties iztukšots un noguris? Ir sajūta, ka iznīksti un ar tevi kaut kas nav kārtībā? – to var labot
TESTS. Izpildi testu un noskaidro, ko Visums vēlas tev pateikt!
TV24
Einars Repše: “Šobrīd ir pilnīga skaidrība, ka karš būs. Diemžēl arī Latvijā, ja nesakaus Putinu tūlīt kaujas laukā”
Zudušo seksuālo iekāri meklējot. Kāpēc tā zūd pat jauniem cilvēkiem
Veselam
Ķiploka un sīpola radinieks – laksis. Ieteikumi no tautas dziedniecības pūra
Veselam
TOP 10 kļūdas, kas traucē nomest lieko svaru: izlabo tās un pēc mēneša – pirmie rezultāti
VIDEO. “X” piedāvā jaunu “atrakciju” – pārbaudi, vai ar tavām plaušām viss kārtībā!
Veselam
Ēdot regulāri, retāk pārēdīsies. 7 prāta triki slaidākam viduklim
Veselam
5 “trūkumi”, kas dara tevi pievilcīgu
TV24
Ginekoloģe dalās ar pieredzi par suņa klātbūtni ārsta praksē: “Suns sagādā priecīgas emocijas un novērš to pirmo stresu”
VIDEO. Sieviete pārsteidz soctīklotājus, atklājot, ka viņai ir alerģija no ūdens. Kā viņa mazgājas?
Datori vai grāmatas? Modernās tehnoloģijas – tas ir labi, bet kam tagad sāk pieslieties zinātnieki?
Jūties iztukšots un noguris? Ir sajūta, ka iznīksti un ar tevi kaut kas nav kārtībā? – to var labot
19:01
TV24
TIEŠRAIDE. Aktuālais par karadarbību Ukrainā
18:59
Rinkevičs par Zviedrijas uzņemšana aliansē: “Baltijas jūra tagad ir NATO ezers”
18:55