Foto: Shutterstock

Paštaisītas sejas maskas… Pie kā indietes pieradušas, no kā latvietēm uz ādas alerģija 0

Paštaisītas sejas maskas skaistumam daudzas no mums gatavojušas jau pusaudžu gados un turpina to darīt arī sirmā vecumā. Atliek vien atvērt virtuves skapīti un bļodiņā sajaukt dažas katram pieejamas ēdamlietas, lai tās uzklātu uz sejas un pēc tam priecātos par tīru un veselīgu sejas ādu. Tas noticis, pat neaizejot uz kosmētikas veikalu vai salonu! Taču ne vienmēr viss ir tik gludi, kā iecerēts, un prieka vietā par svaigo sejas ādu jāpacieš kairinājums vai alerģija: virtuvē atrodamie produkti ne vienmēr ir derīgi skaistumkopšanā.

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
“Krievi mūs burtiski aprīs!” Ukraiņu komandieris skaidro iespējamās kara pauzes briesmas 139
Lasīt citas ziņas

Internetā un žurnālos atradīsi ne vienu vien rakstu, kurā piedāvātas dažādas sejas masku receptes maigākai un tīrākai ādai. Pat šķiet loģiski – pārtikas produkti un dabas vielas, kas ir veselīgas organismam, piemēram, citrons, medus vai piparmētra, neko ļaunu sejas ādai nevar nodarīt. Arī mājās atrodamās garšvielas, medikamenti vai kosmētikas produkti, kas šķiet pavisam nekaitīgi citām ķermeņa daļām, noderētu arī cīņai ar pūtītēm, vasarraibumiem vai nelīdzenu ādas toni. Tomēr tā gluži nav. Ir vairāki gan pārtikā lietojamie produkti, gan mājas aptieciņas sastāvdaļas, kas var nodarīt kaitējumu sejas ādai, – tie var izraisīt kairinājumu, nelielu ķīmisku apdegumu vai dažāda smaguma alerģiskās reakcijas.

Foto – Shutterstock

Ko neēd, to uz sejas neliec!

CITI ŠOBRĪD LASA

Visskaļākais sejas ādas pārmetums būs alerģija. Tās rodas vairāku iemeslu dēļ, bet pamatā ir ģenētiskais mantojums, mammas veselība grūtniecības laikā, tas, kādā vidē bērniņš ir dzīvojis pēc piedzimšanas, piemēram, lauku sētā vai pilsētā (zināms, ka urbāna vide palielina alerģiju risku, bet dzīve laukos to mazina). Liela nozīme ir arī tam, kā pirmajā dzīves gadā bērns ir barots, ko izslimojis, vai ir lietotas antibiotikas. Visi šie faktori nosaka, vai cilvēks turpmākās dzīves laikā būs alerģisks.

Būtībā alerģija ir pārāk spēcīga organisma reakcija uz gluži normālām vielām, kas mums ir apkārt. Imūnsistēma šīs vielas uztver kā ienaidnieku un sāk ražot antivielas pret to, kas izpaužas kā alerģiski dermatīti, iesnas, astma, konjunktivīts un dažādi gremošanas traucējumi. Viena no biežākajām alerģijas izpausmēm ir kontaktalerģija jeb kontaktdermatīts, kas izpaužas kā sarkani plankumi uz ādas, papulas, sulojošas pūtītes ar krevelēm un pūšļiem.

Alergēnu, kas izraisa šīs nepatīkamās reakcijas, var būt neskaitāmi daudz. Var būt alerģija pret pavisam maigiem augiem, piemēram, kumelītēm, vai tieši pretēji – alerģija pret skābiem produktiem, piemēram, citrusaugiem, zemenēm vai tomātiem. Ja ir alerģija pret ēdamiem produktiem, tā izpaudīsies arī uz ādas – arī tad, ja nemaz šo pārtikas produktu neliksi uz šķīvja, bet gan ādas. Arī āda ir orgāns! Tiklīdz sajutīs vielu, kas tai nepatīk, imūnsistēma sāks pretoties. Uz ādas šī reakcija izpaudīsies kā kontaktdermatīts, maskai ar pārtikas produktiem būs tieši pretējs efekts cerētajam.

Foto – Shutterstock

Indietes pieradušas, eiropietēm – alerģijas

Pie alerģiskām reakcijām ne vienmēr vainojams ēdiens, bet gan vielas, ar ko tas apstrādāts. Daudziem augļiem un dārzeņiem šīs vielas iesūcas mizā, tātad nepietiks tos tikai nomazgāt. Šajā sezonā gandrīz visi augļi un dārzeņi, ko atved no ārzemēm un arī no vietējām audzētavām, ir apstrādāti ar rūpnieciskām vielām, kas ļauj saglabāt dārzeņus un augļus ilgāk svaigus. Varbūt vēderam šīs vielas nespēj neko daudz kaitēt, bet uz ādas šādus tādus produktus labāk nelikt.

Turklāt alerģiskas reakcijas var parādīties ne tikai no ēdamiem produktiem, bet arī garšvielām, piemēram, kurkumas. Indijas skaistumkopšanas rituālos kurkumas maskas ir ļoti populāras, jo sola manāmi samazināt ādas taukošanos, izlīdzināt ādas toni un mazināt tumšos lokus zem acīm. Tomēr mūsu platuma grādos šis aromātiskais garšvielu pulverītis ir ievests salīdzinoši nesen, un dažiem tā iedarbība var izpausties kā alerģija vai kairinājums. Vēl no Āzijas skaistumkopšanas līdzekļiem par eiropiešiem kairinošāko uzskata hennu ar melno pigmentu.

Reklāma
Reklāma

Atšķir kairinājumu no alerģijas!

Visbiežāk alerģijas no sejas maskām radīsies tām sievietēm, kurām ir sausa āda, ar brūcītēm un plaisām. Tā notiek tāpēc, ka āda ir ievainojamāka, imunitātes procesi pret dažādiem kairinātājiem darbosies daudz intensīvāk.

Nav ieteicams uz savu roku taisīt produktu kokteiļus un ar tiem noziest ādu. Pirmkārt, ir grūti prognozēt, kāda būs sejas ādas reakcija uz šādu paštaisītu miksli. Otrkārt, ja kokteilī ir iejaukti vairāki produkti, būs grūtāk noteikti, pret ko tieši ir alerģiskā reakcija.

Dažkārt šādas sejas maskas var radīt kairinājumu un pat vieglu ķīmisko apdegumu. Pēc neveik-smīgas mājas SPA procedūras kairinājums izpaudīsies kā apsārtums, sausa āda, zvīņošanās, dedzināšanas sajūta vai pūtītes. Atšķirībā no alerģijas kairinājums būs manāms tikai tajā vietā, kur bijusi uzklāta maska, kamēr alerģiska reakcija var izpausties pa visu ķermeni, turklāt būs jāveseļojas ilgāk.

Tiklīdz parādījusies alerģiska reakcija, ieteicams vērsties pie ģimenes ārsta un sākt ārstēšanu – tad izpausmes pāries aptuveni pēc nedēļas vai nedaudz ilgāka laika. Turklāt ādai piemīt atmiņa: jo vairāk eksperimentēsi ar paštaisītām maskām, jo lielāka iespēja, ka nākotnē āda reaģēs asāk un arī pret citiem kairinātājiem.

Pie vainas nepiemēroti produkti

Ādas kairinājums pēc paštaisītu sejas masku lietošanas var rasties dažādu iemeslu dēļ. Var gadīties, ka produkti ir pārāk skābi vai sārmaini, maska noturēta pārāk ilgi, samiksēto izejvielu koncentrācija nav bijusi atbilstoša vai sastāvdaļas bijušas pārāk abrazīvas un āda traumēta. Var gadīties, ka maskām izmantoti arī tādi produkti, kurus nemaz nevajadzētu likt uz sejas, un tie izraisījuši kairinājumu vai aknes saasinājumu, vai tieši pretēji – veicinājuši pārmērīgu sausumu. Daži produkti, kurus slavē vairāki blogeri un rakstu autori, patiesībā sejas ādai nemaz neder. Lielisks piemērs ir visu iemīļotā kokosriekstu eļļa, kas interneta lapās vai sociālo tīklu ierakstos minēta kā lielisks ādu mitrinošs līdzeklis. Proti, tas ir komedonisks: nosprosto poras un rosina pūtīšu veidošanos.

Shutterstock ilustrācija

Tas sejai nederēs!

Soda. Daudzās interneta lapās teikts, ka soda der kā skrubis. Dzeramās sodas problēma slēpjas tās pH līmenī – cilvēka ādas pH līmenis ir 4–5,5, bet sodai tas ir 9. Tik augsts pH līmenis ir pārāk sārmains maigajai sejas ādai un var izraisīt kairinājumu un sausumu.

Citronu sula. Nereti citronu sulu pielīdzina dabiskam balinātājam – šā augļa sula spēj izbalināt pigmentācijas plankumus, vasarraibumus un mazināt iekaisumus. Taču, līdzīgi kā sodai, citronu sulas problēma ir tās pH līmenis. Pretēji sodai citronu sula ir pārāk skāba, tāpēc var izraisīt kairinājumu un noārdīt ādas dabīgo aizsargslāni. Turklāt citronu sula padara ādu jutīgu pret sauli, tāpēc pastiprinās iespēja apdegt.

Cukurs, malta kafija, sāls. Daudzi skaistuma guru iesaka izmantot šos produktus kā skrubjus, tomēr tie ir pārāk abrazīvi. Cukura un sāls graudiņi zem mikroskopa izskatās kā asi kristāli, bet kafijas graudiņi – kā lauskas, kas bez īpašas piepūles varētu pārgriezt ādu. Ja āda ir saberzta, tā ir vairāk pakļauta ārējās vides negatīvajai ietekmei, turklāt šāda apiešanās veicina ādas novecošanās procesus.

Ābolu etiķis. Lai arī dažiem ābolu etiķis liks saraukt uzacis, tomēr lielākajos interneta portālos šo produktu iesaka izmantot, lai samazinātu aknes izpausmes un ādas taukainību. Līdzīgi kā sodai un citronu sulai arī ābolu etiķim ir ādai nepiemērots pH līmenis. Tas ir pat skābāks nekā citrons, tāpēc spēj radīt ķīmiskus apdegumus.

Majonēze. Arī šo ledusskapī rodamo produktu mēdz izmantot kā matu un sejas masku, lai mitrinātu ādu. Majonēzes sastāvā ietilpst olas, etiķis un citi komponenti, kas nosprosto poras.

Ūdeņraža pārskābe. Šķiet pavisam neloģiski – šo aptieciņas pārstāvi pārsvarā izmanto, lai dezinficētu ādu, nevis tai nodarītu pāri. Jā, lai nodezinficētu grieztu brūci, ūdeņraža pārskābe būs lielisks palīgs, tomēr nederēs, lai ārstētu pūtītes. Šķīdums kairinās ādu, radīs dedzinošu sajūtu un kreveles, turklāt dažiem tā var izraisīt alerģiskas rekcijas un iekaisumus.

Zobu pasta. Jā, arī to daudzi jaunieši mēdz izmantot, lai dziedētu pumpas, jo zobu pasta sausina ādu un mazina niezi. Taču ASV zinātniskās pētniecības žurnāla Contact Dermatitis veiktā pētījumā noskaidrots: zobu pastas satur aptuveni 30 komponentu, kas spēj izraisīt alerģiju. Turklāt pastas iespaidā pastiprināti izdalās melanīns jeb ādas pigments, un pūtītes kļūst vēl tumšākas un pamanāmākas. Zobu pastas satur arī mentolu, kas kairina ādu, veicina rētu veidošanos un var izraisīt ķīmisku apdegumu.

Piparmētra. Mentols, piparmētra un to izstrādājumi mēdz būt dažādu skaistumkopšanas produktu sastāvā. Izrādās, piparmētra spēj sakairināt ādu un saasināt akni, apsārtumu vai kādu citu ādas problēmu.

Ņem vērā! 

Ja esi rokdarbu un paštaisīto darbiņu entuziaste un vēlies arī sejas maskas gatavot pati, pirms ķeries pie darba, konsultējies ar dermatologu, kosmetologu vai kādu citu skaistumkopšanas speciālistu. Ārsts vai speciālists labāk zinās, kas piemērots tavai sejas ādai un kas neizraisīs alerģijas, vai arī mēģinās atturēt no šīs ieceres. Ievēro – paštaisītas maskas derēs, ja ir normāla sejas āda bez plaisām, pūtītēm un sīkām brūcītēm. Ja āda ir sakairināta vai pārsauļota, reakcijas uz pārtikas produktiem nav prognozējamas. Patiesībā jebkam, ko ieplānots klāt uz sejas, vispirms jāveic neliels alerģijas tests, uzklājot drusciņu maskas elkoņa locītavas iekšpusē un vērojot, vai rodas kairinājums vai ne. Ja nav problēmu, var likt arī uz sejas. Līdzīgi ieteicams rīkoties, iegādājoties kādu jaunu kopjošās kosmētikas līdzekli, piemēram, krēmu.

Mūsu eksperte: Signe Puriņa, Veselības centra 4 skaistuma klīnikas 4. Dimensija alergoloģe

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.