Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Inficēto rekordskaits, mediķi izolācijā, sportisti karantīnā…Tagad ar infekcijas perēkļiem cīnīšoties citādāk nekā pavasarī 1

Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Daugavpilī un Kuldīgā Covid-19 izplatības dēļ no 1. līdz 14. oktobrim ieviesīs ierobežojumus, tostarp pasākumos iekštelpās vienlaikus varēs uzturēties ne vairāk kā 500 cilvēku, bet sabiedriskās ēdināšanas vietās pie viena galdiņa nevarēs atrasties vairāk par astoņiem apmeklētājiem. Tā vakar ārkārtas sēdē lēma Ministru kabinets.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Profesors Anatolijs Danilāns nāk klajā ar efektīvu veidu, kā sevi pasargāt no Covid-19 19
19 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
Pēteris Apinis: Publiska atbilde uz jautājumu – vai es pats vakcinēšos pret Covid-19? 7
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Toms Bricis par laikapstākļiem: tas, kas notiek, nav normāli 5
1 diena

Veselības ministre Ilze Viņķele skaidroja, ka jautājums par Kuldīgu un Daugavpili ticis risināts steidzamības kārtā, lai pašvaldības no ceturtdienas varētu pārkārtot dzīvi.

Trešdien Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) Latvijā ir reģistrējis ļoti augstu jaunu Covid-19 saslimšanas gadījumu skaitu – 95, un straujš saslimšanas gadījumu pieaugums ir tieši Daugavpilī un Kuldīgā.

Pēc SPKC datiem, Kuldīgā 51 personai un Daugavpilī 74 personām konstatēts vīruss (14 dienu kumulatīvās saslimstības rādītājs attiecīgi Kuldīgā ir 155 uz 100 000 iedzīvotājiem, bet Daugavpilī – 72,6; valstī vidējais tas ir 17,6).

“Tādējādi pēdējo dienu laikā gan Kuldīgā, gan Daugavpilī Covid-19 izplatība ir sasniegusi augstu riska līmeni un ir jāievieš gan cilvēku pulcēšanās ierobežojumi, gan jānosaka mutes un deguna aizsegu lietošanas prasības,” pauda Veselības ministrijā. Abās pilsētās ieviesti dažādi ierobežojumi.

Daugavpils hokejisti pilsētā ir ienesuši Covid-19 ne tikai sportistu, bet arī ledus halles darbinieku vidū. SPKC pirms dažām dienām, reģistrējot pirmos četrus saslimšanas gadījumus hokeja komandā “Dinaburga”,

nolēma veikt testus ne tikai visiem komandas hokejistiem, bet arī treneriem, ledus halles un dienesta viesnīcas darbiniekiem. Līdz ar to vienā diennaktī tika atklāti 34 saslimšanas gadījumi,

pastāstīja SPKC Infekciju slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.

Pagaidām SPKC nav precīzi zināms, tieši kurš ir sākotnējais infekcijas avots. “Vispirms saslima pieaugušo hokeja komandas pārstāvji, kuri, visticamāk, tālāk inficēja jauniešus, kuriem ir ciešs kontakts ar vecākajiem kolēģiem, trenējoties nometnēs un kopīgi piedaloties čempionātos, kā arī kontaktējoties internātā.

Iespējams, ka vīrusu uzdāvināja viesu sportisti no Krievijas vai arī Rīgas “Dinamo” hokejisti, ar kuriem “Dinaburgai” bija dažas spēles. Hokejisti un darbinieki atrodas karantīnā, tāpēc ledus halle ir slēgta, arī ledus skolā hokejisti un daiļslidotāji nenodarbojas.

Sportisti patlaban atrodas izolācijā,” pastāstīja Daugavpils pilsētas domes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Dukšinskis.

Hokejisti ir arī no vispārizglītojošām skolām, un viņi bijuši kontaktā ar saviem klasesbiedriem, līdz ar to šīs klases vienpadsmit Daugavpils skolās, kur bijis kontakts, atrodas karantīnā, un skolēni un pedagogi strādā attālināti.

Hokejisti infekciju esot ievazājuši arī Daugavpils Universitātē, tāpēc arī tur studijas daļēji notiekot attālināti. “Diviem jauniešiem no hokeja komandas, kuri ir arī studenti, bija pozitīvs tests. Viņi bija kontaktējušies ar saviem grupas biedriem, un tagad visi atrodas karantīnā,” pastāstīja Dukšinskis.

Sportot neaizliegšot

Vai pēc infekcijas izplatības sportistu vidū tiks veikti arī kādi sporta pasākumu ierobežojumi? J. Perevoščikovs:

“Sportisti tiek ļoti stingri uzraudzīti, viņiem ļoti bieži veic testus un līdz ar to ir iespējams maksimāli ātri noteikt saslimšanas gadījumus. Tas kompensē risku nekontrolētai slimības izplatībai. Labāk lai šis process ir kontrolēts nekā noteikti ierobežojumi, kas pilnībā aizliedz sportot.

Mēs aicinām cilvēkus būt ļoti uzmanīgiem un atcerēties, ka tomēr distance divi metri nav tukši vārdi, tā ir jāievēro

un jāatgriežas pie tā, ko mēs darījām pavasarī un vasaras sākumā – nekontaktējieties bez vajadzības ar citiem cilvēkiem, neejiet, kur cilvēki drūzmējas, veikalos ievērojiet distanci.

Aicinām darba devējus padomāt par darbinieku drošību, lai viņiem būtu radīti tādi apstākļi, kas neļautu infekcijai izplatīties. Jo mazāk darbinieku atrodas vienā telpā, jo labāk.”

Mediķi izolācijā

Vīruss ienests arī Daugavpils reģionālajā slimnīcā, kur izolācijā patlaban atrodas pieci mediķi. “Viņiem pašizolācijas periods tika pagarināts, jo pēc 14 dienām, paņemot testu, izrādījās, ka vīruss joprojām ir aktīvs,” pastāstīja slimnīcas valdes priekšsēdētājs Grigorijs Semjonovs.

Mediķi inficējušies no kādas pacientes, kurai neesot bijis saslimšanas pazīmju, kad viņa nokļuvusi uzņemšanas nodaļā.

Tikai stacionārā atklājies, ka paciente ir inficējusies, un saslima ārsti, kas ar viņu bijuši kontaktā.

Infekcijas tālākā izplatība gan esot novērsta. Slimnīcā ieviesti stingri profilakses pasākumi, katru dienu tiekot testēti uzņemšanas nodaļas, operāciju bloka, reanimācijas nodaļas, invazīvās kardioloģijas nodaļu mediķi, kā arī tās personas no administrācijas, kuras ikdienā atrodas tuvā kontaktā ar kolēģiem vai pacientiem.

Cilvēkiem jāievēro profilakses prasības

J. Perevoščikovs pastāstīja, ka Kuldīgā esot atklāts vairāk infekcijas izplatības perēkļu, nekā konstatēts sākotnēji. “Pirmie gadījumi bija saistīti ar uzņēmumu “Kuldīgas tekstils”, un mēs darām visu iespējamo, lai infekcija no turienes neizplatītos tālāk. Atklājušies arī tādi saslimšanas gadījumi, kas nav saistīti ar šo uzņēmumu, kā arī atsevišķi gadījumi ir konstatēti bērniem,” pastāstīja epidemiologs.

J. Perevoščikovs skaidroja, ka siekalu tests, ko veic tikai Kuldīgā, ir izdevīgs, jo ar to var pārbaudīt vairāk cilvēku īsākā laikā, nekā veicot standarta procedūru, kad tiek ņemta gļot­ādas uztriepe no deguna un kakla. Divu dienu laikā esot veikti 1600 testi un atklātas 17 inficētas personas.

“Ja siekalās ir vīruss, tas nozīmē, ka organismā vīruss ir pietiekami lielā daudzumā. Tāpēc pilnībā varam paļauties uz šo testu,” atzina Perevoščikovs.

Viņš uzskata, ka tagad, salīdzinot ar pavasari, kad par koronavīrusu bija daudz nezināmā, esot iegūta tik liela pieredze, ka uz slimības izplatību ļauj paskatīties labāk.

“Nav nepieciešams veikt papildu ierobežošanu pilsētās, kur nav reģistrēts neviens saslimšanas gadījums. Arī Eiropas Komisija aicina valstis rīkoties mērķtiecīgāk. Jebkuri ierobežojumi sociālajai dzīvei, darba aktivitātēm ir sitiens ekonomikai.

Savukārt pilsētās, kur slimības rādītāji ir diezgan augsti, vajadzētu pakāpeniski stiprināt ierobežojošos pasākumus. Bet tik un tā, ja cilvēki neievēros elementārās profilakses prasības, apturēt vīrusa izplatību būs ļoti grūti.”

Epidemiologs informēja, ka SPKC vērtēs nedēļas rādītājus, lai lemtu, kurās vietās būtu nepieciešamas stingrākas prasības.

Katra diena esot atšķirīga – pagaidām neesot bijis vairāk par 1–2% pozitīvo testu no visiem diennakts laikā veiktajiem testiem. Vairāk nekā 20 valstīs šis radītājs esot sasniedzis un pat pārsniedzis trīs procentus.

Saistītie raksti
“Tas nozīmē, ka vīruss izplatās masveidā. Mums jāskatās, cik nozīmīgi ir uzliesmojumi, cik ir pozitīvu testu īpatsvars un cik cilvēku ir hospitalizēti.

Pagaidām mēs domājam par ierobežojošiem pasākumiem konkrētās vietās, kur saslimstības rādītāji patiešām ir augsti, proti, Daugavpili un Kuldīgu,” sacīja epidemiologs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
SK
Skaties.lv
Veselam
liegt vīrusam iekļūt cilvēka šūnās? Covid-19 Proteīnu pētījumu rezultātā ir iecere izstrādāt zāles
26 minūtes
PA
Pēteris Apinis
Veselam
Pēteris Apinis: Publiska atbilde uz jautājumu – vai es pats vakcinēšos pret Covid-19? 7
2 stundas
SK
Skaties.lv
Veselam
VIDEO. Ko nekādā gadījumā nedrīkst darīt, ja bērns ir aizrijies. Skaidro ārsts
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 statistika tiek “mākslīgi uzpūsta”? Daugavpils mērs komentē saslimušo skaitu pilsētā 2
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Profesors Anatolijs Danilāns nāk klajā ar efektīvu veidu, kā sevi pasargāt no Covid-19 19
19 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
Pēteris Apinis: Publiska atbilde uz jautājumu – vai es pats vakcinēšos pret Covid-19? 7
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Toms Bricis par laikapstākļiem: tas, kas notiek, nav normāli 5
1 diena
SK
Skaties.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO. TV šovā izplūcas deputāts Aldis Gobzems un modele Māra Sleja. “Viņa bija ļoti agresīva!” – teica Aldis 46
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Princis Viljams un Keita pagājušajā nedēļā ģimenē piedzīvojuši zaudējumu: tikai tagad tas atklāts publiski 8
23 stundas
VB
Vija Beinerte
Ziņas
“Vīrusus neinteresē mūsu viedoklis, plāni un nodomi.” Kā apturēt sērgu? Saruna ar profesoru Ģirtu Briģi 20
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Profesors Anatolijs Danilāns nāk klajā ar efektīvu veidu, kā sevi pasargāt no Covid-19 19
19 stundas
LE
LETA
Veselam
Epidemiologs prognozē Covid-19 pieauguma tempa apstāšanos 9
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Viņķele: Jārēķinās, ka ārkārtējā situācija tiks pagarināta 3
21 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Kas palīdzēs novērst dzelzs deficītu organismā? 2
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Aukstumpumpa – jau vairāk nekā 100 gadus zināma vīrusa infekcija
1 diena
Ieva Ēvalde
Stāsti
Astrīdas kundze viena cīnījās ar plūdiem dzīvoklī. Vai avārijas dienesta darbinieki nobijās no kovida?
2 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
Pēteris Apinis: Publiska atbilde uz jautājumu – vai es pats vakcinēšos pret Covid-19? 7
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ticējums vēsta: “kāda Katrīna, tāda diena”. Laika prognoze trešdienai
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Saņemta starpatskaite par ģeoskenēšanu Ģertrūdes ielā, kur šovasar iegruvumos ielūzuši vairāki auto
1 stunda
LB
Laura Blumberga
Kokteilis
VIDEO, FOTO. Modeles un deputāta kašķis pieaug. “Es neesmu tava bijusī, pamani manī skaisto!” – pukojas modele 6
1 stunda
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
Latvijā izstrādāta apzinātības lietotne, kas klausās cilvēka balsi
2 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
VIDEO. “Depo” nozagts dārgs bruņurupucis. Vai godīgi, ka zaudējumi jāsedz pārdevējai?
2 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
“Tagad turpinās haotiska darbība.” LTRK prezidents komentē Covid-19 krīzes vadīšanu
50 minūtes
SK
Skaties.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO. TV šovā izplūcas deputāts Aldis Gobzems un modele Māra Sleja. “Viņa bija ļoti agresīva!” – teica Aldis 46
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Princis Viljams un Keita pagājušajā nedēļā ģimenē piedzīvojuši zaudējumu: tikai tagad tas atklāts publiski 8
23 stundas
SK
Skaties.lv
Veselam
VIDEO. Ko nekādā gadījumā nedrīkst darīt, ja bērns ir aizrijies. Skaidro ārsts
16 stundas
MP
Maija Pastare
Praktiski
Esi saslimis ar Covid-19: kas tev jāzina par darbnespējas lapu?
17 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
VIDEO: “Ko es izdarīju?” Lielveikala apmeklētāju pārsteidz kāda strādnieka veiktās darbības 9
23 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Levita, Kariņa un ministru algu palielinājums Covid-19 krīzes laikā nokaitina sabiedrību 52
1 diena
AB
Anita Bormane
Ziņas
FOTO. “Spēlmaņu nakts” svinīgā ceremonija aizvadīta Liepājā: mākslinieki saņem balvas tukšā zālē 2
21 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Griķi izsmalcinātos ēdienos: 4 burvīgas receptes
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kurš drīkstēs pieteikties dīkstāves pabalstam? 1
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
Laiks mainīsies novembra izskaņā. Sinoptiķu prognoze turpmākajām dienām
09:52
SK
Skaties.lv
Veselam
Kā liegt vīrusam iekļūt cilvēka šūnās? Covid-19 Proteīnu pētījumu rezultātā ir iecere izstrādāt zāles
09:30
LA
Laukos.lv
Laukos
Atbalsts jaunajiem lauksaimniekiem – kādas ir iespējas?
09:23