Itālijas garākā upe Po, kas tek no Alpu kalniem līdz Adrijas jūrai, daudzviet ir gandrīz izžuvusi.
Itālijas garākā upe Po, kas tek no Alpu kalniem līdz Adrijas jūrai, daudzviet ir gandrīz izžuvusi.
Foto: Andrea Fasani/EPA/SCANPIX

Karstums un sausums pārņem Eiropu – plosās meža ugunsgrēki, ir izžuvušas upes, miruši simtiem cilvēku 13

Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
6 pārtikas produkti, kurus nekādā gadījumā nedrīkst saldēt
Duncis Putina mugurā: situācija Krievijā pēdējo dienu laikā ir strauji mainījusies
Veselam
bieža kafijas dzeršana ietekmē zarnas? Jauni pētījumu rezultāti 8
Lasīt citas ziņas

No Vidusjūras līdz Ziemeļjūrai daudzās valstīs plosās meža ugunsgrēki un ir izžuvušas upes, no karstuma izraisītiem slimību saasinājumiem Spānijā un Portugālē miruši simtiem cilvēku. Britānijas valdība vakar rīkoja ārkārtas sēdi, lai izvērtētu neatliekamos pasākumus, temperatūrai valstī pirmo reizi vēsturē sasniedzot +40 grādus.

Upēs ūdens līmenis ir dramatiski krities

CITI ŠOBRĪD LASA

Klimata eksperti īpaši bažījas par ieilgušo sausumu. Daudzās Eiropas lielākajās upēs ūdens līmenis ir dramatiski krities, bet augsne kļūst arvien sausāka. Pirms gada notikušos apokaliptiskos plūdus, kad vairākās Rietumeiropas valstīs gāja bojā simtiem cilvēku, nomainījis ne mazāk biedējošs sausums.

Eiropas Komisijas klimata politikas pārraugs Franss Timmermanss apspriedē Prāgā mudinājis ES valstu ministrus panākt vienošanos par EK klimata paketi “Fit for 55” pirms globālās klimata konferences novembrī Kairā. Eksperti atzīmē, ka klimata pārmaiņu jautājums nav iekļauts šobrīd ES prezidējošās valsts Čehijas prioritāšu sarakstā, tāpēc ir maz cerību panākt starptautisku vienošanos šajā jomā vēl šogad.

Daudzu Eiropas valstu pilsētās iedzīvotājiem lūgts samazināt dzeramā ūdens patēriņu, taču situācija var kļūt vēl ļaunāka augustā, kas parasti ir gada karstākais mēnesis, atzīmē izdevums “Politico”.

Spānija ir liesmās

Portugāle cīnās ar vairākiem simtiem meža ugunsgrēku, temperatūrai valstī pārsniedzot 46 grādus. Spānijā tūkstošiem atpūtnieku bijuši spiesti bēgt no populārā kūrorta Kosta del Solas valsts dienvidos, kur plosās meža ugunsgrēki. Cīņā ar liesmām gājis bojā viens ugunsdzēsējs un kāds fermeris. “Mana valsts ir liesmās,” vakar Berlīnē klimata konferencē paziņoja Spānijas ekoloģijas ministre Terēze Ribera, brīdinot par “drūmajām izredzēm”, temperatūrai jau divas nedēļas pārsniedzot 40 grādus un nedaudz pazeminoties tikai naktī.

Grieķijā pēdējā diennaktī norisinājusies cīņa ar 119 savvaļas ugunsgrēkiem, un amatpersonas ziņo, ka daudzviet valstī saglabājas ļoti augsts ugunsgrēku risks. Īpaši lielas briesmas draud Atēnu apkārtnē, Eibojas, Krētas, Lesbas un Samas salā, kā arī Peloponēsas pussalas ziemeļaustrumos, brīdina Civilās aizsardzības pārvalde.

Reklāma
Reklāma

Francijā Žirondas apgabalā izdeguši tūkstošiem hektāru meža un evakuēti tūkstošiem cilvēku. Cīņā ar mežu ugunsgrēkiem bija iesaistīti seši specializēti lidaparāti, kuriem vakar pievienojās vēl trīs, paziņojusi Iekšlietu ministrija. Cīņu ar liesmām apgrūtina spēcīgais vējš, kas izplata dzirksteles plašā teritorijā. 1500 ugunsdzēsējiem, kuri strādā maiņās dienu un nakti, nosūtīti vēl 200 palīgi.

Itālijā Po upe ir gandrīz izžuvusi

Itālijā karstuma vilnis sakritis ar plašāko sausumu pēdējos 70 gados. Valsts garākā upe Po, kas tek no Alpu kalniem līdz Adrijas jūrai, daudzviet ir gandrīz izžuvusi, vietējām varasie­stādēm izsludinot ārkārtas stāvokli. Sausums ir mazinājis elektrības ražošanu hidrostacijās un ietekmējis lauksaimniecību. Eksperti brīdina, ka ārkārtēja sausuma ap­stākļos ekosistēmas cīnās par izdzīvošanu, izmantojot dziļākus hidroresursus, bet šo procesu sekas var būt jūtamas vēl gadiem. Ziemām kļūstot īsākām, augu veģetācijas posms pagarinās un tie izmanto vairāk ūdens, augsnei kļūstot sausākai. Izmainoties nokrišņu periodiem, sniegs un lietusūdens nespēj aizvietot gruntsūdens līmeni un dabiskās ūdenstilpes izžūst. Po upes baseinā Itālijas ziemeļos, kur dzīvo trešā daļa valsts iedzīvotāju un ir attīstīta lauksaimniecība, lietus tikpat kā nav bijis vairāk nekā 200 dienas. Lauksaimnieki bažījas, ka sausums varētu samazināt ražu par trešdaļu vai pat vairāk. Situāciju vēl sarežģī fakts, ka tieši šajās dienās Itāliju piemeklējusi valdības krīze, apgrūtinot operatīvu lēmumu pieņemšanu. Hidroelektrostaciju jaudas kritums nāk Eiropas Savienībai ļoti nelabvēlīgā laikā, kad steidzami jāatrod alternatīva Krievijas gāzes importam.

Briti piedzīvo tropiskās naktis

Britu meteorologi brīdina, ka šīs nedēļas sākumā pirmo reizi vēsturē temperatūra daudzviet Anglijā var sasniegt 40 grādus pēc Celsija. Vakar Londonā tika prognozēta tropiskā nakts, temperatūrai nekrītot zemāk par 29 grādiem. Līdz šim augstākā temperatūra, kas jebkad reģistrēta Britānijā, ir 2019. gadā fiksētie 38,7 grādi. Klimata eksperti secinājuši, ka globālā sasilšana veicina klimata pārmaiņas, padarot tās arvien ekstrēmākas un neparedzamākas. Britānija nav radusi pie šādas temperatūras, jo parasti jūlijā tā mēdz būt no 12 līdz 21 grādam, tāpēc samērā maz telpu ir apgādātas ar gaisa atvēsinātājiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.