Konservatīvo studiju centra dibinātāji – Andis Kudors un Jānis Hermanis.
Konservatīvo studiju centra dibinātāji – Andis Kudors un Jānis Hermanis.
Foto: Ieva Leiniša un Paula Čurkste/LETA

“Dažas tēmas pārspīlēta politkorektuma dēļ jau pārvēršas par tabu!” Latvijā nodibināta jauna domnīca 31

Māris Antonevičs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Latvijā nodibināta jauna domnīca – Konservatīvo studiju centrs. Tā direktors būs politologs Andis Kudors, vēl starp dibinātājiem ir klasiskā filoloģe Agnese Irbe, ekonomists Jānis Hermanis, politologs un tulks Mārcis Gobiņš, un, visticamāk, drīzumā varētu pievienoties arī citi.

LA
LA.LV
Ziņas
“Mūs gaida termošoks!” Bricis par laiku šonedēļ un nākamnedēļ 13
1 diena
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Atrasts veids, kā atbrīvoties no ierobežojumiem. Taču tā nav vakcinācija, tas ir kaut kas vienkāršāks 106
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Slepkavība tiks atklāta!” Iekšlietu ministrs dalās ar jaunāko informāciju nogalinātā Bezzubova lietā 28
7 stundas
Lasīt citas ziņas

Šis nav vienīgais notikums pēdējo mēnešu laikā, kas liecina, ka konservatīvajā sabiedrības daļā notiek aktivitātes un tiek meklētas formas, kā atgādināt par šīm vērtībām.

Martā izveidots un pašlaik jau aktīvi darbojas interneta žurnāls “Telos.lv”, kas, pēc tā veidotāju vārdiem, “apvieno Latvijas konservatīvos domātājus, kuriem līdz šim nav bijis savas vietnes un savas vienojošās telpas”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jau iepriekš nodibināta biedrība “Austošā saule”, kuru vada bijušais Nacionālās apvienības ģenerālsekretārs Raivis Zeltīts.

Tāpat par spil­gtu konservatīvās domas izpausmi varētu uzskatīt arī Jaunā Rīgas teātra režisora Alvja Hermaņa manifestu jeb “septiņus ētiskas uzvedības noteikumus JRT darbiniekiem un skatītājiem”, kas raisīja plašas diskusijas.

Atšķirībā no liberālās ievirzes un t. s. atvērtās sabiedrības ideju piekritējiem, kas jau gadu desmitiem darbojas šādā formā, konservatīvajā spārnā tas ir kas jauns.

Pašlaik ir tikai kautiņi soctīklos

A. Kudors nenoliedz, ka Konservatīvo studiju centra (KSC) dibināšana daļēji ir pretreakcija uz sabiedrībā un politikā notiekošo: “Līdzīgi kā britu domātājs Edmunds Bērks reaģēja uz Franču revolūciju un tās radītajām negatīvajām, destruktīvajām blaknēm, tāpat notiek arī mūsdienās. Kā teicis Bērks – ir jāmazina tas ļaunums, ko nespējam iznīcināt, un tā ir viena no konservatīvisma esencēm. Latvijā dažādas idejas ir aulēkšiem izkarojušas pozīcijas, ko mēs varam redzēt, piemēram, Satversmes tiesas lēmumos, kas ignorē likuma garu, mākslīgi nodalot laulību no ģimenes.”

Domnīcas izveide esot mēģinājums par šiem jautājumiem runāt pieklājīgi, jo sociālajos tīklos diskusijas vairāk atgādinot kautiņus.

A. Kudors norāda, ka šie jautājumi ir aktuāli visā pasaulē un par tiem notiek daudz diskusiju. Konservatīvajiem nereti tiekot pārmesta radikalizācija, lai gan patiesībā tā vērojama tieši liberālajā spārnā.

Turklāt kreisi liberālas idejas ir radušas pateicīgu augsni tieši augstskolās.

KSC izplatītajā paziņojumā teikts: “Daudzi sociālo zinātņu pārstāvji Latvijā ir nosliekušies par labu vienpusējam skatījumam uz sociālo procesu būtību un virzību.”

Tāpēc domnīca aicina pētniekus, studentus un pasniedzējus “neļauties katram jaunam mācību vējam un iesaistīties diskusijā par pārbaudītām vērtībām, kas nodrošina sabiedrības un valsts ilgtspējīgu attīstību”.

A. Kudors gan vērtē, ka šīs tendences esot raksturīgas atsevišķiem studiju virzieniem un, piemēram, vēsturnieku vidū nekas tāds neesot vērojams, savukārt politoloģijā šīs vēsmas nākot no ārpuses, un sava loma esot arī finansējumam, kas paredz noteiktus pētniecības virzienus un priekšnoteikumus.

“Amerikā daudzi politoloģijas profesori dzīvo tādā kā kreisā naivuma atmosfērā. Viņi nav dabūjuši to imunitāti, ko mēs ieguvām PSRS laikā,” uzskata KSC direktors.

Nebūs tabu tēmu

Pašlaik domnīcas mērķis esot analizēt Latvijas rīcībpolitikas, vērtējot tās no konservatīvisma pozīcijām, un izstrādāt rekomendācijas to uzlabošanai.

Iespējamās tēmas – valsts un baznīcas attiecības, tiesiskuma stiprināšana, atbalsts dabiskai ģimenei, azartspēļu ierobežošana, abortu un eitanāzijas problemātika un citas.

A. Kudors: “Zinātniskās metodes, protams, nav ideoloģiskas, tās ir neitrālas, un arī mēs gribam redzēt godīgu ainu, piemēram, par sabiedrības viedokli vienā vai otrā jautājumā. Taču pašlaik ir tā, ka dažas tēmas pārspīlēta politkorektuma dēļ jau pārvēršas par tabu – tiek uzskatīts, ka tās vispār nevar pētīt. Tā gan nevajadzētu būt!”

Pagaidām vēl tiekot domāts, kā notiks praktiskā darbība, bet A. Kudors izmantošot pieredzi, ko ieguvis, 13 gadus vadot citu domnīcu – Austrumeiropas politisko pētījumu centru.

Acīmredzot tie nebūšot kādi ikdienišķi pasākumi, bet pētniecības darbs ilgākā laikā, kā arī analītisko rakstu krājumu veidošana.

Arī finansējuma piesaiste esot vēl veicams darbs, bet tikšot izmantoti gan fondi, gan privātpersonu ziedojumi, tāpat A. Kudors neizslēdz arī sadarbību ar konservatīvajām partijām – Nacionālo apvienību un Jauno konservatīvo partiju, kā arī “atsevišķiem konservatīviem politiķiem no citām partijām”.

Jānis Hermanis iesaistījies KSC darbā, jo “mums sakrīt idejiskie redzējumi daudzos punktos un šī ir iespēja veicināt kulturālu diskusiju par aktuāliem tematiem”.

Viņš pats vēlas to papildināt ar datos un faktos balstītiem argumentiem. Viens no pētījuma virzieniem varētu būt par to, cik ļoti valstij vajadzētu iesaistīties tirgus ekonomikas regulēšanā.

“Konservatīvisms pats par sevi paredz zināmu piesardzību, neķerot uzreiz visu jauno, bet kārtīgi apsverot un saglabājot arī to, kas bijis labs līdz šim,” atgādina J. Hermanis.

Mēģinājumi jau bijuši

Interesanti, ka Latvijā arī pagātnē ir bijuši mēģinājumi veidot konservatīvu domnīcu. Piemēram, 2008. gada aprīlī virkne sabiedrībā pazīstamu cilvēku sanāksmē Latvijas Akadēmiskajā bibliotēkā vienojās par nepieciešamību veidot Konservatīvo ideju biedrību.

To ierosināja tā laika ārlietu ministrs, pašreizējais vēstnieks Krievijā Māris Riekstiņš, bet starp sanāksmes dalībniekiem bija zinātnieks Elmārs Grēns, dzejnieks Jānis Peters, ārsts Andrejs Ērglis, tēlnieks Gļebs Panteļejevs, luterāņu baznīcas arhibīskaps Jānis Vanags, mācītājs Indulis Paičs, kā arī publicists Pēteris Bankovskis, kurš ieceri raksturoja kā “domāšanas poligonu veselajam saprātam”.

SAISTĪTIE RAKSTI

Vēl tēlaināks tolaik bija A. Ērglis: “Jābūt kādai biedrībai, kas pasaka, ka karalis ir kails.”

Lai gan sanākušie bija apņēmības pilni, īsti turpinājumu tas neguva, turklāt sabiedrībā šī iecere nekavējoties tika saistīta ar Tautas partiju un tās centieniem mainīt tobrīd vairs ne pārāk spožo tēlu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Mūs gaida termošoks!” Bricis par laiku šonedēļ un nākamnedēļ 13
1 diena
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Atrasts veids, kā atbrīvoties no ierobežojumiem. Taču tā nav vakcinācija, tas ir kaut kas vienkāršāks 106
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Slepkavība tiks atklāta!” Iekšlietu ministrs dalās ar jaunāko informāciju nogalinātā Bezzubova lietā 28
7 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Tu būsi lieliskā formā. Tev izdosies viss, kas tev “nāks pretī”! Horoskopi 7.maijam
20 stundas
LA
LA.LV
Veselam
9 ieteikumi urīnpūšļa veselībai – kā palīdzēt urīnpūslim būt stipriniekam 2
1 diena
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Veselam
Ceturtdien atklāts lielākais jauno Covid-19 gadījumu skaits kopš februāra 7
1 stunda
LA
LA.LV
Veselam
“Izslimoju Covid-19, bet antivielu tests ir negatīvs.” Kalviņš skaidro, vai tā tiešām var būt 9
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Man vismaz ir ko ēst!” Šadurskis uzskata, ka labāk būtu izmaksāt dīkstāves pabalstus, nevis rīkot Skolēnu dziesmu un deju svētkus 6
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
Kossovičs par āra terašu atvēršanu: Par šo “ballīti” maksās visi 33
3 stundas
LE
LETA
Veselam
Drīzumā pret Covid-19 varētu sākt vakcinēt arī jauniešus no 16 gadu vecuma
14:21
Ilze Šarkovska-Liepiņa
Ziņas
Mūzikas laikmeti Radio ieskaņojumos. Ilze Šarkovska-Liepiņa vērtē Latvijas Radio fonotēku
14:11
LA
LA.LV
Veselam
tikt galā ar alerģisko konjunktivītu
13:50
Ieva Ēvalde
Ziņas
No šodienas mūsu valstī atkal atļauts ieturēt maltīti kafejnīcu terasēs. Ar ko jārēķinās apmeklētājiem? 24
Tiešraide 7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Slepkavība tiks atklāta!” Iekšlietu ministrs dalās ar jaunāko informāciju nogalinātā Bezzubova lietā 28
7 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Dārznieki un dārznieces, safrizēt rudens avenājus var arī tagad!
2 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Domburs aicina politiķus atcelt sejas masku lietošanu raidījumos 1
1 stunda
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
“Var nākties atbildēt ar savu maku!” “Rīgas mežu” bijušajai valdei prasīs atmaksāt miljonus 4
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Princis Harijs un Megana Mārkla lūguši faniem ziedot 5 dolārus katram sava dēla Ārčija otrajā dzimšanas dienā 12
3 stundas
SM
Signe Mengote
Ziņas
Labas lietas priekam un iedvesmai iesaka Signe Mengote 1
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Izcēlies pamatīgs īpašuma kašķis: “Avotiņu” bijušie saimnieki Magoni Šutovieni apsūdz mantu “zādzībā”, Magone teic – īpašums pārdots “ar viltu” 5
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Influencere Katrīne Sauliete kopā ar mīļoto Pēteri devušies atpūsties uz Turciju, kur šobrīd ir augsts Covid-19 saslimstības risks 10
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Opozīcija ar pozīciju valdību padarīja par muļķiem!” Rēvalds par Saeimas lēmumu atvērt āra terases 26
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Traucās ar ātrumu 184 kilometri stundā! Vidzemē apturēts autovadītājs bez tiesībām 1
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Multimākslinieks Kašers dodas “šturmēt” lietoto apģērbu veikalu un tur piedzīvo pagalam neveiklu situāciju 12
3 stundas
LE
LETA
Veselam
Kāpēc nevakcinē bērnus? Zavadska skaidro, vai Latvijā sāks bērnu vakcināciju pret Covid-19 15
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kučinskis: Kariņa valdība ir iegājusi “ļoti lielā krīzē”, tai “nav nekādas saulainās perspektīvas” 25
5 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Vai, jūsuprāt, vajag mainīt valdību? 70
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Jāsāk veidot griķu krājumi? Eksperti skaidro, vai Latvijas iedzīvotājiem ir jāsatraucas par Krievijas griķu eksporta aizliegumu 37
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mūs gaida termošoks!” Bricis par laiku šonedēļ un nākamnedēļ 13
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Henriete, Henrijs, Jete un Enriko
3 stundas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Atrasts veids, kā atbrīvoties no ierobežojumiem. Taču tā nav vakcinācija, tas ir kaut kas vienkāršāks 106
23 stundas
LB
Laura Blumberga
Praktiski
Trauslā un ļoti bīstamā robeža: mājās mazs bērns un suns. Kādas kļūdas visbiežāk pieļauj vecāki? 7
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Beidzot oficiāli atklāts prinča Filipa nāves iemesls 17
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Sātīga un bezgalīgi garšīga: zupa kā lazanja – ar malto gaļu, tomātiem un pastu 2
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Kad siltumnīca nav tikai siltumnīca: kā ierīkot savu oāzes stūrīti?
1 diena
KA
Kristīne Akmentiņa
Kokteilis
Veiksmīgākās un bīstamākās dienas maijā: astroloģiskā prognoze 1
1 diena