Publicitātes foto

Liela nozīme ir arī vecāku piemēram jeb Padomi pēc garajām brīvdienām 1

Kā palīdzēt bērniem adaptēties skolai jaunajā mācību gadā un ko darīt, lai, arī iestājoties aukstumam un salam, viņi saglabātu veselību un mundrumu? Uz šiem jautājumiem atbild Veselības centra apvienības (VCA) pediatre rezidente Poļina Popeiko un «Mēness aptiekas» farmaceits Vadims Brižaņs.

Kurš no “Jaunās vienotības” visvairāk svītrots, bet kurš saņēma “plusiņus”?
FOTO, VIDEO. Mairis Briedis: “Pēc vēlēšanu rezultātiem redzēsim, vai es palikšu Latvijā. Es neesmu mazohists” 197
Iezīmējas potenciālais 14.Saeimas sastāvs: kāda varētu izskatīties mūsu jaunā valdība?
Lasīt citas ziņas

Tā arī vasara pagājusi…

Kalendārā pāršķiram augusta pēdējās dienas… Drīz jau septembris un bērni atkal būs pārņemti ar mācībām, bet kāds tikai pirmo reizi pārkāps skolas slieksnim. Ārā katru dienu kļūs arvien vēsāks, un zēnu un meiteņu ikdiena vairs nebūt nebūs tik bezrūpīga kā vasarā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirmais, kam vecākiem būtu jāpievērš uzmanība, ir bērna veselības stāvoklis. Šis ieteikums būtu jāuztver ļoti nopietni, jo vienmēr ir labāk jau pamanīt kādu problēmu startā, nevis to palaist garām.

Publicitātes foto

Mācību iestādēs var atšķirties nosacījumi skolēniem par nepieciešamajām medicīniskajām izziņām. Tomēr vizīte pie ģimenes ārsta vai pediatra, ja tas vēl nav izdarīts, noteikti ir svarīga. Šāda speciālista veiktā apskate vienmēr ir informatīva. Viņš sniegs nosūtījumus uz visām nepieciešamajām analīzēm un pastāstīs, pie kuriem ārstiem jādodas uz pieņemšanu, ieteicami būtu arī izmērīt asinsspiedienu. «Ir būtiski nodot asins analīzes – to iesaku veikt reizi gadā vai divās pat tajā gadījumā, ja bērns ne par ko nesūdzas. Piemēram, ļoti svarīgi ir noteikt D vitamīna un dzelzs līmeni skolēna asinīs. Vitamīns palīdz uzturēt kaulu, zobu un nervu sistēmas veselību, bet tā trūkums samazina organisma izturību pret infekcijām. Savukārt dzelzs trūkums ietekmē cilvēka koncentrēšanos, enerģijas līmeni,» atzīst Poļina Popeiko.

Uzmanību stājai un redzei!

Vecākiem rūpīgi jāizstudē visu ārstu speciālistu (pediatru, ķirurgu, ortopēdu, okulistu, otolaringologu, neiropatologu, zobārstu, logopēdu) atzinumi par saviem bērniem un jāizpilda visi norādījumi konstatēto veselības traucējumu novēršanai.

Īpaša uzmanība jāpievērš stājai un redzei. Skoliozi (mugurkaula izliekumu) ir vieglāk labot sākumstadijā, nekā pēc tam ar to cīnīties gadiem ilgi. Katram trešajam bērnam, kurš sāk mācīties 1. klasē, ir stājas traucējumi (plecu, lāpstiņu asimetrija, sakumpums utt.) kas rodas, pavājinoties muguras simetrisko muskuļu tonusam. Jāatceras, ka maksimālā slodze mugurkaulam ir nevis tad, kad stāvam, bet, gluži otrādi, kad sēžam, piemēram, mācību vai datorspēles laikā. Svarīgi pievērst uzmanību darba vietas iekārtošanai skolēnam, pārliecināties, vai krēsls un galds ir piemērotā augstumā un lampas gaisma krīt no pareizās puses. Tomēr vai mēs, pieaugušie, bieži vien, redzot bērnus ar datoru rokās stundām ilgi sēžam uz… gultas (dīvāna, paklāja, palodzes un tā tālāk), uzreiz lūdzam viņus pārvietoties pie galda? Arī pandēmijas laikā paši reizēm grēkojām ar to pašu: āķa pozā dienām-naktīm sēdējām pie datora, strādājot attālināti… Tātad – nerādiet sliktu piemēru bērniem – centieties arī paši pie datora strādāt pareizi. Bērni jūs uzklausīs, īpaši, ja visu paskaidrosiet vienkārši un saprotami. Neviens bērns negrib sabojāt redzi vai būt ar šķību muguru. Viņi jūs sapratīs – ja ne uzreiz, tad pavisam drīz.

Fāstfudu un kolu nevar atcelt, bet …

Skolas vecuma bērni jāradina pie pareiza uztura ar personīgo (vecāku) piemēru. Ja bērns redz, ka vecāki neēd brokastis, bet vakariņās pasūta sev ar piegādi fāstfudu, tad ir sarežģīti no viņa gaidīt ko citu.

Iegādājieties ērtas kastītes ēdieniem! Tajās bērns var ņemt līdzi brokastis, ja nevēlas tās ēst mājās, pārtiku vai pusdienas, ja uzreiz pēc skolas dodas uz papildu nodarbībām. Pareizs uzturs skolas vecuma bērniem paredz, ka brokastīm un pusdienām jābūt enerģētiski ietilpīgākajām, bet vakariņas labāk ēst divas stundas pirms gulētiešanas.

Dažādojiet bērnu uzturu – tajā ir jābūt arī svaigiem dārzeņiem un augļiem, putraimiem, piena produktiem, arī dabīgajiem jogurtiem un sieram. Pievērsiet uzmanību cukura daudzumam produktos – visiem garšo sieriņi, kondensētais piens, sulas, pat kečups un citas mērces satur milzīgu daudzumu cukura. Nē, tas nenozīmē, ka cukurs ir pilnībā jāizslēdz, bet, izvēloties starp līdzīgiem produktiem, paņemiet to, kur cukura ir mazāk, bet pārtikai piedāvājiet bērnam viņa iecienītākos augļus un dārzeņus.

Attālināto mācību blakne – lielam bērnu skaitam ir radies liekais svars. Šajā gadījumā palīdzēs sports, biežas pastaigas un pareizs uzturs. Reizēm būs nepieciešamas endokrinologa un dietologa konsultācijas, taču atcerieties, ka tikai ar personīgo piemēru var panākt pārmaiņas.

Nepārspīlējiet ar pulciņiem un papildnodarbībām!

Pēc statistikas datiem, 20 līdz 30 procenti skolēnu slimo ar dažādas smaguma pakāpes neirozēm, un bieži tās ir hroniskas pārpūles sekas. Viņi skolā ir astoņas un vairāk stundu, tā ir liela slodze, bet pēc skolas vēl ir jāpilda mājasdarbi, tāpēc pulciņu un sporta nodarbību skaitam, ko apmeklē bērns, jābūt prātīgam, bez pārspīlēšanas.

Neirozes cēlonis var slēpties arī bērna psiholoģiskajā stāvoklī – ne katrs mazais cilvēks var pārspēt biklumu, nedrošību, trauksmi. Bērniem ir tendence pārdzīvot un hipertrofēti uztvert savas neveiksmes. Tāpēc esiet modri: ja bērns vakarā nespēj aizmigt, sāk grauzt nagus vai zīmuļus, runājiet ar viņu laipni un mierīgi, meklējiet iemeslu. Mierīga mājas vide, pārdomāts dienas režīms, veselīgs uzturs palīdzēs tikt galā ar dažādām problēmām. Ja netiekat galā paši, noteikti sazinieties ar speciālistu.

Pēc brīvdienām

Lai bērnam atvieglotu atgriešanos skolā, vecākiem pietiek izpildīt dažus vienkāršus norādījumus.

1. Atjaunot darba dienas ritmu jau augusta beigās – vēlams, lai bērns ietu gulēt laikā no pulksten 21.00 līdz 22.00, bet no rīta mostos ap pulksten septiņiem astoņiem.

2. Lai bērns varētu laikus aizmigt, īsi pirms gulētiešanas nevajadzētu nodarboties ar fiziskām aktivitātēm. Var kopā ar bērnu palasīt grāmatas, klausīties audiopasakas vai uzspēlēt galda spēli, jo šīs nodarbības nerada spriedzi un ļauj atslābināties. Atcerieties, ka televizoru vai datoru izslēdzam vismaz stundu pirms gulētiešanas.

4. Vienkārši esiet uzmanīgi pret saviem bērniem. Jauns dienas režīms, tikšanās ar skolotājiem un klasesbiedriem, kurus viņi sen nav redzējuši, un citas pārmaiņas noved pie zināma stresa līmeņa, kas var samazināt imunitāti. Tāpēc nav izslēgts, ka mācību gada pirmajās nedēļās bērnam var parādīties neliela saaukstēšanās vai temperatūra, kuras iemesls ir emocionāls nogurums.

5. Atgādiniet bērnam higiēnas noteikumus, ieskaitot biežu pareizu roku mazgāšanu, tas ir īpaši aktuāli mūsdienās, kad pasaulē ir pandēmija.

6. Pārrunājiet sadzīviskus jautājumus, ja bērns uz skolu vai pulciņiem dodas viens pats – izejiet pa maršrutu kopā, iepriekš pārliecinoties, vai bērns atceras ceļu. Vienojieties, cik bieži viņam jums jāziņo par savu atrašanās vietu.

«Zivju eļļu neviens nav atcēlis!»

Tā uzskata Mēness aptiekas farmaceits Vadims Brižaņs, kurš piekrīt, ka primāri nepieciešams, lai bērna uzturs būtu sabalansēts. Tajā jābūt olbaltumvielām, taukiem, ogļhidrātiem, vitamīniem un mikroelementiem, tātad daudzveidīgam. Slikti, ja bērna uzturā dominē ogļhidrāti. Ir tādi skolēni, kas atsakās no konkrētiem produktiem – augļiem, zivīm, piena produktiem, gaļas un tā tālāk. Tāpēc bērniem var pietrūkt spēka aktīvai skolas dzīvei, kas ir pilna uzdevumu, emociju, stresa un vienkārši ikdienas darba.

Publicitātes foto

«Mēs, farmaceiti, vienmēr esam priecīgi palīdzēt vecākiem, kuri vēlas ar vitamīnu un minerālvielu palīdzību vairot savu bērnu spēkus,» saka Vadims. «Ir būtiski aprunāties ar mammu vai tēti par viņu skolēnu, lai piemeklētu pareizo atbalsta kompleksu. Piemēram, var būt nepieciešams magnijs un B grupas vitamīni, kas palīdzēs skolēnam, kurš, sākoties septembrim, ir spiests iziet no mājas komforta zonas, stāties pretī paaugstinātām nervu slodzēm, stresam. Ja domā par tuvojošos vīrusu un saaukstēšanās sezonu, tad var palīdzēt C vitamīns, selēns un cinks (vecākiem arī!), bet mans ieteikums: minimāla deva (profilaktiska), ja ārstam nebūs citu ieteikumu.»

Speciālists iesaka padomāt (nodot analīzes) par pietiekamu D vitamīna līmeni skolēna organismā. Tas ir vitāli svarīgs bērnu organismam, jo uzņemas atbildi par imūnsistēmas atbildes reakcijām, kas rada organisma aizsargfunkcijas. Turklāt D vitamīns ietekmē kalcija uzsūkšanos organismā, un tās ir stipras locītavas un zobi.

Turklāt neviens nav atcēlis zivju eļļu, kas satur nepiesātinātās aminoskābes. Tas palīdzēs jūsu bērnam labāk iegaumēt mācību materiālu, iemācīties dzejoļus, plaši domāt un producēt idejas. Vēl jo vairāk tādēļ, ka šodien var nopirkt zivju eļļu dažādā formā, piemēram, kas izskatās pēc želejkonfektes – zivtiņa ar augļu garšu. Bērniem šādi «gardumi» iet pie sirds. Saprātīgs variants, ko bieži iesaku uzņemt, ir D vitamīns ar Omega-3 vai D vitamīns ar kalciju.

Un pats galvenais, ko gribas ieteikt ģimenēm: esiet uzmanīgi pret bērniem, kuri ir jānodrošina ar brīvu laiku nesteidzīgām brokastīm–pusdienām–vakariņām. Reizēm, kad redzu ar mācībām un papildpulciņiem (valodas, datori, sporta treniņi un tā tālāk) pārslogotu skolasbērnu, saprotu, ka viņam neviļus tiek atņemta daļa bērnības. Arī slodzei jābūt noteiktai ar mēru – par to esmu pārliecināts, un par to runā daudzi pasaules ārsti.

 

„Veselības centru apvienība” ir viens no lielākajiem privātās veselības aprūpes uzņēmumiem Latvijā ar filiālēm Rīgā, Jūrmalā, Liepājā, Daugavpilī, Talsos, Madonā un Saldū. Vairāk nekā 1500 VCA darbinieki nodrošina pakalpojumus 120 specialitātēs un pakalpojumu virzienos.

Uzņēmuma darbība novērtēta, valdes priekšsēdētājai Stellai Lapiņai piešķirot LR Ministru kabineta balvu par ieguldījumu veselības aprūpes nozares attīstībā.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Tējas sēnes dzēriens – kombuča. Kā to pagatavot un uzglabāt?
Irbenes – skābas, rūgtas, bet – vērtīgas! Kā tās izmantot tautas medicīnā?
Pēteris Apinis: Latvijas ārstu biedrības divsimtgade 4
Ja ģimenē vismaz divi asinsradinieki slimojuši ar vēzi… Bīstamais mantojums – ļaundabīgs audzējs
Kurš no “Jaunās vienotības” visvairāk svītrots, bet kurš saņēma “plusiņus”?
FOTO, VIDEO. Mairis Briedis: “Pēc vēlēšanu rezultātiem redzēsim, vai es palikšu Latvijā. Es neesmu mazohists” 197
Iezīmējas potenciālais 14.Saeimas sastāvs: kāda varētu izskatīties mūsu jaunā valdība?
VIDEO. Piedzēries mobilizētais uzkritis uz automašīnas stūres, izraisot nopietnu satiksmes negadījumu 32
VIDEO. Lembergs: “Nesteidzieties! Es pats izlemšu, kad iešu uz politisko kapu kalniņu” 11
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
VCA un „Mēness aptiekā” notiks mērījumi sirds veselības profilaksei 2
Kas var paaugstināt asinsspiedienu? 1
Par zināšanās balstītu drosmi un klientam palīdzīgiem niekiem farmaceita arsenālā 1
Mēness aptieka: ceturtajai daļai Latvijas iedzīvotāju rudens saistās ar slimošanas laika sākumu 8
„Mēness aptieka” desmito reizi atzīta par mīlētāko zīmolu farmācijas nozarē 6
Fermentēto produktu vērtība un nozīme imunitātei un zarnu mikroflorai 2
Nepareizs leņķis vai pārāk īss tīrīšanas laiks? Kādas ir 10 biežākās kļūdas, tīrot zobus 7
„Veselības centru apvienība”: Sabiedrības attieksme pret savu veselību un vakcinācijas nepieciešamību mainās 15
Uzsāk Baltijā lielāko veselības aprūpes lojalitātes programmu 6
“Ar rūpēm par cilvēkiem” – Ķekavas Mēness aptiekas vadītājas Jolantas Bernupes dzīves formula 2
Paliek mazliet vēsi? Iedzer karstu tēju!
Uz skolu – ar zināšanām par higiēnu 7
Samazināt kolagēna ražošanu var arī stress 1
Ārste no Ukrainas ārstē neauglību Latvijā 21
Liela nozīme ir arī vecāku piemēram jeb Padomi pēc garajām brīvdienām 1
Līdztekus slāpju sajūtai ir vairāk nekā 10 norādes, lai padzertos 3
„Mēness aptieka”: No veselības viedokļa pārāk maz – tikai 18% vasarā pilnībā izmantojuši ikgadējo atvaļinājumu 6
No 20 001 “Centrālās laboratorijas” augustā testēta PĶR Covid-19 analīžu parauga 5628 bijuši pozitīvi 7
“Mēness aptieka”: Pēc darba vasarā kāds jaunietis noteikti izvēlēsies kļūt par farmaceitu! 3
Ar sirsnīgu smaidu mūsdienīgā aptiekā 1
Orientieri veselībai ar atgādinājumu – nekad neaizmirsti padzerties!
„Mēness aptiekās” pēc studijām šogad darbu sākuši gandrīz 40 jaunie farmaceiti un farmaceita asistenti
„Centrālā laboratorija”: Laboratoriski pozitīvi vīrushepatīta C antivielu rezultāti ir konstatēti salīdzinoši bieži
Ne kājas, bet bluķi – ko darīt? 3
„Mēness aptieka”: Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju gatavo veselīgu pārtikas produktu krājumus ziemai
„Veselības centru apvienība” atver magnētiskās rezonanses kabinetu tirdzniecības centrā „Sāga” 3
Ar doktorātu – tuvāk iedzīvotājiem ārpus Rīgas
Vai zemenes tiešām var saēsties visam gadam?
Trīs īpašie acu veselības riski vasarā
“Mēness aptieka” – labākā darbavieta Latvijā. Ko nozīmē šāda apbalvojuma iegūšana?
Indra Noriete: Diabēta pacientiem nepieciešams nodrošināt savlaicīgu un mūsdienīgu ārstēšanu 12
Ar sāpošu vēderu nav joki! Iespējams – apendicīts 1
VIDEO. Gardie vistas salāti ar šitake sēnēm 3
Pašapkalpošanās analīžu automātos iespējams nodot materiālu arī helikobaktērijas un cilvēka papilomas vīrusa noteikšanai 1
Zaļā tēja – mūsdienu jaunības eliksīrs? 6
Ko iesākt ar polipiem? Vai tā ir taisnība, ka tie var kļūt ļaundabīgi 4
FOTO. Danči līdz rītam, smiekli un šampanietis! Cik lustīga bijusi vēlēšanu nakts? 9
VIDEO. “Ne jau es zaudēju, bet Latvija zaudēja nākotni!” Gobzems paziņo par “aiziešanu” 75
No Kariņa Ministru kabineta locekļiem pusei, visticamāk, nebūs izdevies iekļūt nākamajā Saeimā
Kurš no “Jaunās vienotības” visvairāk svītrots, bet kurš saņēma “plusiņus”?
FOTO, VIDEO. Mairis Briedis: “Pēc vēlēšanu rezultātiem redzēsim, vai es palikšu Latvijā. Es neesmu mazohists” 197
Iezīmējas potenciālais 14.Saeimas sastāvs: kāda varētu izskatīties mūsu jaunā valdība?
Zemgalē Saeimas vēlēšanās labākie rezultāti ZZS un JV. Kas līderi pārējos novados? 5
Irbenes – skābas, rūgtas, bet – vērtīgas! Kā tās izmantot tautas medicīnā?
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
CVK vadītāja: Līdz šim 14.Saeimas balsu skaitīšanā problēmas nav konstatētas
12:01
Ilma un Skaidris – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
11:59
atjaunot izdrupušu dekoratīvo apmetumu mājas ārpusē?
11:43