Foto-Shutterstock

Mēģinām vēlreiz. Attiecības pēc pārtraukuma: divi stāsti bez un viens – ar turpinājumu 0

Katrīna: Otrreiz bijām uzmanīgāki, bet niķi atkal līda laukā

Saka jau, lai nekad neatgriežamies pagātnē, jo tur jau viss ir izdzīvots, redzēts, nekas nevar tikt izmainīts. Bet ko darīt, ja pagātne ar visiem saviem rēgiem tik ļoti velk atpakaļ?

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Man gribējās piecelties un teikt – ej tak tu!”: Igors Linga atklāj, kurš pašmāju mūziķis ir bijis visneciešamākais 6
1 diena
AT
Arnis Terzens
Stāsti
“Laika gaitā šī Angelas fobija tikai pieņēmusies spēkā.” No kā paniski bail Angelai Merkelei?
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Esmu apbēdināta, ka mani tik viegli nodeva…”: dziedātāja Alise Haijima beidzot komentējusi internetā nopludināto video, kurā viņa un citi niekojas ar “balto pulverīti” 48
2 dienas
Lasīt citas ziņas

Ak, šīs mūžīgās likstas ar bijušajiem… Sākt no jauna, uzzināt, kā tad viņam vai viņai klājas. Ir jau viegli pateikt – neskaties atpakaļ, tomēr jebkuras attiecības ir grūti izbeigt. Pēc strīdiem, pauzēm un šķiršanās nereti šķiet, ka vienkāršāk un ērtāk būtu mēģināt vēlreiz. Bailes palikt vienam. Randiņi?! Ja nav būts uz randiņu piecus gadus, kā lai tagad aiziet? Un kuram vispār mani vajag? Šie neskaitāmie jautājumi un argumenti pret jaunām attiecībām, domājams, nav sveši nevienam. Ir tik vienkārši doties atpakaļ tur, kur viss pazīstams, aizmirstot, ka bija taču iemesls aiziet. Bet vai cilvēks var tā vienkārši mainīties?

Katrīna, kura piekrita dalīties ar savu attiecību stāstu, centās mēģināt vēlreiz un vēlreiz, ticot tam, ka cilvēks var mainīties:

CITI ŠOBRĪD LASA

“Bija saglabājusies tā pirmā ideja par otru cilvēku – viss kādreiz bija labi, kāpēc gan tā nevarētu būt atkal!? Mēs mēģinājām vēlreiz, lai gan viss bija tik sabojāts, ka bijām pazaudējuši paši sevi. Nenoliegšu, mēģinot vēlreiz, bijām uzmanīgāki, tomēr ar laiku visi niķi atkal līda laukā. Es gan centos sev iestāstīt, ka nav jau tik traki. Taču tad atkal nāca apgaismība, ka varu dzīvot laimīgāku dzīvi, bet viņš gribēja atjaunot attiecības, un tā vienkārši bija vieglāk…”

Katrīna atklāj, šādā veidā līmējot attiecības, agrāk vai vēlāk pazudīs kaisle, mīlestība: “Mēs atsvešinājāmies. Arī sekss kļuva par apgrūtinājumu, jo jūtas vairs nebija tādas kā sākumā.”

Entie mēģinājumi sākt vēlreiz nevainagojās panākumiem, jo pagātnes nasta bija par smagu. “Viņš bija tas, kurš gribēja mani savā dzīvē. Es nevēlējos viņu sāpināt, tāpēc uzturēju kontaktu, domāju, ka varam būt draugi. Kļūda… Tādā veidā vēl vairāk sāpināju gan viņu, gan sevi. Turklāt viņš negribēja būt tikai mans draugs, viņš sadusmojās, bija aizvainots, ka neeju atpakaļ. Mana kļūda bija tā, ka nenogriezu visu kā ar nazi.”

Katrīna stāsta, ka attiecību problēmas viņai devušas lielu pieredzi: iemācīja piedot, būt laimīgai pašai ar sevi. “Biju aizmirsusi, kā ir būt laimīgai. Biju attālinājusies no tuviniekiem, nedarīju to, kas man sagādāja prieku. Paldies Dievam, pienāca brīdis, kad attapos un pārstāju kāpt uz tā paša grābekļa. Jā, man šķita, ka var būt labāk, tieši tādēļ jau mēģināju, bet cilvēki diemžēl nemainās. Domāju, ka uz kādu brīdi var noslēpt savas sliktās īpašības, bet pavisam izmainīties nevar. Arī mēs abi, atjaunojot attiecības, centāmies visu darīt citādi, bet tādā veidā apspiedām sevi, izlikāmies par tiem, kas neesam. Un kāda no tā jēga, ja jāizliekas?

Diemžēl man īsti nav padoma citiem cilvēkiem, kas saskaras ar šādu problēmu, jo man gāja ļoti grūti. Vienīgais – pašam ir jākļūdās, lai kaut ko saprastu. Daudzi draugi jau sen teica, ka nav vērts, bet man bija jānonāk līdz tam punktam, kurā attapos. Katrā ziņā – iet atpakaļ pagātnē nav veselīgi, īpaši, ja jau tik daudzas reizes viss ir sabojāts, izrunāts un tāpat paliek nemainīgs.”
Sarunas ar bijušo – aiz garlaicības. Jāņa pieredze

Arī Jānim attiecības ar bijušo draudzeni nav svešas, lai gan kopš šķiršanās pagājuši jau vairāk nekā trīs gadi. Pirmkārt, mēģinājums atjaunot attiecības nebija sekmīgs. Otrkārt, nebeidzamās pārdomas par to, ja nu tomēr izdodas. Kāpēc cilvēkiem vispār kaut kas tāds ienāk prātā, ja iepriekš nav sanācis!? Jānis skaidro: “Cilvēki bieži atceras par savu bijušo tad, ja nav jaunu attiecību, piemēram, es domāju par viņu tāpēc, ka man nav draudzenes, un ne tāpēc, ka uzskatu, ka mums varētu kaut kas sanākt. Ir brīži, kad gribas kādu blakus, tad vienkāršāk ir atgriezties pie tā, kas nav svešs. Nav jau ko zaudēt. Bet, ja man būtu jaunas attiecības, kurās esmu laimīgs, man ne prātā neienāktu ar bijušo draudzeni komunicēt. Tā jau saka – ja vienreiz izšķiras, tad tas notiks vēlreiz.”
Otrā iespēja – laimīgā. Kaspars: “Nojautu, ka viņa domā par mani”

Tomēr ne visos gadījumos centieni atjaunot attiecības beidzas bēdīgi. Kad šķiet, ka viss ir izsmelts un sen palaists garām, nāk brīnums. Kaspars atklāj savu ceļu caur ērkšķiem uz zvaigznēm: “Pēc vienas smagas šķiršanās izmainījās mana dzīve. Laikam toreiz par nopietnām attiecībām tās saukt būtu grūti, taču tas bija ļoti svarīgs punkts manā dzīvē. No vētraina jaunieša kļuvu par cilvēku, kuram interesē arī kas vairāk par sevi, jo viņa… viņa bija lieliska: vienmēr saprotoša, vienmēr mīļa un vienmēr blakus. Man tiešām šķita, ka viņa būs blakus, lai kas arī notiktu. Kļūdījos – gan savā uzvedībā, gan ticēdams, ka nekas nemainīsies.”

Pēc smagās pieredzes Kasparam bijušas vairākas draudzenes, bet tās nespēja sniegt sajūtas, kuras viņš meklēja. “Nē, tās pārējās attiecības nebija sliktas, taču tās nebija ar viņu – tas visu izsaka. Mēs ik pa laikam sazinājāmies un tikāmies mūsu kopīgo draugu dēļ, tas manī raisīja pozitīvas emocijas. Tomēr ir ļoti grūti būt attiecībās ar kādu, ja bieži iedomājies par to, kā trūkst, ilgojies un sapņo par kādu citu. Es nojautu, ka arī viņa domā par mani, tomēr tas viss šķita absurdi un nereāli. Bija jāpaiet vairāk nekā sešiem gadiem, lai mēs atkal būtu kopā – laimīgi kopā. Un tad viss salikās pa plauktiem – kļuva skaidrs, kāpēc nekas nesanāca ar kādu citu. Es ticu, ka katram no mums kaut kur ir šāds cilvēks, ar kuru ir tik labi. Un nav svarīgi, cik ilgs laiks ir pagājis, ja lemts būt kopā.”
Psihoterapeite: Attālināšanās – laiks pārdomām

Ir grūti saprast, vai ir viena konkrēta patiesība, pēc kuras vadīties, izdarot savas dzīves izvēles. Saprast un neapmaldīties palīdz Junga analītiskā psihoterapeite Ramona Gredzena. Viņa skaidro, ka nereti domājam par bijušajiem tāpēc, ka uzreiz pēc šķiršanās ielecam jaunās attiecībās. “Attiecības nebeidzas ar to, ka notiek fiziska šķiršanās. Nepieciešams laiks, lai tās pārtrauktu arī emocionāli. Šajā periodā tiek piedzīvotas ļoti spēcīgas jūtas, kas raksturo katru no emocionālās šķiršanās fāzēm, sākot ar noliegumu, dusmām, tirgošanos un cerībām, ka attiecības varētu atjaunoties, sevis vainošanu, bezpalīdzību un depresiju, beidzot ar pieņemšanu, distancētāku attieksmi pret bijušo partneri un interesi veidot jaunas attiecības. Emocionālās šķiršanās laiku ieteicams izmantot sevis izpētei, pārdomām par gūto pieredzi. Noteikti arī tīkamām nodarbēm, nevis strauji ielēkt jaunās attiecībās.” Tāda steiga, cerot salāpīt sirdi, var izraisīt iestrēgšanu vienā dzīves posmā. Proti, ir jāvelta laiks sev, jāsaprot, ko vēlas sirds, lai nepieļautu tās pašas kļūdas. Jāatceras, ka arī jaunais partneris, kurš tiek izmantots kā plāksteris sirdssāpju remdināšanai, var tikt sāpināts.
Ko darīt, ja domas dienu no dienas atgriežas pie agrākā partnera? Ramona Gredzena atklāj, ka atgriešanās attiecībās, kuras bijušas problēmu pilnas, ir signāls, lai dziļāk ieskatītos sevī. “Iespējams, tās ir bailes no vientulības un mazvērtības izjūta, ka neko labāku neesmu pelnījis un neviens cits mani neiemīlēs, bailes no patiesas tuvības un intimitātes, tendence veidot atkarīgas attiecības vai ilūzija, ka mīlestība spēs izmainīt otru cilvēku. Iespējams, tā ir ģimenē bērnībā gūtā neveselīgu attiecību pieredze, kas automātiski tiek atkārtota un ienesta jau pieaugušu partneru attiecībās, jo nav piedzīvots, ka var būt arī citādi.”

Psihoterapeite iedrošina tādos gadījumos meklēt palīdzību, nekaunēties no grūtībām: “Sarežģītos attiecību posmos vai līdzīgu attiecību scenāriju atkārtošanās gadījumos nevajag baidīties atrast psihoterapeitu, kurš varētu būt ceļabiedrs un palīgs iekšējo traumu dziedināšanai, kompleksu, projekciju, aizsardzības mehānismu izpausmju apzināšanai.”

Diemžēl nav vienas receptes bijušo problēmas atrisināšanai. Katram sava pieredze un stāsts, bet ir lietas, ko var mēģināt darīt, lai pieredze nebūtu tik sāpīga: “Nav vienas patiesības, kas derētu visiem, attiecību modeļi ir ļoti dažādi. Ir arī pozitīvas pieredzes, kad pēc šķiršanās pāris sāk atkārtotas attiecības citā kvalitātē, jo iespējams, ka ir bijusi izdevība distancēties vienam no otra, saprast un patiesā gaismā novērtēt gan zaudējumus, gan visu labo, kas kopīgi piedzīvots. Ja ir abpusēja vēlēšanās kopābūšanu atjaunot, ir būtiski pārrunāt šķiršanās iemeslus, lai saprastu, kas ir tas, kas reiz novedis līdz attiecību izbeigšanai, kā arī būt gataviem mainīt attieksmi un traucējošos uzvedības modeļus, spēt piedot un saskatīt kopdzīves perspektīvu un abpusēju vēlmi apzināti kopt attiecības.”

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
RK
Rīta Korpivāra
Ziņas
Somijā ar īpašu programmu cīnās pret ņirgāšanos bērnu vidū. Vai Latvijai jāņem piemērs? 14
1 diena
LE
LETA
Veselam
Zavadska skaidro, vai šobrīd ir iespējams noteikt pietiekamo antivielu līmeni, kas pasargātu no Covid-19 21
1 diena
RO
Regīna Olševska
Veselam
Šodien reti kurš prot pateikt “nē”! Kā iemācīties sargāt savu veselību un neizdegt 3
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
“Jāatceras, ka bērni jebkurā vecumā var saslimt smagi.” Ārsts par nepieciešamību vakcinēt arī jaunāko klašu skolēnus 75
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Man gribējās piecelties un teikt – ej tak tu!”: Igors Linga atklāj, kurš pašmāju mūziķis ir bijis visneciešamākais 6
1 diena
AT
Arnis Terzens
Stāsti
“Laika gaitā šī Angelas fobija tikai pieņēmusies spēkā.” No kā paniski bail Angelai Merkelei?
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Esmu apbēdināta, ka mani tik viegli nodeva…”: dziedātāja Alise Haijima beidzot komentējusi internetā nopludināto video, kurā viņa un citi niekojas ar “balto pulverīti” 48
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Problēmas ir ļoti nopietnas.” Vai Lietuva kļūdījusies, aizliedzot nevakcinētiem cilvēkiem apmeklēt lielveikalus? 177
2 dienas
GP
Guntars Pļavinskis
Stāsti
Pētniekiem izdevies atminēt Himalaju Skeletu ezera noslēpumu. Kas bija šie cilvēki, kuru mirstīgās atliekas atrodas ezerā?
11 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Monas Lizas pieskāriens sievietes intīmajai veselībai 3
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Vidusjūras diēta un C vitamīns un locītavu veselības ābecē
5 dienas
KK
Kamita Kalniņa
Veselam
Sāpju vietā jaunas locītavas 3
17. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šogad gripas sezona varētu būt smaga, tai jāsagatavojas 8
15. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Lieldraugs “Mēness aptieka” sveic Aigaru Apini ar panākumiem Tokijā 5
1. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” maratonā īpaši atbalsta aktīvos seniorus 3
30. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Paralimpieši saņem iedvesmojošus sveicienus pirms startiem Tokijā 1
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ja skrienot atgadās trauma
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bērns un viedierīces: kā pasargāt acu veselību? 3
25. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Puse Latvijas iedzīvotāju izjūt locītavu un muskuļu sāpes, bet palīdzību meklē vien retais 21
24. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās? 2
17. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Ceļavārdi pirms paralimpiskajiem startiem Tokijā 1
10. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja pārslogots vai sasists sāp plecs 1
10. augusts, 2021
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Kustību amplitūdas nozīme un citi padomi locītavu veselībai 2
6. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
un kāpēc veidojumi uz ādas ir jāpieskata 3
4. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kamēr lokans, tikmēr jauns – atgādinājums rūpēm par locītavām un muskuļiem 1
3. augusts, 2021
VE
Veselam.lv
Veselam
Linsēklas, treknās zivis un pārējie līderi sirds veselības atbalstam
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šovasar vislielāko uzmanību sirds un asinsvadu problēmām pievērš reģionos 6
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Latvijā asinsspiedienu regulāri mēra vien trešdaļa iedzīvotāju 6
23. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aizpampušas acis, pietūkušas potītes… Kā tikt galā ar tūsku? 6
22. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Laboratorisko izmeklējumu attīstības virziens – diagnosticēt slimību agrīnajā stadijā 1
19. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kondicionieris – kā glābiņš var būt arī nedraugs… 2
16. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc veldzei ir vērts izvēlēties kārdinošo arbūza šķēli 2
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc mūs traucē nemierīgie muskuļi…
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kādēļ var paaugstināties asinsspiediens? 1
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Avārijas kontracepcija – kad tas ir glābiņš un kad kaitējums 3
7. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
mazināt kukaiņu kodumu un apdegumu radītās raizes 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsdienīga privāta klīnika nodrošina pasaules līmeņa ķirurģiju 1
6. jūlijs, 2021
LE
LETA
Ziņas
Palielinoties Covid-19 izplatībai, varētu samazināt plānveida stacionāro pakalpojumu pieejamību 10
4 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Liene Cipule: “Arī tiem, kas var nomirt, ir vajadzīga medicīniskā aprūpe. Uz kā rēķina mēs viņus ārstēsim?” 122
6 dienas
LA
LA.LV
Veselam
“Šis ir līdz šim labākais finansiālā atbalsta plāns, kāds jebkad ticis izveidots”: jaunais onkoloģijas plāns vieš cerības pacientos un mediķos 7
Nedēļa
LA
LA.LV
Veselam
Influencere Beta Beidz: “Jāpalīdz meitenēm, kurām nav paveicies sociālā slāņa loterijā!” 32
17. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bezdūmu produkti kā cigarešu alternatīvas. Nepieciešams saprātīgs regulējums 7
17. septembris, 2021
LA
Latvijas Avīze
Veselam
“Pēc potes gaidījām, kas nu būs, bet vīlāmies.” Ārstniecības augu audzētājs Ivars Geiba par vakcinēšanos pret Covid-19 100
17. septembris, 2021
ZB
Zigmunds Bekmanis
Ziņas
“Senos laikos viensētām apkārt stādīja kokus.” Kā pasargāt augsni no postošās erozijas?
2 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
“Unikāls un izaugsmei labvēlīgs apstākļu salikums!” Ko varam sagaidīt 2022.gadā?
2 stundas
UG
Uldis Graudiņš

Laukos
Noskaidrots, kam pieder lielākās Latvijas pļavas
1 stunda
DE
Dace Ezera
Laukos
“Ieejas maksas nav. Visi vienmēr mīļi gaidīti!” Ko redzēt un sajust Cīravas plašajā Mežaparkā?
1 stunda
GN
Gints Narogs
Stāsti
“Citiem smejot saku, ka man nav 91, bet 16.” Vecākais Vienības brauciena dalībnieks Edgars izvirzījis ambiciozu mēŗki 1
1 stunda
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
Jelgavas novadā ieklāts inovatīvs asfaltbetons 1
37 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
Latvijā pret Covid-19 potēti desmit ilgdzīvotāji 121 gada vecumā. Kādas kļūdas vēl atklātas vakcinācijas pārskatā? 23
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pavļutu lūdz skaidrot 80 miljonu eiro izlietojumu Covid-19 pacientu gultu izveidei 41
15 stundas
GP
Guntars Pļavinskis
Stāsti
Pētniekiem izdevies atminēt Himalaju Skeletu ezera noslēpumu. Kas bija šie cilvēki, kuru mirstīgās atliekas atrodas ezerā?
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Taizemietis rūpējas par gandrīz 1000 uz ielas nonākušiem suņiem, daļa no tiem ir invalīdi 6
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Gundars, Kurts un Knuts
20 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Problēmas ir ļoti nopietnas.” Vai Lietuva kļūdījusies, aizliedzot nevakcinētiem cilvēkiem apmeklēt lielveikalus? 177
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Par mata tiesu! Autobraucējs šķērso vairākas joslas, neaizskarot nevienu citu braucošo auto 2
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
No omītes recepšu krājumiem: visgaršīgākais mājās gatavotais rasols 32
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Krieķis gadu pēc Rebenoka slepkavības: Pirmos pierādījumus atrada pēc mēneša, tīrot māju 35
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Pēc uzmanības “izslāpušie”!”: princis Harijs un Megana dodoties vizītē uz Ņujorku, uzjautrinājuši soctīklu lietotājus 15
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Par interneta hītu kļuvis video, kurā Staķis pārsteigts par sportistiem, kas ieradušies uz apbalvošanu: “Kādā sakarā? Ā, īstais Pļaviņš un Točs!” 47
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķi Lauri Reiniku, piedraudot ar apsardzi, izdzen no vēsturiskas vietas par nepiemērotu apģērbu
09:29
LE
LETA
Ziņas
Gaiss sasils līdz +18 grādiem. Laika prognoze svētdienai
09:22
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Gundars, Kurts un Knuts
09:09