Foto: Pexel

Nē izdegšanai! Pieredze un padomi, kā saglabāt līdzsvaru profesionālajā un ģimenes dzīvē 1

Mūsdienās arvien vairāk cilvēku piedzīvo izdegšanu darbā. Īpaši neaizsargātas ir sievietes. Saskaņā ar “McKinsey & Company” 2022. gada aptauju, vairāk nekā ceturtā daļa strādājošo amerikāņu sieviešu ir piedzīvojušas izdegšanu. Šī problēma kļūst arvien nopietnāka un par to runā arvien vairāk visā pasaulē, raksta “Newsweek”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
No A līdz Ž – ko par tavu personību atklāj tava vārda sākumburts? 11
Lietotas automašīnas, kuras nevajadzētu iegādāties: eksperts norāda uz trim neuzticamiem modeļiem
Kokteilis
6 lietas, pēc kurām vīrieši klusībā alkst gultā, bet nevēlas to atzīt
Lasīt citas ziņas

Izdegšanu izraisa ilgstošs stress un spiediens, kas saistīts ar darbu un privāto dzīvi. Tas negatīvi ietekmē gan garīgo, gan fizisko veselību, kā arī būtiski samazina darba produktivitāti.

“AllBright”, sieviešu biznesa kolektīva, pētījumā atklājās, ka izdegšana ir viens no lielākajiem izaicinājumiem vairāk nekā trešdaļai sieviešu. Vairāk nekā puse respondentu pauda vēlmi pamest darba vietu stresa, izaugsmes trūkuma un darba devēja nereālo gaidu dēļ.

CITI ŠOBRĪD LASA

“AllBright” izpildirektore Viviāna Paksinosa skaidro, ka sievietēm, salīdzinot ar vīriešiem, ir krietni vairāk jāstrādā, lai saņemtu paugstinājumu. Tas, savukārt, bieži vien viņas noved līdz izdegšanai, kā rezultātā nākas atkāpties no amata.

“Šobrīd notiek īsta izdegšanas epidēmija un arī vientulības epidēmija,” savu viedokli pauž Paksinosa. “Kad jūs strādājat no mājām, darbs un personīgā dzīve nav tik nošķirti.” Tās ir Covid-19 pandēmijas sekas.

Arī Viviāna Paksinosa ir viena no sievietēm, kura ir saskārusies ar izdegšanu: “Man patīk tas, ko es daru, bet es sāku izjust izdegšanas pazīmes,” atzīst Paksinosa. Lai atrisinātu šo problēmu, viņa veica vairākas izmaiņas savā dzīvesveidā.

Sabalensēts uzturs un fiziskās aktivitātes

Paksinosa koncentrējas uz veselīgu uzturu, īpašu uzsvaru savā ēdienkartē liekot uz olbaltumvielām un dārzeņiem. Viņa regulāri nodarbojas ar sportu un veic elpošanas vingrinājumus, lai mazinātu stresu. Kā vēl viena vērtīga prakse tiek minēta arī dienasgrāmatas rakstīšana: “Rakstīšana ir pārsteidzoša,” uzrakstot savas domas uz papīra, ar informāciju pārblīvētais prāts zināmā mērā tiek atbrīvots.

Būtiska ir rutīna, kas lēnām un pamazām jāiekļauj savā ikdienā. “Es cenšos piecelties, pirms pārējā ģimene pamostas. Tad izdzeru glāzi ūdens, pēc tam izvedu suni pastaigā. Es domāju, ka ķermeņa tūlītējai kustībai ir liela ietekme uz visu atlikušo dienas daļu.”

Miega higiēna

Svarīga ir regulāra miega rutīna un atpūta pirms gulētiešanas. Paksinosa izvairās no ekrāna laika divas stundas pirms miega un nododas grāmatas vai žurnāla lasīšanai. Kvalitatīvs miegs ir prioritāte.

Laiks ģimenei

Lai gan darba un ģimenes pienākumu apvienošana var būt sarežģīta, Paksinosa cenšas būt klātesoša un pilnībā veltīt laiku saviem bērniem, kad ir kopā ar viņiem, mobilo tālruni ar nebeidzamajām notifikācijām, noliekot tālu prom.

Reklāma
Reklāma

Robežu noteikšana

Paksinosa uzsver, ka ļoti svarīga spēja ir pateikt “nē”.  Viņa nebaidās atteikties no pienākumiem, kas traucē viņas labsajūtai un garīgajam līdzsvaram: “Jums jājūtas ērti veidojot un nosakot savas robežas. Visu padarīt nav iespējams!”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.