Dainis un Ērika no Alūksnes kopā ar vecākiem lūdz palīdzību.
Dainis un Ērika no Alūksnes kopā ar vecākiem lūdz palīdzību.
Foto: no personīgā arhīva

Ieslodzīti savos ķermeņos! Lūdz palīdzību brālim un māsai, kuru slimība vidēji skar 1 no 6000 jaundzimušo 2

Šajā ģimenē aug divi jauki, gudri un ļoti talantīgi jaunieši. Diemžēl liktenis jau no agras bērnības ir sagatavojis viņiem smagu pārbaudījumu. Ērikai un Dainim ir spinālā muskuļu atrofija – slimība, kuras priekšā mediķi ir bezspēcīgi. Taču mēs varam atvieglot Ērikas un Daiņa ikdienu un mazināt viņu sāpes. Ģimenei no Alūksnes ir vajadzīga palīdzība.

LA
LA.LV
Ziņas
“Problēmas ir ļoti nopietnas.” Vai Lietuva kļūdījusies, aizliedzot nevakcinētiem cilvēkiem apmeklēt lielveikalus? 131
1 diena
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
“Ministra dēļ zaudējumi ir lielāki par visu antivakseru nodarīto kaitējumu!” Apinis par bailēm un haosu 102
15 stundas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kāpēc viņi tik ilgi ir mums melojuši? 680
2 dienas
Lasīt citas ziņas

Ērika ir liela gudriniece. Skolā meitene bija teicamniece, zina četras valodas un viņai ir zelta sirds.

Pēdējo reizi viņa patstāvīgi sēdēja un elpoja 10 gadu vecumā. Tagad Ērikai ir 22.
CITI ŠOBRĪD LASA

Nu jau 12 gadus viņa ir guloša un elpo caur traheostomu – nelielu caurulīti kaklā, savienotu ar mākslīgās plaušu ventilācijas aparātu. Ērika bija pirmā paciente Latvijā, kurai Bērnu paliatīvās aprūpes biedrība nodrošināja šādu iespēju mājas apstākļos.

Kā dzīvo šī meitene? Viņai patīk fantastika, piedzīvojumi un viņa gribētu būt līdzīga pasaku supervaroņiem, kas glābj pasauli no ļaunajiem spēkiem.Ērika ar brāli sapņo par suni, taču nelielajā Alūksnes dzīvoklītī sunim nav vietas, tāpēc mamma ir piekritusi paņemt kaķēnu. Viņas mīļākās puķes ir sarkanas rozes un baltas lilijas. Mamma tās ir iestādījusi dārzā, lai Ērika vasarā varētu priecāties par tām.

Ērika ir ļoti talantīga – viņa izdomā un veido neaprakstāmi skaistas rotas – košas krelles, elegantas aproces un dzīvespriecīgas brošas. Viņai pat ir bijusi sava personālizstāde Rīgas galerijā “Putti”, kuru organizēja Bērnu paliatīvās aprūpes biedrība, lai savāktu naudu meitenes un viņas brāļa Daiņa rehabilitācijai.

Daļu līdzekļu jaunā māksliniece toreiz atdeva dzīvnieku patversmei dzimtajā Alūksnē. Ikreiz, kad dzīvnieku patversmē notiek labdarības tirdziņi, Ērika ar Daini ziedo tai savus labākos darbus.

Dainim ir 19. Salīdzinot ar māsu, viņš ir aktīvs un patstāvīgs.

Dainis spēj pats pārvietoties ratiņkrēslā, bet līdz ceturtajai klasei viņš varēja patstāvīgi staigāt.

Dainis ir māsas labākais draugs un palīgs. Tieši viņš palīdz Ērikai darināt skaistās rotas. Ērika fantazē, izdomā ideju un krāsu risinājumu. Bet Dainis ir viņas rokas. Vadoties pēc māsas veidotās skices, viņš ver uz aukliņas pērlītes, neuzskatot to par “meiteņu” nodarbi.

Dainim patīk roks, sports un viss, kas saistīts ar mašīnām. Viņš aizrautīgi seko autosacīkstēm, tāpēc šobrīd ir mazliet sarūgtināts, jo vīrusa dēļ tika atceltas “Formula 1” sacensības. Vēl Dainis sapņo aizbraukt uz driftu, lai pavērotu profesionāļu meistarību. Lielāko prieku Dainim sagādā brīži, kad kopā ar tēti izdodas pabūt Rīgā un aiziet uz hokeja spēli. Viņam pat ir dāvana no “Rīgas Dinamo” – komandas krekls ar spēlētāju autogrāfiem, kuru Dainim sarūpēja Bērnu paliatīvās aprūpes biedrība.

Nesen jaunietis, saliekot kopā krājkasītē iekrāto un dzimšanas dienā uzdāvināto naudiņu, piepildīja savu sapni un nopirka sev īstas Nike sporta kurpes. Pat neraugoties uz to, ka staigāt tajās viņš nekad nevarēs, piederības sajūta sporta brālībai sagādā Dainim neaprakstāmu prieku. Ērikas un Daiņa diagnoze ir spinālā muskuļu atrofija.

Tas nozīmē, ka muskuļi pamazām kļūst vājāki un ar laiku pārstāj strādāt.

Līdz 18 gadu vecumam šādiem bērniem pienākas virkne valsts apmaksātu ārstniecības pakalpojumu. Sasniedzot 18 gadu vecumu, viņi tiek uzskatīti par pieaugušiem, lai gan patiesībā nekas ne viņu, ne vecāku dzīve nemainās. Slimība diemžēl ir neizārstējama un progresējoša. Taču ārsti var atvieglot šādu pacientu ikdienu un mazināt viņu sāpes. Jauniešiem ļoti palīdz rehabilitācijas kursi Līgatnes un Jaunķemeru sanatorijās. Pēc pēdējā rehabilitācijas kursa Ērikai uzlabojās rokas pirkstu funkcija – tagad viņai ir vieglāk darboties ar datora pelīti. Tas ir milzīgs sasniegums. Jebkurš sīkums, kuru apguvis šāds bērns, spēj atvieglot viņa dzīvi.

Jaunieši gaida rehabilitāciju kā svētkus ne tikai tāpēc, ka pēc tās viņi jūtas labāk. Tā ir arī iespēja satikt jaunus cilvēkus, iepazīties un komunicēt ar viņiem.Savukārt māmiņai tā ir iespēja izrauties no ikdienas rutīnas un nedaudz atvilkt elpu, kamēr bērni pāris stundas dienā nodarbojas ar speciālistiem.

Lai saņemtu rehabilitāciju bez maksas, ir jāgaida 2-2,5 gadi. Tāpēc Ērikas un Daiņa māmiņa lūdz sabiedrības palīdzību ārstēšanas kursa apmaksai abiem bērniem.

Līdz sešu mēnešu vecumam Ērika attīstījās kā visi zīdaiņi, taču kad pienāca laiks mācīties stāvēt, meitenes kājiņas neklausīja. Ārsti ilgi nevarēja noteikt īsto diagnozi, domājot, ka problēmas iemesls ir saistīts ar miopātiju vai komplikācijām pēc pārslimotā vīrusa.

Vecāki vadāja meiteni pie speciālistiem, veica visdažādākās analīzes… Pēc gada ģimenē pieteicās otrs bērniņš.

Ar Daini līdz divu gadu vecumam nebija nekādu problēmu, taču Ērikai kļuva arvien sliktāk. Ar laiku līdzīgi simptomi sāka parādīties arī Dainim…

Tikai tad ārsti nolēma veikt abiem bērniem ģenētisko testu. Vecāki uzzināja bērnu diagnozi, kad Ērikai bija 5,5 gadi.

Statistika liecina, ka bez simptomiem šo gēnu mutāciju nēsā katrs 35. cilvēks. Slims bērniņš piedzimst, divām mutācijām satiekoties – no tēva un mātes puses. Vidēji slimība skar vienu no sešiem tūkstošiem jaundzimušo – ģimenēs, kurās parasti neviens par šo slimību nav dzirdējis, kurās nav slimu radinieku, nav nelabvēlīgu vides faktoru, nav nekā, kas varētu liecināt par augstu ģenētisko problēmu risku. Ērika bija pirmā savā dzimtā. Un, diemžēl, ne pēdējā…

Pacientiem ar šādu diagnozi nedarbojas gēns, kas nodrošina impulsu pārraidi no muguras smadzenēm uz muskuļiem, kā rezultātā pakāpeniski atrofējas kāju, galvas un kakla muskuļi.

Sākumā cilvēks pārstāj staigāt, pārsēžoties ratiņkrēslā. Pēc kāda laika viņš vairs nespēj patstāvīgi stāvēt un sēdēt, tad sākas problēmas ar elpošanu un rīšanu – cilvēks vairs nevar patstāvīgi ēst. Ērikai šobrīd elpošanas funkcija tiek nodrošināta ar speciālu medicīnas ierīci- mākslīgās plaušu ventilācijas aparātu.

Ir ļoti smagi redzēt, kā tavu bērnu fiziskās spējas ar katru gadu kļūst arvien vājākas, kā viņi ar laiku zaudē savas iemaņas. “Raudāt un žēlot sevi nedrīkst. Ir jāsniedz mīlestība un pozitīvas sajūtas šeit un tūlīt,” saka Ērika un Daiņa māmiņa Maiga.

“Mani bērni ir apveltīti ar lielisku humora izjūtu un viņiem ir filozofisks skats uz dzīvi. Mums tas ļoti palīdz. Mēs dzīvojam šodienai, jo nav zināms, kas būs tālāk.”

Latvijā nav vienotas atbalsta programmas šādām ģimenēm, daudz kas ir atkarīgs no vietējās pašvaldības nostājas.
Piemēram, Alūksnē, kur dzīvo šī ģimene, Ērikas un Daiņa māmiņai netiek nodrošināts ne palīgs, ne sociālais darbinieks. Kamēr tētis ir darbā (viņš ir vienīgais pelnītājs ģimenē), Maiga pati nes pa kāpnēm ratiņkrēslu, kurš kopā ar akumulatoriem sver 85 kg plus dēla svars (speciālas uzbrauktuves vai pacēlāja kāpņu telpā nav). Domāt par sāpēm mugurā un problēmām ar mugurkaulu viņai nav ne laika, ne iespēju.

Visu savus pēdējos 22 gadus Maiga ir pilnībā veltījusi un pakārtojusi saviem bērniem, neatstājot sev ne mirkli. Neskatoties uz to, viņai izdodas radīt mājās omulīgu un siltu atmosfēru. “Man ir paveicies ar bērniem,” saka Maiga. “Neraugoties ne uz ko, viņiem ir laba humora izjūta. Un viņi ir ļoti draudzīgi. Mēs visi cenšamies nenolaist rokas un ļoti mīlam viens otru.”

Lai apmaksātu Ērikas un Daiņa rehabilitāciju Līgatnes un Jaunķemeru sanatorijās, ir vajadzīgi 5600 eiro.
Tālrunis ziedojumiem 9 000 63 84 (1,42 eiro par zvanu)
Labdarības fonds BeOpen
Reģistrācijas numurs 50008218201
Konta numurs LV59 CBBR 1123 2155 000 10
Maksājuma mērķis: Zaļā lampa. Palīdzība Ērikai un Dainim Skriniem.

Komisija par ziedojumiem netiek ieturēta. Fondam BeOpen ir sabiedriskā labuma organizācijas statuss, kas ļauj ziedotājiem saņemt nodokļu atvieglojumus.
Labdarības autorprogramma ”Zaļā lampa” skan radio Baltkom 93.9 FM ēterā katru otrdienu plkst. 16.00.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
RK
Rīta Korpivāra
Ziņas
Somijā ar īpašu programmu cīnās pret ņirgāšanos bērnu vidū. Vai Latvijai jāņem piemērs?
40 sekundes
LE
LETA
Veselam
Zavadska skaidro, vai šobrīd ir iespējams noteikt pietiekamo antivielu līmeni, kas pasargātu no Covid-19 19
22 stundas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Šodien reti kurš prot pateikt “nē”! Kā iemācīties sargāt savu veselību un neizdegt 3
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Jāatceras, ka bērni jebkurā vecumā var saslimt smagi.” Ārsts par nepieciešamību vakcinēt arī jaunāko klašu skolēnus 75
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Problēmas ir ļoti nopietnas.” Vai Lietuva kļūdījusies, aizliedzot nevakcinētiem cilvēkiem apmeklēt lielveikalus? 131
1 diena
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
“Ministra dēļ zaudējumi ir lielāki par visu antivakseru nodarīto kaitējumu!” Apinis par bailēm un haosu 102
15 stundas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kāpēc viņi tik ilgi ir mums melojuši? 680
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Bērnu rotaļu laukumā lāču mamma ar lācēnu spēlējoties šļūc pa slidkalniņu 14
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
„Pērc, ko gribi, te viss ir lētāks!” Latvieši dalās pieredzē, kāpēc pēc ikdienas precēm dodas uz „Lidl” Lietuvā 98
1 diena
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk
21 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Kā trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
21 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Monas Lizas pieskāriens sievietes intīmajai veselībai 3
22 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Vidusjūras diēta un C vitamīns un locītavu veselības ābecē
4 dienas
KK
Kamita Kalniņa
Veselam
Sāpju vietā jaunas locītavas 3
Nedēļa
LA
LA.LV
Veselam
Šogad gripas sezona varētu būt smaga, tai jāsagatavojas 8
15. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Lieldraugs “Mēness aptieka” sveic Aigaru Apini ar panākumiem Tokijā 5
1. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” maratonā īpaši atbalsta aktīvos seniorus 3
30. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Paralimpieši saņem iedvesmojošus sveicienus pirms startiem Tokijā 1
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ja skrienot atgadās trauma
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bērns un viedierīces: kā pasargāt acu veselību? 3
25. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Puse Latvijas iedzīvotāju izjūt locītavu un muskuļu sāpes, bet palīdzību meklē vien retais 21
24. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās? 2
17. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Ceļavārdi pirms paralimpiskajiem startiem Tokijā 1
10. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja pārslogots vai sasists sāp plecs 1
10. augusts, 2021
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Kustību amplitūdas nozīme un citi padomi locītavu veselībai 2
6. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā un kāpēc veidojumi uz ādas ir jāpieskata 3
4. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kamēr lokans, tikmēr jauns – atgādinājums rūpēm par locītavām un muskuļiem 1
3. augusts, 2021
VE
Veselam.lv
Veselam
Linsēklas, treknās zivis un pārējie līderi sirds veselības atbalstam
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šovasar vislielāko uzmanību sirds un asinsvadu problēmām pievērš reģionos 6
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Latvijā asinsspiedienu regulāri mēra vien trešdaļa iedzīvotāju 6
23. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aizpampušas acis, pietūkušas potītes… Kā tikt galā ar tūsku? 6
22. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Laboratorisko izmeklējumu attīstības virziens – diagnosticēt slimību agrīnajā stadijā 1
19. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kondicionieris – kā glābiņš var būt arī nedraugs… 2
16. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc veldzei ir vērts izvēlēties kārdinošo arbūza šķēli 2
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc mūs traucē nemierīgie muskuļi…
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kādēļ var paaugstināties asinsspiediens? 1
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Avārijas kontracepcija – kad tas ir glābiņš un kad kaitējums 3
7. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
mazināt kukaiņu kodumu un apdegumu radītās raizes 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsdienīga privāta klīnika nodrošina pasaules līmeņa ķirurģiju 1
6. jūlijs, 2021
LE
LETA
Ziņas
Palielinoties Covid-19 izplatībai, varētu samazināt plānveida stacionāro pakalpojumu pieejamību 10
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Liene Cipule: “Arī tiem, kas var nomirt, ir vajadzīga medicīniskā aprūpe. Uz kā rēķina mēs viņus ārstēsim?” 122
5 dienas
LA
LA.LV
Veselam
“Šis ir līdz šim labākais finansiālā atbalsta plāns, kāds jebkad ticis izveidots”: jaunais onkoloģijas plāns vieš cerības pacientos un mediķos 7
6 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Influencere Beta Beidz: “Jāpalīdz meitenēm, kurām nav paveicies sociālā slāņa loterijā!” 32
Nedēļa
LA
LA.LV
Veselam
Bezdūmu produkti kā cigarešu alternatīvas. Nepieciešams saprātīgs regulējums 7
Nedēļa
LA
Latvijas Avīze
Veselam
“Pēc potes gaidījām, kas nu būs, bet vīlāmies.” Ārstniecības augu audzētājs Ivars Geiba par vakcinēšanos pret Covid-19 100
Nedēļa
LA
LA.LV
Ziņas
“Viņi vēl ir starp mums!” Kam jāapzina 1991. gada augusta puča dalībnieki? 1
29 minūtes
Uldis Šmits
Ziņas
Eiropa pārmaiņu priekšvakarā. Kas mainīsies pēc Merkeles aiziešanas? 7
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Tumsa ir uzvarējusi bet vai arī aukstums? Bricis par gaidāmo laiku nedēļas nogalē 1
54 minūtes
RK
Rīta Korpivāra
Ziņas
Somijā ar īpašu programmu cīnās pret ņirgāšanos bērnu vidū. Vai Latvijai jāņem piemērs?
40 sekundes
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Pagājuši seši gadi, bet taustāmu rezultātu pagaidām nav. Vai trīs jūras savienosies? 1
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Reirs skaidro, kāpēc nākamā gada budžetā nav paredzēta minimālās algas celšana 57
16 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Lemberga likumu noraida. Judins atzīst, ka viņam kauns, ka Saeima nopietni diskutē par šādiem jautājumiem 20
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja būs iekšējais taisnīgums, mēs tos bēgļus arī pieņemsim.” Rūta Dimanta par problēmām valsts prioritātēs 16
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Bērnu rotaļu laukumā lāču mamma ar lācēnu spēlējoties šļūc pa slidkalniņu 14
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Dziedātājas Elīnas Gluzunovas vīrs pukojas, ka sieva ir kā “saaugusi” ar telefonu: “Tie “like” ir svarīgāki par bērniem!” 7
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
„Pērc, ko gribi, te viss ir lētāks!” Latvieši dalās pieredzē, kāpēc pēc ikdienas precēm dodas uz „Lidl” Lietuvā 98
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Pensija būs jākrāj pašam! Ar laiku pensijas 1. līmenis izzudīs arī Latvijā 125
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Cilvēkus izmanto.” Ilvesa par to, ka ar cilvēkiem tiek manipulēts, mērķtiecīgi izmantojot dažādas tehnoloģijas 63
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Agris un Agrita 1
22 stundas
IB
Indulis Burka
Praktiski
Ar kādiem “tautas līdzekļiem” labi var iztīrīt veļasmašīnu, bet kādus labāk tomēr nelietot?
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tad jau mums vajag mēru katrai Rīgas bedrei!” Ušakovs skeptisks par nakts mēra amata ieviešanu galvaspilsētā 38
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TV personības Žaklīnas Cinovskas jaunā darbavieta – pārsteigums daudziem 42
1 diena
RK
Rīta Korpivāra
Ziņas
Somijā ar īpašu programmu cīnās pret ņirgāšanos bērnu vidū. Vai Latvijai jāņem piemērs?
09:20
LA
LA.LV
Ziņas
“Viņi vēl ir starp mums!” Kam jāapzina 1991. gada augusta puča dalībnieki? 1
08:50
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Tumsa ir uzvarējusi bet vai arī aukstums? Bricis par gaidāmo laiku nedēļas nogalē 1
08:25