Foto: Stock.hxcng

Pastāvīgs klepus, elpas trūkums un arvien pieaugošas grūtības paveikt vienkāršus darbus. Vai izklausās pazīstami? 0

Raksturīgos hroniskas obstruktīvas plaušu slimības jeb HOPS simptomus, kas parādās lēni, ir viegli neievērot vai ar tiem samierināties. Klepus, kas nepāriet un nemanot kļūst spēcīgāks, aizvien biežāks elpas trūkums, nepieciešamība regulāri atpūsties, lai ievilktu elpu pēc kāpšanas pa kāpnēm – parādās simptomi, kas iepriekš nav nomākuši.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Sievietes spēks un iedvesma: 10 ietekmīgas dāmas līderes, kas veidojušas Latvijas vēsturi 29
Kokteilis
Viņi dzīvo, lai piedzīvotu! 10 vārdu īpašnieki, kuros mīt nepiesātināms ceļotāja gars
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosaucis 10 politiķus, kuru pieļautās kļūdas būtiski ietekmējušas Latvijas politisko un ekonomisko situāciju 137
Lasīt citas ziņas

Lielākā daļa cilvēku šīs pazīmes vienkārši ignorē, domājot: “es neesmu formā – man vajadzētu vairāk vingrot” vai “es kļūstu vecs”. Tomēr šie šķietami nevainīgie simptomi var liecināt par nopietnu medicīnisku stāvokli. HOPS ir bieži sastopama, tā skar 210 miljonus cilvēku visā pasaulē,i turklāt nereti slimības attīstība norit strauji, vēl pirms pacients saprot, ka ar viņa veselību kaut kas nav kārtībā.ii

HOPS ir kā slepkava, kuras darbība vēršas plašumā. Speciālisti lēš, ka līdz 2030. gadam HOPS varētu kļūt par trešo galveno nāves cēloni visā pasaulē.iii Tomēr ārsti var palīdzēt kontrolēt šo slimību, un jo ātrāk tiek uzsākta ārstēšana, jo efektīvāka tā būs. Tāpēc, ja jums ir pastāvīgs “smēķētāju klepus” vai biežs elpas trūkums, neatlieciet ārsta apmeklējumu!

CITI ŠOBRĪD LASA

Cēloņi
Vairumam cilvēku HOPS izraisa smēķēšana, taču nav jābūt smēķētājam, lai ar to saslimtu. Gadiem ilga ugunskura kvēpu, putekļu vai pat gaisa piesārņojuma ieelpošana arī var izraisīt slimību. Kaut arī HOPS ir nedziedināma slimība, tā tomēr ir kontrolējama, tāpēc svarīgi ir to atklāt sākuma stadijā. Savlaicīga HOPS ārstēšanas uzsākšana rada lielu atšķirību tajā, cik ātri un smagi slimība izpaudīsies, kā arī cik ļoti tā ietekmēs dzīves kvalitāti.

Ārstēšana
Diagnosticējot HOPS, ārsta uzdevums ir kontrolēt simptomus – samazināt elpas trūkumu, uzlabot spēju veikt fiziskos vingrinājumus un apturēt veselības pasliktināšanos. HOPS ir pazīstama kā progresējoša slimība, kas laika gaitā pasliktās, tāpēc ir svarīgi saglabāt savas fiziskās spējas labā līmenī tik ilgi, cik vien iespējams, lai novērstu vispārējā veselības stāvokļa pasliktināšanos.

HOPS pacientiem ārsti parasti nozīmē inhalatorus, kas ir līdzīgi tiem, kādus lieto cilvēki ar astmu. Inhalators atver elpceļus, lai elpošanas laikā plaušās varētu ieelpot un no tām izelpot pēc iespējas vairāk gaisa. Ir vairāki inhalatori, kas ir īpaši paredzēti HOPS – attīstība izstrādes jomā piedāvā novērst arvien vairāk simptomu nekā jebkad agrāk.iv Nesen tika apstiprināts jauns inhalators, kas, salīdzinot ar mūsdienu populārākajiem inhalatoriem, var pat divkārši uzlabot plaušu funkcijas, kā arī var samazināt elpas trūkumu par 40 %, tātad ievērojami palielināt “elpošanas telpu”.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.