Pirtniece „nezāļu medībās”. Ekspedīcija: ko šobrīd var atrast pļavās tējām, skrubjiem, pirtij 0

Saņēmusi trauksmes brīdinājumu, ka tiks pļauts mauriņš un siena pļava, pirtniece Santa Matveja steigšus dodas “medībās” papildināt ārstniecības augu krājumus. Grāmata padusē, pāris lina lakati pār plecu, un Santa uzmanīgi sāk vērot dabu zem kājām, lai pirms izkapts asmens pagūtu saplūkt augus, kas noderēs ne vien viņas ģimenei, bet arī pirtsmīļiem.

Sīrupi – pret saaukstēšanos un klepu

LE
LETA
Ziņas
“Gaidīs līdz morgos būs pārslodze?”, “Drīz nebūs neviena seniora!”, “Divreiz trakāk kā Itālijā!” – soctīklotāji par kovida upuru rekordu 120
6 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Pēc Zolitūdes traģēdijas Pavļuts neuzņēmās atbildību un krita visa valdība. Vai vēsture atkārtosies? 149
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Viņš jutās bezpalīdzīgs….”: princis Harijs esot bijis panikā, uzzinot, ka vecmāmiņa Elizabete II atrodas slimnīcā 17
8 stundas
Lasīt citas ziņas

Pirmās sveicienam savas plaukstas pleš ceļmallapas – tās salasītas ievietošu katliņā, apliešu ar ūdeni, pāri izbēršu paku cukura un atstāšu uz mazas liesmiņas, savu stāstījumu sāk pirtniece. Sanāks sīrups – būs ziemā pie tējas un palīgs klepus laikā. Blakus daži, svaigi uzziedējuši sarkanā āboliņa puduri. Tos tveru mazā buntītē, lai pirtiņā liktu žāvēšanai – ziemā pa pāris ziedgalviņām varēs pievienot tējai ar medu.

Skrubis pirtsmīļiem

Fiziskai iedarbībai gatavoju augu pulverus. Tā kā iepriekš visu sagatavot nav laika, es daru tā: atnākot uz pirti, katram cilvēkam roka sniedzas pēc cita auga – pārlasu zināmo informāciju. Izjautāju par veselību un vēlmēm to uzlabot. Tikai tad, ja cilvēka vajadzības un auga spēja palīdzēt sakrīt, gatavoju augu pulveri. Vasarā tie var būt tikko plūkti zaļi augi, ziemā – slotiņās izkaltēti. Augus smalcinu virtuves kombainā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Gatavojot skrubi, augam klāt var likt sāli, sodu, cukuru, medu, eļļu. Katram savs. Soda sausina ādu, medus pastiprina karstuma sajūtu, cukurs paātrina auga iedarbību, sāls to padziļina, eļļa atvieglo uzklāšanu. Kas vienam ir labs, tas otram kaitē. Tāpēc katram izvēlos savu – vislabāk man tīk strādāt ar tīru augu. To uz pirtī uzsildīta auguma uzbirdina un viegli ieglauda ādā. Vēlams, lai pirtsmīlis dotu augam pārdesmit minūtes iedarboties, taču allaž steidzīgā tauta reti kad to iztur un jau pēc piecām minūtēm skalojas nost.

Pelašķis – ne vien tējai, bet arī pirts slotiņām un skrubīšiem

Baltais pelašķis tikko ver pirmos ziedus – kamēr žūs, arī citi vēl paspēs uzziedēt. Agrāk lasīju tikai ziedus, tagad zinu, ka vērtība ir arī lapās un kātos. Tos jāsalasa tā pavairāk – daži “pinduki” jeb augu saišķīši noderēs pirts berzīšiem, daļa slotiņās, kā arī tējai un pat augu pulverim, ko kaisīt pirtsmīlim uz auguma.

Lai tiktu pie pelašķu slotas, augus sasienu – tad ērtāk žāvēt un uzglabāt. Pirtī pelašķu slotu diezin vai vicinātu – tā būtu liela izšķērdība, bet dažus zariņus var iesiet “kokteiļslotā”, ko kā spilventiņu paklāj zem galvas, vai dzesējamās slotās, ko savukārt liek pirtsmīlim uz galvas. Tāpat pelašķis noderēs arī smaržai un vasaras noskaņai citos gadalaikos.

Kam lieto pelašķi? Es to izmantoju veselībai. Kam tās kaut kur iztrūkst, meklēju padomu pie ārsta vai grāmatās.

Zinu, ka bioloģijas doktors un farmācijas speciālists Dailonis Pakalns, kurš ārstniecības augu izpētei veltījis visu mūžu, pelašķi iesaka ēstgribas uzlabošanai un gremošanas veicināšanai. Droga palīdz apturēt asiņošanu, palielināt asinsreci, mazināt gāzes, caureju, iekaisaumu, krampjus, tā veicina atkrēpošanu, tai ir pretmikrobu, spazmolītiskā, antialerģiskā, žultsdzenošā, savelkošā, sviedrējošā, imunitāti veicinošā un aromterapijas darbība. Pelašķus gan nedrīkst lietot grūtnieces, kā arī, ja ir aizdomas par tromboflebītu, jo tie biezina asinis.

Vēl pelašķis noderēs sīrupam – aicināšu to palīgos pie apaukstēšanās, iesnām. Šad tad ar pelašķi jāpatīra asinis, jāpaceļ dzelzs līmenis. Bērnam šis augs noderēs ēstgribas uzlabošanai, kad vecāki izlems noņemt no ēdienkartes čipšus, bulkas un končas.
Biškrēsliņš, asinszāle, kosa un citi augi

Apaļā buntītē sasieti biškrēsliņi gan attīra, gan masē.
Foto – Valdis Semjonovs

Saini nolieku lauka malā un sniedzos pēc biškrēsliņa, kas ir manā mīļākajā – dzeltenā – krāsā. Biškrēsliņa smarža vienkārši reibina. Lasot jūtu, kā rūgtais skrubis strādās uz daudzām mugurām. Biškrēsliņs ir pirmais palīgs, ja sāk niezēt tūplis, – tad ziedu pogaļas ir kā dzeltenas tabletes rītā, pusdienā, vakarā. Un parazīti ir prom gan no iekšienes, gan prāta.

Grāvmalā ieraugu vēlīgāku asinszāles puduri. Eļļa jau uzlieta, bet asinszālei garām iet nedrīkst – tā der 99 kaitēm. Pie katra tējas maisījuma šķipsniņa asinszāļu allaž klāt. Turklāt meitai 5.klase – šai vecumā asinszāļu tēja jātur pa rokai.

Kosa – hee, patīk man to saraustīt gabalos un tad mēģināt kā puzli salikt atpakaļ. Skatoties uz kosu, atceros – kad jūtos dzīves uzdevumos, pienākumos, darbos apmaldījusies un nezinu, ar ko sākt, tad kosa palīdz lietas sastrukturēt, sakārtot, izvirzot man svarīgāko pamatā… un tālāk dilstošā secībā. Tāpat kosas tēja palīdz novērst urīnceļu, nieru problēmas, vienlaikus arī attīra organismu no kaitīgām vielām, spēcina.
Dažs var baidīties kosu sajaukt ar indīgu augu. Es teikšu tā – ir gana daudz zinošu cilvēku, kam prasīt padomu. Lai parāda dabā. Vasaras laikā ir publiski pasākumi, kur pulcējas pirtnieki, augu zinātāji. Ja vaicās, tad pie atbildes tiks. Pati bieži ņemu līdzi pāris paraugus, kuri izauguši dārzā, bet pielietojumu nezinu – eju klāt un jautāju. Klausos, ko stāsta citiem. Kosu pazīt nav grūti – tā ir tāda kā smalka eglīte, bet tās ziediņi kā čiekuriņi pavasarī. Tāpat var meklēt kosu attēlu grāmatās, internetā.

Gar karjera malu redzu deviņvīruspēka sveces – nolasu deviņus ziediņus un apēdu. Piefiksēju baldriāni un dižzirdzeni, vienīgi nav līdzi lāpstas un nav arī sakņu laiks. Lauvmutītēm līdzīga ir vīrcele. Pazīstu šo augu, bet iedarbību esmu piemirsusi, tāpēc turpat augam blakus atveru grāmatu, lai labāk paliek atmiņā. Izlasu: noderēs pret paaugstinātu temperatūru, ādas slimībām, asām sāpēm. Salasu pušķīti, gan noderēs.
Ugunspuķes – iespaidīgs augs. Tējai ievākšu lapas, jo pirtī tas ir spēcīgi sviedrējošs. Pirtniekam vieglāks darbs, kad strādā augi.

Redzu vīgriezes, bet jau pārziedējušas. Iepriekš savāktās tika draugiem. Būs jāsteidz ciemos pie vīramātes uz Kurzemi – viss tur par nedēļu vai divām vēlāk zied, varbūt paspēšu. Vajag taču ko nervus nomierinošu, īpaši smaržīgu un pirtī arī sviedrējošu!

Nāku atpakaļ uz māju pusi, sveicinu platlapu dadžus un nātres. Paņemu tikai baltās panātres, jo nātru talka paredzēta citudien. Baltā panātre attīra un bagātina asinis, nomierina, attālina no bezmiega.

Gar dārza malu ejot, redzu mīļās nezāles, kas sabiedrības uzspiesto normu dēļ būtu jāizravē. Ganu plikstiņš, kurš derētu mīļajiem, kas ik dienu pārtiek no saujas balto tabletīšu, derētu kuņģītim, aknu slimībām. Sakuplojusi matu zāle – laba to stiprināšanai. Balanda vitamīniem pie salātiem. Pienenes, gārsas, vārpatas, vībotnes. Tūlīt mēnesis dils, tad arī ravēšu saknes.

Augu ābeci apgūstot

Apstaigājot pļavu malas, doma, ka jāievāc arī tas, kas sētā zem deguna bieži paliek īsti nepamanīts.

Lupstājs – ļoti spēcīgs aromāts, auga gandrīz katrā lauku sētā, garšviela pie ēdieniem un ārstniecības augs ar plašu iedarbību.

Vērmele – mīļmāsiņa, bubulis bērnam, kurš negrib pusdienot veselīgu ēdienu. Ja streiko puncis, vieglvieglītiņa tēja sakārtos lietas. Vērmeli lietoju pirts telpas attīrīšanai, pievienoju skrubjiem – ar rūgtumu pret rūgtumu.

Citronmētras lapiņas kopā ar melisi un vībotni dzeru, kad nervi galīgi čupā. Recepti dzirdēju pa radio un joprojām lietoju melnajos brīžos. Man palīdz.

Raudene – lieliska garšviela un piedeva tējām, nomierinoša un uz miegu vedinoša. Vienīgi ar to nedrīkst pārforsēt.

Piparmētra, ābolmētra, protams, ir garšīgākās tējas ar divējādu dabu. No rīta uzmundrina, savukārt vakarā nomierina. Pirtī šie augi vēsina, rada sajūtu, ka nav tik karsti. Ja izteiktam karstummīlim slotā būs piparmētra, puse darba būs pazaudēta.

Kliņģerītes, kumelītes, lavanda – skaisti, smaržīgi, antibakteriāli augi, kas nomierina, relaksē. Ziediņi lieliski izdaiļo tējas krūzi, rotā pirts telpu un lāvu.

Salvija, īzops, rūta vēl tikai meklē pielietojumu, jo augu pasaulē taču esmu vēl tikko ienācēja un gudrību smelšanas ziņā kaut kur pašā sākumā. Un vispār tā ir nebeidzama mācība, kas turpināsies bezgalīgi.

Esmu pateicīga ikvienam pirtsmīlim, kurš, pirtsprocedūras kārodams, praktiski piespiež mani izkustēt pļavās, mežos, baudīt augus, sauli, lietu, putnus un dzīvību. Citādi nīktu pie televīzijas pults vai monitora. Mīļie – dzīvība un veselība ir tur ārā, pie dabas!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
Vēža pacientu ārstēšana: akcīzes nauda tikai mazs ielāps, vēsta portāls 5
9 stundas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Lielākajai daļai latviešu ikdienas uzturā par maz joda! Kāpēc to svarīgi uzņemt? 9
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Bezdūmu nozares asociācija sāk kampaņu pret neatļautu e-cigarešu popularizēšanu 5
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Ārste skaidro var vai nevar vakcinēties, ja ir dažādas veselības problēmas 28
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Gaidīs līdz morgos būs pārslodze?”, “Drīz nebūs neviena seniora!”, “Divreiz trakāk kā Itālijā!” – soctīklotāji par kovida upuru rekordu 120
6 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Pēc Zolitūdes traģēdijas Pavļuts neuzņēmās atbildību un krita visa valdība. Vai vēsture atkārtosies? 149
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Viņš jutās bezpalīdzīgs….”: princis Harijs esot bijis panikā, uzzinot, ka vecmāmiņa Elizabete II atrodas slimnīcā 17
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Slimnīca atklāj, ar kurām vakcīnām potējušies Covid-19 pacienti, kas ir nonākuši stacionārā 162
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Sistēmā, ko Latvija ievieš, ir robi, kas veicina vīrusa izplatību.” Ģirģens par mājsēdes un citu ierobežojumu efektivitāti 50
14 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
Ko iedzīvotāji domā par savu imunitāti? 9
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptiekas” atvērtas jau no septiņiem rītā 1
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Kur vīrusa daļiņu ir vairāk un pastāv lielāks risks inficēties? 6
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilā vakcinācijas punkta izbraukumiem liels pieprasījums jau pirmajā nedēļā 5
5 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Ceļazīmes sadzīvošanai ar gada tumšo laiku 1
6 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Mūsu jaunajā realitātē konsultācijas tiešsaistē ir farmaceitiskās aprūpes daļa 3
19. oktobris, 2021
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 12
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
14. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
13. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Monas Lizas pieskāriens sievietes intīmajai veselībai 3
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vidusjūras diēta un C vitamīns un locītavu veselības ābecē 2
20. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Sāpju vietā jaunas locītavas 3
17. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šogad gripas sezona varētu būt smaga, tai jāsagatavojas 8
15. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Lieldraugs “Mēness aptieka” sveic Aigaru Apini ar panākumiem Tokijā 5
1. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” maratonā īpaši atbalsta aktīvos seniorus 3
30. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Paralimpieši saņem iedvesmojošus sveicienus pirms startiem Tokijā 1
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ja skrienot atgadās trauma
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bērns un viedierīces: kā pasargāt acu veselību? 3
25. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Puse Latvijas iedzīvotāju izjūt locītavu un muskuļu sāpes, bet palīdzību meklē vien retais 21
24. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās? 2
17. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Ceļavārdi pirms paralimpiskajiem startiem Tokijā 1
10. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja pārslogots vai sasists sāp plecs 1
10. augusts, 2021
LE
LETA
Ziņas
Lai iekļūtu ārstniecības iestādē, ikvienam būs jāveic Covid-19 “ātrais tests”. Cik ilgi būs šāda kārtība? 55
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Vai vakcīna ietekmē vēža šūnas? Skaidro Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja 17
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
uzturēt savu seksuālo veselību labā formā un pārliecināties, vai intīmajā sfērā viss “strādā kā pulkstenis”? 8
3 dienas
LA
LA.LV
Uncategorized
Helmuts Bēķis: Prostatas vēža politika Latvijā – sagaidīt metastāzes un tad sākt ārstēšanu 8
3 dienas
LA
LA
Veselam
Ārsts skaidro, kas notiek ar imunitāti pēc 180 dienām, pacientam izslimojot Covid-19 93
4 dienas
LE
LETA
Veselam
Paaugstinoties Covid-19 izplatības rādītājiem, iedzīvotājiem pieaug arī bezcerības un bezspēcības sajūtas 96
4 dienas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Izsargāšanās no vīrusa var kļūt vēl dārgāka. Vai būs jālieto respiratori mutes aizsegu vietā? 45
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vakar Latvijā sasniegts Covid-19 mirušo upuru rekords 183
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
VIDEO.”Jūs visi tiksiet tiesāti!” Agresīvs vīrietis uz ielas Vecrīgā velta rupjus lamuvārdus deputātam Pūcem 73
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
“Gaidīs līdz morgos būs pārslodze?”, “Drīz nebūs neviena seniora!”, “Divreiz trakāk kā Itālijā!” – soctīklotāji par kovida upuru rekordu 120
6 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
“Varbūt es tev patīku, bet tu nezini kā to izrādīt?!”: pēc TV kanāla slēgšanas Žaklīna Cinovska soctīklos “iekož” NEPLP padomes priekšsēdētājam Ivaram Āboliņam 57
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Potenciālie “līgavaiņi” no ārvalstīm divām sievietēm izkrāpj vairākus tūkstošus eiro 10
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Policija pārbaudīs izskanējušo informāciju par Cimdaram, iespējams, viltoto Covid-19 sertifikātu 25
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pēcpusdienā gaiss iesils līdz +15 grādiem. Laika prognoze piektdienai
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Tirgotāju asociācija: Valdība mūs soda, ka pie mums strādā nevakcinēti cilvēki 69
1 diena
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Dodas pie veterinār­ārstiem pēc attārpošanas zālēm kā Covid-19 apturēšanas līdzekļa – kas notiek cilvēku galvās? 55
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Sistēmā, ko Latvija ievieš, ir robi, kas veicina vīrusa izplatību.” Ģirģens par mājsēdes un citu ierobežojumu efektivitāti 50
14 stundas
DB
Dace Bumbiere
Stāsti
Iespējams, ūdens nemaz neeksistē! Respektablu zinātnieku paziņojums raisa jautājumu “jūru” 42
1 diena
LA
LA
Ziņas
FOTO. Tukši spokainās Rīgas ielas. Kā galvaspilsēta izskatās komandantstundā 30
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pret stulbo arī paši dievi cīnās veltīgi!” Šadurskis uzskata, ka skolotāju atklātajai vēstulei vieta miskastē 344
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Morozovs: Ir jāapvienojas un jāaizmirst par etniskiem jautājumiem. Slimība nevienu nešķiro pēc valodas 71
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Slimnīca atklāj, ar kurām vakcīnām potējušies Covid-19 pacienti, kas ir nonākuši stacionārā 162
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
“Šis cilvēks ir ļauns un, iespējams, mentāli slims”: deputāts Artuss Kaimiņš brīdina par Gobzemu 101
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Latvijā jau otro nedēļu pēc kārtas konstatēts visaugstākais inficēšanās ar Covid-19 līmenis ES
20:01
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Stradiņa slimnīcas Covid-19 nodaļās vadītājs Kārlis Rācenis izstājas no LĀB valdes 5
19:47
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“RFS” uzvar “Daugavpili”, bet “Valmiera” zaudē punktus pret “Rigu”
19:34