30. gados aizvien biežāk izskanēja, ka uzrunas “jaunkungs” un “jaunkundze” kļūst smieklīgas.
30. gados aizvien biežāk izskanēja, ka uzrunas “jaunkungs” un “jaunkundze” kļūst smieklīgas.
30. gados aizvien biežāk izskanēja, ka uzrunas “jaunkungs” un “jaunkundze” kļūst smieklīgas.

1939. gada 5. decembrī. Ko darīt ar “kungiem” un “jaunkundzēm”? 0

Pirms 80 gadiem laikraksts “Rīts” sprieda: “Nav vairs muižu un nav arī muižas kungu, tomēr vēl joprojām runājam par “Apoga kungu”, par “Rieksta kungu” utt. Tas nozīmē, ka runājam nevis par pašu Apogu un Riekstu, bet par viņu kungiem. Kad tagad ierosināta latviešu uzvārdu latviskošana, vai tad nebūtu laiks padomāt arī par vārdiņa “kungs” lietošanu?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
FOTO. Skolas direktors sašutis par Eirovīzijas “dibenu” vērtībām: “Ja Dons būtu skūpstījis kādu vai laizījis grīdu, tad noteikti ierakstītos standartā”
Kokteilis
Zviedrijas policija atklāj, par ko tiks izvirzītas apsūdzības no Eirovīzijas diskvalificētajam Nīderlandes māksliniekam 33
Kokteilis
“Bez dūres bērna virzienā nevarēja iztikt?” Nila Ušakova publiskotā Māmiņu dienas fotogrāfija radījusi apjukumu 92
Lasīt citas ziņas

Šim vārdam latviešu valodā sākumā gan laikam būs bijusi cita nozīme nekā tagad, tas būs saistījies ar valdīšanas jēdzienu, bet, ja esam sākuši lietot to par pagodinājumu uzrunās un gribam to arī turpmāk tā darīt, tad pareizāki, liekas, būtu teikt “kungs Apogs”, bet nevis “Apoga kungs”. (..) Tas pats sakāms arī par “kundzi” un “jaunkundzi”. Uzrunai “jaunkundze” vēl pie tam arvien vairāk sāk rasties zobgalības pieskaņa, gluži tāpat, kā par zobgalības vārdu ir pārvērties “jaunskungs”.”

“Kungs” un “kundze” sabiedrībā tomēr bija pārāk iesakņojušies, lai tos viegli atmestu. Arī plaša atbalsta tam nebija. Pavisam citādi notikumi izvērtās 1940. gada rudenī, kad okupētajā Latvijā pret “buržuāziskajām” uzrunām izvērta agresīvu kampaņu – tās izsmēja presē un sienas avīzēs, kritizēja sapulcēs un pat “sociālistiskās sacensības” līgumos darba vietās bija jāapņemas “izskaust vārdu kungs, kundze un jaunkundze lietošanu”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Un tomēr 1940. gada nogalē padomiskotā prese sūdzējās: “Uzņēmumos un iestādēs kantora darbinieki vēl vienmēr uzrunās lieto “kungs” un “jaunkundze”.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.