Ilustratīvs foto

Tikai 3-5% ir pārliecināti, ka asinsspiediena un holesterīna mērījumi nepieciešami arī bērniem 0

„Mēness aptieka” un pētījumu aģentūras „Norstat” veiktās aptaujas apkopotie dati liecina, lai arī sabiedrība kopumā ir informēta, cik svarīgi veselības labā ir pievērst uzmanību asinsspiediena un holesterīna līmenim organismā, tomēr nav vērojama izpratne par šo mērījumu nepieciešamību jau agrīnā vecumā.

VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
Boriss Džonsons: “Tieši skars Krievijas oligarhus un trāpīs Putina kara mašīnas centrā”. G7 valstis aizliegs Krievijai zelta eksportu
Baisā miega slimība, kas “ieslodzīja paša ķermenī: kā epidēmija uzliesmoja 1915.gadā un tad pēkšņi izzuda. Vai tiešām vairs neapdraud?
Lasīt citas ziņas

Speciālisti norāda, ka paaugstināts asinsspiediena vai holesterīna līmenis var izraisīt nopietnas asinsvadu, sirdsslimības, bet konstatējot novirzes no normas agrīnā vecumā, daudz lielāka ir iespēja savlaicīgi šādus bērnus ārstēt un pat izglābt no iespējamās nāves.

Asinsspiediena mērījumu veikšanu jau bērnībā par nepieciešamu uzskata tikai 3% šis aptaujas respondentu, un 5% ir šāds viedoklis arī par holesterīna mērījumiem agrīnā vecumā. Turklāt apstiprinošās atbildes vairāk bijušas tieši starp 18-29 gadus jaunajiem respondentiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Andrejs Ērglis, profesors, Kardiologu biedrības prezidents: “Lekcijās gan ārstiem, gan iedzīvotājiem bieži rādu asinsvadu šķērsgriezumā, kur var redzēt, kā cilvēkam dzīves laikā attīstās ateroskleroze. Viss, kas nonāk mūsu organismā, sākot no atrašanās mammas vēderā, ietekmē mūsu veselību.

Bērnam piedzimstot, ir būtiski, ko viņš ēd, cik daudz viņš kustas un kāda ir viņa mentālā veselība dzīves pirmajos un nākamajos gados. Ja bērna iedzimtība nav tik labvēlīga, bet viņa vecāki rūpējas par bērna veselīgu uzturu, fiziskām aktivitātēm un veselības pārbaudēm, tas iedzimtības ietekmi var ievērojami mazināt.

Tāpēc – ir būtiski sirds veselību pārbaudīt jau pavisam maziem bērniem, lai nepieciešamības gadījumā varētu laicīgi un atbilstoši reaģēt. Un ir būtiski, lai mēs, vecāki un vecvecāki, esam bērniem paraugs – kā veselīgi un garšīgi ēst, cik bieži sportot, kā atpūsties un kā no tā visa vēl gūt prieku.”

Ieva Virza, “Mēness aptiekas” farmaceite: “Ikdienā redzam, cik daudziem ir svarīgi regulāri izmērīt asinsspiedienu, tādēļ esam gandarīti, ka pēc Covid-19 noteikto ierobežojumu atcelšanas atkal varam aptiekās palīdzēt cilvēkiem veikt šos mērījumus.

Mūsu vērojumi liecina, ka ir jauni cilvēki, kuriem veselības risku palielina gan paaugstināts, gan pazemināts asinsspiediens. Ja saskatām nepieciešamību, klientam iesakām apmeklēt ārstu un saņemt atbilstošu terapiju.

Daudzi asinsspiedienu regulāri mēra arī mājās, jo jaunākās paaudzes iekārtas ir gan ērti lietojamas, gan nosaka precīzus mērījumus. Saviem klientiem ikreiz atgādinām par sirds veselībai nozīmīgajiem paradumiem un to maiņu ikdienas dzīvesveidā.”

Visvairāk – 39% aptaujāto uzskata, ka asinsspiedienu vajadzētu sākt mērīt 35-49 gadu vecumā, un šāda uzskata piekritēji vairāk ir vīrieši – 42%. No aptaujātajām sievietēm šādi atbildēja 36% respondentes. Šāds viedoklis populārākais ir 40-49 gadus veco respondentu vidū – 47%, bet vismazāk – 30% šādi uzskata 18-29 gadus jaunie cilvēki.

Viņu vidū populārākais viedoklis ir, ka asinsspiedienu vajadzētu sākt mērīt 15-34 gadu vecumā – šādi uzskata 45%. Jo gados vecāki respondenti, jo mazāk viņu vidū tādi, kuri uzskata, ka asinsspiedienu vajadzētu sākt mērīt jau tik agrā jaunībā. Vecumā no 50 – 74 gadiem respondenti visvairāk ir pārliecināti, ka asinsspiediena mērīšana jāuzsāk no 35 gadiem un vēlāk, piemēram, no 50 gadiem.

Atbildot par to, no kura vecuma vajadzētu noteikt holesterīna līmeni, lielākā daļa aptaujāto – 39% pauda, ka tas būtu jādara vecumā no 34-49 gadiem. Populārākais šāds viedoklis ir 30-74 gadu vecumā. Gados jauno cilvēku (18-29) vidū vairāk izplatīts uzskats ir, ka holesterīna līmeni jāmēra jau 15-34 gadu vecumā.

Ja šādi uzskata 46% jauno cilvēku, tad attiecīgi 30-39 gadu vecumā tā domā 31% aptaujāto iedzīvotāju, bet 50-75 gadus veco vidū tikai 21%. Mazāk populārs viedoklis ir, ka holesterīnu vajadzētu mērīt no 50 gadu vecuma, un šāda pārliecība ir tikai 15% aptaujāto. Populārākā šāda atbilde ir 60-74 gadus vecajiem respondentiem – tā atbildējuši 24%. Bet tikai 5% tā uzskata no 18-29 gadus jauno cilvēku grupas. To, ka holesterīnu vajadzētu noteikt no 50 gadiem, vairāk pauž Pierīgas un Kurzemes iedzīvotāji.

„Mēness aptieka” ar sirsnīgu vēstījumu „Lai tava sirds skan veselīgi!” uzsākusi farmaceitiskajā aprūpē aktīvu sirds veselības mēnesi. Kopā ar ārstiem „Mēness aptieka” plaši informē sabiedrību par riskiem sirds veselībai, profilakses un ārstēšanas iespējām, arī izmantojot jauniegūtus iedzīvotāju aptaujas datus.

Sirds mēneša ietvaros jūnijā „Mēness aptieka” aktualizē diagnostisko izmeklējumu nozīmi un pieejamību aptiekās, kā arī ir pieejams plašs un daudzpusīgs preparātu un citu aptiekas produktu klāsts sirds veselībai, ko sirds mēneša laikā iedzīvotāji var saņemt ar papildu farmaceitiskās aprūpes iespējām.

„Mēness aptiekas” un pētījumu aģentūras „Norstat” veiktajā aptaujā, izvēloties vairākus atbilžu variantus, noskaidrots, ka tikai 12% respondentu nesaskata nozīmi asinsspiediena mērīšanai un tikai 10% tādās domās ir par holesterīna mērīšanas nepieciešamību.

Attiecībā par asinsspiediena mērīšanu, šādi vairāk uzskata aptaujātie Pierīgas, Kurzemes un Vidzemes iedzīvotāji, bet par holesterīna mērīšanas nozīmi populārāks šāds viedoklis ir Pierīgas un Vidzemes iedzīvotāju vidū.

Reprezentatīva iedzīvotāju aptauja „Mēness aptieka” sadarbībā ar pētījumu aģentūru „Norstat” 2022. gada aprīlī veikta visā Latvijā, aptaujājot 1001 iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

Garšīgas svētku receptes cukura diabēta pacientiem
Katrs piektais Latvijas iedzīvotājs apzināti “cepinās” saulē karstākajā dienas laikā
Alkohols smadzenes sasniedz 30 sekunžu laikā. Kā tas ietekmē katru mūsu orgānu?
Pirmsjāņu padomi līgotājiem jeb lai Jāņi bez paģirām! 15
VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
Boriss Džonsons: “Tieši skars Krievijas oligarhus un trāpīs Putina kara mašīnas centrā”. G7 valstis aizliegs Krievijai zelta eksportu
Baisā miega slimība, kas “ieslodzīja paša ķermenī: kā epidēmija uzliesmoja 1915.gadā un tad pēkšņi izzuda. Vai tiešām vairs neapdraud?
FOTO. “Ko par to visu teiktu karaliene Elizabete II…”: Keita Midltone pēc kāda pasākuma izpelnās nežēlīgu britu kritiku
VIDEO. Neapmierināta kaimiņiene “nopļauj” jaunā pāra kāzas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Mēness aptieka: 14% Latvijas iedzīvotāju šogad nesvinēs Jāņus
Mēness aptieka: Gandrīz pusei aptaujāto Latvijas iedzīvotāju dzēriens Nr.1 Jāņos būs alus
21% “Centrālajā laboratorijā” testēto ērču šogad konstatēta Laimas slimība
„Mēness aptieka”: uz mājām vai biroju aptiekas produktus tagad var piegādāt „Wolt”
Ar Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas attīstības biedrības atbalstu Ukrainas iedzīvotāji Mēness aptiekās varēs iegādāties recepšu medikamentus 10 000 eiro apmērā
Lielākajai aptaujāto daļai nav pietiekamas informācijas par savu vecāku sirds veselību
Bērniem jāzina rīcība gadījumos, ja sagriezts pirksts vai jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība
Piecas lietas, ko, iespējams, nezināji par farmaceita profesiju
„Mēness aptiekas” farmaceitu un ratiņkērlinga komandas spēlē uzvar draudzība
„Mēness aptieka” saņem starptautisko Best Places To Work sertifikātu
Darbu sākusi „Centrālās laboratorijas” filiāle Olainē
Vingrošana un speciāli pielāgoti vingrojumi pretsāpju terapijai
Par katru labdarības akcijā „Pērkot tu ziedo!” iegādāto RFF produktu divdesmit centus ziedo bēgļiem
Labestības tablete ikvienam
Medus sastāvs un īpašības mūsdienīgā skatījumā
Kolagēns – veselām locītavām un ādai
Kādi mēdz būt iemesli matu izkrišanai
Trīs mutes higiēnas vaļi jeb mutes dobuma higiēnas minimums
„Mēness aptiekas” komanda Rimi Rīgas maratonā skries kopā ar Bērnu un jauniešu parasporta apvienības jauniešiem
Galveno nosacījumu komplekss ikdienas sportošanai, nekaitējot locītavām
Kā jauninājumi ērtībai pamazām top par ierastu ikdienu aptiekā
Ja locītavas smeldz no pārslodzes
Piens, lakrica vai šokolāde. Ar ko varētu konfliktēt tavas zāles
Mēness aptieka: Visbiežāk iedzīvotājiem ārsta palīdzība nepieciešama sadzīves un sporta traumu dēļ
Labestības tablete ikvienam
Vai uzturs apgādā ar visu, kas tavam organismam vajadzīgs?
Sāp mugura. Tableti, ortozi, masāžu vai tomēr pie ārsta
Atzīmējot Latvijas olimpiskā un paralimpiskā sporta sasniegumus
Kāpēc D vitamīns ir visbiežāk apspriesto uztura bagātinātāju topā
„Niez acis, tek deguns, moka šķavas? Iespējams – putekšņu alerģija jeb polinoze
Jana Kļava: Mācāmies nodrošināt pacientu vienlīdzību arī Latvijā
Nesteidz sauļoties: pret ādas vēža draudiem izturamies vieglprātīgi
“Itālijā vīns par diviem eiro, mēs varam tikai sapņot!”: Danusēvičs atklāj, kā veselības ministrija cenšas izskaust dzeršanu Latvijā
Valciņa: Katrs nepiešķirts eiro medikamentiem nozīmē kāda cilvēka nāvi – tik vienkārši!
Kad ir jāsāk pieskatīt savu sirdi?
Enerģijas vairotājs koenzīms Q10: uzlabo sirdsdarbību, muskuļu un smadzeņu darbību
Profesors Ojārs Skudra: “Es nedomāju, ka Krievijas iebrukums Ukrainā aprobežosies ar pamieru. Domāju, ka Krievija gribēs rakstiskas saistības”
Sinoptiķi prognozē, ka pirmdien laika apstākļi sasniegs nepieredzētus rekordus
Boriss Džonsons: “Tieši skars Krievijas oligarhus un trāpīs Putina kara mašīnas centrā”. G7 valstis aizliegs Krievijai zelta eksportu
Dana Bjorka: “Manu 70 gadus veco mammu pierunāja nedoties pensijā, jo trūkst skolotāju!”
VIDEO. TV personība Baiba Sipeniece-Gavare: “Andrejs Ēķis ir mans liktenīgais vīrietis!”
VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
FOTO. “Ko par to visu teiktu karaliene Elizabete II…”: Keita Midltone pēc kāda pasākuma izpelnās nežēlīgu britu kritiku
Siguldā, Gaujas pludmalē pazudusi piecus gadus veca meitenīte. Policija lūdz palīdzību!
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Viņa būtība bija cīņa par brīvu Latviju! Vilnis Zaļkalns Zviedrijā
21:42
Garšīgas svētku receptes cukura diabēta pacientiem
21:39
Arheologu sensacionālais atklājums – romiešu templis Nīderlandē
20:54