Foto. Scanpix/ Monika Skolimowska/dpa

Vācija vēlas no Lietuvas ēkas savu Viļņā un Kauņā dislocēto karavīru bērnu skolām un bērnudārziem 23

Vācija vēlas, lai Lietuvā dislocēto karavīru ģimenēm skola un bērnudārzs tiktu nodrošināts gan Viļņā, gan Kauņā, trešdien paziņoja Lietuvas parlamenta Nacionālās drošības un aizsardzības komisijas priekšsēdētājs Laurīns Kasčūns.

Reklāma
Reklāma
10 produkti, kas “svilina taukus” un paātrina vielmaiņu
Prezidenta izbrauciens ar riteni pārvērties Daugavā ieslīdējušas jaunietes glābšanas misijā
Kokteilis
FOTO. 5 latviešu slavenības, kuras varētu ieņemt Latvijas prezidenta amatu, ja izvēle būtu mākslīgā intelekta ziņā 72
Lasīt citas ziņas

“Ir skaidri plāni, kāda infrastruktūra ir nepieciešama. Viss tiek organizēts pa posmiem. Pa vienai skolai un vienam bērnudārzam katrā no lielākajām pilsētām,” žurnālistiem teica Kasčūns, kuru premjerministre Ingrīda Šimonīte izvirzījusi par aizsardzības ministra amata kandidātu pagājušajā nedēļā demisionējušā Arvīda Anušauska vietā.

Viņš sacīja, ka Vācija rūpēsies par izglītības procesu un Lietuvai jānodrošina tikai ēkas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Seima Nacionālās drošības un aizsardzības komisija trešdien iepazinās ar jaunāko informāciju par militārās un sociālās infrastruktūras sagatavošanu Vācijas brigādes uzņemšanai.

Kā teica Kasčūns, 2027.gadā Lietuvā būtu jāizvieto pilna brigāde ar pilnu operatīvo spēju un rezervēm, ko veidotu aptuveni 5000 Vācijas militārpersonu un civilo darbinieku, .

Kasčūns stāstīja, ka plāns paredz aptuveni 80% Vācijas karavīru izvietot Viļņā vai galvaspilsētas tuvumā esošajos Rūdninkos, bet pārējie 20% – Kauņas rajonā.

Lietuvas atbildīgās institūcijas pašlaik nekustamo īpašumu tirgū meklē mājokļus karavīriem, taču tiek pieļauta arī nepieciešamība speciāli būvēt vācu karavīriem nepieciešamos mājokļus.

Vācijas armija sagaida, ka brigāde tiks nokomplektēta ar karavīriem, kuri paši ir pauduši gatavību doties uz Lietuvu.

“Daži no viņiem ieradīsies jau šogad,” sacīja Kasčūns.

Šogad Viļņa un Berlīne arī plāno parakstīt starpvalstu līgumu par sociālajām garantijām un Vācijas pilsoņu tiesisko statusu Lietuvā.

“Domāju, ka varam teikt, ka šis process ir neatgriezenisks,” sacīja komisijas priekšsēdētājs.

Jau vēstīts, ka Lietuvas un Vācijas aizsardzības ministri Arvīds Anušausks un Boriss Pistoriuss decembrī Viļņā parakstīja plānu Vācijas armijas brigādes izvietošanai Lietuvā. Plānā izklāstīti termiņi militāro vienību pārvietošanai un saistības karavīru ģimenes locekļi dzīves apstākļu nodrošināšanai.

Reklāma
Reklāma

Parakstītais plāns paredz, ka Vācijas brigādes karavīri Lietuvā ieradīsies pakāpeniski no nākamā gada un pilnībā brigāde Lietuvā tiks dislocēta līdz 2027.gadam.

Plāns paredz, ka Vācijas brigādes pamatu veidos pieci bataljoni, arī tanku un artilērijas bataljoni. Kopumā Vācija plāno Lietuvā izvietot ap 5000 karavīru un civilpersonu kopā ar ģimenes locekļiem.

Vācijas karavīri būs bāzēti Rūdninkos un Ruklā. Daļa Vācijas brigādes pārstāvju dzīvos Viļņā un Kauņā, kā arī citviet Lietuvā tiks izveidoti papildu loģistikas punkti.

Vācija vada kopš 2017.gada Lietuvā izvietoto NATO pastiprinātās klātbūtnes daudznacionālo kaujas grupu, un Lietuvā ir dislocēti apmēram 800 Vācijas karavīru. Līdz 2026.gadam to plānots integrēt jaunajā brigādē.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.