Foto – LETA

Vērtīgi padomi, lidojot grūtniecības laikā un kopā ar jaundzimušajiem 0

Ģimenes pieaugums bieži ievieš pārmaiņas arī ģimenes atpūtas ceļojumu plānos. Tas nebūt nenozīmē ceļošanas izslēgšanu no jauno vecāku dzīves, taču būtiski laikus parūpēties, lai lidojums un atpūta nekaitētu mazuļa un māmiņas veselībai. Lai vasaras atvaļinājums kopā ar ģimeni noritētu bez raizēm, viena no vadošajām tūrisma aģentūrām Latvijā “Latvia Tours” sadarbībā ar Rīgas Dzemdību namu par godu Starptautiskajai bērnu aizsardzības dienai apkopojusi virkni noderīgu padomu topošajām māmiņām un jaundzimušo vecākiem, kas atvieglos lidošanas procesu.

Reklāma
Reklāma

Lidošana dažādos grūtniecības laikos

Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
“Krievi mūs burtiski aprīs!” Ukraiņu komandieris skaidro iespējamās kara pauzes briesmas 139
Lasīt citas ziņas

Ja grūtniecība norit bez sarežģījumiem, lidmašīnā droši var kāpt līdz pat 27. grūtniecības nedēļai. Jebkurā gadījumā – pirms iegādāties biļetes lidojumam, ir vērts sev uzdot jautājumu – vai sagaidāmais lidojuma mērķis ir tā vērts, lai pakļautu riskam savu un gaidāmā bērniņa veselību. Īpaši par to jāpiedomā, ja lidojums paredzēts vairāku stundu garumā.

“Laikā no 28. līdz 35. grūtniecības nedēļai, lai ceļotu ar lidmašīnu, pasažierei ir nepieciešama medicīniskā izziņa par veselības stāvokli un grūtniecības nedēļu. Medicīniskajai izziņai jābūt izdotai ne vēlāk kā 2 nedēļas pirms izlidošanas. Būtiski – lidojumi pēc 36. grūtniecības nedēļas nav atļauti. Ja gaidāms vairāk nekā viens mazulis, tad lidot nav atļauts, jau sākot ar 34. grūtniecības nedēļu,” skaidro “Latvia Tours” atpūtas sektora vadītāja Inga Freiberga.

Rūpes par veselību arī lidojuma laikā

CITI ŠOBRĪD LASA

“Līdzi jāņem visi ar grūtniecību saistītie dokumenti, ceļojot Eiropā – obligāti jābūt EVAK kartei, kas nodrošina neatliekamo medicīnisko palīdzību jebkurā Eiropas Savienības valstī. Ja jādodas ārpus ES – grūtniecēm noteikti nevajadzētu taupīt uz ceļojuma apdrošināšanas rēķina, iekļaujot tajā arī medicīnisko palīdzību,” stāsta Rīgas Dzemdību nama Ambulatoriskās nodaļas vadītāja Sniedze Krūmiņa.
Ārste lidojuma laikā iesaka kājās vilkt kompresijas zeķes, turklāt labāk izvēlēties garās zeķes, kas nosedz arī augšstilbus. Somā jābūt visiem medikamentiem, ko topošā māmiņa lieto ikdienā un kurus tai noteicis ārsts. Medikamentiem jābūt oriģinālajos iepakojumus. “Tie ir specifiski gadījumi, kad ir jābūt ārsta zīmei un jāpilda MEDA (īpašas medicīniskās prasības) forma, lai zāles varētu ņemt rokas bagāžā. Aptiekās nopērkamus medikamentus drīkst vest rokas bagāžā, ja tie paredzēti personīgai lietošanai un nav kādas psihotropās vai aizliegtās vielas,” uzsver I. Freiberga.

Ja konkrētās valsts likumi paredz potēšanos pret kādu infekcijas slimību, grūtniecei noteikti jādodas uz konsultāciju pie infektologa, turklāt pirms katras potes jāizvērtē tās potenciālā ietekme uz grūtniecības norisi.

Ierobežojumi, lidojot ar zīdaini

Pirmais un galvenais noteikums – ja bērns ir dažas nedēļas vecs, doties ceļojumā ar lidmašīnu var tikai ārkārtējas nepieciešamības gadījumā. “Šādā vecumā zīdainim ir ļoti trausla imunitāte, bet lidostās, kā zināms, ik dienu apgrozās tūkstošiem cilvēku, ar kuriem zīdaiņiem vairāk vai mazāk nāksies saskarties. Pakļaut zīdaini šādam riskam nedrīkst tikai tādēļ, ka gribas pabūt ārpus valsts. Ja ļoti vēlaties doties ceļojumā, tad to vajadzētu plānot ne ātrāk kā pēc mazuļa astoņu mēnešu vecuma sasniegšanas,” iesaka Rīgas Dzemdību nama neonatoloģe Ilona Gulbe.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.